Vedení středočeské ČSSD kvůli Rathovi zatím nekončí

Martina Machová Martina Machová
30. 5. 2012 20:40
Ve středočeské ČSSD to vře, místo rezignace přišel útok na oponenty
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vedení středočeské ČSSD, tedy krajský výkonný výbor, řešil na svém středečním jednání další postup na aférou zmýtaném hejtmanství a i svou vlastní budoucnost.

Po pádu klíčového muže Davida Ratha středočeské ČSSD je totiž nejvyšší stranický orgán socialistů mezi sjezdy - ústřední výkonný výbor zaúkoloval, aby vyvodili za exhejtmana politickou zodpovědnost, a všichni členové zdejšího stranického vedení rezignovali. To se ale nestalo.

Po pěti hodinách jednání přijali středočeské stranické špičky usnesení, které do značné míry napovídá o rozložení sil v rámci této vlivné buňky.

Někdejšímu Rathovu spojenci, současnému předsedovi středočeské ČSSD Richardu Dolejšovi a jeho lidem, se podařilo prosadit, že krajský výkonný výbor rezignuje až poté, co se ke stejnému aktu rozhodne i jednobarevná Rada Středočeského  hejtmanství. 

Navíc z usnesení zaslaného mediím vyplývá, že trest má stihnout zejména ty, kteří o praktikách Davida Ratha v čele středočeského kraje veřejně promluvili.

"KVV vyzývá všechny náměstky hejtmana a radní, kteří veřejně deklarovali, že v radě kraje hlasovali proti svému svědomí a nevykonávali agendu jim svěřenou, aby rezignovali na své funkce a již se o ně do budoucna neucházeli," stojí v dokumentu. Ač nejmenováni, jedná se zejména o Rathovi kritiky Robina Povšíka a Zdeňka Seidla, který dokonce loni kandidoval proti Dolejšovi na předsedu sociální demokracie.

Tím prozatím padá i případní mimořádná konference, která by vedení krajské ČSSD složené povětšinou z lidí blízkých politickému tandemu Dolejš-Rath, převolilo.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje, jež se jednání účastnily. Podle jednoho z nich pak podmíněný odchod prošel jen o tři hlasy. Před ním navíc vedení středočeské ČSSD hlasovalo o jiném usnesení - že krajské vedení rezignuje bez jakýchkoli okolků. To ale neprošlo.

"Jsem z toho zklamán, očekával jsem, že krajký výbor zaujme jednosznačné a jasné stanovisko. Výsledek je podle mne nedostačující," komentoval rozhodnutí většiny svých kolegů místopředseda středočeských socialistů a Dolejšův oponent Jiří Havlíček.  

Vedení středočeské sociální demokracie zároveň těsně stvrdilo, že nástupkyní Ratha v čele hejtmanství bude jeho někdejší náměstkyně Zuzana Moravčíková. S jménem političky již souhlasili i středočeští komunisté, kteří menčinovou vládu ČSSD ve středních Čechách podporují.

Čtěte také zde

 

Právě se děje

před 38 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy