Šéf Chcíplého psa krach podnikání sváděl na vládu. Miliony neplatil už před covidem

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
Aktualizováno 1. 3. 2022 14:01
Opatření proti koronaviru mi zlikvidovala úspěšné podnikání, tvrdí Jiří Janeček, spoluzakladatel hnutí Chcípl pes. Jako politik ODS levně pomohl k městskému majetku developerovi, který teď po něm vymáhá miliony za nezaplacený nájem hotelů. Předtím, než Janečkova firma spadla do insolvenčního řízení, z ní zmizel pivovar, který Janeček vede. Zároveň podnikatel obhajoval ruskou agresi na Ukrajině.
Bývalý poslanec ODS a spoluzakladatel iniciativy Chcípl pes Jiří Janeček.
Bývalý poslanec ODS a spoluzakladatel iniciativy Chcípl pes Jiří Janeček. | Foto: Libor Fojtík

Na demonstracích spolku Chcípl pes vztyčují lidé šibenice a vyhrožují jimi poslancům. Zveřejnili také jejich adresy a zákonodárce s rodinami pak začali pronásledovat agresoři. Spoluzakladatel spolku Jiří Janeček tvrdí, že bojuje za obyčejné lidi, fotí se s pravicovým extremistou Tomášem Vandasem a podporuje ruský útok na Ukrajinu. Kromě toho plánuje návrat do politiky. Už jednou v ní působil, za ODS byl poslancem a pražským radním.

Teď se prezentuje jako úspěšný hospodský, kterému podnikání zničila opatření proti koronaviru. "Kvůli minulému roku jsem přišel o 90 procent byznysu. O tři hotely, které jsem měl v nájmu. Z podnikání odcházím s patnáctimilionovými dluhy, které budu muset splácet dalších 20 nebo 30 let," vyprávěl loni v lednu Hospodářským novinám s tím, že mu zbyl jen pivovar v Jincích u Příbrami.

Pátrání Aktuálně.cz a HN postavené na výpovědích svědků a soudních dokumentech ale ukazuje jiný příběh. Dlužné miliony po Janečkovi věřitel vymáhal dlouho předtím, než v Česku pandemie koronaviru na jaře 2020 udeřila. Peněz se zatím nedočkal.

Tím věřitelem je developer a investor Michal Štěpánek, kterého s Janečkem pojí společná minulost. Jako někdejší vlivný politik pražské ODS mu nejprve Janeček dopomohl k městskému majetku. Od roku 2017 pak Janečkova firma získala od Štěpánka do nájmu tři pražské hotely - Ehrlich, Michael a Na Zámečku.

Dluhy řešil Janeček mimo jiné tím, že zastavil byty svým dvěma dcerám. Soud zahájil s firmou insolvenční řízení na popud číšníků a kuchařů, kterým Janeček nevyplácel mzdy a v pandemii je vyhodil bez zákonného odstupného. Při líčení si stěžovali, že se je snažil zastrašit a že nemají na živobytí.

Měsíc před zahájením insolvence zmizel z firmy pivovar v Jincích. Tedy krátce předtím, než to přestalo být možné - jakmile insolvence začne, majetek se už vyvádět nesmí. Dnes je pivovar napsaný na Janečkovu příbuznou a stal se centrem odporu proti vládním protiepidemickým opatřením. 

Janeček prohlašuje, že dluhy byly jen "provozní záležitost". Říká, že už je zaplatil a že mu problémy s podnikáním skutečně způsobil až covid. "Byli jsem normální, zdravá společnost, která standardně fungovala," tvrdí o období před pandemií.

Janeček a Olbert - spolek Chcípl pes
Autor fotografie: Facebook

Janeček a Olbert - spolek Chcípl pes

  • Jiří Janeček hnutí Chcípl pes založil s podnikatelem Jakubem Olbertem na podzim roku 2020. Olbert je majitelem restaurace Šeberák, která odmítla dodržovat protikoronavirová opatření. A také vlastní firmu S.O.S. - Dekorace s pobočkou v Rusku. Na fotografii jsou s pravicovým extremistou Tomášem Vandasem na jedné z demonstrací proti vládě.
  • Olbert se dnes označuje za předsedu spolku Otevřeme Česko, Janeček za mluvčího a prvního místopředsedu.  
  • Loni ve volbách oba kandidovali jako lídři hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu s podporou Chcípl pes. Olbert v Praze, Janeček ve Středočeském kraji. V součtu v celém Česku hnutí nedostalo ani 22 tisíc hlasů a s 0,4 procenty ve volbách propadlo. 
  • Někteří demonstranti, kteří v lednu protestovali na akci Chcípl pes před sněmovnou proti novele pandemického zákona, postavili na Malostranském náměstí šibenici. Připojili také ceduli s výhrůžkou "Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici".
  • V únoru Chcípl pes na Facebooku zveřejnil adresy poslanců, kteří podle iniciativy hlasovali pro novelu pandemického zákona. Policie pak domovy zákonodárců musela střežit a někteří se stali cílem fanoušků hnutí.

Podnikání inkognito

Jako majitel firmy Naše pivovary, která pronajaté hotely provozovala, nebyl v obchodním rejstříku zapsaný Janeček, ale jeho partnerka Květuše Mentová. I ta později vystupovala za Chcíplého psa. V roce 2018 se s Janečkem fotila pro magazín Statuss, její partner v článku vystupoval jako zakladatel firmy. "Hotelový byznys přeměnili na jakési divadlo, kde je vše promyšleno do nejmenšího detailu," psalo se v tématu čísla.

To, že firmy ovládal, přiznal Janeček i redakcím Aktuálně.cz a HN. "U firmy Naše pivovary byla majitelkou přítelkyně, já zase u jiných firem," řekl s tím, že teď jako majitel vystupuje sám.

V roce 2018 se Janeček s obchodní partnerkou chlubili svým podnikáním v pohostinství v lifestylovém časopise.
V roce 2018 se Janeček s obchodní partnerkou chlubili svým podnikáním v pohostinství v lifestylovém časopise. | Foto: Statuss

Štěpánkovi, od kterého firma dostala hotely do pronájmu, se dařilo v době, kdy byl Janeček místopředsedou pražské ODS a strana ve městě vládla. Od radnice získával veřejné pozemky i povolení ke změnám územního plánu, aby mohl stavět.

V městské části Praha 11, kde občanským demokratům šéfoval přímo Janeček, získala Štěpánkova firma v roce 2007 budovu školy, přestože za ni ve veřejné soutěži nabídla ze šesti zájemců nejméně peněz. "Ostatní nabídli víc, ale my od nich neměli skutečné záruky," uvedl tehdy Janeček pro Týden.cz. 

Reportérům Aktuálně.cz a HN Štěpánek sdělil, že Janečka zná právě z dob jeho působení v politice. Zda s tím souvisejí jeho úspěchy v obchodech s veřejným majetkem, ale odmítl komentovat. "Nezkoušejte to na mě, nebo to položím! Nejsem blbec," řekl. "Nic mi nezařizoval. O ničem nevím," dodal.

Developer koupil vilu a obratem ji pod cenou pronajal Bémovi

  • V podezření ze střetu zájmů se v případě podnikatelských aktivit Štěpánka v roce 2007 ocitl i Pavel Bém, tehdejší primátor metropole a šéf pražské ODS, kterému Janeček dělal místopředsedu.
  • Jak popsala MF DNES, Štěpánkův tehdejší obchodní partner Zbyněk Kareš koupil, částečně opravil a obratem k bydlení pronajal Bémovi vilu. Dle expertů primátor platil nájem výrazně pod tržní cenou.
  • Bém odhalení označil za účelový osobní útok, který ho má zdiskreditovat.
  • Tehdy firma Michael Development, kterou Kareš se Štěpánkem spoluvlastnili, stavěla komplex luxusních bytů Belárie v Modřanech, na který mu radnice prodala pozemky v dražbě.

Potvrdil, že mu Janeček dluží peníze, o podrobnostech se bavit nechtěl. "Do covidu jsme byli přátelé. Dlužil, ale choval se korektně. Na oplátku například zastavil byty. S příchodem covidu se zbláznil a přestal komunikovat. Dluží mi dost. Peníze, které nevrací. Dluží, kam se podívá. I mým známým," popsal. 

Vztahy obou mužů jsou vyhrocené i podle dokumentů, které reportéři shromáždili. Nájemné neplatila firma Naše pivovary dlouhodobě, jak dokládá výpověď, kterou Štěpánek předložil soudu. Už v září 2019 podle něj firma dlužila 9,2 milionu korun. Přesto byl Štěpánek vstřícný. S Mentovou a Janečkem uzavřel navazující smlouvy s tím, že jej "ujišťovali, že už budou platit řádně a včas". Zrušil dokonce zástavy na byty Janečkových dcer a Mentové.

Jeden z hotelů, které před koronavirem provozoval Janeček. Skončilo to milionovým sporem s majitelem. O směnku, která měla pokrýt dluhy.
Jeden z hotelů, které před koronavirem provozoval Janeček. Skončilo to milionovým sporem s majitelem. O směnku, která měla pokrýt dluhy. | Foto: nazamecku.cz

Janeček: Nic platit nebudu

Podle dokumentů předložených u soudu ale začátkem roku 2020, tedy ještě před příchodem koronavirové pandemie do Česka, přestali nájemci platit znovu. Z obchodních partnerů se tak staly dvě strany soudního sporu. Štěpánek se s Janečkem a Mentovou soudí o vyplacení pětimilionové směnky, kterou podle něj podepsali na zajištění dluhů. 

Účel směnky u soudu potvrdil i manažer hotelů David Bouchal, který svědčil o období 2018 až 2020. "Proběhlo asi třicet jednání, jak dluh uhradit, s návrhem splátkového kalendáře, který rovněž nebyl dodržen. Dlužné nájemné narůstalo. Šlo o miliony, v jednu dobu i přes 10 milionů," shrnul soud Bouchalovu výpověď. Manažer uvedl i to, že po předání hotelů zpět majiteli část jejich vybavení chyběla.

Janeček s Mentovou platit nehodlají. Tvrdí, že veškeré dluhy uhradili. "Výstavce směnky hotely řádně vrátil a žalobci ničeho nedluží," popsal jejich vyjádření soud s tím, že jde podle nich o "šikanózní jednání, které nemůže požívat právní ochrany". Janeček předložil reportérům dohodu se Štěpánkem a jeho firmami, v níž podepsal, že si vzájemně k únoru 2020 nic nedluží. Směnka byla splatná 13. března 2020. Teprve o den později uzavřela vláda podniky nouzovým stavem nařízeným kvůli koronaviru, kterým Janeček problémy svého byznysu zdůvodňuje. 

Městský soud v Praze dal loni v červenci za pravdu Štěpánkovi. Soudkyně Simona Bradáčová jím nepravomocně uznala směnku za platnou a nařídila její proplacení. Rozsudek mají reportéři k dispozici.

Přesun na virtuální adresu a vyhození zaměstnanci

Insolvenční návrh podal Štěpánek i na Mentovou. Soud jeho návrh uznal i proto, že Mentová měla dluhů více. Společně s Janečkem se pro Naše pivovary zaručila i za směnku vůči jiné firmě. Vystavena byla na 3,8 milionu, splatná v březnu 2020. I o její uhrazení se dvojice soudí. Mentová odmítá dluh uznat, zároveň ale soud požádala o oddlužení, díky němuž by jí soud velkou část dluhů odpustil. 

"Mentová má kvůli firmě Naše pivovary exekuce přes 20 milionů a stát nám vůbec nepomohl. Štěpánkovi už firma nedluží nic. Spousta věcí uvedených v insolvenčním rejstříku je už dlouho zaplacená," tvrdil Janeček. Na otázku, proč to soudu nedokázal, řekl, že "nemá čas to pořád sledovat". "Dluhy bychom platili včas, kdyby nepřišla krize," prohlásil.

Ve firmě Naše pivovary byla Mentová jednatelkou do září 2020. Pak ji podle obchodního rejstříku převzal Janeček. Po Mentlové se stal i jediným majitelem a sídlo firmy přesunul na virtuální adresu. Měsíc poté rozhodl soud o insolvenci.

Kuchaře a číšníky, kteří se na soud obrátili kvůli nevyplaceným mzdám, Janeček vyhodil k poslednímu září 2020. Bez odstupného, na které měli ze zákona nárok. Soudu ale tvrdil, že vůči zaměstnancům už dluhy nemá a že je propustil kvůli koronavirové uzávěře. "Nelze nadále dotovat tyto provozy. Proto byly hotely uzavřeny a rozdány výpovědi," uvedl.

Dokumenty ale ukazují, že právě v září už Janeček neměl hotely, v nichž by lidi mohl zaměstnávat. S Janečkem totiž tehdy ukončil spolupráci Štěpánek, protože stále nedostal zaplacený nájem.

Další podezření kolem někdejšího politika ODS Jiřího Janečka

  • Podezřelé vztahy mezi někdejším Janečkem a další podnikatelkou, které se za jeho působení v politice dařilo, odhalil v minulosti už jedna soudní tahanice o peníze. Tehdy ale naopak miliony vymáhal Janeček. 
  • V roce 2012 vyšlo najevo, že se Janeček soudí o dva miliony korun s podnikatelkou Evou Krejčí. Soudu tvrdil, že jí peníze půjčil v roce 2009 a ona mu je nevrátila. Týden předtím, než dle Janečka dluh vůči němu u Krejčí vznikl, její firma Societa získala od magistrátu mnohamilionovou zakázku v sociální oblasti. Tu měl na starosti jako radní Janeček.
  • Politik se ale hájil, že svěření zakázky Krejčí nemohl ovlivnit. A nesouviselo dle něj ani to, že když jezdil na dovolenou do Chorvatska, přebýval v jejím domě.
  • Janeček se zapletl i do vysvětlování, kde původně dva miliony, které prý Krejčí půjčil, vzal. Řekl, že si je sám půjčil na chodbě ve sněmovně od tehdejšího poslance ČSSD Miroslava Svobody. Půjčku od Svobody ale do svého majetkového přiznání nezanesl. Tak velké platby v hotovosti navíc zakazuje zákon o praní špinavých peněz.
  • Podnikatelka tvrdila, že ony dva miliony Janečkovi už zaplatila. Částku mu prý postupně nosila v hotovosti po 250 tisících korunách do jeho kanceláře radního na magistrátu, doklady ale nechtěla.
  • Janeček byl také mezi stíhanou čtyřicítkou zastupitelů, které policie vinila, že pod cenou prodávali pozemky své městské části Praha 11. Případ ale kvůli nejednoznačným znaleckým posudkům k soudu nedoputoval.

Zaměstnanci u soudu: snaží se nás zastrašit

Insolvenční návrh na Naše pivovary podal číšník Robert S., otec tří nezaopatřených dětí. Stěžoval si, že mu sedmáctitisícová výplata chodila od ledna 2020 i s dvouměsíčním zpožděním - než přestala chodit úplně. A přidali se i další zaměstnanci. Dva z nich soudu napsali, že se je Janeček pokouší zastrašit.

"Snaží se mě zastrašit." Dopis, který někdejší zaměstnanec Janečkovy firmy adresoval soudu.
"Snaží se mě zastrašit." Dopis, který někdejší zaměstnanec Janečkovy firmy adresoval soudu. | Foto: justice.cz

Jedním z nich byl kuchař. Jen několik hodin poté, co se na internetu objevila jeho přihláška k insolvenci, se na něj obrátil Janeček. Napsal, že kvůli údajně neprovedené inventuře a předání kuchyně po něm bude nejspíš vymáhat téměř 160 tisíc korun. "S cílem zastrašit mě, abych svůj návrh stáhnul," napsal soudu Ondřej S. Po recepčním Rudolfovi H. zase Janeček chtěl vysvětlit údajně chybějících sto tisíc korun ve vybavení a zboží.

"Ti zaměstnanci mají samozřejmě zaplaceno," odpověděl nejprve Janeček na otázku, proč lidem nedal výplaty. Ve skutečnosti ale dlužné mzdy lidem uhradil úřad práce. Statisíce tak firma dluží státu. "Kde jsem měl na to vzít?" reagoval Janeček na konfrontaci s faktem.

Do insolvence se přihlásila i řada firem. Podle insolvenčího rejstříku nemají dodnes proplacené faktury s datem splatnosti v roce 2019, a dokonce i 2018. Třeba dodávky masa za více než 40 tisíc korun nebo praní za téměř 800 tisíc. 

Proč firma neplatila a kam z ní peníze odtékaly, není možné z veřejných zdrojů zjistit. Porušuje totiž zákon a nezveřejňuje účetní závěrky.

Reportéři ale mají k dispozici smlouvu, podle níž na přelomu roku 2019 a 2020 koupila její dceřiná firma Malý Janek za devět milionů korun areál penzionu, restaurace a pivovaru v Jincích. Podle Štěpánkova vyjádření pro soud mu právě v té době mateřská firma Naše pivovary přestala platit nájem. Janeček ale Aktuálně.cz a HN řekl, že si na nákup nemovitosti půjčil.

Firemní pivovar skončil u Janečkovy dcery

Právě zmíněná dceřiná společnost změnila majitele ještě předtím, než soud insolvenční řízení zahájil. Dnes je napsaná na Janečkovu dceru. Jakmile insolvence začne, slouží majetek firmy k vyrovnání dluhů a vedení jej nesmí vyvádět jiným majitelům. 

Květa Mentová loni v září přebírala za pivovar, v němž podle smlouvy předložené soudu má dělat servírku, první cenu za pivo na festivalu v Českých Budějovicích.
Květa Mentová loni v září přebírala za pivovar, v němž podle smlouvy předložené soudu má dělat servírku, první cenu za pivo na festivalu v Českých Budějovicích. | Foto: www.malyjanek.cz

"Nebylo to účelové vyvádění majetku. Ten pivovar je stejně krytý úvěrem od České pojišťovny," odmítl jakékoli nekalosti Janeček. Za jakých okolností firma zmizela z mateřského podniku, nelze z obchodního rejstříku vyčíst.

Jako majitel pivovaru dnes ale v médiích vystupuje právě Janeček. Na stejné adrese jako pivovar sídlí i spolek Chcípl pes a trvalé bydliště tu má i samotný Janeček. Pivovar bojkotoval vládní protiepidemická opatření, Janeček ho nechával otevřený a zval do něj zákonodárce. V době, kdy v českých nemocnicích umíralo na covid každý den kolem stovky lidí, si tu dal guláš například tehdejší poslanec Lubomír Volný. Ten byl ve sněmovně původně za SPD, od března 2019 za hnutí Jednotní.

Mentová získala loni v létě v pivovaru zaměstnání jako servírka. Soudu, u kterého usiluje o odpuštění velké části milionových dluhů, předložila smlouvu, podle které tam bere 17 tisíc korun měsíčně. 

Na kandidátce hnutí Otevřeme Česko se při loňských volbách do sněmovny ale nechala titulovat jako jednatelka pivovaru. Spolu s ní kandidoval na poslance i Janeček. Neúspěšně. Hnutí získalo jen zhruba 20 tisíc hlasů.

Obhajoba ruského útoku na Ukrajinu

Svůj návrat do politiky ale Janeček vzdát nehodlá a na podzim plánuje kandidovat na pražský magistrát. Vrátil by se tak na místo, kde byl v letech 2006 až 2010 za ODS radním.

Dosud poutal pozornost především tím, jak se vymezoval proti vládním protiepidemickým opatřením. Když je nyní kabinet začal rušit, vyjadřuje se Janeček i k jiným tématům. Jedním z nich je i rusko-ukrajinský konflikt. Na ten se v posledních dnech začali orientovat mnozí čeští dezinformátoři.

Janeček zveřejnil na Facebooku za Chcípl pes svůj příspěvek, v němž podával události v souladu s Ruskou propagandou.
Janeček zveřejnil na Facebooku za Chcípl pes svůj příspěvek, v němž podával události v souladu s Ruskou propagandou. | Foto: Facebook

"Putin není blázen, ale jestli dochází ke genocidě v separatistických republikách, tak mu nakonec nic jiného než zasáhnout nezbyde. Poslat náboje do děl je válečný akt, který nezná obdoby. Fialova vláda se chová jako užitečný idiot USA. Nakonec jde zase jen a jen o plynovod, ropu a vliv," zmínil několik dnů před ruským útokem na Ukrajinu českého premiéra Petra Fialu z ODS. Prohlášení z facebookové stránky Chcípl PES následně smazal, říká ale, že si za svými slovy stojí.

O víkendu Janeček vyhlásil sbírku na "pomoc obyčejným lidem zasažených válečným konfliktem". Peníze mají posílat na účet jeho spolku Chcípl pes. Zároveň zaútočil na vládu. "Vláda Petra Fialy, tak jako ostatní vlády, zasévá nenávist mezi svůj lid. Snaží se rozdělit společnost na mnoho názorových skupin," uvedl a vyzval své publikum k obraně svobod.  

Muž tvrdí, že jde o boj s covidovou totalitou, na sociálních sítích ale zveřejňuje číslo účtu a žádá lidi o peníze, říká redaktor Aktuálně.cz. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy