visegrádská čtyřka

Prezident Zeman se v říjnu zúčastní summitu V4 v Bratislavě

Prezident Miloš Zeman se v říjnu osobně zúčastní prezidentského summitu zemí visegrádské čtyřky (V4). Konat se bude 11. října v Bratislavě. Prezidenti a prezidentky Česka, Slovenska, Polska a Maďarska budou jednat o válce na Ukrajině nebo energetické krizi. ČTK to řekl ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.

Schůzku hlav států pořádá Slovensko v rámci svého předsednictví zemím Visegrádu. Jejich setkání se koná jednou ročně vždy na podzim. Příští rok se uskuteční v České republice, která od Slovenska převezme předsednictví V4.

Nadcházející jednání bude rozděleno do dvou bloků, které oddělí pracovní oběd. Podle Jindráka prezidenti proberou dvě hlavní témata, a to současnou bezpečnostní situaci v souvislosti s válkou na Ukrajině a otázky spojené s energetikou. Jindrák poznamenal, že vybraná agenda odpovídá důležitosti a pozornosti, kterou všechny členské země daným tématům věnují.

Jednání hlav států V4 je prvním takto vysokým setkáním představitelů Visegrádu od začátku ruské agrese na Ukrajině. "Je to dobrá příležitost vyměnit si názory na dění na Ukrajině. A bude určitě zajímavá diskuse s maďarskou prezidentkou (Katalin) Novákovou," dodal Jindrák s odkazem na v některých aspektech odlišný pohled Maďarska na ukrajinskou krizi. Zatímco Česko, Polsko a Slovensko patří k hlavním zemím podporujícím Ukrajinu, Maďarsko je například v protiruských sankcích zdrženlivé.

Zdroj: ČTK

Macron po jednání s V4 zdůraznil zájem za předsednictví v EU postoupit vpřed s problémy migrace, reformou Schengenu a zlepšení ochrany hranic EU

Babiše čeká v Budapešti setkání s premiéry zemí V4 a jihokorejským prezidentem

O vzájemné spolupráci, ale i o globálních otázkách včetně klimatických změn chtějí ve čtvrtek mluvit premiéři zemí Visegrádské skupiny s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem na summitu v Budapešti. Zamíří na něj i předseda české vlády Andrej Babiš, který má na programu také samostatný rozhovor s lídrem Jižní Koreje. Společná tisková konference všech pěti aktérů se očekává krátce po poledni.

Předsedové vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska budou s prezidentem Jižní Koreje společně jednat podruhé, první takový summit se konal v roce 2015 v Praze. Za hlavní témata nadcházejícího setkání označila česká strana obchodní, vědeckou či energetickou spolupráci V4 s asijskou zemí, dále pak společný postup proti zmírňování dopadů covidu-19 či boj proti klimatickým změnám.

Babiš se podle sdělení úřadu české vlády chystá po plenárním jednání a pracovním obědě sejít také s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem. Jeho program v Budapešti pak uzavře bilaterální jednání s jihokorejským prezidentem. Když se Babiš s Mun Če-inem před třemi lety setkal v Praze, mluvilo se mimo jiné o jaderné energetice v souvislosti se zájmem jihokorejské společnosti KHNP o dostavbu jaderných bloků v ČR.

Zdroj: ČTK

Babiš zrušil cestu do Maďarska, kde měla Visegrádská čtyřka jednat s egyptským prezidentem

Premiér Andrej Babiš (ANO) zrušil cestu do Maďarska, kde se v pondělí a úterý mělo konat jednání Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím. Sdělil to úřad vlády.

Babiš měl s premiéry zemí V4 a prezidentem Egypta jednat o migraci, bezpečnostní situaci a boji proti terorismu, energetické spolupráci Evropské unie a Egypta a daru vakcín proti covidu-19 z členských států EU Egyptu.

Zdroj: ČTK

Prezident Zeman odletěl do Polska, zúčastní se summitu zemí V4

Prezident Miloš Zeman odpoledne odletěl na pracovní návštěvu Polska. Na twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. V prezidentské rezidenci na Helské kose se zúčastní dvoudenního prezidentského summitu zemí Visegrádu. Během polského pobytu se také přihlásí na videokonferenční jednání zástupců střední a východní Evropy s Čínou. Pro Zemana je cesta do Polska první zahraniční návštěvou po více než roce, předchozí byly kvůli pandemii zrušeny.

Čínský summit 17+1 se uskuteční v úterý v dopoledních hodinách. Zástupce každé ze zemí by měl na setkání vystoupit s krátkým příspěvkem. Konat se původně měl loni v dubnu, kvůli pandemii byl ale odložen.

Kvůli opatřením spojeným s pandemií koronaviru byl posunut i termín prezidentského summitu zemí Visegrádu (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), původně byl naplánován na podzim. Konat se bude v prezidentské rezidenci na Helské kose, Zeman proto z Prahy nejprve odletěl do Gdaňsku, odkud se pak přesune k Baltskému moři.

Zdroj: ČTK

Zástupci visegrádské čtyřky se shodli na vyšší podpoře běloruské opozice včetně stipendií pro běloruské studenty

Zástupci parlamentů zemí visegrádské čtyřky se shodli na potřebě silnější podpory běloruské opozice. Chtěli by také umožnit běloruským studentům formou stipendií Mezinárodního visegrádského fondu studium v zahraničí. Po jednání šéfů parlamentů států V4 to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil. Zmínil se o možnosti pozvání zástupců běloruské opozice do Senátu.

"Vzhledem k historické paměti, kterou všechny státy visegrádské čtyřky mají, je naším bytostným zájmem podporovat lidi, kteří chtějí svobodu a demokracii," uvedl Vystrčil.

Zdroj: ČTK
Pokračovat