Vary: Protesty by odnesli obyčejní lidé. Jako reformy

ČTK ČTK
11. 6. 2011 6:46
Odboráři ani jedné z velkých dopravních firem na Karlovarsku stávkovat nebudou
Stávkovat nemá smysl, stávka by postihla hlavně obyčejné lidi, stejně jako reforma, myslí si odboráři na Karlovarsku
Stávkovat nemá smysl, stávka by postihla hlavně obyčejné lidi, stejně jako reforma, myslí si odboráři na Karlovarsku | Foto: Martin Netočný

Karlovy Vary  - V Karlovarském kraji se cestující, kteří využívají městskou hromadnou dopravu a meziměstské linkové autobusy, do práce při pondělní stávce proti vládním reformám dostanou.

Odboráři ani jedné z velkých dopravních firem v regionu stávkovat nebudou, protest ovšem podpoří letákovou a podpisovou akcí. Informovali o tom zástupci společností Dopravní podnik Karlovy Vary a Autobusy Karlovy Vary.

Refromy jsou asociální

Dopravní podnik Karlovy Vary provozuje především linky MHD v krajském městě a několik meziměstských. Ani na jedné z nich nebudou v pondělí autobusy chybět, oznámil předseda odborové organizace Tomáš Gazárek. Podle něho ovšem odboráři celostátní protest jednoznačně podporují, protože vládou chystané reformy považují za asociální.

"Jenomže kdybychom nevyjeli, zase to odnesou hlavně obyčejní lidé, na které tyto reformy mají dopadnout nejvíce," uvedl Gazárek.

Odboráři dopravního podniku o tom, jak se k plánovanému protestu postavit, dlouho debatovali a snažili se najít dohodu s vedením společnosti, poznamenal Gazárek. Nakonec podpoří celostátní protest podpisovou akcí, v níž současný postup vlády odsoudí, a také letákovou akcí v autobusech. Budou tak cestující informovat o smyslu protestu. "Považujeme to za jakýsi kompromis a uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet," dodal Gazárek.

Autobusy Karlovy Vary provozují MHD v Sokolově a v Chebu, a dále většinu meziměstských linek v regionu. Ředitel společnosti Zdeněk Suchan uvedl, že po dohodě s odborovou organizací v pondělí všichni řidiči vyjedou a provoz tak nebude nijak omezen.

"Odboráři se rozhodli, že stávku budou podporovat spíše manifestačně. Tedy podpisovou akcí a rozšiřováním letáků s upozorněním na současnou situaci kolem reforem," podotkl ředitel.

Mimo stávku zůstává i Sokolovská uhelná

Odboráři v těžební společnosti Sokolovská uhelná celý vývoj jednání kolem reforem sledují, ale žádné konkrétní kroky v regionu na podporu pondělního protestu nepřipravují, řekl šéf odborové organizace v sokolovské uhelná Jan Smolka.

Stávka ale postihne v Karlovarském kraji všechny železnice včetně těch, kde vlaky provozují jiné firmy, než České dráhy. Protože ve stávce budou i výpravčí, vlaky na ně vyjet nemohou. Výjimkou budou tratě, kde jsou nyní výluky, uvedl ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD Vladimír Omelka.

Jedná se o železnice mezi Karlovými Vary, Nejdkem a Potůčky, dále o trať mezi Chebem, Františkovými Lázněmi a Bad Brambach, a o železnici z Chebu do Schirdingu. Tady všude bude náhradní autobusová doprava.

Karlovarský kraj, který přispívá Českým drahám na zajištění osobní dopravy v regionu, s největší pravděpodobností kvůli stávce a výluce žádné sankce uplatňovat nebude, uvedl náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD). Podle něho ve smlouvě s dopravcem není nic takového konkrétně specifikováno.

"Za sebe mohu říci, že se s tímto protestem ztotožňuji, protože se způsobem vládních reforem nesouhlasím," uvedl Navrátil.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Česká armáda se stáhne z Afghánistánu do konce června

Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. V současné době v zemi zůstává pouze dvanáctičlenná koordinační jednotka, většina vojáků i materiálu už byla odvezena. I po 11. září, dokdy spojenci ohlásili odchod ze země, v Kábulu zůstane jednotka Kamba, která hlídá českou ambasádu.

Opata řekl, že Česká republika je jednou z posledních zemí, která své vojáky z Afghánistánu stahuje. Termín byl stanoven po domluvě se spojenci.

Severoatlantická aliance slibuje, že bude i nadále Afghánistán podporovat. Podle náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jana Havránka je plánuje finanční pomoc i výcvik afghánských bezpečnostních sil. Měl by se konat mimo území Afghánistánu, pravděpodobně na území východního Turecka, Jordánska a Gruzie, řekl.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS s Ruskem a čeká je zápas o Peking

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím turnaji tak neskórovali. Svěřence trenéra Jiřího Břízy ještě čeká páteční zápas o páté místo, jeho vítěz si zajistí účast na paralympijských hrách v Pekingu. Soupeřem Čechů bude poražený z dnešního druhého čtvrtfinále Norsko - Korea.

Domácí parahokejisté v utkání s ruskými favority prohrávali 0:4 už po první třetině a ve zbytku zápasu marně usilovali o vstřelení své první branky na turnaji. "Venca Hečko to tam mohl šoupnout při dorážce. Na druhou stranu budeme mít větší touhu to udělat v zápase, který nás posune do Pekingu. Nemám chlapům co vytknout a věřím, že potěšíme sebe i diváky a že tam postoupíme," řekl České televizi reprezentační trenér Bříza, jehož svěřenci mají zatím na MS skóre 0:23.

před 35 minutami

České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl ve firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl ve středu státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy