Rath přirovnal vazbu k mučírně. Může v ní být až 3 roky

Radek Nohl Radek Nohl
10. 6. 2012 9:10
Bývalý hejtman zkritizoval podmínky ve vězení. Koupat se může jen dvakrát týdně
Rath ve sněmovně.
Rath ve sněmovně. | Foto: Jan Langer

Praha - Poslanec David Rath by mohl ve vazbě, na kterou si během svého projevu ve sněmovně stěžoval a dokonce ji přirovnal k novodobé mučírně, strávit i tři roky.

Přestože to není příliš pravděpodobné, právě až takovou dobu by tam mohl podle zákona zůstat.

"Vazba v případě tohoto vazebně stíhaného poslance může trvat nejdéle tři roky, z nichž jeden rok připadá na přípravné řízení a dva roky na řízení před soudem," uvedl mluvčí ústeckého okresního soudu Jan Tichý.

Byli to právě ústečtí soudci, kteří v polovině května, den poté, co byl podle policie zadržen se sedmimilionovým úplatkem, poslali exhejtmana Středočeského kraje do litoměřické vazební věznice.

Kam bych prchal, ptal se poslanec

A to proto, že by mohl ovlivňovat svědky, skrývat se nebo pokračovat v trestné činnosti. Rath ve sněmovně prohlásil, že důvody pro jeho vazbu neexistují.

"Kam bych prchal? Vždyť je to směšné. Nebo že bych se jako Saddám Husajn zakopal někam do podzemní díry? No to už možná i ta vazební věznice je lepší," řekl Rath.

Během svého vystoupení před poslanci také popřel, že by mohl ovlivňovat svědky nebo pokračovat v trestné činnosti.

Jenže nyní má Rath šanci, že se dostane z vazby během několika týdnů.

Ústecký krajský soud v současné v době posuzuje, zda vyhoví jeho stížnosti proti uvalení vazby, kterou jeho obhájci podali. Soudci o ní ale podle mluvčí Ireny Jeřábkové zatím nerozhodli.

Navíc v polovině srpna uplyne doba, po kterou může být ve vazbě proto, že by ovlivňoval svědky nebo spoluobviněné. Podle Tichého navíc musí soud každé tři měsíce přezkoumat, zda dál trvají důvody, aby byl Rath v cele.

"Všechno je v současné době v moci soudní," uvedl žalobce Petr Jirát, který nyní Rathův případ dozoruje.

Ve vazbě týrají lidi, prohlásil Rath

Exhejtman během svého projevu také kritizoval podmínky, které ve vazbě jsou.

"My nežijeme v kulturní zemi, kde by vazba odpovídala tomu, co říká trestní zákon. My žijeme v zemi, kde vazba je novodobá tortura. Lámání, týrání lidí. To v trestním zákoníku nenajdete. To je důvod, proč lidé jsou vsazováni u nás většinou do vyšetřovací vazby," uvedl Rath ve sněmovně.

Na poměry v českých věznicích však upozorňují organizace hájící lidská práva dávno, ovšem sám Rath je začal ostře napadat až poté, co je zažil na vlastní kůži.

Poslanec David Rath přijel do sněmovny rovnou z vazby, podívejte se:

Například ve zprávě o lidských právech Českého helsinského výboru za rok 2010, tedy v době, kdy byl Rath členem zdravotnického výboru sněmovny, experti poukazují výslovně na nedostatečnou hygienu.

Kvůli úsporám mají vězni už přes rok a půl omezené sprchování. Ti, co nepracují, se mohou sprchovat jednou týdně, přičemž podle výboru je doba sprchování v některých věznicích omezena na deset minut i méně.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu Davida Ratha pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy