Ztohoven rozstříhali standartu na 1152 kousků, "vracejí ji lidem". Prasárna, reaguje Ovčáček

Lukáš Prchal Lukáš Werner ČTK Lukáš Prchal, Lukáš Werner, ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2016 18:18
Pátrání po osudu prezidentské standarty je u konce. Vlajka, která se údajně ztratila poté, co ji členové skupiny Ztohoven v přestrojení za kominíky vyměnili za červené trenky, se však na Hrad patrně nevrátí. Ztohoven ji totiž rozstříhali na 1152 kousků. Ty podle členů skupiny dostane stejný počet náhodně vybraných lidí v Česku.
Schéma rozstříhané standarty podle Ztohoven.com.
Schéma rozstříhané standarty podle Ztohoven.com. | Foto: Facebook Ztohoven.com

Praha - Prezidentská standarta, kterou skupina Ztohoven na Pražském hradě vyměnila za červené trenýrky, se "našla". Skupina doposud tvrdila, že vlajku při akci na střeše Hradu odnesl vítr a ztratila se. Teď ji Ztohoven podle vlastních slov rozstříhali na 1152 kousků, které chtějí rozdat náhodně vybraným lidem.

"Vracíme tu standartu lidem a každý kus je provázaný s bitcoinovou hodnotou, kterou předáváme spolu s těmi útržky náhodným lidem v krajských městech České republiky," řekl Aktuálně.cz mluvčí skupiny Petr Žílka. Na akci skupina upozornila na svých webových a facebookových stránkách.

"Vracíme to, co jsme z Hradu sundali, těm, kterým to patří – symbolicky, samozřejmě. I spolu s tou hodnotou, o kterou se stát cítí být okraden, což dokládají obviněním z krádeže. Vracíme to původcům moci. Dá se to možná číst jako takový apel na lidi – vezměte si svou moc zpátky, protože se koncentruje nebo centralizuje někde, kde to není úplně zdravé," vysvětlil Žílka.

Zástupci skupiny Ztohoven jsou nyní podle jejich mluvčího ve všech krajských městech a společně s kousky standarty rozdávají lidem i kód k internetové bitcoinové měně, kterou lidem s kouskem standarty rozdávají. "Každý, kdo útržek standarty obdrží, dostane i adresu, na které jsou bitcoiny a heslo, aby s nimi mohl nakládat," vysvětlil Žílka.

Zpravodaj ČTK popsal, že dostal kousek standardy na pražském hlavním nádraží. Kousky látky o velikosti asi deset krát deset centimetrů jsou umístěny v obálce s potiskem v podobě červených trenýrek. Přilepeny jsou na kusu papíru s textem, který připomíná popisek u uměleckých děl. K bitcoinům v hodnotě zhruba 13 a 16 korun se lidé dostanou přes zabezpečené QR kódy.

Vyšetřovatelé, kteří se ztrátou standarty zabývali, vyčíslili její hodnotu na 35 tisíc korun. Právě tyto peníze skupina Ztohoven dala do bitcoinové sítě. "Všechny útržky standarty mají odlišné hodnoty. Nejvyšší je přibližně 1500 korun a nejnižší je v hodnotě pěti korun." Různé hodnoty útržků poukazují na Paretovo fraktálové dělení bohatství ve společnosti - podle něj neexistuje společnost, ve které by měl každý člověk stejně.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček akci ostře odsoudil. „Není žádným překvapením, že tito zloději drželi celou dobu standartu v rukou. Lze říci pouze jedinou věc: Je to prasárna,“ reagoval.

Podle Žílky je rozdávání kousků standarty reakce skupiny na "fetiš", kdy se jich neustále někdo ptal na to, co s ní je a kde se nachází.

Výměnou standarty za trenýrky se bude tuto středu opět zabývat soud. Prvoinstanční i odvolací soud žalobu už dříve zamítly. Nebylo podle nich průkazné, zda čin skutečně spáchali členové skupiny Ztohoven. Státní zástupce proto rozšířil dokument o další svědectví, která to mají prokázat.

Skupina původně tvrdila, že neví, co se se standartou stalo, protože uletěla. Žílka se k tomu teď vyjadřovat nechce. "K tomu bude víc informací po soudu," řekl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy