Kauza Rath: Policie rýsuje další úplatky za 8,8 milionu

Sabina Slonková
21. 5. 2012 6:40
Deník Insider přináší informace, že Rathovi spolupracovníci mají na kontě další případy
David Rath je zatím obviněn "jen" za zámek v Buštěhradě.
David Rath je zatím obviněn "jen" za zámek v Buštěhradě. | Foto: Jan Langer

Praha - Policie vypočetla soudu další částky, jež si blízcí spolupracovníci zatčeného poslance Davida Ratha vzali jako úplatky za zmanipulování zakázek.

Deník Insider v dnešním vydání uvádí, že Kateřina Pancová a Petr Kott, kteří jsou obviněni s Rathem za rekonstrukci zámku v Buštěhradě, byli navíc spolu se třemi zástupci soukromých firem obvinění také kvůli opravě hostivického gymnázia a kvůli dodávkám techniky a vybavení do kladenské a příbramské nemocnice.

Celková výše úplatků za tyto tři zakázky byla podle policie jen pro Pancovou a Kotta nejméně 8,8 milionu korun. Z policejních listin vyplývá, že policie zadokumentovala přímo předání těchto peněz, píše Insider.

Dalších sedm milionů si tato partnerská dvojice podle policie inkasovala za už zmíněnou nadhodnocenou zakázku v Buštěhradě.

Se stejnou částkou byl kvůli této kauze zatčen i David Rath, který je zatím s obviněním ve vazbě.

Zakázky, kvůli nimž mají Kott a Pancová další obvinění, souvisejí se zakázkami, které vypisoval buď Středočeský kraj, nebo krajem vlastněné středočeské nemocnice.

Policie tvrdí, že tyto zakázky nechali Pancová s Kottem zmanipulovat ve prospěch předem dohodnutých firem a inkasovali za to miliony.

Insider to vyčetl z policejních dokumentů, které má k dispozici. Mezi nimi je také usnesení o zahájení trestního stíhání.

Proti zájmům EU

Zakázka na rekonstrukci hostivického gymnázia byla za 32 milionů včetně DPH a rada Středočeského kraje ji odsouhlasila 13. prosince 2011. Zvítězila tehdy firma POHL, kterou zastupovala taktéž obviněná Ivana Salačová.

Nemocniční zakázky pak vyhrála společnost PURO-KLIMA, jejíž manažer Martin Jireš byl podle pátečních informací deníku Aktuálně.cz posledním z osmičlenného seznamu obviněných, jehož jméno zatím nebylo známo.

Kauza Rath se rozšiřuje i do Hostivice.
Kauza Rath se rozšiřuje i do Hostivice. | Foto: Pavel Baroch

V kladenské nemocnici, kterou řídili právě Pancová s Kottem, byla podle policie zmanipulovaná soutěž na vybavení Domova důchodců s lůžky následné péče a oddělením rehabilitace a vybavení Niederleho pavilonu oblastní nemocnice Kladno za 25,4 milionu korun.

V Příbrami pak šlo o nemocniční zakázku Nové technologie - součást modernizace křídla D3 monobloku za 45,8 milionu.

Právě 85 procent posledně zmiňované zakázky mělo být hrazeno z peněz Evropské unie. Policie proto právě kvůli této kauze Pancovou, Kotta a spol. obvinila i z poškozování finančních zájmů EU. Evropské peníze byly ve hře i v případě rekonstrukce buštěhradského zámku.

Imunita nade vše

David Rath zatím v souvislosti s těmito zakázkami stíhán není, policie ale předpokládá, že jeho obvinění v dohledné době rozšíří.

Když soud rozhodoval o jeho vazbě, státní zástupkyně dokonce v předložených dokumentech minulý týden konstatovala, že se dají čekat opakované žádosti o to, aby sněmovna zbavila politika imunity.

Právě Rathovy řeči o imunitě přitom policie zachytila na odposleších, jejichž část v přepsané podobě minulý týden předala soudu. Rath podle nich upozorňuje Pancovou a Kotta, že jsou ve společné riskantní akci hůře než on, protože on má imunitu. "A když to prý praskne, bude tvrdit, že jde o provokaci," citoval přepisy už minulý týden zdroj, který byl s nimi detailně seznámen.

Informace od hejtmana

Všechny tři nově zmiňované zakázky - hostivické gymnázium a dodávky do kladenské a příbramské nemocnice - pocházejí z loňského roku.

Policie podle Insideru podezřívá Kotta s Pancovou, že díky blízkému vztahu s Rathem měli přístup k exkluzivním informacím o výběrovém řízení a prostřednictvím firmy, která jej organizovala, tendr zmanipulovali. Vítězná společnost pak podle policejní verze předem souhlasila, že za to odevzdá úplatek.

V některých případech se podle policejních dokumentů vítězné firmy přímo podílely na přípravě zadávací dokumentace. Díky tomu byl kompletně celý proces zakázky pod kontrolou, píše Insider.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Fiala Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Má podle něj předpoklady k výkonu funkce ministra školství. Za jeden z jeho hlavních úkolů označil změnu rámcových vzdělávacích programů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy