Hollan se zastal umělců, kteří vyvěsili na Špilberku rudé trenky. Je to ostudné, bouří se opozice

ČTK ČTK
28. 6. 2016 13:27
Červené trenýrky na hradě Špilberk jsou podle náměstka primátora Matěje Hollana v pořádku. Politici by podle něj neměli zasahovat do tvůrčí činnosti umělců. S tím nesouhlasí opoziční zastupitel Pospíšil (ČSSD) a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Trenýrky visí na Špilberku od pondělí. Jejich vyvěšení má být vyjádřením solidarity se skupinou Ztohoven, jejíž tři členové čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci za loňské vyvěšení rudých trenýrek na Pražském hradě.
Červené trenýrky na Špilberku.
Červené trenýrky na Špilberku. | Foto: ČTK

Brno - Vyvěšení červených trenýrek na hradě Špilberk v Brně má podporu primátorova náměstka zodpovědného za kulturu Matěje Hollana (Žít Brno). Hollan sdělil, že je to vyjádření názoru kulturní instituce, což je podle něj v pořádku. Trenýrky jako součást festivalu Provázek na hrad vyvěsil na Špilberku umělecký šéf divadla Husa na provázku Vladimír Morávek.

Počin nepovažuje za šťastný opoziční zastupitel Oliver Pospíšil (ČSSD) a ohradil se proti němu i hejtman Michal Hašek (ČSSD) nebo bývalý primátorův náměstek Robert Kotzian (ODS).

Vyvěšení trenýrek v Brně má být vyjádřením solidarity se skupinou Ztohoven, jejíž tři členové čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci za loňské vyvěšení rudých trenýrek na Pražském hradě.

Martina Šmídtová z Muzea města Brna, které hrad ve vlastnictví města spravuje, řekla, že Morávkova iniciativa měla Hollanovu podporu. "Trenýrky měl původně věšet sám pan náměstek. Vedení muzea bylo o celé záležitosti informováno. Trenýrky by tam měly být do konce festivalu, což je ve čtvrtek," uvedla Šmídtová.

Nekomentovala však, zda s tím muzeum souhlasí, či nikoliv. Pouze odkázala na to, že město je vlastníkem hradu a zřizovatelem muzea a kulturní náměstek se vším souhlasil. Ředitel muzea Pavel Ciprian řekl, že je na dovolené v zahraničí, a situaci nekomentoval.

Nezasahovat do tvůrčí činnosti

Podle Hollana by politici neměli zasahovat do tvůrčí činnosti umělců. S tím však bývalý náměstek primátora a předseda spolku Brno+ Kotzian nesouhlasí. "Skutečnost, že se toto děje se souhlasem vedení města, je ostudná. Myslím, že je v tomto ohledu úplně jedno, jestli má někdo prezidenta Miloše Zemana rád, nebo ne," uvedl Kotzian.

Předseda brněnské ČSSD Pospíšil označil záležitost za politický heavymetal. "Nejsem si jistý, jestli je Špilberk jako kulturní památka to správné místo na to, aby se tam tahala tato nejtvrdší forma politiky. Tato kontroverzní akce měla zůstat mimo Brno," uvedl Pospíšil.

Nelíbí se to ani hejtmanovi Haškovi, podle kterého je Špilberk kulturní památkou a místem, kde byli v 19. století i v první polovině 20. století vězněni vlastenci, přičemž někteří dokonce umírali.

Trenýrky visí na Špilberku od pondělí. Morávek je tam pověsil s odkazem, že by se měly věci řešit v demokratickém dialogu, nikoli zákazem a řešením pomocí síly. Akci na Pražském hradě provedli Ztohoven loni na podzim.

O standartě původně tvrdili, že uletěla, nakonec ji ale rozstříhali na 1152 kousků, které rozdávají. Jeden kus míří i do Brna. Případem Ztohoven se začne ve středu zabývat soud. Trojici umělců hrozí až tři roky vězení. Podle divadelníků však šlo o výstřední umělecký čin, ne o výtržnictví.

Akce "Rudé trenky" žije vlastním životem ve veřejném prostoru, to je pro nás mimořádně zajímavé, říká mluvčí Ztohoven Petr Žilka. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 15 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy