dluh

Dluhy českých domácností u bank v prosinci stouply o téměř 12 miliard korun

Dluhy českých domácností u bank v prosinci stouply meziměsíčně o 11,6 miliardy Kč na 1,865 bilionu korun. U firem naopak klesly o 29 miliard na 1,135 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Meziročně se dluhy domácností zvýšily o 114,4 miliardy a dluhy firem o 2,1 miliardy korun.

Dluhy domácností rostou vytrvale od února roku 2016. V září 2017 se jejich objem přehoupl přes 1,5 bilionu, bilion překonaly v květnu 2010. Lidé si berou půjčky především na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří více než tři čtvrtiny z celkového objemu dluhů domácností. Ke konci roku měly domácnosti dluhy z úvěrů za bydlení za 1,436 bilionu korun. Spotřebitelské úvěry domácností zůstaly na listopadové hodnotě 264 miliard korun, uvedla ČNB.

Zdroj: ČTK

Vládní dluh za 3. čtvrtletí stoupl na 2,2 bilionu korun

Vládní dluh ČR stoupl ve 3. čtvrtletí meziročně o 386,4 miliardy Kč na 2,1709 bilionu korun. Proti loňskému druhému čtvrtletí, kdy byl nejvyšší za posledních 20 let, ale mírně klesl. Míra zadlužení vzrostla oproti loňsku z 31,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP), který představuje výkon české ekonomiky, na 38,4 procenta. Důvodem jsou opatření proti koronaviru. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Zdroj: ČTK

Vláda podpořila návrh, který má řešit problém dětských dluhů

Novelu ministerstva spravedlnosti, která by měla zabránit tomu, aby děti vstupovaly do dospělosti s dluhy, na svém pondělním zasedání schválila vláda. Novinářům to řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Návrh například redukuje možnost vymáhání peněžitých dluhů dětí jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Obdobně ministerstvo navrhuje limitovat i vymáhání smluvních pokut.

Podle ministerstva se s dětskými dluhy a jejich následky potýkají desítky tisíc dospělých Čechů. Ministerstvo spravedlnosti do své předlohy zapracovalo i poslanecký návrh, který už je ve sněmovně. "Znemožní například vydání platebního rozkazu, rozsudku pro zmeškání či uznání proti nezletilému," shrnula Benešová.

Zdroj: ČTK

Zahraniční dluh Česka stoupl na skoro 4,5 bilionu korun

Zahraniční dluh Česka vzrostl v letošním prvním čtvrtletí o 112,1 miliardy korun, a ke konci března činil 4,4954 bilionu korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku byl vyšší o 103,5 miliardy korun. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 79,2 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z předběžných údajů České národní banky. Zhruba tři čtvrtiny zahraničního dluhu připadaly na soukromý sektor. Zbývající část tvořily závazky veřejného sektoru, které zahrnují závazky vlády i soukromých subjektů garantované vládou a dluhy firem s většinovou účastí státu.

Podle ČNB byl v prvním čtvrtletí patrný růst zadluženosti vládního sektoru. Stoupl objem vládních dluhopisů držených zahraničními investory a čerpány byly také zahraničních úvěry, uvedla centrální banka. Podíl vládního sektoru na zahraničním dluhu činil 17,3 procenta.

Zdroj: ČTK

Reuters: Německo si chce na podporu ekonomiky půjčit dalších více než 60 miliard eur

Německá vláda si hodlá půjčit dalších 62,5 miliardy eur (téměř 1,7 bilionu Kč) na krytí nákladů spojených s rozsáhlým programem na podporu ekonomiky. Celková hodnota nových půjček by tak měla v letošním roce dosáhnout 218,5 miliardy eur. V pondělí to uvedly zdroje agentury Reuters obeznámené s vládními plány. Podíl německého dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) se podle nich letos zvýší na zhruba 77 procent z necelých 60 procent v loňském roce.

Ministerstvo financí nyní podle zdrojů předpokládá, že celkový rozpočtový deficit německého veřejného sektoru v letošním roce dosáhne 7,25 procenta HDP. Podle agentury Bloomberg by německá vláda měla dodatečný rozpočet schválit ve středu, poté ho ještě musí odsouhlasit parlament.

Německé vládní strany se začátkem června dohodly na novém balíku opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií koronaviru v hodnotě 130 miliard eur. Již v březnu přitom německý parlament odsouhlasil první záchranný balík v hodnotě kolem 750 miliard eur.

Zdroj: ČTK
Pokračovat