Nezasahovat u šibenic bylo v pořádku, rozhodla policie

Tereza Krobová Tereza Krobová
Aktualizováno 17. 7. 2015 23:00
Ministrovi vnitra i policejnímu prezidentovi se přitom postup policie na demonstraci proti uprchlíkům nelíbil. Kritizovali, že nedošlo k zásahu proti lidem, kteří si přinesli makety šibenic.
Šibenice na demonstraci.
Šibenice na demonstraci. | Foto: Thinkstock

Praha - Postup policie při červencové demonstraci pro i proti uprchlíkům byl v pořádku. Rozhodl o tom odbor vnitřní kontroly i přes to, že policii kritizovali mimo jiné její hlavní "šéfové“ – ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý.

Policisté si vyslechli výtky za to, že nezasáhli proti lidem, kteří si na demonstraci přinesli makety šibenic. A že naopak postupovali proti aktivistům, kteří chtěli zablokovat průchod odpůrcům imigrace.

"Nebylo shledáno žádné pochybení přímo na místě demonstrace," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Ministr Chovanec večer na Twitteru uvedl, že kontrolní závěr pražské policie "legitimizuje šibenice na demonstracích" a on se s tím nehodlá smířit. "Vyzval jsem policejního prezidenta, aby kontrolní závěry pražské policie prověřil. Zároveň hledám další právní cesty," uvedl ministr vnitra na sociální síti.

Podle dřívějšího vyjádření Chovance ale měla policie lidi s šibenicemi legitimovat nebo je případně vyvést. "Po zhlédnutí záběrů z místa dávám panu ministrovi za pravdu, že obdobné projevy do demokratické společnosti nepatří," souhlasil již dříve policejní šéf Tomáš Tuhý.

Upozornil ale i na to, že kriminalisté shromáždění dokumentovali a vyvodili z toho důsledky několik dní po demonstraci.

Postup se měnit nebude

Vedení policie zaslalo po vlně kritiky krajským ředitelstvím nástin nové metodiky s doporučením, jak v podobných případech postupovat.

Sobotní demonstrace pro a proti imigraci

  • Od 14:00 se na Můstku sejdou lidé, kteří chtějí vyjádřit uprchlíkům solidaritu a chtějí odsoudit šíření xenofobie a strachu z běženců.
  • K soše svatého Václava v 15:00 dorazí ti, kteří migranty v Česku nechtějí.
  • Na Můstku se má pak od 17:00 konat "tábor lidu", který svolali extremisté.
  • Čtvrtou akci, a to k vyjádření solidarity s uprchlíky, chtěli mít další pořadatelé také na Můstku. Začít měla v 16:00, magistrát ji ale zrušil. Místo si totiž "zarezervovala" extremistická Národní demokracie.

Pražská policie si nové postupy může vyzkoušet už v sobotu, kdy se mají odehrát v centru města hned čtyři akce - dvě naplánovali odpůrci imigrace a dvě naopak skupiny lidí, kteří chtějí přistěhovalcům prokázat solidaritu.

Podle mluvčího Tomáše Hulana ovšem policie neplánuje při případných zásazích na sobotních demonstracích žádné změny. Dopis ale prý "respektuje".

"S ohledem na to, že nebylo shledáno žádné pochybení, vyplývá z toho, že už tehdy byl postup policie správný," vysvětluje Hulan.

Policie nasadí antikonfliktní tým, v případě problémů bude v záloze i speciální pořádková jednotka. "Vše se ale budeme snažit vyřešit jako vždy především v klidu," dodal mluvčí.

Policie kvůli demonstraci z 1. července vyšetřuje dva řečníky "protiimigrantské“ části. Oba mohli spáchat trestný čin hanobení rasy či národa nebo vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci.

Veřejně vystoupili například poslanec Tomio Okamura z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), zpěvák Aleš Brichta nebo novinář Adam B. Bartoš.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy