Rathovu kauzu oznámil úřadům bývalý policista

Sabina Slonková
22. 5. 2012 6:30
Policie pak spustila vyšetřování 4. listopadu loňského roku
David Rath (dávno před 4. listopadem 2011).
David Rath (dávno před 4. listopadem 2011). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Případ zmanipulované a předražené zakázky na rekonstrukci zámku v Buštěhradě, kvůli níž policie zatkla poslance Davida Ratha, dal do pohybu bývalý policista, který se dnes živí jako soukromé očko.

Právě on podle zjištění publikovaného v deníku Insider podal na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně kvůli Buštěhradu trestní oznámení, a to kvůli podezření na zmanipulovanou zakázku.

Díky zjištěním Insideru pak lze říci i přesné datum, kdy se začala hroutit skvěle rozjetá politická kariéra Davida Ratha.

Bylo to 4. listopadu 2011, kdy protikorupční služba pod číslem jednacím OKFK-268-1/TČ-2011-200204 spustila vyšetřování, které minulé pondělí vyvrcholilo zatýkáním v Rudné u Prahy a následnou eskortou kdysi vlivného politika do vazby v Litoměřicích.

Smutné datum pro Ratha

Insider zjistil, že podle všeho nejednal oznamovatel na vlastní pěst, ale zastupoval zájmy zatím neznámého klienta. Deník připomíná, že anonymem skrytým za advokáta začínala v éře Topolánkovy vlády trestní kauza někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

"U soudu, který rozhodoval o vazbě obviněných v kauze Rath, byl čten úřední záznam, podle kterého podával trestní oznámení bývalý policista Gregor. Dnes má být soukromým detektivem a zastupuje v této věci nějakého klienta. Jeho jméno nezaznělo," popsal situaci zdroj detailně obeznámený s průběhem soudního rozhodování o vazbě.

Gregorů bylo u policie v minulosti několik, veřejně se zatím žádný z nich k trestnímu oznámení nepřihlásil.

Insider kontaktoval například Libora Gregora, který kdysi pracoval jak na protikorupční službě, tak v protimafiánském útvaru a dnes poskytuje služby soukromého detektiva. Ještě coby policista stál u několika akcí ve Středočeském kraji, například na příbramské radnici.

Když mu Insider zavolal, Gregor ani nevyslechl otázku a položil telefon. Na SMS dotaz ohledně trestního oznámení na kauzu Buštěhrad už nereagoval a jeho telefon se už pak hlásil jako nedostupný.

Osudný Buštěhrad

Policejní dokumenty, které má Insider k dispozici, nicméně jednoznačně popisují historii celého vyšetřování a upravují některé věci z informačně hektického minulého týdne.

Doposud se mělo za to, že zatčení Davida Ratha a "jeho" buštěhradská kauza byly vedlejším produktem dlouhodobého vyšetřování nemocničních zakázek ve Středočeském kraji.

Ve skutečnosti to bylo přesně naopak. Z policejních dokumentů to plyne jasně: nebýt Buštěhradu, nebyla by další obvinění Pancové a Kotta za zakázky v nemocnicích a za hostivické gymnázium.

Právě při vyšetřování buštěhradského případu policie současně dostala v této kauze povolení k odposlechům a ke sledování. Díky tomu se začaly do rukou detektivů sbíhat informace o dalších podezřelých zakázkách.

"V rámci prověřování bylo zjištěno důvodné podezření, že v období nejméně od roku 2010 dochází systematicky k ovlivňování zadávacích řízení při zadání veřejných zakázek," píší policisté v dokumentu, kterým posléze zatčeným sdělili obvinění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy