dezinformace

Tušl a Čermák se odvolali proti trestům za nenávistné výroky o Ukrajincích

Patrik Tušl a Tomáš Čermák se brání proti trestům za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Píše to Česká televize. Proti říjnovému rozsudku podali odvolání. Okresní soud v Kladně oba muže na konci října uznal vinnými z hanobení národa a podněcování k nenávisti.

"Odvolání podali oba obžalovaní, státnímu zástupci lhůta uplynula," uvedl mluvčí kladenského soudu Ivo Poštolka. Případ nyní bude řešit Krajský soud v Praze.

Čermáka soud poslal k šesti měsícům odnětí svobody, Tušla na deset měsíců. Důvodem je video, ve kterém podle obžaloby dehonestovali Ukrajince. Například Čermák v jednom z videí, ve kterém s Tušlem vyzvali k protidemonstraci ke shromáždění Ukrajinců, mimo jiné řekl, že "Ukrajinci se tady začínají množit, jedna demonstrace za druhou. Musíme okamžitě začít jednat, jinak půjdeme do hajzlu".

Oba muži vinu odmítli, připustili ale, že forma projevu byla nevhodná. Soudce Vít Sochovský zároveň oba ponechal ve vazbě, proti čemuž obhájci ihned podali stížnost.

Zdroj: Domácí

Turecko schválilo zákon proti dezinformacím, kritici tvrdí, že jde o cenzuru

Turecký parlament schválil zákon, který umožní trestat novináře nebo uživatele sociálních sítí až tříletým odnětím svobody za šíření dezinformací. Podle kritiků může tato norma, kterou navrhl prezident země Recep Tayyip Erdogan, vést k omezení svobody slova. Informovala o tom agentura Reuters.

Norma předpokládá tříleté vězení za šíření nepravdivých informací o národní bezpečnosti, pokud to ve veřejnosti vyvolá paniku nebo strach. Zákon prošel parlamentem, v němž mají většinu zákonodárci z Erdoganovy vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a jejich političtí spojenci.

Předseda novinářské asociace parlamentních zpravodajů Kemal Aktaş dříve uvedl, že zákon bude znamenat ohrožení svobody slova a tisku v Turecku. Syndikát novinářů z města Diyarbakir k němu řekl: "Je to jeden z nejtěžších cenzurních zásahů v dějinách (turecké) republiky."

Vládní poslanci ale odmítají, že by chtěli zavést cenzuru. "O blokování či omezování přístupu k sociálním médiím nemůže být řeč. AKP je stranou, která bojuje proti cenzuře a zákazům," uvedl vládní poslanec Hüsein Yayman.

Zdroj: ČTK
Pokračovat