Rathovu kauzu oznámil úřadům bývalý policista

Sabina Slonková
22. 5. 2012 6:30
Policie pak spustila vyšetřování 4. listopadu loňského roku
David Rath (dávno před 4. listopadem 2011).
David Rath (dávno před 4. listopadem 2011). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Případ zmanipulované a předražené zakázky na rekonstrukci zámku v Buštěhradě, kvůli níž policie zatkla poslance Davida Ratha, dal do pohybu bývalý policista, který se dnes živí jako soukromé očko.

Právě on podle zjištění publikovaného v deníku Insider podal na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně kvůli Buštěhradu trestní oznámení, a to kvůli podezření na zmanipulovanou zakázku.

Díky zjištěním Insideru pak lze říci i přesné datum, kdy se začala hroutit skvěle rozjetá politická kariéra Davida Ratha.

Bylo to 4. listopadu 2011, kdy protikorupční služba pod číslem jednacím OKFK-268-1/TČ-2011-200204 spustila vyšetřování, které minulé pondělí vyvrcholilo zatýkáním v Rudné u Prahy a následnou eskortou kdysi vlivného politika do vazby v Litoměřicích.

Smutné datum pro Ratha

Insider zjistil, že podle všeho nejednal oznamovatel na vlastní pěst, ale zastupoval zájmy zatím neznámého klienta. Deník připomíná, že anonymem skrytým za advokáta začínala v éře Topolánkovy vlády trestní kauza někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

"U soudu, který rozhodoval o vazbě obviněných v kauze Rath, byl čten úřední záznam, podle kterého podával trestní oznámení bývalý policista Gregor. Dnes má být soukromým detektivem a zastupuje v této věci nějakého klienta. Jeho jméno nezaznělo," popsal situaci zdroj detailně obeznámený s průběhem soudního rozhodování o vazbě.

Gregorů bylo u policie v minulosti několik, veřejně se zatím žádný z nich k trestnímu oznámení nepřihlásil.

Insider kontaktoval například Libora Gregora, který kdysi pracoval jak na protikorupční službě, tak v protimafiánském útvaru a dnes poskytuje služby soukromého detektiva. Ještě coby policista stál u několika akcí ve Středočeském kraji, například na příbramské radnici.

Když mu Insider zavolal, Gregor ani nevyslechl otázku a položil telefon. Na SMS dotaz ohledně trestního oznámení na kauzu Buštěhrad už nereagoval a jeho telefon se už pak hlásil jako nedostupný.

Osudný Buštěhrad

Policejní dokumenty, které má Insider k dispozici, nicméně jednoznačně popisují historii celého vyšetřování a upravují některé věci z informačně hektického minulého týdne.

Doposud se mělo za to, že zatčení Davida Ratha a "jeho" buštěhradská kauza byly vedlejším produktem dlouhodobého vyšetřování nemocničních zakázek ve Středočeském kraji.

Ve skutečnosti to bylo přesně naopak. Z policejních dokumentů to plyne jasně: nebýt Buštěhradu, nebyla by další obvinění Pancové a Kotta za zakázky v nemocnicích a za hostivické gymnázium.

Právě při vyšetřování buštěhradského případu policie současně dostala v této kauze povolení k odposlechům a ke sledování. Díky tomu se začaly do rukou detektivů sbíhat informace o dalších podezřelých zakázkách.

"V rámci prověřování bylo zjištěno důvodné podezření, že v období nejméně od roku 2010 dochází systematicky k ovlivňování zadávacích řízení při zadání veřejných zakázek," píší policisté v dokumentu, kterým posléze zatčeným sdělili obvinění.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy