Rath na peníze nesáhl, je to účelové, tvrdí právníci

Radek Nohl Radek Nohl
30. 5. 2012 18:05
Podle obhájců David Rath nevěděl o tom, že má v krabici úplatek
David Rath nastupuje do policejního vozu.
David Rath nastupuje do policejního vozu. | Foto: ČTK

Praha - Na penězích ani krabici, se kterou zadržela policie poslance Davida Ratha, nejsou podle jeho advokátů otisky prstů jejich klienta.

Rathovi obhájci Roman Jelínek a Adam Černý to uvedli poté, co se podívali do spisu ke kauze, kvůli které je Rath ve vazbě.

"Ve skutečnosti to bylo tak, že měl v ruce černou tašku, v ní byla krabice a v té krabici se následně objevily finanční prostředky," popsal Jelínek situaci předtím, než exhejtmana Středočeského kraje zadrželi policisté.

"Otisky prstů našeho klienta nejsou ani na krabici, ani na penězích. Pokud by došlo k přepočítávání, šustění, tak by na nich musely být," dodal Jelínek.

Zda na tom budou chtít postavit obhajobu, ale ani jeden z nich neuvedl. Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová nechtěla jejich slova komentovat. Uvedla pouze, že je to tvrzení obhajoby.

O úplatku nic nevěděl, tvrdí advokát

Podle předchozích informací má však policie předání úplatků velmi dobře zadokumentované. Deník Insider před několika dny detailně popsal, kde a jaké částky si obvinění předali.

Advokáti ale tvrdí, že Rath o žádném úplatku nevěděl. "Já mám informace o tom, že mu bylo řečeno, že v té tašce je víno a ať si ji vezme. To je všechno," prohlásil Jelínek.

Když poté policie vyzvala Ratha k tomu, ať vydá úplatek, tak podle Jelínka nevěděl, co po něm chtějí.

Peníze si prý nerozdělovali

Deník Insider uvedl, že na jednom ze záznamů mluví Rath mimo jiné o tom, že když to praskne, bude tvrdit, že je to celé provokace.

Zda to skutečně na nahrávkách je, Rathovi obhájci nevyloučili, nechtěli to ale komentovat. Popřeli ale, že by na odposleších bylo slyšet, jak si se spoluobviněnými rozděluje peníze.

"Nic takového tam není. Mluví se o částkách v milionech korun, zkuste si s milionem korun šustit. Můžete šustit s tisícovkou nebo pětitisícovkou, ale s balíkem peněz?" uvedl Jelínek.

Poslanec David Rath v obležení policistů. Podívejte se:

Části odposlechů jsou vynechané

Advokáti označili spis, se kterým se mohli seznámit, za torzo. "Utvrdilo se naše přesvědčení o tom, že ten proces byl nezákonný, byl účelový a protiprávní," prohlásil Černý.

Rathovi obhájci: Roman Jelínek a Adam Černý.
Rathovi obhájci: Roman Jelínek a Adam Černý. | Foto: Ludvík Hradilek

Mezi operativními záznamy odposlechů jsou prý například vynechány části, které údajně svědčí v Rathův prospěch. Materiál tak podle Černého není objektivní.

Informace o tom, že zaznělo ještě něco jiného, než je nyní uvedeno v odposleších, má podle svých slov advokát od Ratha.

"Například se to týká záznamu bezprostředně před zadržením klienta, kdy si jasně vzpomíná, že tam proběhly i jiné diskuse," uvedl Černý. Nechtěl se však podrobněji vyjadřovat, co přesně poslanec a jeho spoluobvinění říkali.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu Davida Ratha pište zde.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy