Odpůrci imigrantů přinesli na demonstraci šibenici pro "mamku Merkelovou"

ČTK ČTK
13. 10. 2015 9:44
Pondělní demonstrace Pegidy v Drážďanech byla největší od konce ledna, kdy se zájem o hnutí začal pomalu vytrácet. Jeden z téměř 9000 protestujících na ni přinesl šibenici se jmény kancléřky Angely Merkelové a vicekancléře Sigmara Gabriela. Mezi německými politiky vyvolala šibenice pobouření. Státní zastupitelstvo dokonce prověřuje, jestli nebyl spáchán trestný čin.
Demonstrant, který přinesl šibenici pro kancléřku a vicekancléře.
Demonstrant, který přinesl šibenici pro kancléřku a vicekancléře. | Foto: Reuters

Drážďany - Pobouření vyvolala v Německu pondělní demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), na níž jeden z protestujících nesl šibenici se jmény kancléřky Angely Merkelové a vicekancléře Sigmara Gabriela.

Němečtí politici tento způsob protestu odsoudili jako nepřípustný, státní zastupitelství prověřuje, jestli byl spáchán trestný čin.

V Drážďanech protestovalo v pondělí večer asi 9000 lidí proti příchodu běženců do Německa a proti vládní azylové politice.

Demonstranti stejně jako v minulých týdnech skandovali hesla zaměřená proti Merkelové a proti tisku, jeden z protestujících ale přišel i s šibenicí, z níž vedle oprátky visely nápisy "Rezervováno pro Angelu 'mamku' Merkelovou" a "Rezervováno pro Sigmara 'smečku' Gabriela", které odkazovaly na to, jak německý tisk přezdívá kancléřce, a na to, jak vicekancléř v minulosti označil krajně pravicové odpůrce běženců.

Mezi německými politiky vyvolala demonstrace s šibenicí pobouření.

"Tohle je nepřípustné! Tohle tedy mají být ti 'znepokojení občané'?" reagovala na Twitteru sociálnědemokratická ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová. Šéf poslanců kancléřčiny konzervativní unie CDU/CSU Peter Tauber v televizi n-tv označil tento druh protestu za nepřijatelný, podle něj jde za hranice svobody slova.

Také další němečtí uživatelé Twitteru protest se šibenicí odsuzují. Mluví přitom o Pegidě jako o "lynčujícím davu", někteří se ironicky ptají, zda je šibenice tím křesťanským symbolem, který chce Pegida chránit před islamizací.

Pondělní demonstrace Pegidy byla největší od konce ledna, kdy se po rozkolu v jejím vedení začal zájem o hnutí vytrácet. Předák Pegidy Lutz Bachmann na protestním shromáždění obviňoval německou vládu, že svou azylovou politikou vede Evropskou unii do občanské války, a požadoval odmítání všech žadatelů o azyl.

Tatjana Festerlingová, která v létě za Pegidu neúspěšně kandidovala na primátorku Drážďan, vyzývala, aby se Sasko kvůli vládní azylové politice odtrhlo od Německa.

 

Právě se děje

Další zprávy