V Ostravě se řidiči vystávkovali, na Prahu míří havíři

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 6. 2011 16:01
Doma ve svém městě žádné akce odboráři podnikat nebudou
V Ostravě už mají stávku za sebou.
V Ostravě už mají stávku za sebou. | Foto: Martin Netočný

Ostrava - Navzdory stávce dopravních odborů vyhlášené na pondělí bude městská hromadná doprava v Ostravě jezdit tento den normálně. 

Ostravští odboráři mají sice za sebou několik dní vlastní stávky za vyšší platy, ale nadcházející celostátní protest podpoří pouze symbolicky.

"Protože jsme od 1. června stávkovali za zvýšení mezd, nechceme teď zvyšovat ztráty podniku," uvedl odborový předák Dopravního podniku Ostrava Ivo Protivínský.

O formě, jakou odboráři stávku podpoří, se ještě jedná. "Budeme o tom mluvit i s ředitelem. Zřejmě vyrobíme nějaké plakáty, letáky, které budou i ve vozech," řekl předák. 

V Opavě se nic neví

V Opavě, dalším velkém městě Moravskoslezského kraje, zatím není zřejmé, jak se stávka projeví.

Vedení tamního dopravního podniku zatím nemá žádné informace, přestože Odborový svaz DOSIA, který se ke stávce připojil, má právě v opavském dopravním podniku svoji organizaci.

"Nikdo z pěti členů odborové organizace s námi zatím nejednal," uvedl ředitel dopravního podniku Hynek Woitek.

Vedení se to nelíbilo

Ke stávce se v regionu připojí řidiči některých soukromých dopravních firem, mezi nimi řidiči soukromé dopravní firmy Connex Morava.

Podle odborového předáka Jaroslava Gizy by to mohlo být až 800 z celkových 1200 šoférů. "Budeme stávkovat celý den. Vedení firmy jsem to oznámil, tomu se to samozřejmě nelíbilo," uvedl Giza.

Doplnil, že stávka je organizována hekticky na poslední chvíli, proto přesný počet stávkujících řidičů nemá k dispozici.

Havíři za blokádu

Do Prahy pak vyrazí blokovat dopravu zhruba stovka odborářů z důlní firmy OKD. "Vypravujeme tři autobusy," uvedl předseda odborů OKD Miroslav Syrový.

Na Ostravsku žádné akce hornické odbory OKD podnikat zatím nebudou.

"Nechceme, aby si to lidé spojovali s nedávnou stávkou dopraváků v Ostravě za vyšší mzdy. Budeme spíše přesvědčovat lidi, aby pochopili, že stávkujeme za ně kvůli důchodové reformě," konstatoval Syrový.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sněmovna vyloučila firmy z Ruska a Číny z dostavby elektrárny Dukovany

Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z Číny. Rozhodla o tom ve středu Sněmovna. Pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Normu nyní dostane k projednání Senát.

Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) s úpravou souhlasil. Opozice díky této dohodě o uzákonění bezpečnostních záruk přestala blokovat schválení normy o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, která se týká financování dostavby dukovanské elektrárny.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu. Ministerstvo průmyslu a obchodu by podle dalšího opozičního ustanovení zákona smělo smlouvu o výkupu elektřiny z Dukovan uzavřít pouze v souladu s ústavním zákonem o bezpečnosti.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Petříček odstoupil z pražské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb. Kritizuje narušení demokratické tvorby listiny či kšeftování s hlasy a trafikami

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

V elektrárně Dukovany se smrtelně zranil pracovník, propadl střechou skladu

V Jaderné elektrárně Dukovany se ve středu smrtelně zranil zaměstnanec dodavatelské firmy. Propadl střechou pomocného skladu, která nebyla určená k pohybu osob. Ani přes okamžitý zásah kolegů a záchranářů se ho nepodařilo zachránit, sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Okolnosti neštěstí prověřuje firma ČEZ, inspektorát práce i policie.

"Oznámení jsme přijali," uvedla mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Elektrárna je podle mluvčího připravená poskytnout veškerou součinnost a možnou podporu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy