Chovanec: Šibenice s nenávistnými hesly jsou de facto trestný čin

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
19. 11. 2015 5:42
Případ Vladimíra Heřmana, který v červenci s šibenicemi a nápisy "za vlastizradu" demonstroval proti islámu, se zřejmě dostane před soud. Ministr vnitra Milan Chovanec dostal v pondělí od policejního prezidenta Tomáše Tuhého informaci, že státní zástupce šibenice vyhodnotil jako porušení zákona. Kauza může mít dopad na další podobné případy.
Šibenice na demonstraci letos v červenci.
Šibenice na demonstraci letos v červenci. | Foto: ČTK

Praha - Podle státního zástupce jsou šibenice na demonstraci protizákonné. Případ z letošního července, kdy Vladimír Heřman přinesl na shromáždění proti islámu šibenice s nápisy "za vlastizradu", se zřejmě dostane před soud.

"Pokud je ta šibenice provázena nějakými nenávistnými projevy nebo hesly, tak je to de facto trestný čin," prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který dostal informaci o závěrech státního zástupce od policejního prezidenta Tomáše Tuhého v pondělí.

Kauza 45letého Heřmana může mít dopad i na další podobné příběhy. A to v době, kdy se kvůli strachu z uprchlíků a islámských teroristů dají čekat další demonstrace a akce extremistů.

Podle ministra Chovance půjde o první podobný rozsudek, který řekne, jestli je pochodování se šibenicemi trestné, či ne. Je možné, že výsledkem se budou napříště řídit i ostatní soudy, anebo policisté a žalobci při zvažování, jestli někoho začnou stíhat. "Budu na výsledek velice zvědavý," dodal Chovanec.

Stíhání Heřmana nechtěli ve středu pražští policisté potvrdit. "Nejsem oprávněn komentovat, zda je, či není konkrétní osoba stíhána,“ řekl mluvčí Tomáš Hulan. Tudíž ani neupřesnil, kvůli jakému trestnému činu; mohlo by jít o podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

Heřman: Aspoň sem nebudou uprchlíci chtít

Při demonstraci na Václavském náměstí nechali policisté Heřmana na pokoji – ani si nezjistili, jak se jmenuje. Vzápětí je kritizoval ministr Chovanec za to, že nezasáhli. Podle informací Hospodářských novin dostal Heřman pozvánku k výslechu, až když se ho v srpnu na jiném shromáždění podařilo vypátrat týdeníku Respekt.

Heřman novinářům řekl, že pod heslem "za vlastizradu“ si každý může představit, co chce. "Ale na druhou stranu, jen ať uprchlíci šibenice vidí. Tomu, co je na nich napsáno, nerozumějí, ale když je uvidí, aspoň sem nebudou chtít," uvedl pro Respekt Heřman. "Jsem vlastenec, který chce, aby se v téhle zemi dalo žít, a ne aby mi nějaký muslim podřízl hrdlo,“ vysvětloval.

Kvůli výrokům o uprchlících chtěli policisté stíhat i ženu z jižních Čech, jež na Facebooku napsala, že 80 migrantů v okolí podřezalo domácí zvířata. Státní zástupkyně ale případ odložila s tím, že nejde o trestný čin.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy