Řecku zase hrozí vyhazov. Tentokrát ne z eurozóny, ale ze Schengenu. Neplní sliby o běžencích

Martin Novák Martin Novák
2. 12. 2015 11:57
Řecký premiér Alexis Tsipras podle listu Financial Times neplní sliby o lepší ochraně hranic a odmítá pomoc ostatních členů. Problém uprchlíků řeší Řekové tím, že je jednoduše co nejrychleji posílají dál, stěžují si členské země EU. Včetně Česka a Slovenska.
Uprchlík, uvízli na řecko-makedonské hranici. Makedonci staví plot a z Řecka pouštějí jen občany Sýrie, Iráku a Afghánistánu.
Uprchlík, uvízli na řecko-makedonské hranici. Makedonci staví plot a z Řecka pouštějí jen občany Sýrie, Iráku a Afghánistánu. | Foto: Reuters

Brusel – Evropané se snaží zmírnit proud uprchlíků finanční pomocí tří miliard eur Turecku, aby lépe strážilo své západní pobřeží. Zároveň ale roste nevole nad tím, jak postupuje Řecko, na jehož půdě běženci vstupují na území Evropské unie a zároveň do schengenského prostoru.

Deník Financial Times zveřejnil s odvoláním na několik ministrů a diplomatů členských zemí informaci o hrozbě, která se nad Řeckem vznáší. O vyloučení nikoli z eurozóny, ale ze Schengenu.

Řecký premiér Alexis Tsipras podle listu neplní sliby o lepší ochraně hranic, odmítá pomoc ostatních členů a problém uprchlíků řeší Řekové tím, že je jednoduše co nejrychleji posílají dál.

Atény odmítají pomoc, kterou jim státy nabízejí v rámci Frontexu (Evropské agentury pro spolupráci na vnějších hranicích členských států EU) v Egejském moři, přes které čluny pašeráků naložené běženci plují hlavně na ostrovy Lesbos, Kos, Chios a Leros.

Bylo by to poprvé, kdy by některá země musela Schengen opustit. A šlo by zrovna o tu, která jako jediná nemá s ostatními jedenadvaceti státy, které tento prostor sdílejí, pozemní hranici.

Pro Řecko by to znamenalo velký problém. Současně Makedonie staví na hranici plot podobný tomu, jaký už postavili na svých hranicích Bulharsko, Maďarsko nebo Slovinsko.

V krajním případě by tak desetitisíce uprchlíků zůstaly po připlutí do Řecka v zemi "uvězněni", kdyby je další země Schengenu odmítaly přijmout a Makedonie by hranici uzavřela.

To je od počátku pro vládu v Aténách ten nejkatastrofičtější scénář.

Země v ekonomické krizi nemá dost prostředků, aby větší počet lidí dokázala zvládnout a integrovat.

Některé země EU ale už nechtějí přihlížet tomu, že řecké trajekty po tisících převážejí uprchlíky na pevninu a umožňují jim pokračovat v cestě tak, aby co nejrychleji zmizeli za makedonskou hranicí a zabýval se jimi někdo jiný.

V létě kvůli tomuto postupu Řecko ostře kritizovali Chorvati a ani česká vláda Řeky moc nechválila.

"Budeme se ptát na to, co řecká vláda udělala s finančními prostředky, určenými k ochraně hranice," řekl před jedním ze summitů český premiér Bohuslav Sobotka.

Podle Financial Times patří k největším radikálům předseda slovenské vlády Robert Fico: "Je nejvyšší čas Řecko ze Schengenu vyloučit. Nemůžeme tolerovat, aby jedna z členských zemí otevřeně odmítala plnit své závazky při ochraně schengenské hranice," prohlásil v neděli na summitu EU-Turecko.

Tlak na Atény roste poté, co analýza otisků potvrdila, že na útocích v Paříži 13. listopadu se podíleli dva muži, přišedší do Řecka jako uprchlíci.

Priorita EU – i zemí dosud vstřícných k přijímání běženců, jako jsou Německo, Švédsko nebo Rakousko – je nyní jasná. Počet lidí, žádajících o azyl, musí ve srovnání s loňskem klesnout a musí se o to přičinit jak Turecko, tak Řecko.

Letos přišlo do Evropy takzvanou balkánskou cestou téměř tři čtvrtě milionu lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy