hrad

Zeman chce na Hradě vystavit korunovační klenoty ještě před zvolením svého nástupce

Pražský hrad plánuje výstavu korunovačních klenotů. Uvedl to server Neovlivní.cz na základě vyjádření Jana Nováka, pověřeného řízením Správy Pražského hradu. Podle serveru chce Hrad výstavu uskutečnit netradičně před nástupem nového prezidenta. Novák možný termín výstavy neuvedl. 

"Ano, s tím, že rozhodnutí náleží panu prezidentovi a bude oznámeno včas," řekl Novák na otázku, zda Hrad vystavení korunovačních klenotů plánuje. Bližší podrobnosti včetně přesného termínu výstavy nechtěl rozebírat. 

Server uvedl, že podle anonymních zdrojů chce Hrad výstavu uspořádat ještě před inaugurací nového prezidenta, což by bylo netradiční. Doposud se výstavy korunovačních klenotů konaly většinou při příležitosti významných výročí nebo právě po nástupu nové hlavy státu. Volby, z nichž vzejde nástupce prezidenta Miloše Zemana, se uskuteční v lednu příštího roku.

Zdroj: ČTK

Hrad by měl mít v rozpočtu 420 milionů, asi o tři miliony méně než loni

Kancelář prezidenta republiky by měla mít v letošním rozpočtu na výdaje 420,1 milionu korun. To je proti rozpočtu schválenému na loňský rok o 2,7 milionu korun méně. Důvodem je úbytek peněz z evropských fondů určených na financování projektů v lánské oboře. Návrh rozpočtu Hradu ve středu doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor. Z celkových 23 přítomných členů výboru hlasovalo pro návrh 20 poslanců, tři se zdrželi. Žádný návrh na změnu rozpočtu Hradu ve výboru nezazněl.

Současný návrh rozpočtu prezidentské kanceláře je stejný jako návrh, který předložila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). Důvodem je, že základní parametry rozpočtu Hradu schválil v souladu se zákonem o rozpočtových pravidlech již loni v květnu sněmovní rozpočtový výbor. Obě vlády, současná i bývalá, pak tyto údaje zapracovaly do návrhu rozpočtu, jak jim ukládá zákon.

Běžné výdaje mají činit zhruba 368 milionů, na investice má jít téměř 52 milionů korun. Pro Správu Pražského hradu je na investice vyčleněno 30 milionů, na investice v lánské oboře téměř 22 milionů korun. Například na rekonstrukci svahů v lánské oboře má jít 12 milionů korun, na rekonstrukce tamních cest tři miliony a na rekonstrukce správních budov přes dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat