"Na stožáru je umístěný hadr." Žalobce znovu posílá Ztohoven k soudu, doplnil svědectví policisty

Martin Ťopek Martin Ťopek
17. 6. 2016 19:15
Už potřetí míří k soudu skupina Ztohoven, která vloni v září v převlečení za kominíky vylezla na Pražský hrad a vyměnila prezidentskou standartu za obří červené trenýrky. Soudy opakovaně žalobu zamítly pro nedostatek důkazů, státní zástupce ji proto rozšířil o další svědectví. V dokumentu tak nově figurují policista a náhodný kolemjdoucí.
Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky.
Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky. | Foto: ČTK

Praha - Pražský státní zástupce Jan Lelek předal soudu žalobu na skupinu Ztohoven. Prvoinstanční i odvolací soud ji už dříve zamítly. Nebylo průkazné, zda čin skutečně spáchali členové skupiny Ztohoven. Lelek proto rozšířil dokument o další svědectví, která mají prokázat, že na střechu Pražského hradu skutečně vylezli členové kontroverzní skupiny a vyměnili vlajku prezidenta republiky za červené trenýrky. 

V žalobě se tak nově objevila svědectví policisty, který uviděl členy skupiny lézt po střeše jako první, a také náhodného kolemjdoucího, který vše sledoval až do chvíle, kdy pachatele zadržela policie. 

"Policista viděl, že se na stožáru pro standartu Prezidenta republiky standarta nenachází a místo ní je tam umístěný nějaký červený hadr. Z tohoto důvodu ihned běžel k lešení, které se nachází u Carolova křídla Pražského hradu, kdy během tohoto svým mobilním telefonem vyrozuměl vedoucího směny a sdělil mu, co vidí," píše se v obžalobě. 

Kolemjdoucí svědek potvrdil, že jednak na lešení viděl postavu převlečenou za kominíka a následně viděl také balík, jak letí ze střechy Hradu dolů. "Po chvilce slyšel nějaké řinčení kovu, tak se otočil směrem k lešení a viděl, jak z vrchní části tohoto lešení slézají dva kominíci, které viděl předtím na střeše Hradu, a dále nějakého dalšího muže, který měl na sobě reflexní vestu a bezpečnostní přilbu. Na místě již čekali dva policisté, kteří s těmito muži začali mluvit," uvádí svědek, přičemž žaloba má za to, že letící balík byla standarta prezidenta.

Nešli po lávce

Předchozím soudům se rovněž nezdál způsob, jak policie a žalobci vyčíslili škodu. Nově proto obžaloba předkládá svědectví jednatele společnosti FAS Maniny, kterého po činu vyšetřovatelé přizvali, aby odhadl míru poškození. Jeho firma jen pár týdnů před vyvěšením trenýrek prováděla rekonstrukci střechy.

"Viděl na internetu videozáznam, kde se osoby ze skupiny Ztohoven pohybují, takže z tohoto mohl ihned vyhodnotit, že se jedná o neodborný pohyb po střeše vedoucí k poškození střechy," píše žalobce.

Svědek zevrubně popisuje, jak je třeba se pohybovat po takové střeše. Ta je totiž podle něj konstruovaná tak, aby odolala i extrémním povětrnostním vlivům, ale ne chůzi člověka. "Jediné místo na střeše, kde je možné se pohybovat, se nachází za balustrádou, tedy za kamenným zábradlím, kde se nachází pochozí lávka, tam je tedy možné se pohybovat, ale nikde jinde," uvedl jednatel pokrývačské firmy.

Žalobce po doplněných svědectvích předpokládá, že nyní již soud vyhoví jeho návrhu na potrestání kontroverzních umělců. Obviňuje je z výtržnictví, krádeže a poškození cizí věci. Kromě toho se Správa Pražského hradu připojila s požadavkem náhrady škody přes 88 tisíc korun. Umělcům hrozí až tři roky vězení. 

Dodnes navíc není jasné, kde skončila vlajka prezidenta republiky, kterou trojice členů umělecké skupiny Ztohoven ze střechy sundala. Stopa skončila na terase kavárny Starbucks, která je poblíž Pražského hradu.

Akce "Rudé trenky" žije vlastním životem ve veřejném prostoru, to je pro nás mimořádně zajímavé, říká mluvčí Ztohoven Petr Žilka. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy