Kauza Rath: Policie rýsuje další úplatky za 8,8 milionu

Sabina Slonková
21. 5. 2012 6:40
Deník Insider přináší informace, že Rathovi spolupracovníci mají na kontě další případy
David Rath je zatím obviněn "jen" za zámek v Buštěhradě.
David Rath je zatím obviněn "jen" za zámek v Buštěhradě. | Foto: Jan Langer

Praha - Policie vypočetla soudu další částky, jež si blízcí spolupracovníci zatčeného poslance Davida Ratha vzali jako úplatky za zmanipulování zakázek.

Deník Insider v dnešním vydání uvádí, že Kateřina Pancová a Petr Kott, kteří jsou obviněni s Rathem za rekonstrukci zámku v Buštěhradě, byli navíc spolu se třemi zástupci soukromých firem obvinění také kvůli opravě hostivického gymnázia a kvůli dodávkám techniky a vybavení do kladenské a příbramské nemocnice.

Celková výše úplatků za tyto tři zakázky byla podle policie jen pro Pancovou a Kotta nejméně 8,8 milionu korun. Z policejních listin vyplývá, že policie zadokumentovala přímo předání těchto peněz, píše Insider.

Dalších sedm milionů si tato partnerská dvojice podle policie inkasovala za už zmíněnou nadhodnocenou zakázku v Buštěhradě.

Se stejnou částkou byl kvůli této kauze zatčen i David Rath, který je zatím s obviněním ve vazbě.

Zakázky, kvůli nimž mají Kott a Pancová další obvinění, souvisejí se zakázkami, které vypisoval buď Středočeský kraj, nebo krajem vlastněné středočeské nemocnice.

Policie tvrdí, že tyto zakázky nechali Pancová s Kottem zmanipulovat ve prospěch předem dohodnutých firem a inkasovali za to miliony.

Insider to vyčetl z policejních dokumentů, které má k dispozici. Mezi nimi je také usnesení o zahájení trestního stíhání.

Proti zájmům EU

Zakázka na rekonstrukci hostivického gymnázia byla za 32 milionů včetně DPH a rada Středočeského kraje ji odsouhlasila 13. prosince 2011. Zvítězila tehdy firma POHL, kterou zastupovala taktéž obviněná Ivana Salačová.

Nemocniční zakázky pak vyhrála společnost PURO-KLIMA, jejíž manažer Martin Jireš byl podle pátečních informací deníku Aktuálně.cz posledním z osmičlenného seznamu obviněných, jehož jméno zatím nebylo známo.

Kauza Rath se rozšiřuje i do Hostivice.
Kauza Rath se rozšiřuje i do Hostivice. | Foto: Pavel Baroch

V kladenské nemocnici, kterou řídili právě Pancová s Kottem, byla podle policie zmanipulovaná soutěž na vybavení Domova důchodců s lůžky následné péče a oddělením rehabilitace a vybavení Niederleho pavilonu oblastní nemocnice Kladno za 25,4 milionu korun.

V Příbrami pak šlo o nemocniční zakázku Nové technologie - součást modernizace křídla D3 monobloku za 45,8 milionu.

Právě 85 procent posledně zmiňované zakázky mělo být hrazeno z peněz Evropské unie. Policie proto právě kvůli této kauze Pancovou, Kotta a spol. obvinila i z poškozování finančních zájmů EU. Evropské peníze byly ve hře i v případě rekonstrukce buštěhradského zámku.

Imunita nade vše

David Rath zatím v souvislosti s těmito zakázkami stíhán není, policie ale předpokládá, že jeho obvinění v dohledné době rozšíří.

Když soud rozhodoval o jeho vazbě, státní zástupkyně dokonce v předložených dokumentech minulý týden konstatovala, že se dají čekat opakované žádosti o to, aby sněmovna zbavila politika imunity.

Právě Rathovy řeči o imunitě přitom policie zachytila na odposleších, jejichž část v přepsané podobě minulý týden předala soudu. Rath podle nich upozorňuje Pancovou a Kotta, že jsou ve společné riskantní akci hůře než on, protože on má imunitu. "A když to prý praskne, bude tvrdit, že jde o provokaci," citoval přepisy už minulý týden zdroj, který byl s nimi detailně seznámen.

Informace od hejtmana

Všechny tři nově zmiňované zakázky - hostivické gymnázium a dodávky do kladenské a příbramské nemocnice - pocházejí z loňského roku.

Policie podle Insideru podezřívá Kotta s Pancovou, že díky blízkému vztahu s Rathem měli přístup k exkluzivním informacím o výběrovém řízení a prostřednictvím firmy, která jej organizovala, tendr zmanipulovali. Vítězná společnost pak podle policejní verze předem souhlasila, že za to odevzdá úplatek.

V některých případech se podle policejních dokumentů vítězné firmy přímo podílely na přípravě zadávací dokumentace. Díky tomu byl kompletně celý proces zakázky pod kontrolou, píše Insider.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy