poslanec

Vnitro nalezlo nedostatky v odevzdaných listinách pěti kandidátů na prezidenta

Pět z 21 odevzdaných kandidátních listin pro volbu prezidenta má podle ministerstva vnitra zjevné nedostatky. Dva ze šesti kandidátů navrhovaných senátory nemají dost jejich podpisů, kterých musí být nejméně deset, oznámilo ministerstvo ve středu na svém webu. Neuvedlo, o které kandidáty jde. Jména adeptů hodlá zveřejnit až při registraci 25. listopadu.

Sedm kandidátů je podle ministerstva podporováno peticí občanů, jichž musí být minimálně 50 tisíc. O občanskou podporu se opírali bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula nebo podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina. S podpisy občanů podal přihlášku na prezidenta také aktivista Pavel Zítko.

Ve třech případech podle ministerstva kandidáty navrhla skupina poslanců, kterých musí být nejméně 20. Jsou jimi podle dostupných informací předseda ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta a senátor Pavel Fischer (nezávislý). Podpisy 20 poslanců ze Sněmovny v předvolebním složení podpořila svou kandidaturu na hlavu státu prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která svou přihlášku předložila ministerstvu ještě před vyhlášením termínu prezidentských voleb. Podle ústavního právníka Jana Kysely takový postup nebyl přípustný.

Zdroj: ČTK

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK

Policie zatkla britského konzervativního poslance, čelí podezření ze znásilnění

Londýnská policie zadržela nejmenovaného poslance z britské vládnoucí Konzervativní strany, který čelí podezření ze znásilnění a dalších sexuálních deliktů. Informoval o tom v úterý bulvární list The Sun.

Policisté zadrželi nejmenovaného zákonodárce kvůli trestným činům, které se měly odehrát v letech 2002 až 2009 v Londýně, uvedl list s odvoláním na policii. "Muž byl zatčen pro podezření z nemravného napadení, sexuálního útoku, znásilnění, zneužití důvěry a zneužití pravomoci veřejného činitele," uvedl v úterý Scotland Yard.

Policie podle listu poprvé obdržela zprávu o obviněních v lednu 2020 a vedla dvouleté vyšetřování těchto tvrzení. Nejmenovanému poslanci hrozí pozastavení členství ve straně, zatímco detektivové ze specializované jednotky budou případ vyšetřovat.

Mluvčí zástupců strany pověřených udržováním stranické disciplíny uvedl, že dotyčný poslanec dostal příkaz, aby se po dobu vyšetřování zdržoval mimo budovu parlamentu. "Až do ukončení vyšetřování nebudeme věc dále komentovat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat