ODS pod tlakem řeší, jak odejít Vondru a nerozbít vládu

Kateřina Eliášová
24. 3. 2011 21:28
ODS hrozí, že po Drobilovi přijde o dalšího ministra ve vládě
Alexandr Vondra hraje o křeslo ministra obrany i o vliv v ODS
Alexandr Vondra hraje o křeslo ministra obrany i o vliv v ODS | Foto: Jan Langer

Praha - ODS čeká klíčový víkend, ve kterém se bude muset rozhodnout, zda obětuje svého místopředsedu a ministra obrany Alexandra Vondru.

Nejsilnější straně vládní koalice hrozí, že kvůli tlaku koaličních partnerů bude muset během tří měsíců odvolat po Pavlu Drobilovi už svého druhého ministra. Pokud to neudělá, přiblíží se krach koalice.

Pro Vondru hraje fakt, že za ním stojí sám premiér Petr Nečas. Ze strany se ale ozývají i protichůdné názory, které zazní naplno už na pondělním jednání výkonné rady. Klíčoví představitelé ODS přiznávají, že situace kolem Vondry je už neudržitelná.

Už v pátek bude o Vondrovi jednat jeho domovská ústecká organizace, na víkend se plánuje i jednání grémia strany.

Vondra zatím odmítá tlaku TOP 09 a Věcí veřejných ustoupit, sám odejít nechce. "Arthur Wellington řekl: "V ústupu nám brání naše čest a neprostupný les za námi," uvedl Vondra ve čtvrtek večer ve svém krátkém prohlášení.

Zase to ProMoPro

Připomeňme, co vážnou koaliční roztržku vyvolalo. Média zveřejnila další detaily kauzy ProMoPro spojené s českým předsednictvím Evropské unii. Policie šetří podivné převody peněz, při kterých stát údajně přišel až o 150 milionů korun.

Poslední zprávy sice nepřinesly v této kauze nic nového, TOP 09 a Věci veřejné přesto mají za to, že Vondra nevyvodil dostatečnou politickou odpovědnost (v době předsednictví byl ministrem pro evropské záležitosti) a vyzvaly jej k odchodu.

Středeční noční dohodu koalice o tom, že TOP 09 a VV nechají ODS situaci kolem Vondry v klidu vyřešit, se rozbila hned druhý den. Vondra naštval svým vystoupením ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který čekal mnohem smířlivější "pokání".

Strhla se slovní roztržka, a to i jak na plénu sněmovny, tak i v kuloárech.

Až co řekne Nečas

ODS byla v tu chvíli paralyzovaná. Ve sněmovně jí chyběl její lídr Petr Nečas a bylo to znát i v průběhu dne, kdy se k tomu ODS fakticky nedokázala postavit čelem.

"Nebudeme situaci komentovat," opakovali dokola představitelé strany i klubu a odkazovali na Nečasův páteční návrat z Bruselu.

Podobně dopadla sonda Aktuálně.cz do jednotlivých krajů. Říct naplno svůj názor byl ochoten jen málokdo. V pondělí jedná výkonná rada strany a už teď je jasné, že zasedání bude velmi bouřlivé.

Ve straně se totiž najdou jak Vondrovi obhájci, tak zarytí odpůrci. Třeba místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku popudilo, že Vondru vyzval k odchodu Kalousek. "Člověk, který lhal o nahrávkách šéfredaktorů a mystifikoval veřejnost, nemá co druhé vyzývat k politické odpovědnosti," řekl Aktuálně.cz. Za Vondrou stojí, jeho postoj by změnilo pouze to, pokud by v kauze ProMoPro padlo obvinění.

Podobně reagovali na dotaz Aktuálně.cz další členové výkonné rady. "Celé je to mediální bublina, stojím za Vondrou," zní například z Královéhradeckého kraje z úst předsedy tamní ODS Ivana Adamce.

Pád vlády nebo kongres?

Proti Vondrovi se nejspíš už na svém pátečním jednání postaví jeho domovská ústecká ODS. Její předseda Jan Kubata (ODS) svolal na odpoledne regionální radu a očekává se, že ta rovněž Vondru vyzve k rezignaci. "Nebudu předjímat výsledek," řekl Aktuálně.cz Kubata.

"My nic podobného neplánujeme," zní například z Jihomoravského, Středočeského nebo Olomouckého kraje.

To ale neznamená, že jsou místní členové ODS se situací spokojeni. Řada vlivných členů strany byla ochotna pouze mimo záznam nastínit další možný scénář, přičemž ten nejčernější počítá i se svoláním mimořádného kongresu.

Vondra totiž vedle křesla ministra hraje i o post místopředsedy strany, která na svém posledním kongresu volala po očistě a vyzývala k boji proti korupci. Aféra ProMoPro však do těchto proklamací nezapadá.

Během tří měsíců by to byl už druhý ministr a místopředseda ODS, který by musel vládu opustit. V prosinci podal demisi Pavel Drobil.

Druhá z krajních variant je pád vlády, protože koaliční partneři nepřipustí setrvání Vondry ve vládě. Během pátku a rovněž nadcházejícího víkendu bude "složitou situaci", jak to nazval Nečas, řešit grémium strany.

 

Právě se děje

Další zprávy