visegrádská čtyřka

Zástupci visegrádské čtyřky se shodli na vyšší podpoře běloruské opozice včetně stipendií pro běloruské studenty

Zástupci parlamentů zemí visegrádské čtyřky se shodli na potřebě silnější podpory běloruské opozice. Chtěli by také umožnit běloruským studentům formou stipendií Mezinárodního visegrádského fondu studium v zahraničí. Po jednání šéfů parlamentů států V4 to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil. Zmínil se o možnosti pozvání zástupců běloruské opozice do Senátu.

"Vzhledem k historické paměti, kterou všechny státy visegrádské čtyřky mají, je naším bytostným zájmem podporovat lidi, kteří chtějí svobodu a demokracii," uvedl Vystrčil.

Zdroj: ČTK

Praze zasednou ministři obrany zemí visegrádské čtyřky, zhodnotí český půlrok

V Praze se ve středu uskuteční zasedání ministrů obrany zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Formálně se jím uzavře české předsednictví ve Visegrádské skupině, které v polovině roku převezme Polsko. Tématem zasedání bude zejména vyhodnocení stavu plnění úkolů v prioritních oblastech. Oficiální ceremonie se uskuteční u Národního památníku na Vítkově, odpoledne sdělí ministři svá stanoviska na tiskové konferenci v Jízdárně Pražského hradu.

Mezi české priority patří podle ministerstva obrany strategická revize obranné spolupráce V4, dokončení společného akvizičního projektu v oblasti pořizování vojenského materiálu nebo vojenské doporučení ke koncepčním změnám ve výstavbě bojového uskupení V4 EU BG.

Zdroj: ČTK
Pokračovat