Za vraždu haitského prezidenta Moïseho padlo u amerického soudu doživotí

ČTK ČTK
2. 6. 2023 19:52
Za vraždu haitského prezidenta Moïseho padlo u amerického soudu doživotí

Za vraždu haitského prezidenta Jovenela Moïseho padlo u soudu v Miami doživotí. Trest dostal podnikatel Rodoplhe Jaar za to, že pomáhal útočníkům z Kolumbie, kteří podle vyšetřovatelů prezidenta zabili. Jaar je prvním obžalovaným ve Spojených státech, který byl za vraždu odsouzen, uvedla agentura AP. Vražda zvýšila politickou nestabilitu v nejchudší zemi amerického kontinentu.

Jaar, který má občanství Kolumbie a Chile, se k účasti na vraždě haitského prezident přiznal a začal spolupracovat se státními zástupci. Navzdory tomu dostal nejvyšší trest, jaký mu v procesu hrozil. Podle soudu útočníkům poskytl zbraně a doklady.

V USA je v souvislosti s útokem na rezidenci haitského prezidenta obžalováno 11 lidí a Jaar je prvním odsouzeným. Proces s dalšími deseti obžalovanými by mohl začít v létě. Úřady na Haiti rovněž zadržely v souvislosti s vraždou několik desítek lidí. Jaar byl v minulosti informátorem amerických úřadů a byl odsouzen za obchod s drogami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy