Auta, která znamenala konec jedné éry. Škoda zaspala dobu, Saab doplatil na finance

Jan Matoušek Jan Matoušek
8. 6. 2019 6:24
Technická řešení, jednotlivé modely nebo rovnou celé značky. Automobilový průmysl je plný příkladů, kdy se po dlouhé době někdo rozhodl a změnil (či zcela zrušil) něco, co fungovalo. Například Wankelův motor, pohon zadních kol u modelů Škoda nebo i celou existenci švédského Saabu. Právě na případy "posledních aut v řadě" jsme se zaměřili v následující galerii.
Foto: Mercedes-Benz

Poslední Mercedes-Benz třídy S s V12

Dvanáctiválec pod kapotou Mercedesu třídy S má dlouhou tradici, sahající až na začátek 90. let. Motor z luxusní limuzíny, v různých generacích, přitom používaly a nadále používají i supersporty Pagani - nejprve Zonda a později Huayra. A konec konců, V12, kterou známe z třídy S, se objevila i v dalších automobilech trojcípé hvězdy. Její poslední verzi se dvěma turbodmychadly využívala i minulá generace "splašeného" off-roadu AMG G 65.

Jenže právě pod kapotou třídy S měla tato jednotka dlouholetou tradici, která, kvůli přísnějším emisním limitům, skončila letos v Ženevě. Právě tam automobilka představila poslední dvanáctiválcovou třídu S s výstižným označením AMG S 65 Final Edition. Celkem je takových aut na světě 130 a kromě již kultovního motoru s výkonem 463 kW a točivým momentem 1000 Nm nabízí černou karoserii s bronzovými detaily a 20palcovými koly. Malou útěchou pro nadšence by mohl být fakt, že existuje šance, že dvanáctiválce zůstanou v útrobách luxusních derivátů Maybach. U klasické třídy S (a nejen tam) je ale s V12 definitivní konec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy