Policie chtěla Drobila obvinit, zasáhla ale žalobkyně

Domácí Domácí
17. 6. 2011 20:27
Nejvyšší státní zástupce si rozhodnutí o zastavení případu vyžádá k prostudování
Exministr Pavel Drobil.
Exministr Pavel Drobil. | Foto: Ludvík Hradilek

* Nově jsme do textu doplnili vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství pro Aktuálně.cz

Praha - Krátce poté, co městské státní zastupitelství oznámilo odložení případu údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka ze strany exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), popřeli detektivové, že by se kauza uložila k ledu na základě jejich doporučení.

Podle ředitele protikorupční policie Tomáše Martince se případ odložil na pokyn obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné.

Oni sami prý při vyšetřování kauzy dospěli k jinému názoru.

O spor se už podle zjištění Aktuálně.cz začalo zajímat Nejvyšší státní zastupitelství. To si chce u obvodního zastupitelství vyžádat rozhodnutí o zastavení případu.

"Vyčkáme, až nabude právní moci. A pak Nejvyšší státní zastupitelství zváží provedení kontroly v této věci," vzkázal prostřednictvím své mluvčí šéf žalobců Pavel Zeman.

Policie už sepisovala obvinění

Podle informací Aktuálně.cz pak policisté už chystali Drobilovo obvinění.

Dříve, než ho sepsali do písemné podoby, konzultovali jej se státní zástupkyní a ta řekla, že má na věc jiný právní názor.

"Chtěli jsme, aby se tato kauza dostala do další fáze trestního řízení. Policie by žádala Poslaneckou sněmovnu o Drobilovo vydání," potvrdil v rozhovoru pro Aktuálně.cz policejní prezident Petr Lessy s tím, že chce celou záležitost řešit právě s nejvyšším státním zástupcem Zemanem.

Kauza exministra Drobila

  • Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 se nejprve zabývalo kauzou na základě trestního oznámení podaného na premiéra Petra Nečase, Drobila, tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (VV) a vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula.
  • Uložilo protikorupční policii, aby prošetřila, zda se muži nedopustili trestného činu neoznámení nebo nepřekažení korupčního jednání. Podle trestního oznámení totiž věděli o korupci na SFŽP.
  • Policie případ letos na jaře odložila. Její závěry potvrdilo jak obvodní, tak i pražské městské státní zastupitelství. Nejvyšší státní zastupitelství v Brně však vydalo v rámci kontroly závazný pokyn, že Pokorná musí zahájit trestní řízení proti Drobilovi.
  • Týdeník Respekt následně uvedl, že pražská městská žalobkyně Jana Hercegová svoji podřízenou nabádala, aby případ neprověřovala.

Také Martinec odmítl slova mluvčí pražského Městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové, která uvedla, že v případu údajného podplácení se policisté ztotožnili s právním názorem obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1.

"Policejní orgán v této věci dospěl k jinému právnímu názoru a zmiňované usnesení o odložení věci vydal na pokyn dozorové státní zástupkyně," prohlásil Martinec. Na co detektivové při vyšetřování kauzy přišli, ale odmítá šéf protikorupční policie říct.

Druhý hlavní aktér kauzy - Libor Michálek - uvažuje, že kvůli odložení kauzy podá stížnost. "V pondělí bych se měl dostat k odůvodnění odkladného rozhodnutí. Podle obsahu se rozhodnu, jestli ji podám, nebo ne," řekl Aktuálně.cz.

Příkaz nevyšetřovat?

Týdeník Respekt však přišel před několika týdny s informací, že žalobkyně Jana Hercegová z městského státního zastupitelství nabádala Šárku Pokornou, aby se v tomto případě nesnažila vyšetřit podezření z korupce.

Vyplynulo to z dokumentu, ve kterém Hercegová žalobkyni upozorňuje, že vzepřít se tomuto "doporučení" není možné. A teď byla kauza právě na pokyn Pokorné podle protikorupčních policistů uložena k ledu. 

I přes Martincovo vyjádření si Zenklová trvá na svém. Pokorná podle ní v případě žádný pokyn nevydala, pouze policii seznámila se svým závěrem.

Zenklová uvedla, že v této kauze nebyly zjištěny takové skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že Drobil svého podřízeného Michálka vybízel ke zničení důkazů o nezákonné činnosti fondu na úseku zadávání veřejných zakázek a nabízel mu v této souvislosti lukrativnější pracovní zařazení.

Luboš Michálek vloni upozornil na údajnou korupci na státním fondu prostřednictvím nahrávek, na kterých poradce bývalého šéfa resortu Drobila Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS.

Nahrávky se posléze dostaly na veřejnost, ještě předtím však ministr Drobil stihl Michálka odvolat. Ministr se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat.

"V této kauze probíhá už jen šetření věci kvůli údajné manipulaci veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí. Tento případ má na starosti Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4," sdělila Zenklová Aktuálně.cz.

Jarolím z VV: Nepřekvapilo mě to

Libor Michálek
Libor Michálek | Foto: Ludvík Hradilek

Libor Michálek se po kauze na státním fondu stal pro nejmenší vládní stranu Věci veřejné symbolem boje proti korupci. Šéf VV Radek John ho dokonce chtěl vzít na svůj protikorupční úřad.

"Nepotěšilo mne to, ale ani nepřekvapilo," uvedl k odložení případu místopředseda VV Tomáš Jarolím. Podle něj se dají podobné tahanice, kdy se kdosi snaží zamést kauzu pod koberec, očekávat i v budoucnosti. "Tisíckrát nic unavilo osla," dodal s tím, že pokud se bude dále upozorňovat na korupci a klientelismus, může se nakonec povést dotáhnout "velké ryby" k odpovědnosti.

Podle první místopředsedkyně VV Karolíny Peake je jedinou obranou nová legislativa. "Ta by měla na státní zástupce klást větší zodpovědnost a zároveň by jim přisoudila více nezávislosti," řekla.

Drobil nemá do vlády zavřené dveře

Premiér Petr Nečas (ODS) už před časem naznačil, že exministr Drobil u něj nemá dveře do vlády zavřené navždy.

"Bude záležet na výsledcích šetření i na tom, jak Pavel Drobil obhájí své kroky, očistí své jméno před veřejností," uvedl premiér v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Pokud se prokáže, že Pavel Drobil nic neudělal a nepochybil, neměl by být nadále penalizován. Obecně platí, že na nikoho, kdo se očistil, se nemá pohlížet jako na člověka, který nese politický cejch," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy