Praha - Jakékoliv návrhy na vytvoření takzvaného mini-Schengenu jsou nepřijatelné, shodli se v Praze premiéři zemí visegrádské čtyřky. Vyslovili se i proti dalším přímým nebo skrytým snahám o omezení volného pohybu v rámci Evropské unie. Předsedové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska jsou přesvědčeni, že jednotlivé státy musí zodpovědně chránit vnější hranice Schengenu.
Šéfové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska zároveň Francii, kterou nedávno otřásly teroristické útoky, nabídli veškerou nezbytnou podporu a spolupráci.
V diplomatických kuloárech se v poslední době především v důsledku migrační krize objevilo několik neformálních návrhů na omezení schengenského prostoru, z něhož by tak teoreticky mohly vypadnout země střední Evropy.
"Oportunistické návrhy na převratnou přeměnu současného Schengenu do takzvaných mini-Schengenů v jakékoliv možné formě a rozsahu, a stejně tak přímé či skryté snahy o omezení volného pohybu jdoucí za právní rámec a ohrožující hlavní úspěchy evropské integrace, nejsou přijatelné," uvedli premiéři Visegrádu ve společném prohlášení.
"Tyto návrhy neřeší příčiny současné krize, ale pouze odvádějí politickou pozornost," konstatovali také.
Diskuse o schengenských pravidlech
Šéfové vlád V4 se také shodli na zahájení kroků směřujících k založení skupiny Přátel Schengenu (Friends of Schengen), která má být platformou pro otevřenou diskusi o schengenských pravidlech a jejich zlepšení.
Premiéři Maďarska Viktor Orbán a Slovenska Robert Fico zdůraznili, že ochrana společných schengenských hranic je odpovědností jednotlivých zemí a je třeba otevřeně mluvit o tom, že některé země své závazky neplní.
Teroristické útoky v Paříži, které si vyžádaly kolem 130 obětí, premiéři označili za útok na hodnoty, které spojují evropské národy.
"Vzhledem k povaze a rozsahu této bezpečnostní výzvy musí Evropská unie jednat. Zdůrazňujeme, že nadcházející prosincová Evropská rada musí zaujmout jasné stanovisko k boji proti terorismu," uvedli.
Konkrétně zmínili potřebu zlepšení sdílení zpravodajských a dalších informací v rámci Evropy, dokončení projednávání směrnice o jmenné evidenci cestujících nebo opatření zaměřená na boj s financováním terorismu a organizovaným zločinem. Dále podpořili efektivní koordinaci úsilí, které směřuje ke zničení Islámského státu.
Polská premiérka Beata Szydlová na tiskové konferenci uvedla, že premiéři V4 jednali také o energetice nebo britských požadavcích na reformu Unie.
Maďarský předseda vlády Orbán dodal, že v Evropě se v poslední době mluvilo o tom, zda bylo přínosné přijmout státy Visegrádu. Současný ekonomický rozvoj skupiny prý jasně ukazuje, že V4 je pro Evropu přínosem. "Bez zemí V4 by nebyl v EU ekonomický růst," zdůraznil.
Visegrád podporuje sjednocení Severní a Jižní Koreje
Země visegrádské čtyřky a Jižní Koreje chtějí pracovat na užší ekonomické, obchodní i kulturní spolupráci. Vyplývá to ze společného memoranda přijatého po dnešním společném zasedání premiérů V4 a korejské prezidentky Pak Kun-hje. Ve společném memorandu země také podpořily sjednocení Severní a Jižní Koreje nebo proreformní snahy ukrajinské vlády.
"Přijali jsme společné prohlášení a to bude základ pro další budoucí spolupráci. V tomto prohlášení je naše společná vize a také konkrétní opatření, jak této vize dosáhnout. Chtěli bychom udržet dynamiku vzájemného rozvoje na mnoha úrovních," okomentovala memorandum korejská prezidentka Pak. Ocenila, že spolupráce s visegrádskou skupinou nabírá dynamiku. Potenciál pro hlubší spolupráci vidí zejména v ekonomické oblasti.
Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou země V4 a Jižní Koreje propojeny významnými investicemi, rostoucím obchodem, ale také rozvíjejícími se vztahy například v oblasti kultury. "Platí také, že země V4, jako dynamicky se rozvíjející region, tvoří pro Korejskou republiku druhého největšího obchodního partnera po Německu v rámci Evropské unie," řekl.