doživotí

Vrahovi, který zabil kandidáta na prezidenta USA Roberta Kennedyho, má být odpuštěn zbytek trestu

Palestinec Sirhan Sirhan, který si odpykává doživotní trest za vraždu kandidáta na amerického prezidenta z roku 1968 Roberta F. Kennedyho, by měl brzy opustit vězení. Kalifornský výbor schvalující podmínečné propuštění mu totiž prominul zbytek trestu, oznámila v pátek vězeňská správa. Rozhodnutí však musí během 120 dní potvrdit právní tým výboru.

Nyní 77letý palestinský uprchlík tak musí počkat na finalizaci rozhodnutí, na jehož základě by měl být propuštěn. Po právnících bude mít ještě 30 dní na případné zvrácení rozhodnutí kalifornský guvernér.

Sirhan je ve vězení za to, že zastřelil 42letého Kennedyho v hotelu Ambassador v Los Angeles 5. června 1968. Střelba následovala jen několik minut poté, co tehdejší senátor a bývalý ministr spravedlnosti Robert Kennedy pronesl vítězný proslov k vítězství v kalifornských demokratických primárkách. Mladší bratr dříve rovněž zastřeleného prezidenta prezidenta Johna F. Kennedyho svým zraněním podlehl den po střelbě. Sirhan tvrdil, že si na zabití senátora nepamatuje, ale přiznal, že na něj střílel, protože ho rozlítila jeho podpora Izraeli. Podle deníku Los Angeles Times se pro propuštění Sirhana vyslovil i syn někdejšího senátora Robert F. Kennedy mladší.

Zdroj: ČTK

Turecko odsoudilo 70 bývalých studentů vojenské akademie na doživotí za údajnou účast na pokusu o puč

Soud v Istanbulu v pátek vynesl doživotní tresty vězení nad 70 bývalými studenty vojenské akademie, které uznal vinnými z účasti na pokusu části armády o převrat z roku 2016. Napsal to deník Daily Sabah. Kadeti vinu odmítají. Netušili prý, že jsou součástí vojenského puče. Domnívali se tehdy, že je vezou do Istanbulu na vojenské cvičení.

Část turecké armády se 15. července 2016 neúspěšně pokusila převzít v Turecku moc. Při úspěšném potlačení puče zemřelo na 250 lidí, včetně 180 civilistů. Zemřeli mimo jiné proto, že prezident Recep Tayyip Erdogan po vypuknutí puče vyzval lid, aby šel jeho vládu bránit do ulic.

Turecká vláda viní z pokusu o převrat hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který od konce 90. let žije USA. Ankara dosud marně požaduje jeho vydání. Gülen odmítá, že by puč zorganizoval.

Zdroj: ČTK
Pokračovat