Volební programy pod lupou. Daně půjdou nahoru, strany to voličům tají, tvrdí experti

Anna Dohnalová Barbora Doubravová Anna Dohnalová, Barbora Doubravová
13. 9. 2021 6:04
Do voleb zbývá pouhý měsíc a většina stran a koalic už představila své programy. Deník Aktuálně.cz je nechal analyzovat odborníky. Většina uskupení v nich nemluví o nutnosti zvyšovat daně. Hnutí ANO i koalici Spolu vytýkají v oblasti veřejných financí populismus. "A místo řešení epidemie mají strany prostor na osvědčené sliby, jako je navyšování důchodů," říká analytička Michaela Kudrnáčová.

Hlavní a největší výzvou, které bude nová vláda čelit, je podle oslovených odborníků oblast veřejných financí. "Současná vláda reagovala na pandemii tím, že dramaticky zvýšila deficit státního rozpočtu. Takovou politiku nelze moc dlouho prodlužovat. Nepochybně přijde čas na splácení dnes dělaných dluhů, což bude nepříjemné pro každou budoucí vládu, ať už bude její složení jakékoliv," říká Tomáš Kostelecký ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Podle sociologa a politologa Ondřeje Císaře ale i přesto nebude předvolebním debatám toto téma dominovat - podobně jako jiné důležité oblasti, jako jsou například projevy změny klimatu. Mnohem důležitější podle něj je momentálně postoj k premiéru Andreji Babišovi (ANO) než konkrétní programy. "Některé strany se snaží vznášet důležitá témata, ale hlavní politický konflikt se vede o Babiše, a to i díky tomu, jak komunikují opoziční bloky. Myslím, že se na tom moc v dalších dnech během debat nezmění," očekává Císař. 

I podle sociologa Daniela Prokopa tak pro hodně lidí nebudou volby o obsahu, ale o politickém střetu. "Je to škoda. Když se vše točí kolem personálií, tak výsledným dojmem jsou pro spoustu lidí jen politické hádky. Důsledkem může být jejich odchod k nejvíce anti-establishmentovým stranám, které se proti demokratické polistopadové politice zcela vymezují," uvažuje Prokop. 

Jedním z velkých témat, kterému se strany ve svých programech dostatečně nevěnují, je podle odborníků epidemie koronaviru. "Přistupují k ní, jako kdyby se už jednalo o vyřešený problém, tak to ale zdaleka není. Divím se tomu, protože vysoké počty nemocných a obětí a tvrdá omezení platily ještě před několika měsíci," podotýká analytička Michaela Kudrnáčová. 

S tvrzením, že je mezi politiky současně spíše okrajovým tématem, souhlasí i Kostelecký, podle kterého by to tak ale nemělo zůstat. "O zkušenosti naší země se zvládáním či nezvládáním pandemie covidu by určitě stálo před volbami debatovat. Ani ne tak proto, aby se mohly strany navzájem obviňovat z toho či onoho postoje během pandemie, ale především proto, abychom se jako společnost z krizové situace poučili a byli schopni jiné krizové situace zvládat mnohem lépe," navrhuje. 

Kudrnáčová ale upozorňuje na to, že k tématu covidu strany přistupují opatrně z toho důvodu, že tuší, že si chce společnost od problémů souvisejících s epidemií odpočinout. 

Prokop dodává, že napříč průzkumy nejvíce mezi lidmi před volbami rezonuje otázka celkového stavu zdravotnictví a udržitelnosti rozpočtu. "Jde o legitimní témata, ale diskuse o nich je docela plytká a strany nabízející falešná řešení, to je vidět u Spolu i ANO," míní. 

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: iStock

Zvýhodnění hypoték může nájmy naopak zvýšit, říkají odborníci

Epidemie koronaviru výrazně prohloubila bytovou krizi v Česku. Podle oslovených odborníků některé strany ve svých programech na tento problém narážejí, ačkoli ne jako na prioritní téma. Analytička z výzkumné organizace PAQ Research Michaela Kudrnáčová říká, že plán pro řešení bytové krize má nejlépe zpracovaný koalice Pirátů a STAN, protože míří přímo na příčiny samotného problému. 

Kudrnáčová popisuje, že dvojkoalice chce jednak zrychlit doteď pomalé stavební řízení, a pak také pro rizikové skupiny zajistit obecní či komunitní bydlení.

Naopak koalice Spolu podle ní ve svém programu k řešení nedostupného bydlení nepředstavuje příliš dobré kroky. Chtějí zvýhodnit hypotéku na první bydlení a snížit DPH u výstavby či rekonstrukce bytů. Kudrnáčová ale tvrdí, že to může mít opačný efekt. "Zvýhodnění hypotéky může vést ke zvýšení poptávky po bydlení a ve výsledku ke zvýšení cen vlastnického a přeneseně pak i nájemního bydlení," říká. 

Pomoci by se tak dostalo hlavně mladým z ekonomicky silnějších rodin, kterých se pořízení hypotéky takto brzy většinou týká a kteří by na pořízení vlastnického bydlení dosáhly snadněji i bez této navrhované pomoci, protože jim často pomáhají rodiče nebo příbuzní. "Zatímco skupiny vážně čelící bytové nouzi budou ve stejné situaci jako předtím," podotýká. 

Stejně tak kritizuje nápad koalice na dotace hypoték pro rodiny sociolog Daniel Prokop. "Program Spolu je pro chudé skoro destruktivní. Nízkopříjmoví lidé potřebují naopak dostupnější nájemní bydlení," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy