Kauza Rath: Policie rýsuje další úplatky za 8,8 milionu

Sabina Slonková
21. 5. 2012 6:40
Deník Insider přináší informace, že Rathovi spolupracovníci mají na kontě další případy
David Rath je zatím obviněn "jen" za zámek v Buštěhradě.
David Rath je zatím obviněn "jen" za zámek v Buštěhradě. | Foto: Jan Langer

Praha - Policie vypočetla soudu další částky, jež si blízcí spolupracovníci zatčeného poslance Davida Ratha vzali jako úplatky za zmanipulování zakázek.

Deník Insider v dnešním vydání uvádí, že Kateřina Pancová a Petr Kott, kteří jsou obviněni s Rathem za rekonstrukci zámku v Buštěhradě, byli navíc spolu se třemi zástupci soukromých firem obvinění také kvůli opravě hostivického gymnázia a kvůli dodávkám techniky a vybavení do kladenské a příbramské nemocnice.

Celková výše úplatků za tyto tři zakázky byla podle policie jen pro Pancovou a Kotta nejméně 8,8 milionu korun. Z policejních listin vyplývá, že policie zadokumentovala přímo předání těchto peněz, píše Insider.

Dalších sedm milionů si tato partnerská dvojice podle policie inkasovala za už zmíněnou nadhodnocenou zakázku v Buštěhradě.

Se stejnou částkou byl kvůli této kauze zatčen i David Rath, který je zatím s obviněním ve vazbě.

Zakázky, kvůli nimž mají Kott a Pancová další obvinění, souvisejí se zakázkami, které vypisoval buď Středočeský kraj, nebo krajem vlastněné středočeské nemocnice.

Policie tvrdí, že tyto zakázky nechali Pancová s Kottem zmanipulovat ve prospěch předem dohodnutých firem a inkasovali za to miliony.

Insider to vyčetl z policejních dokumentů, které má k dispozici. Mezi nimi je také usnesení o zahájení trestního stíhání.

Proti zájmům EU

Zakázka na rekonstrukci hostivického gymnázia byla za 32 milionů včetně DPH a rada Středočeského kraje ji odsouhlasila 13. prosince 2011. Zvítězila tehdy firma POHL, kterou zastupovala taktéž obviněná Ivana Salačová.

Nemocniční zakázky pak vyhrála společnost PURO-KLIMA, jejíž manažer Martin Jireš byl podle pátečních informací deníku Aktuálně.cz posledním z osmičlenného seznamu obviněných, jehož jméno zatím nebylo známo.

Kauza Rath se rozšiřuje i do Hostivice.
Kauza Rath se rozšiřuje i do Hostivice. | Foto: Pavel Baroch

V kladenské nemocnici, kterou řídili právě Pancová s Kottem, byla podle policie zmanipulovaná soutěž na vybavení Domova důchodců s lůžky následné péče a oddělením rehabilitace a vybavení Niederleho pavilonu oblastní nemocnice Kladno za 25,4 milionu korun.

V Příbrami pak šlo o nemocniční zakázku Nové technologie - součást modernizace křídla D3 monobloku za 45,8 milionu.

Právě 85 procent posledně zmiňované zakázky mělo být hrazeno z peněz Evropské unie. Policie proto právě kvůli této kauze Pancovou, Kotta a spol. obvinila i z poškozování finančních zájmů EU. Evropské peníze byly ve hře i v případě rekonstrukce buštěhradského zámku.

Imunita nade vše

David Rath zatím v souvislosti s těmito zakázkami stíhán není, policie ale předpokládá, že jeho obvinění v dohledné době rozšíří.

Když soud rozhodoval o jeho vazbě, státní zástupkyně dokonce v předložených dokumentech minulý týden konstatovala, že se dají čekat opakované žádosti o to, aby sněmovna zbavila politika imunity.

Právě Rathovy řeči o imunitě přitom policie zachytila na odposleších, jejichž část v přepsané podobě minulý týden předala soudu. Rath podle nich upozorňuje Pancovou a Kotta, že jsou ve společné riskantní akci hůře než on, protože on má imunitu. "A když to prý praskne, bude tvrdit, že jde o provokaci," citoval přepisy už minulý týden zdroj, který byl s nimi detailně seznámen.

Informace od hejtmana

Všechny tři nově zmiňované zakázky - hostivické gymnázium a dodávky do kladenské a příbramské nemocnice - pocházejí z loňského roku.

Policie podle Insideru podezřívá Kotta s Pancovou, že díky blízkému vztahu s Rathem měli přístup k exkluzivním informacím o výběrovém řízení a prostřednictvím firmy, která jej organizovala, tendr zmanipulovali. Vítězná společnost pak podle policejní verze předem souhlasila, že za to odevzdá úplatek.

V některých případech se podle policejních dokumentů vítězné firmy přímo podílely na přípravě zadávací dokumentace. Díky tomu byl kompletně celý proces zakázky pod kontrolou, píše Insider.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy