Chovanec: Šibenice s nenávistnými hesly jsou de facto trestný čin

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
19. 11. 2015 5:42
Případ Vladimíra Heřmana, který v červenci s šibenicemi a nápisy "za vlastizradu" demonstroval proti islámu, se zřejmě dostane před soud. Ministr vnitra Milan Chovanec dostal v pondělí od policejního prezidenta Tomáše Tuhého informaci, že státní zástupce šibenice vyhodnotil jako porušení zákona. Kauza může mít dopad na další podobné případy.
Šibenice na demonstraci letos v červenci.
Šibenice na demonstraci letos v červenci. | Foto: ČTK

Praha - Podle státního zástupce jsou šibenice na demonstraci protizákonné. Případ z letošního července, kdy Vladimír Heřman přinesl na shromáždění proti islámu šibenice s nápisy "za vlastizradu", se zřejmě dostane před soud.

"Pokud je ta šibenice provázena nějakými nenávistnými projevy nebo hesly, tak je to de facto trestný čin," prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který dostal informaci o závěrech státního zástupce od policejního prezidenta Tomáše Tuhého v pondělí.

Kauza 45letého Heřmana může mít dopad i na další podobné příběhy. A to v době, kdy se kvůli strachu z uprchlíků a islámských teroristů dají čekat další demonstrace a akce extremistů.

Podle ministra Chovance půjde o první podobný rozsudek, který řekne, jestli je pochodování se šibenicemi trestné, či ne. Je možné, že výsledkem se budou napříště řídit i ostatní soudy, anebo policisté a žalobci při zvažování, jestli někoho začnou stíhat. "Budu na výsledek velice zvědavý," dodal Chovanec.

Stíhání Heřmana nechtěli ve středu pražští policisté potvrdit. "Nejsem oprávněn komentovat, zda je, či není konkrétní osoba stíhána,“ řekl mluvčí Tomáš Hulan. Tudíž ani neupřesnil, kvůli jakému trestnému činu; mohlo by jít o podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

Heřman: Aspoň sem nebudou uprchlíci chtít

Při demonstraci na Václavském náměstí nechali policisté Heřmana na pokoji – ani si nezjistili, jak se jmenuje. Vzápětí je kritizoval ministr Chovanec za to, že nezasáhli. Podle informací Hospodářských novin dostal Heřman pozvánku k výslechu, až když se ho v srpnu na jiném shromáždění podařilo vypátrat týdeníku Respekt.

Heřman novinářům řekl, že pod heslem "za vlastizradu“ si každý může představit, co chce. "Ale na druhou stranu, jen ať uprchlíci šibenice vidí. Tomu, co je na nich napsáno, nerozumějí, ale když je uvidí, aspoň sem nebudou chtít," uvedl pro Respekt Heřman. "Jsem vlastenec, který chce, aby se v téhle zemi dalo žít, a ne aby mi nějaký muslim podřízl hrdlo,“ vysvětloval.

Kvůli výrokům o uprchlících chtěli policisté stíhat i ženu z jižních Čech, jež na Facebooku napsala, že 80 migrantů v okolí podřezalo domácí zvířata. Státní zástupkyně ale případ odložila s tím, že nejde o trestný čin.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy