Žena půjde k soudu za to, že na akci se šibenicemi zranila policistu. Spadla jsem na něj, brání se

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
9. 1. 2016 15:15
Kateřina K. loni v létě demonstrovala proti průvodu odpůrců přijímání uprchlíků, který šel centrem Prahy. Ženu teď čeká soud za to, že údajně napadla policistu. Její přítel totiž neposlechl výzvu policie, aby udělal prostor pro průvod, který mimo jiné nesl i šibenice. Policisté muže povalili na zem a klečeli na něm. Žena mu chtěla pomoct a policisty odstrčit, přičemž, jak je patrné z videozáznamu, spíš mezi ně spadla. Jednoho z policistů tím ale údajně zranila. "Nikoho jsem neudeřila, chtěla jsem se dostat k příteli," říká.
Kateřina K., která se měla dopustit násilí proti úřední osobě

Praha - Demonstrace proti přijímání uprchlíků, na níž se na začátku loňského léta objevily mimo jiné i šibenice pro "vlastizrádce", bude mít soudní dohru. Paradoxně se však bude týkat ženy, která do centra Prahy přišla symbolicky vyjádřit nesouhlas s průchodem demonstrantů, kteří hlásali nenávist. Kateřina K. je obžalovaná z násilí vůči úřední osobě, hrozí jí teoreticky až čtyři roky vězení.

Policie tehdy tři účastníky protestu proti demonstraci zadržela, protože průvodu se šibenicemi odmítli uhnout. Mezi nimi byl i Kateřinin přítel, na nějž zaklekli dva policisté. Čtvrtým zadrženým se posléze stala právě Kateřina K. Chtěla totiž svému příteli pomoct a policisty od něj odstrčit – jak je však patrné z videozáznamu, na kterém přibíhá k policistům, spadla pouze mezi ně. Jednoho z policistů tím ale údajně zranila na zádech.

Spadla mezi policisty, nebo je napadla?

„Rozhodně jsem nikoho neudeřila. Chtěla jsem se dostat k příteli. Bylo to něco mezi skokem a pádem mezi ty dva policisty. Chtěla jsem je odstrčit,“ řekla Aktuálně.cz Kateřina K., která studuje na vysoké škole. Dodala také, že nechtěli nikomu bránit v právu shromažďovat se, jen vyjádřit odlišný názor.

Její přítel zůstal po výzvě policie, aby demonstraci rozpustili a udělali prostor, sedět na zemi a policisté proti němu zakročili. „Ten zásah byl nepřiměřený a brutální. Když mému příteli praštili hlavou o dlažbu tak silně, až mu vyrazili zub, rozběhla jsem se k němu. Chtěla jsem jenom, aby to násilí skončilo," tvrdí žena.

Policista Filip Dlesk si ale po jejím zákroku stěžoval na bolest a o několik dní později získal neschopenku, na kterou neprodleně nastoupil.

Policista její zákrok téměř nezaregistroval

Na videozáznamu je patrné, že mladá žena k policistům běží a sprostě jim nadává. Snaží se dostat ke svému příteli, na němž policisté klečí. Pak padá mezi policisty a rukou se otře o Dleskova záda. Další policisté ji posléze odtáhli pryč.

Policista Dlesk se nařčení, že si zranění vymyslel, brání. „Narazila do mě a lomcovala se mnou a pak mě držela kolem krku, neškrtila mě. Bolelo mě to,“ řekl ve výpovědi Dlesk. Redakce se jej pokusila kontaktovat, ale neúspěšně.

Že Kateřina K. nechtěla útočit, ale spíš bránit svého přítele, připouští i jeden ze zasahujících policistů. „Podle mě chtěla pomoct tomu muži na zemi, strhnout Dleska, aby ho nechal, aby mu pomohla. Bylo to od ní zkratkové jednání,“ poznamenal u výslechu policista.

Advokát: Pokud policista lhal, nikdo to řešit nebude

Advokát Kateřiny K. Pavel Uhl tvrdí, že policie takto postupuje běžně. „Na sebemenší konflikt mezi člověkem a policistou se reaguje tak, že toho člověka začne policie stíhat bez ohledu na to, jestli byl postup policie oprávněný, nebo ne. A když se později ukáže, že ten policista nevypovídal pravdu, tak s tím sama od sebe nic nedělá,“ vyjádřil se kriticky advokát Pavel Uhl. Soud by měl začít v druhé polovině ledna.

Obě demonstrace jejich organizátoři dopředu nahlásili, rozpuštěna byla však ta, která protestovala proti hlásání nenávisti. Terčem kritiky se stal i samotný zákrok policistů, kteří zasáhli proti protestujícím sedícím v cestě, aniž by řešili, že účastníci průvodu nesou šibenice.

„Nejdříve přišel povel, aby nás vyhnali ze silnice, a teprve pak přišla ze strany policie výzva, abychom sami odešli. Což je špatně. Mělo to být naopak,“ kritizuje policii Kateřina K. Jejímu příteli a dalším dvěma zadrženým hrozí v přestupkovém řízení pokuta. Úřad o jejím udělení zatím nerozhodl.

Po demonstraci se šibenicemi s nápisy "za vlastizradu", které na shromáždění proti islámu přinesl jeden z účastníků, se v Česku rozpoutala debata, zda je něco takového přípustné. Kontrola, která chování policie prověřovala, chybu nezjistila.

"Pokud je ta šibenice provázena nějakými nenávistnými projevy nebo hesly, tak je to de facto trestný čin," prohlásil však ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) s tím, že závěry kontrolní komise legitimizují šibenice na demonstracích. „S tím se nehodlám smířit,“ řekl Chovanec.

 

Právě se děje

Další zprávy