Pondělní stávku zakázal soud, odbory ji neohlásily včas

Domácí Domácí
11. 6. 2011 16:25
Odboráři z jednání vlády odešli, na odpoledne svolali tiskovou konferenci
Foto: Martin Netočný

* premiér Nečas pohrozil, že stát bude tvrdě vymáhat náhradu škod, pokud stávka v pondělí proběhne * odboráři oznámili, že konečné rozhodnutí o konání či nekonání stávky oznámí v neděli * první odboráři v pražském MHD už potvrdili, že v pondělí stávkovat nebudou, řekl ředitel DPP Martin Dvořák

Praha - Návštěva odborářů na mimořádném zasedání vlády překvapivě trvala jen několik minut.

Čekalo tam na ně předběžné opatření Městského soudu v Praze, které zakazuje plánovanou pondělní stávku v dopravě. O zákaz soud požádalo ministerstvo financí.

Soud v rozhodnutí argumentuje tím, že odboráři nedali o stávce vědět s dostatečným předstihem, podle soudu by se tak jednalo o zneužití práva na stávku. Podle zákona mají organizátoři termín protestu zveřejnit alespoň tři pracovní dny před jeho konáním.

Pokud stávka bude, ponesou odboráři odpovědnost za případné škody. Rozhodnutí je vykonatelné, bylo doručeno na jednání vlády zástupcům odborových organizací, řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

"Pokud odbory budou stávkovat, bylo by to skandální rozhodnutí a nerespektování verditku nezávislého soudu," řekl premiér Petr Nečas. Podle něj by v takovém případě stát požadoval od odborářů náhradu všech škod.

Bude stávka, nebo ne?

Odboráři se odpoledne shodli na tom, že stávka bude. Otázka, kdy a v jaké podobě, ale zůstane otevřena až do neděle.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil soudní rozhodutí napadl: "Tato stávka je podle Ústavy, není podle zákona o kolektivním vyjednávání," řekl. "V žádné zemi se nestala podobná situace, že by se vydávala soudní rozhodnutí proti stávce," dodal.

Odboráři ale po sobotní vládní ofenzivě své rázné postoje zmírňují. Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek Aktuálně.cz v sobotu odpoledne řekl, že klíčové bude večerní rozhodnutí želežničářů. Pokud od pondělní stávky odstoupí, Dufek, který má pod sebou horníky a zemědělce chystající se do pražských ulic, přiznal, že je ochoten také odvolat blokádu Prahy.

"Já osobně jsem pro pokračování akce, ale podřídíme se rozhodnutí Odborového sdružení železničářů," řekl odborový předák Aktuálně.cz. Ještě krátce po zmařeném jednání na vládě přitom bouřil, že blokáda není stávka a že ji zorganizuje ještě ve větším rozsahu.

"Odbory jsou ve své podstatě solidární. To ale neznamená konec stávek v Čechách," dodal Dufek.

Zároveň také obvinil vládu, že pozvání odborářů na jednání nebylo myšleno upřímně. "Občané vědí, jak dlouho čekají na různá rozhodnutí a vymáhání práva. Tady v uvozovkách nezávislý soud rozhodl v rámci minut," řekl.

Pražské odbory už s pondělím nepočítají

Poslední slovo ale odboráři řeknou až v neděli. "Necháme si vypracovat analýzy k tomuto rozhodnutí," řekl předseda železničářských odborů Jaroslav Pejša. "Rozhodnutí stávkového výboru se dozvíte v průběhu zítřešího dne."

Některé odborové organizace už ale zřejmě s pondělním termínem nepočítají.

"První odborové organizace nám už řekly, že od stávky odstupují. Uvidíme, jak se zachovají ostatní. Jsem si téměř jistý, že drtivá většina, respektive všechny odborové organizace Dopravního podniku, budou v pondělí normálně fungovat a podrobí se předběžnému opatření," řekl Aktuálně.cz ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák.

Stávku vyhlásily na pondělí od 03:00. Do 16:00 by se měla zastavit městská doprava v Praze a Brně i vlaky po celé republice. Na hlavních tazích v metropoli a na velkých silnicích mají být blokády.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy