Ztohoven rozstříhali standartu na 1152 kousků, "vracejí ji lidem". Prasárna, reaguje Ovčáček

Lukáš Prchal Lukáš Werner ČTK Lukáš Prchal, Lukáš Werner, ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2016 18:18
Pátrání po osudu prezidentské standarty je u konce. Vlajka, která se údajně ztratila poté, co ji členové skupiny Ztohoven v přestrojení za kominíky vyměnili za červené trenky, se však na Hrad patrně nevrátí. Ztohoven ji totiž rozstříhali na 1152 kousků. Ty podle členů skupiny dostane stejný počet náhodně vybraných lidí v Česku.
Schéma rozstříhané standarty podle Ztohoven.com.
Schéma rozstříhané standarty podle Ztohoven.com. | Foto: Facebook Ztohoven.com

Praha - Prezidentská standarta, kterou skupina Ztohoven na Pražském hradě vyměnila za červené trenýrky, se "našla". Skupina doposud tvrdila, že vlajku při akci na střeše Hradu odnesl vítr a ztratila se. Teď ji Ztohoven podle vlastních slov rozstříhali na 1152 kousků, které chtějí rozdat náhodně vybraným lidem.

"Vracíme tu standartu lidem a každý kus je provázaný s bitcoinovou hodnotou, kterou předáváme spolu s těmi útržky náhodným lidem v krajských městech České republiky," řekl Aktuálně.cz mluvčí skupiny Petr Žílka. Na akci skupina upozornila na svých webových a facebookových stránkách.

"Vracíme to, co jsme z Hradu sundali, těm, kterým to patří – symbolicky, samozřejmě. I spolu s tou hodnotou, o kterou se stát cítí být okraden, což dokládají obviněním z krádeže. Vracíme to původcům moci. Dá se to možná číst jako takový apel na lidi – vezměte si svou moc zpátky, protože se koncentruje nebo centralizuje někde, kde to není úplně zdravé," vysvětlil Žílka.

Zástupci skupiny Ztohoven jsou nyní podle jejich mluvčího ve všech krajských městech a společně s kousky standarty rozdávají lidem i kód k internetové bitcoinové měně, kterou lidem s kouskem standarty rozdávají. "Každý, kdo útržek standarty obdrží, dostane i adresu, na které jsou bitcoiny a heslo, aby s nimi mohl nakládat," vysvětlil Žílka.

Zpravodaj ČTK popsal, že dostal kousek standardy na pražském hlavním nádraží. Kousky látky o velikosti asi deset krát deset centimetrů jsou umístěny v obálce s potiskem v podobě červených trenýrek. Přilepeny jsou na kusu papíru s textem, který připomíná popisek u uměleckých děl. K bitcoinům v hodnotě zhruba 13 a 16 korun se lidé dostanou přes zabezpečené QR kódy.

Vyšetřovatelé, kteří se ztrátou standarty zabývali, vyčíslili její hodnotu na 35 tisíc korun. Právě tyto peníze skupina Ztohoven dala do bitcoinové sítě. "Všechny útržky standarty mají odlišné hodnoty. Nejvyšší je přibližně 1500 korun a nejnižší je v hodnotě pěti korun." Různé hodnoty útržků poukazují na Paretovo fraktálové dělení bohatství ve společnosti - podle něj neexistuje společnost, ve které by měl každý člověk stejně.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček akci ostře odsoudil. „Není žádným překvapením, že tito zloději drželi celou dobu standartu v rukou. Lze říci pouze jedinou věc: Je to prasárna,“ reagoval.

Podle Žílky je rozdávání kousků standarty reakce skupiny na "fetiš", kdy se jich neustále někdo ptal na to, co s ní je a kde se nachází.

Výměnou standarty za trenýrky se bude tuto středu opět zabývat soud. Prvoinstanční i odvolací soud žalobu už dříve zamítly. Nebylo podle nich průkazné, zda čin skutečně spáchali členové skupiny Ztohoven. Státní zástupce proto rozšířil dokument o další svědectví, která to mají prokázat.

Skupina původně tvrdila, že neví, co se se standartou stalo, protože uletěla. Žílka se k tomu teď vyjadřovat nechce. "K tomu bude víc informací po soudu," řekl.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy