Pondělní stávku zakázal soud, odbory ji neohlásily včas

Domácí Domácí
11. 6. 2011 16:25
Odboráři z jednání vlády odešli, na odpoledne svolali tiskovou konferenci
Foto: Martin Netočný

* premiér Nečas pohrozil, že stát bude tvrdě vymáhat náhradu škod, pokud stávka v pondělí proběhne * odboráři oznámili, že konečné rozhodnutí o konání či nekonání stávky oznámí v neděli * první odboráři v pražském MHD už potvrdili, že v pondělí stávkovat nebudou, řekl ředitel DPP Martin Dvořák

Praha - Návštěva odborářů na mimořádném zasedání vlády překvapivě trvala jen několik minut.

Čekalo tam na ně předběžné opatření Městského soudu v Praze, které zakazuje plánovanou pondělní stávku v dopravě. O zákaz soud požádalo ministerstvo financí.

Soud v rozhodnutí argumentuje tím, že odboráři nedali o stávce vědět s dostatečným předstihem, podle soudu by se tak jednalo o zneužití práva na stávku. Podle zákona mají organizátoři termín protestu zveřejnit alespoň tři pracovní dny před jeho konáním.

Pokud stávka bude, ponesou odboráři odpovědnost za případné škody. Rozhodnutí je vykonatelné, bylo doručeno na jednání vlády zástupcům odborových organizací, řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

"Pokud odbory budou stávkovat, bylo by to skandální rozhodnutí a nerespektování verditku nezávislého soudu," řekl premiér Petr Nečas. Podle něj by v takovém případě stát požadoval od odborářů náhradu všech škod.

Bude stávka, nebo ne?

Odboráři se odpoledne shodli na tom, že stávka bude. Otázka, kdy a v jaké podobě, ale zůstane otevřena až do neděle.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil soudní rozhodutí napadl: "Tato stávka je podle Ústavy, není podle zákona o kolektivním vyjednávání," řekl. "V žádné zemi se nestala podobná situace, že by se vydávala soudní rozhodnutí proti stávce," dodal.

Odboráři ale po sobotní vládní ofenzivě své rázné postoje zmírňují. Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek Aktuálně.cz v sobotu odpoledne řekl, že klíčové bude večerní rozhodnutí želežničářů. Pokud od pondělní stávky odstoupí, Dufek, který má pod sebou horníky a zemědělce chystající se do pražských ulic, přiznal, že je ochoten také odvolat blokádu Prahy.

"Já osobně jsem pro pokračování akce, ale podřídíme se rozhodnutí Odborového sdružení železničářů," řekl odborový předák Aktuálně.cz. Ještě krátce po zmařeném jednání na vládě přitom bouřil, že blokáda není stávka a že ji zorganizuje ještě ve větším rozsahu.

"Odbory jsou ve své podstatě solidární. To ale neznamená konec stávek v Čechách," dodal Dufek.

Zároveň také obvinil vládu, že pozvání odborářů na jednání nebylo myšleno upřímně. "Občané vědí, jak dlouho čekají na různá rozhodnutí a vymáhání práva. Tady v uvozovkách nezávislý soud rozhodl v rámci minut," řekl.

Pražské odbory už s pondělím nepočítají

Poslední slovo ale odboráři řeknou až v neděli. "Necháme si vypracovat analýzy k tomuto rozhodnutí," řekl předseda železničářských odborů Jaroslav Pejša. "Rozhodnutí stávkového výboru se dozvíte v průběhu zítřešího dne."

Některé odborové organizace už ale zřejmě s pondělním termínem nepočítají.

"První odborové organizace nám už řekly, že od stávky odstupují. Uvidíme, jak se zachovají ostatní. Jsem si téměř jistý, že drtivá většina, respektive všechny odborové organizace Dopravního podniku, budou v pondělí normálně fungovat a podrobí se předběžnému opatření," řekl Aktuálně.cz ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák.

Stávku vyhlásily na pondělí od 03:00. Do 16:00 by se měla zastavit městská doprava v Praze a Brně i vlaky po celé republice. Na hlavních tazích v metropoli a na velkých silnicích mají být blokády.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Izraelské letouny a pozemní vojsko zesílily útoky na Pásmo Gazy

Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek zesílily útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy, oznámila izraelská armáda. Podle zdrojů agentury Reuters se však nejedná o zahájení pozemní invaze do palestinské enklávy.

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již pátý den a nejeví známky slábnutí. Izraelská armáda to uvedla poté, co krátce po půlnoci místního času vydala stručné prohlášení, že "letecké a pozemní síly izraelské armády útočí na Pásmo Gazy". Podle Reuters poté následovala další salva raket vystřelených z Pásma Gazy na Izrael.

Ačkoli sdělení neobsahovalo žádné další podrobnosti, podle zdrojů Reuters obeznámených s děním v izraelské armádě nejde o zahájení pozemní operace. Útokem pozemních sil se podle nich myslí střelba z děl z izraelského území na Pásmo Gazy ovládané hnutím Hamás.

Izrael ve čtvrtek oznámil, že u hranic s Pásmem Gazy shromáždil pozemní jednotky a povolal dalších 9000 vojáků v záloze, což některá izraelská média hodnotila jako předzvěst možné pozemní operace.

Obyvatelé severní části Pásma Gazy, kteří bydlí poblíž hranice s Izraelem, uvedli, že v enklávě nevidí žádné izraelské vojáky, hlásili ale silnou dělostřeleckou palbu a desítky izraelských leteckých útoků.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy