ODS otáčí. Dosáhnou teď kontroloři na Ratha a opencard?

Karel Toman
7. 6. 2012 17:55
Dnešní K9 připustila, že by NKÚ mohl tam, kam dosud nemůže. Tady jsou tři příklady
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Většina tuzemské politické scény to považuje za zásadní nástroj boje proti korupci, ODS to ale dosud vytrvale odmítala. Teď se věci možná začínají měnit.

Na čtvrtečním koaličním jednání formátu K9 totiž občanští demokraté poprvé připustili možnost, že by Nejvyšší kontrolní úřad napříště mohl podnikat kontroly ve firmách vlastněných státem, kraji a obcemi.

Online deníku Aktuálně.cz to řekl Petr Gazdík z TOP 09-STAN, který se jednání zúčastnil.

"Myslím, že se ODS ve svém postoji mírně posunula a je ochotna kompetence NKÚ rozšířit," řekl Gazdík.

Podle informací Aktuálně.cz si ovšem ODS prosadila, že nové pravomoci NKÚ se nebudou vztahovat na společnosti kotované na burze, což je pravidlo ušité na míru elektrárenské společnosti ČEZ. Právě kontrolám v této firmě se ODS od začátku brání nejvíce.

Na větší závěry je ale podle Gazdíka brzy. Místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM) má totiž za úkol sestavit návrh kritérií, která by určovala, jaké firmy pod kontrolu NKÚ spadnou, a které už ne.

Kritéria by se nejspíš měla podřizovat nařízení Evropského společenství číslo 2223/96, které na K9 přinesl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a které podle něj Česko k rozšíření pravomocí NKÚ na firmy vlastněné samosprávnými celky zavazuje.

"Je to pozitivní závěr, ale raději si počkám na výsledek," řekl Gazdík po jednání.

Vládní strany se tak zřejmě posunuly k vyřešení déle než rok trvajícího koaličního sporu. TOP 09 a LIDEM (kdysi Věci veřejné) si totiž nové kompetence pro NKÚ přejí, pro je i opoziční ČSSD. ODS ale tuto změnu dosud odmítala.

Stačilo přitom pár týdnů a podezření, že veřejně vlastněné firmy v Česku přikrývají systematickou korupci politických stran, výrazně zesílilo.

Mohou za to kauzy firem vlastněných všemi třemi úrovněmi veřejné správy - od státního ČEZ přes středočeskou Krajskou nemocnici až po obecní Dopravní podnik hlavního města Prahy. Kontrolní a preventivní roli v těchto firmách zatím za NKÚ suplují pouze média, protože dozorčí rady ovládané politiky ji plnit nedokážou nebo nechtějí.

Aktuálně.cz vám přináší tři příklady podezřelého hospodaření veřejně vlastněných firem, které dnes NKÚ kontrolovat nesmí.

Případ první: Z ČEZ přes Plzeň do sněmovny

V polovině května Vrchní státní zastupitelství vrátilo policii k došetření případ podezřelých zakázek společnosti ČEZ pro Škodu Plzeň.

V ČEZ patří státu zhruba 70 procent akcií. Jeho někdejší ředitel Martin Roman čelí podezření, že v době, kdy už ČEZ šéfoval, přes anonymní akcie stále vlastnil společnost Škoda Plzeň, která přitom pro elektrárny ČEZ dodávala turbíny za stamiliony korun.

To, že pod Romanovým vedením ČEZ sponzoroval politické strany, řekl vloni koncem září pro Aktuálně.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a pro Českou televizi pak také šéf sněmovního bezpečnostního výboru parlamentu, bývalý ředitel rozvědky a exministr vnitra František Bublan.

Čtěte více: Policie prověřuje miliardové zakázky ČEZ plzeňské Škodě

O vřelých vztazích Martina Romana s politiky se veřejnost dozvěděla z toskánské dovolené (zde video). Prominenti firmy ji trávili s představiteli tehdejší Topolánkovy vlády v době, kdy se rozhodovalo o tom, zda ČEZ dostane zdarma emisní povolenky za desítky miliard korun, nebo zda je bude muset státu zaplatit.

Na golfu v Dubaji se později zase předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek z ODS sešel jak s Martinem Romanem, tak s jeho kolegou ze Škody Plzeň Tomášem Krskem toho času působícím ve Škodě Transportation, která dostává miliardové zakázky od pražského dopravního podniku (DPP) a od Českých drah.

Na golf tehdy letěl jak šéf státní akciovky České dráhy (ČD) Petr Žaluda, tak lobbista Roman Janoušek, jehož firmy mají od DPP zakázky. ČEZ, ČD ani DPP dnes NKÚ kontrolovat nesmí. Zda se to změní, rozhodnou poslanci.

"Já si myslím, že zákony, které se týkají ČEZ nebo dopravního podniku, se ve sněmovně moc nevyskytují, vliv pana Martina na mou osobu se při schvalování zákonů zatím nikde neprojevil," odpověděl vloni v únoru Suchánek Českému rozhlasu na otázku, jak vyvrátí podezření, že bude při hlasování ovlivněn vztahem s šéfy těchto firem.

Oficiálně svůj odmítavý postoj ODS vysvětluje obavami z arbitráží, nebo vyzrazením strategických informací, které by kontroly NKÚ mohly přinést. Autoři novely a nevládní organizace to ale odmítají s odkazem na to, že v zahraničí je podobná praxe běžná.

Případ druhý: Přes Krajskou nemocnici na kandidátku

Podezření, že k financování politických stran slouží i některé krajské firmy, výrazně posílilo nedávným zatčením Davida Ratha se sedmimilionovým úplatkem v ruce. Spolu s ním byla totiž zatčena i ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, kandidátka ČSSD.

Ta v policejním odposlechu podle deníku Insider říká podnikatelce ze stavební firmy, od které podle policie dostala úplatek, že peníze jdou "na kandidátku". "Jasně, na volby, no," zněla odpověď podnikatelky. Že byly peníze ve skutečnosti určeny pro ČSSD, naznačil Rath i během svého úterního projevu ve sněmovně.

Čtěte více: Předražovací recept z kauzy Rath užívají další kraje

Kladenská nemocnice ředitelky Pancové je jen jednou z pěti, které Středočeský kraj ovládá přes Rathem založenou příspěvkovou organizaci Krajská nemocnice.

Po svém předchůdci Petru Bendlovi z ODS převzal exhejtman Rath jeho systém rekonstrukcí nemocnic z roku 2008, který podle názoru expertů i ministerstev rozvoje a zdravotnictví zakázky prodražuje, upozornilo nedávno Aktuálně.cz.

Jak vloni odhalily Hospodářské noviny, do vedení této krajem dotované Krajské nemocnice dosadil Rath svoje lidi a oblastní nemocnice jí od té doby poslaly miliony korun na neznámé služby. Samy se pak propadly do ztráty.

Tento systém okopírovaly i jiné kraje. Jen koncem března podle něj vypsalo zakázky za dvě a půl miliardy celkem pět nemocnic na Moravě, ve Slezsku i Čechách.

Zdaleka však nejde jen o krajské zdravotnické akciovky.

Když hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová při projektu rekonstrukce silnice z Loun do Ročova tlačila na trojnásobné navýšení odměny za "dotační management", měla suma navýšená oproti pravidlům zhruba o sedm milionů korun putovat do Regionální rozvojové agentury Ústeckého kraje. Tuto akciovku kraj vlastní ze dvou třetin. Podle dnešního zákona ji NKÚ kontrolovat nesmí.

Případ třetí: Z opencard na konto do Švýcar

Zlaté padáky celkem za 8,6 milionu, které si management pražského dopravního podniku rozdělil místy za pouhé dva měsíce svého působení, aniž si toho někdo z dozorčí rady všiml, jen připomněly poměry, jaké vládnou v této městské akciovce dotované magistrátem zhruba třinácti miliardami korun ročně.

Ty symbolizuje hlavně Karta Pražana neboli opencard, která vzbudila podezření, že i z této veřejně vlastněné firmy jsou peníze odváděny k vlivným přátelům a sponzorům politických stran.

Čtěte více: Na opencard vydělává 8 firem se skrytým majitelem

Roku 2009 audit zjistil, že projekt, na který tehdy padla zhruba miliarda korun (z toho tři čtvrtiny z městské pokladny), je pro město nevýhodný a že zisky z něj jdou anonymním firmám propojeným vesměs s lobbistou Romanem Janouškem, přítelem tehdejšího primátora Pavla Béma z ODS.

Primátor a někdejší kandidát na předsedu ODS Pavel Bém slavil své 45. narozeniny v pražských Žlutých lázních, které Janoušek ovládá přes firmu své manželky Simony. Po volebním úspěchu v roce 2010 se tu sešla i celá pražská ODS.

Jak později zjistily Hospodářské noviny a švýcarská policie, má Janoušek na kontech ve Švýcarsku na 120 milionů tamních franků (asi dvě miliardy korun) a k některým z nich mají přístup vysoce postavení úředníci magistrátu.

Dopravní podnik je akciovka vlastněná městem, takže NKÚ do ní své kontrolory, kterým by firma musela poskytnout součinnost, poslat nesmí.

Na Lesy ČR podal NKÚ trestní oznámení

Kam NKÚ nesmí?

  • Příklady firem, do kterých dnes kontroloři NKÚ nesmí: Čepro, Mero, České dráhy, ČD Cargo, ČSA, ČEZ, ČEPS, Letiště Praha, Pražská energetika, Pražská plynárenská, Dopravní podnik města Brna, Jihomoravské pivovary, Jihočeské nemocnice.
  • Podobných státem, kraji nebo obcemi vlastněných firem jsou stovky.
  • Zdroj: Ekologický právní servis

Ve státních podnicích přitom NKÚ kontroly provádět může. Že v nich občas odhalí zásadní vady, připomněla naposledy jeho zpráva ohledně hospodaření státního podniku Lesy ČR, kde mimo jiné zjistil pochybnosti o nakládání a správě celkem 13 miliard korun finančních rezerv, které podnik bez výběrového řízení ukládal na konta bank a finančních skupin.

Kvůli podezřelému hospodaření podal NKÚ na Lesy ČR dokonce trestní oznámení. Podle expertů na korupci a nevládních organizací, jako je Ekologický právní servis, by hrozba kontrol od NKÚ měla u veřejně vlastněných firem preventivní odstrašující účinek, a mohla by tak uplácení omezit.

Víte z vašeho okolí o podezřelých obchodech firmy vlastněné krajem nebo obcí? Dejte mi vědět na Facebooku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy