Ztohoven: Že rozstříhání standarty lidi naštvalo? To unesou. Ovčáček je náš člen

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
28. 6. 2016 16:54
Dva dny před soudem kvůli krádeži prezidentské standarty ze střechy Pražského hradu rozdávala skupina Ztohoven její rozstříhané kousky lidem. Akce se ale nesetkala s pochopením veřejnosti - spíš naopak. Skupina si z toho ale nic nedělá. "Nejsme Madonna. Nejsme tu od toho, abychom měli na Facebooku co nejvíce fanoušků, kteří nás budou bezmezně milovat," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvčí skupiny Petr Žílka. Tvrdí, že před středečním soudem udělali velmi pozitivní krok. "Prokazatelně jsme vrátili hodnotu i materiál standarty lidem, kteří ji zaplatili ze svých daní," míní Žílka.
Prezidentská standarta rozdělená na jednotlivé kousky.
Prezidentská standarta rozdělená na jednotlivé kousky. | Foto: Facebook Ztohoven.com

Aktuálně.cz: Kdy vás napadlo rozstříhat prezidentskou standartu? Počítali jste s tím, když jste ji sundávali a vyměnili za trenýrky, které zavlály nad Hradem?

Petr Žílka: Tak daleko do naší kuchyně vás nenechám nahlédnout. K tomu vám nic neřeknu.

Proč vás to tedy napadlo udělat?

Má to souvislost se zítřejším soudem. Je to také svým způsobem reakce na prohlubující se krizi ve společnosti, kterou cítíme – politici přijímají zákony jak na běžícím pásu, které brutálním způsobem zasahují do našich osobních svobod, do soukromí…

Jaké zákony máte mysli? Elektronickou evidenci?

Samozřejmě EET, snahu o zasahování do soukromí na internetu, o cenzuru internetu. A nás děsí ta pasivita, že to nikoho nepobuřuje. Navíc je tady pár osobností, které koncentrují čím dál větší vliv a moc. Třeba i tím, že se snaží odklonit Českou republiku víc a víc na Východ, i když pro to nemají žádný ústavněprávní mandát, to je třeba příklad pana prezidenta. To jsou pro nás děsivé fenomény a ta včerejší Decentralizace moci (rozdávání kousků standarty lidem, pozn. red.) měla lidem naznačit, že nikoli tito politici, ale občané jsou primárními nositeli moci. A měli by se zamyslet nad tím, jestli ji dostatečně uplatňují, nebo jestli není čas si ji vzít zpátky.

Kritizoval jste, že politici schvalují jeden zákon za druhým. Ale oni tu moc dostali od lidí a přece je to jejich práce vytvářet a schvalovat zákony.

Jejich práce je schvalovat rozumné zákony v rozumném rozsahu tak, aby to bylo srozumitelné. Myslím si, že dělají všechno pro to, aby ten rozsah byl totálně neúměrný, právní systém nepřehledný a zákony aby byly čím dál méně použitelné. Jsme svazovaní takovým množstvím předpisů, že je téměř nemožné důsledně dodržovat všechny zákony, a tím ten stát sám sebe dlouhodobě podkopává. A zase jsme na začátku – nezbude nám nic jiného než si vzít tu moc zpátky.

Jakou má ta akce souvislost se soudem kvůli trenýrkám na Hradě?

Hlavně v tom, že jedno z obvinění, které je nám kladené za vinu, je krádež. A to, co jsme včera decentralizovali, je předmět té krádeže. Když se pořádá party, tak se tomu říká warm up – takové zahřátí před tím soudem. Samozřejmě to říkám s nadhledem.

Proč jste tak dlouho tvrdili, že ta standarta uletěla, když najednou zase tvrdíte, že ji vlastně máte a teď jste ji rozstříhali?

Ona odletěla, pak se k nám vrátila před necelým měsícem, když se objevila v Divadle Archa na derniéře Péráka (divadelní hra o fiktivním hrdinovi, který za druhé světové války bojoval s nacisty, pozn. red.). A od té doby jsme ji měli k dispozici, abychom s ní zase mohli pracovat, a pak jsme ji decentralizovali.

Tak moment. Ona vám uletěla, někdo ji našel, objevila se v Divadle Archa, odkud vám ji předali zpátky do vašich rukou…

Rozumějte tomu tak, že naše skupina chrání samu sebe vnitřně tak, že pravá ruka v důležitých chvílích záměrně neví, co dělá levá. To znamená, že nějaká část skupiny tu vlajku sundala, jiná ji někam přepravila a nějaká část skupiny zase zajistila, aby zbytek nevěděl, co s ní je. Takže my, kteří jsme o tom mluvili, jsme vlastně neznali její další osud. Až se zase objevila. Možná to byla až přepjatá bezpečnostní opatření, aby když někdo bude vypovídat, mohl s klidným svědomím říct jenom to, co ví. A nelhal. Ale tohle bude předmětem soudu, takže o tom nechci zatím mluvit.

Proč nechcete mluvit o tom, co se zítra bude dít u soudu?

Pro tu soudkyni je to složitá situace, protože je na ni kladený velký tlak. Ta situace je minimálně ale i tak dost zvláštní. Protože soudce, který je zaměstnancem státu a byl jmenován prezidentem a pod prezidentskou standartou, tak má teď soudit útok na symbol, pod kterým byl jmenován.

Naznačujete, že by soud nemusel být v tomto případě nezávislý?

Nezávislost soudu v případě, že se řeší něco, co se týká prezidentského úřadu, je diskutabilní, protože prezident soudce jmenuje…

Přece nemůžeme dopředu předpokládat, že soudce bude zaujatý, když ho jmenuje prezident. Nedávno proběhl soud s vnučkou Ferdinanda Peroutky, kde šlo také o prezidenta republiky a nezávislost soudního systému se tam ukázala.

Tam ale nešlo o útok na státní symbol.

Ale stále tam šlo o prezidenta.

Byl to jiný právní pohled. Ale můžete si to vyložit, jak chcete.

Co říkáte na včerejší reakci mluvčího prezidenta republiky na vaše počínání?

Každý má v naší skupině jinou funkci. Mojí funkcí je vysvětlovat povahy našich akcí, funkcí Jirky Ovčáčka, který je od loňského roku také naším členem, je to "hypovat", tedy získávat pro naše akce co nejvíce pozornosti. A mám pocit, že už v tomhle ohledu začíná dosahovat mistrovství. Jirka funguje skvěle.

Nemáte pocit, že jste zašli s touto akcí už za nějakou hranici? Že jste s tím naštvali i lidi, kteří se řadili k vašim příznivcům?

Nejsme Madonna. Nejsme tu od toho, abychom měli na Facebooku co nejvíce fanoušků, kteří nás budou bezmezně milovat. Naším smyslem je něco jiného. Vít Havránek říká, že dobré umění má být aktivistické, a my v tomto smyslu probouzíme diváka k nějaké aktivitě, k zamyšlení. A když otevíráte důležité společenské otázky, tak to samozřejmě většině lidem nebude příjemné, protože je to vystoupení z komfortní zóny.

Vyžaduje to zamyšlení se nad tím, jestli ty státní symboly, a stále slýcháme argumenty s Masarykem a legionáři, jsou stále platné. Jestli když někdo říká, že naši praotcové za ty symboly pokládali životy, je otázka, kde je forma a obsah. Nepokládali naši praotcové životy spíš za to, abychom tady mohli svobodně žít a mít tady mír k životu? A ne abychom žili v prostředí nenávisti?

Abych to zjednodušil, otevíráte otázku, zda státní symboly, to, co představují, nejsou vyprázdněné…

Ano, a že to mnoho lidí naštve, se dá čekat. Jsem ale přesvědčený, že to lidé unesou. Myslím si, že kvůli tomu nebudou páchat sebevraždy. Ani se nedivím, že to většinu naštvalo. Ale myslím si, že se i za čas ukáže, že ta hysterie nebyla namístě. Že se to ale nyní lidem nezdá, je něco, co jsme ochotní podstoupit. Ono to k tomu patří a my jsme připravení tuhle negaci nést.

Nemyslíte si, že vám vaše včerejší akce může před soudem uškodit? I když poškozování státního symbolu je bráno jenom jako přestupek.

Podle mě nám to může právě ulevit. Protože jsme prokazatelně vrátili tu hodnotu i materiál standarty lidem, kteří ji zaplatili ze svých daní. Učinili jsme velmi pozitivní krok. To, co označili za kradenou věc, jsme už vrátili a doplnili jsme to navíc hodnotou, na kterou byla standarta vyčíslena.

Samotná standarta ale asi nebyla ve vlastnictví lidí.

Formálně byla majitelem asi Správa Pražského hradu, ale kdo financuje chod této instituce? Daňoví poplatníci. Takže do zítřka se to podle mě může zohlednit pozitivně.

Vy jste si včerejší akci natáčeli. Jak na to tedy lidé reagovali, když jste jim kousky standarty předávali?

Různě. Ale snažili jsme se to předávat lidem, kteří aspoň trochu věděli, o co jde. Protože nemělo cenu dávat to někomu, kdo vůbec nezaregistroval akci trenky a třeba by to i zahodil, protože by to považoval za bezcenné. Snažili jsme se mířit na lidi, kteří věděli, že byla sundána prezidentská standarta a nahrazená trenkami, které nad Hradem zavlály. Spousta lidí o tom vůbec neměla informace nebo to ani nezaslechla. Někteří to odmítli nebo se báli, nevím čeho, prostě to odmítli převzít, že to nechtějí. A pak byla obrovská část lidí, kteří si to vzali, někteří byli nadšení a popřáli nám hodně štěstí u soudu. Byla to ohromně zajímavá zkušenost.  

Kdy to video zveřejníte?

Snad ještě během dneška.

Probírali jste včerejší akci nebo i trenýrky s právním zástupcem? Abyste věděli, jaký to může mít dopad?

Ne, ono je to vždy dost nevypočitatelné. Právník nám už řekl, že právní systém není na charakter našich akcí připraven. Takže nemá cenu předjímat, co z toho může být. Každý právník na to má navíc jiný názor, nemělo by to cenu. To bychom nic jiného nedělali, než se ptali, co se asi tak může stát.

 

Právě se děje

Další zprávy