Schengen

EU chce rozšířit Schengen o další tři členské země, Rakousko je proti

Rakousko je v současné situaci proti rozšíření schengenského prostoru, protože nefunguje kontrola vnější hranice. Prohlásil to v pátek rakouský ministr vnitra Gerhard Karner. Evropská komise tento týden vyzvala k rozšíření Schengenu o Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko. Rozhodnutí musí členské státy EU schválit jednomyslně, napsala agentura DPA.

"Nyní není ten pravý okamžik hlasovat o rozšíření, když systém vnější hranice nefunguje," prohlásil Karner. Poukázal na to, že letos rakouská policie zadržela na 100 tisíc migrantů bez povolení ke vstupu do země, z nichž 75 tisíc nebylo zaregistrováno v žádné z dalších zemí schengenského prostoru. Při cestě do Rakouska přitom musí migranti vstoupit alespoň do jedné ze schengenských zemí.

Karner poukázal na to, že kvůli silnější migraci zpřísnila kontrolu na svých hranicích řada zemí, včetně Česka, Německa či Francie. Vídeň podobně jako Praha obnovila soustavné kontroly na hranici se Slovenskem, kromě toho prodloužila i kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem.

Podle Evropské komise Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko splňují podmínky pro ukončení kontrol na hranicích se zbytkem unie. Proto Brusel vyzval členské státy, aby trojici zemí přijaly do schengenského prostoru.

Zdroj: ČTK

Česko chce při předsednictví posunout vstup Chorvatska do Schengenu, uvedl Fiala

Česko bude dělat vše pro to, aby během předsednictví v Radě Evropské unie padlo rozhodnutí o vstupu Chorvatska do schengenského prostoru. Po jednání s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovičem to řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS). Země podle něj splňuje všechny podmínky. Plenkovič zopakoval, že Chorvatsko chce vstoupit do schengenského prostoru volného pohybu zboží a osob v lednu 2023.

Fiala uvedl, že při neformálních rozhovorech se zástupci zemí EU cítil velkou podporu pro vstup Chorvatska do Schengenu. Předvstupním hodnocením už dříve prošly též Rumunsko a Bulharsko, některé státy ale z různých důvodů vstup těchto dvou zemí blokovaly.

"My si dovedeme představit tuto otázku spojit, ale současně za české předsednictví říkám, že pokud by se to na tom mělo zadrhnout a kvůli tomu posouvat, pak je namístě situaci odblokovat, přijmout Chorvatsko, kde cítím obecný souhlas a nevidím překážky ze strany dalších zemí, a proces ukončit tak, aby Chorvatsko 1. ledna mohlo být členem Schengenu," řekl Fiala.

Zdroj: ČTK

Lipavský vyjádřil Chorvatsku podporu ve vstupu do Schengenu

O české podpoře pro vstup Chorvatska do Schengenského prostoru ujistil při pátečním jednání v Praze ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) šéfa chorvatské diplomacie Gordana Grliče-Radmana. Mluvil s ním také o turistické sezoně, nadcházejícím českém předsednictví v Radě Evropské unie, válce na Ukrajině, energetické bezpečnosti či obchodní výměně. Ministerstvo zahraničí to uvedlo v tiskové zprávě. Ministři původně měli výsledky jednání sdělit na odpolední tiskové konferenci, byla však zrušena z důvodu nespecifikované zdravotní indispozice.

"I v letošní letní turistické sezóně plánujeme otevřít konzulární jednatelství ve Splitu a v Rijece, které budou k dispozici českým občanům při jejich cestách," uvedl Lipavský. Tuzemské cestovní kanceláře a agentury hlásí letos zájem Čechů o dovolenou v Chorvatsku. Někde poptávka převyšuje hodnoty z předcovidového roku 2019.

Lipavský s Grličem-Radmanem hovořil také o ruské invazi na Ukrajinu. Za prioritu předsednictví označil mimo jiné snahu o co nejrychlejší udělení statusu kandidáta vstupu do EU Ukrajině, neprodleně by podle Lipavského měla být zahájena také přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií.

Zdroj: ČTK

Česko pošle do Slovinska deset policistů, pomůžou hlídat hranice kvůli nelegální migraci

Česká republika pošle do Slovinska deset policistů, aby pomáhali hlídat jeho hranice s Chorvatskem kvůli nelegální migraci. Novinářům to po dnešním jednání se svým slovinským protějškem Alešem Hojsem řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Debata se podle něj týkala také slovinského předsednictví v Evropské unii v druhé polovině letošního roku či koronavirové epidemie.

Česko vyhoví slovinské žádosti a do země vyšle desetičlenný policejní kontingent, řekl Hamáček. "Policisté budou pomáhat při ochraně hranice s Chorvatskem," uvedl. Mělo by se podle něj jednat o společné hlídky či pomoc při kontrolách. Česko může podle něj nabídnout i technické vybavení, které pomáhá odhalit migranty ve vozech bez toho, aby bylo nutné je otevírat.

Policisté do Slovinska vyrazí, až se podepíše nezbytná dohoda, řekl Hamáček bez bližšího upřesnění. Hojs uvedl, že loni překročilo hranici mezi Chorvatskem a Slovinskem 14 000 ilegálních migrantů. "Bohužel politická situace ve Slovinsku nám neumožňuje nasadit na toto území armádu, proto jsme požádali o pomoc další země," vysvětlil. Kolik migrantů překročí hranici bez toho, aby je úřady odhalily, je podle něj možné leda odhadovat.

Zdroj: ČTK

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob, informovala švýcarská televize SRF po poledním uzavřením volebních místností. Podle projekcí na základě částečných výsledků se proti vyslovilo přes 60 procent zúčastněných. V referendu se hlasovalo i dalších otázkách.

Plebiscit iniciovala nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), podle níž smlouva umožňuje masové přistěhovalectví do země. Hlasování bylo podle agentury Reuters důležitým testem přístupu k cizincům, kteří tvoří asi čtvrtinu obyvatel Švýcarska.

Zdroj: ČTK
Pokračovat