dluh

Dluhy domácností u bank v červenci činily více než dva biliony

Dluhy českých domácností u bank v červenci meziměsíčně stouply o 8,4 miliardy na 2,11 bilionu korun. Zadlužení nefinančních podniků stouplo o zhruba 33,7 miliardy na 1,27 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností na konci prvního prázdninového měsíce vyšší o 152 miliard korun a dluhy firem vyšší o téměř 108 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka.

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016, výjimkou byl letošní duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu Kč. Podle České národní banky ale hodnoty v dubnové bankovní statistice ovlivnilo pravomocné odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Zdroj: ČTK

Ukrajina požádá kvůli válce o dvouletý odklad splátek dluhu

Ukrajina požádá zahraniční držitele svých státních dluhopisů o dvouletý odklad splátek, aby tak mohla soustředit ubývající finanční zdroje na odrážení útoku ruských vojsk. Vyplývá to z rezoluce, kterou ve středu zveřejnila ukrajinská vláda. Návrh na odklad splátek bude podle mnoha věřitelů pravděpodobně přijat, uvedla agentura Reuters.

Ukrajinští zákonodárci instruovali ministerstvo financí, aby odklad splátek dluhopisů v hodnotě kolem 20 miliard dolarů (zhruba 480 miliard korun) dojednalo do 15. srpna. Začátkem září by Ukrajina měla splatit asi 1,2 miliardy dolarů. Kyjev v rámci svého plánu hodlá zahraničním věřitelům nabídnout dodatečné úrokové platby, jakmile odklad splácení dluhopisů skončí.

Ukrajina odhaduje, že její veřejné finance nyní vykazují měsíční schodky kolem pěti miliard dolarů, což představuje zhruba 2,5 procenta předválečného hrubého domácího produktu země. Předpokládá se, že v letošním roce se ukrajinský HDP v důsledku války propadne o 35 až 45 procent.

Tamní vláda v uplynulých měsících opakovala, že navzdory válce plánuje pokračovat ve splácení dluhů. Spekulace o možném požadavku na odklad splátek státního dluhu nicméně nabraly na intenzitě minulý týden, kdy mezinárodní věřitele o dvouletý odklad splátek dluhu požádala ukrajinská státní plynárenská společnost Naftogaz.

Zdroj: ČTK

Část dlužníků v exekuci opět získá šanci splatit závazky bez úroků či penále

Někteří dlužníci v exekuci znovu dostanou šanci splatit vymáhané peněžité závazky bez úroků nebo penále. Předpokládá to zákon, který v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Opakování takzvaného milostivého léta bude trvat tři měsíce od září. Umožní lidem zbavit se vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem. Exekutorská komora se k opakování milostivého léta staví rezervovaně.

První milostivé léto se uskutečnilo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Exekuce se uzavřela, pokud dlužník zaplatil původní dlužnou částku a 908 korun exekutorovi. Penále, úroky a další poplatky se odpustily. Takto exekutoři podle podkladů k návrhu zákona zastavili zatím 42 tisíc exekucí.

Zdroj: ČTK

Dluhy českých domácností u bank v dubnu meziměsíčně klesly, rostly od února 2016

Dluhy českých domácností u bank v dubnu meziměsíčně klesly o 20,1 miliardy korun na 2,067 bilionu korun, od února 2016 přitom nepřetržitě stoupaly. Zadlužení nefinančních podniků se snížilo o zhruba čtyři miliardy na 1,23 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností na konci dubna vyšší o téměř 162 miliard a dluhy firem stouply zhruba o 76 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Centrální banka zároveň upozornila, že hodnoty v bankovní statistice za duben byly ovlivněny pravomocným odebráním bankovní licence Sberbank CZ.

Dluhy českých domácností u bank rostly od února 2016. Nad bilion korun se poprvé dostaly v červnu 2010, úroveň 1,5 bilionu přesáhly v září 2017 a loni v říjnu se dostaly nad dva biliony. Víc než tři čtvrtiny dluhů domácností u bank připadají na úvěry na bydlení, které v dubnu podle centrální banky meziměsíčně klesly o 0,9 procenta na 1,612 bilionu.

Na rozdíl od domácností zadlužení firem kolísá. Loni se meziměsíčně snížilo v červnu a prosinci, v ostatních měsících rostlo. Letos v lednu zůstalo zadlužení firem téměř beze změny, v únoru stouplo a v březnu se snížilo. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V dubnu činily 665 miliard korun, což bylo 55 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Zdroj: ČTK

Vláda navrhne poslancům podzimní opakování akce milostivé léto

Vláda na středečním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez úroků. Opakování akce milostivé léto bude trvat tři měsíce od 1. září. O schválení návrhu, který bude nyní posuzovat Sněmovna, informovalo na twitteru ministerstvo spravedlnosti. Zákon se týká závazků u veřejných institucí a státních či polostátních firem. 

Ve druhém kole by se podle návrhu mohly ukončit exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize. Týkat by se mělo exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Dlužník bude muset podle návrhu exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Bude moci požádat o sdělení výše původní dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor bude muset odpovědět do 15 dnů. Při překročení této lhůty se dlužníkovi milostivé léto prodlouží. Paušální náhrada nákladů exekuce má činit 1500 korun bez DPH.

Ministerstvo spravedlnosti chce, aby sněmovna návrh odsouhlasila už v prvním čtení. Podle dřívějšího vyjádření předsedy lidoveckého klubu dolní komory Marka Výborného by se měli poslanci návrhem zabývat na schůzi začínající 30. května.

Zdroj: ČTK

Zadlužení Česka loni rostlo nejrychleji v Evropské unii, informuje ministerstvo financí

Zadlužení Česka loni rostlo nejrychlejším tempem v Evropské unii. Zadlužení české vlády se loni podle dat Eurostatu zvýšilo o 4,2 procentního bodu na 41,9 procenta HDP. Na twitteru na to upozornilo ministerstvo financí. Česko ale i tak patřilo k nejméně zadluženým státům EU. Úřad dodal, že Česko bylo v čele sedmi zemí EU, které loni zadlužení zvýšily. Výrazný nárůst dluhu zaznamenaly také Malta nebo Slovensko.

"Podle Eurostatu jsme opět premianty Evropy. Tentokrát v tempu zadlužování. V něm jsme byli loni vůbec nejhorší v celé EU. Volební rok 2021 v podání hnutí ANO přinesl rekordní zadlužení naší země. Proto teď nemůžeme rozdávat plnou náručí všem, jak nám opozice moudře radí," řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK

Vládní dluh i rozpočtový deficit zemí Evropské unie loni klesl, uvedl Eurostat

Vládní dluh zemí Evropské unie se loni snížil na 88,1 z předloňských 90 procent hrubého domácího produktu. Proti roku 2020, kdy na hospodářství začala dopadat koronavirová pandemie, klesl loni i rozpočtový deficit členských zemí, a to ze 6,8 na 4,7 procenta HDP. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. Česko se podle jeho údajů řadilo k menšině zemí, kde se dluh i deficit zvýšily, Stále ale patřilo k nejméně zadluženým zemím Evropské unie.

Zadlužení české vlády se loni podle Eurostatu zvýšilo ze 37,7 procenta na 41,9 procenta HDP. Nižší dluh vykazovala pouze pětice zemí: Estonsko (18,1 procenta), Lucembursko (24,4 procenta), Bulharsko (25,1 procenta) a Dánsko se Švédskem (obě 36,7 procenta).

Naopak nejvíce zadlužené bylo přes výrazné snížení dluhu Řecko (193,3 procenta) následované Itálií (150,8 procenta), Portugalskem (127,4 procenta), Španělskem (118,4 procenta) a Francií (112,9 procenta).

Zdroj: ČTK
Pokračovat