Žalobkyně: Policie může odposlouchávat každého. I Ratha

Radek Nohl Radek Nohl
25. 5. 2012 13:20
Samotné odposlouchávání podle policistů i žalobců probíhá vždy v utajení
David Rath nastupuje do policejního vozu a poté odjíždí do vazební věznice.
David Rath nastupuje do policejního vozu a poté odjíždí do vazební věznice. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Klíčovou roli v kauze zadrženého poslance Davida Ratha hrají odposlechy.

Advokátům bývalého hejtmana se ale nyní podařilo rozproudit diskusi o tom, zda odposlouchávání poslance bylo vůbec zákonné.

Policistům se už podle prvních přepisů, které unikly na veřejnost, podařilo zachytit, jak se exhejtman Středočeského kraje baví s dalšími obviněnými Petrem Kottem a Kateřinou Pancovou o své trestné činnosti.

Hlavní slovo pak měl soud. A ten na základě žádosti státního zástupce vydal jednoznačný souhlas. Žádné další povolení podle policie nebo žalobců k tomu nutné není.

"Odposlechy jsou povolovány soudem, nikde není upraveno, že by některá osoba odposlouchávána být nemohla, takže ani poslanci," řekla Aktuálně.cz žalobkyně Hana Vrbová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5.

Nahrávky na utajeném serveru

Podmínky, za kterých je možné v současné době někoho odposlouchávat, se v poslední době zpřísnily.

Hana Vrbová.
Hana Vrbová. | Foto: Ludvík Hradilek

Samotné odposlouchávání podle policistů i žalobců probíhá v utajení. Záznamy, které jsou během této doby pořízeny, se ukládají na speciálně zašifrovaném policejním serveru.

A přístup k nim má jen úzký okruh policistů. Poté, co odposlech skončí, vytvoří Útvar zvláštních činností archivní CD, na němž jsou všechny záznamy. 

"V přípravném řízení se státní zástupce s odposlechy seznamuje průběžně, obhájci jsou poskytovány až podle stádia řízení a s ohledem na taktiku vedení vyšetřování. Nejpozději však se s nimi seznámí při ukončení vyšetřování," popisuje Vrbová.

Poslanec David Rath v obležení policistů, podívejte se:

Rath na nahrávkách: Řeknu, že to je provokace

Také v kauze Davida Ratha zatím žalobci uvolnili jen minimum nahrávek mezi obviněnými.

V přepisu, který předložili soudcům jako poklad k tomu, aby poslali všechny stíhané do vazby, však poslanec mluví o tom, že kdyby to prasklo, bude tvrdit, že to je celé provokace.

Poslanci imunitního výboru pak do svých materiálů, na základě kterých rozhodovali, zda navrhnou Rathovo vydání, dostali informace, které popisují situaci před zatčením Pancové a Kotta. 

"Je tu URNA!" řekl podle přepisu Kott. "Tak to jsme v p...," opáčila sprostým slovem Pancová.

Projděte si cestu korupční tour v kauze Rath:

Odposlech na tři měsíce

Každá odposlouchávaná osoba se přitom musí dozvědět, že byl její telefon sledován policií. Stane se to však teprve poté, co je celá věc definitivně uzavřena.

Foto: www.davidrath.cz

O délce trvání odposlechu a době, kdy skončil, pak informuje žalobce, policie nebo soud. 

Samotné povolení k odposlouchání se vždy vydá na dobu tří měsíců. Když skončí, musí vydat soud vyššího stupně nový souhlas.

"Se situací, kdy by soud v přípravném řízení jakýmkoli způsobem zasahoval do již probíhajících odposlechů, jsem se nesetkala," uvedla Vrbová.

"Muselo by zřejmě dojít k naprosto flagrantnímu porušení procesních předpisů a především k vyzrazení toho, že je využívána operativní technika v určitou dobu v určité věci," dodala Vrbová.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu Davida Ratha pište zde.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy