Pondělní stávku zakázal soud, odbory ji neohlásily včas

Domácí Domácí
11. 6. 2011 16:25
Odboráři z jednání vlády odešli, na odpoledne svolali tiskovou konferenci
Foto: Martin Netočný

* premiér Nečas pohrozil, že stát bude tvrdě vymáhat náhradu škod, pokud stávka v pondělí proběhne * odboráři oznámili, že konečné rozhodnutí o konání či nekonání stávky oznámí v neděli * první odboráři v pražském MHD už potvrdili, že v pondělí stávkovat nebudou, řekl ředitel DPP Martin Dvořák

Praha - Návštěva odborářů na mimořádném zasedání vlády překvapivě trvala jen několik minut.

Čekalo tam na ně předběžné opatření Městského soudu v Praze, které zakazuje plánovanou pondělní stávku v dopravě. O zákaz soud požádalo ministerstvo financí.

Soud v rozhodnutí argumentuje tím, že odboráři nedali o stávce vědět s dostatečným předstihem, podle soudu by se tak jednalo o zneužití práva na stávku. Podle zákona mají organizátoři termín protestu zveřejnit alespoň tři pracovní dny před jeho konáním.

Pokud stávka bude, ponesou odboráři odpovědnost za případné škody. Rozhodnutí je vykonatelné, bylo doručeno na jednání vlády zástupcům odborových organizací, řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

"Pokud odbory budou stávkovat, bylo by to skandální rozhodnutí a nerespektování verditku nezávislého soudu," řekl premiér Petr Nečas. Podle něj by v takovém případě stát požadoval od odborářů náhradu všech škod.

Bude stávka, nebo ne?

Odboráři se odpoledne shodli na tom, že stávka bude. Otázka, kdy a v jaké podobě, ale zůstane otevřena až do neděle.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil soudní rozhodutí napadl: "Tato stávka je podle Ústavy, není podle zákona o kolektivním vyjednávání," řekl. "V žádné zemi se nestala podobná situace, že by se vydávala soudní rozhodnutí proti stávce," dodal.

Odboráři ale po sobotní vládní ofenzivě své rázné postoje zmírňují. Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek Aktuálně.cz v sobotu odpoledne řekl, že klíčové bude večerní rozhodnutí želežničářů. Pokud od pondělní stávky odstoupí, Dufek, který má pod sebou horníky a zemědělce chystající se do pražských ulic, přiznal, že je ochoten také odvolat blokádu Prahy.

"Já osobně jsem pro pokračování akce, ale podřídíme se rozhodnutí Odborového sdružení železničářů," řekl odborový předák Aktuálně.cz. Ještě krátce po zmařeném jednání na vládě přitom bouřil, že blokáda není stávka a že ji zorganizuje ještě ve větším rozsahu.

"Odbory jsou ve své podstatě solidární. To ale neznamená konec stávek v Čechách," dodal Dufek.

Zároveň také obvinil vládu, že pozvání odborářů na jednání nebylo myšleno upřímně. "Občané vědí, jak dlouho čekají na různá rozhodnutí a vymáhání práva. Tady v uvozovkách nezávislý soud rozhodl v rámci minut," řekl.

Pražské odbory už s pondělím nepočítají

Poslední slovo ale odboráři řeknou až v neděli. "Necháme si vypracovat analýzy k tomuto rozhodnutí," řekl předseda železničářských odborů Jaroslav Pejša. "Rozhodnutí stávkového výboru se dozvíte v průběhu zítřešího dne."

Některé odborové organizace už ale zřejmě s pondělním termínem nepočítají.

"První odborové organizace nám už řekly, že od stávky odstupují. Uvidíme, jak se zachovají ostatní. Jsem si téměř jistý, že drtivá většina, respektive všechny odborové organizace Dopravního podniku, budou v pondělí normálně fungovat a podrobí se předběžnému opatření," řekl Aktuálně.cz ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák.

Stávku vyhlásily na pondělí od 03:00. Do 16:00 by se měla zastavit městská doprava v Praze a Brně i vlaky po celé republice. Na hlavních tazích v metropoli a na velkých silnicích mají být blokády.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy