John chce zaměstnat Michálka, který rozjel aféru Drobil

Martina Machová Martina Machová
4. 5. 2011 7:15
Muž, u něhož začal pád ministra ODS, má šanci na nové angažmá ve státních službách
Libor Michálek by měl mít pod Johnem na starost veřejnou správu.
Libor Michálek by měl mít pod Johnem na starost veřejnou správu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní úředník, u něhož loni v srpnu začala korupční aféra a poté i pád ministra životního prostředí Pavla Drobila, má šanci na nové angažmá ve státních službách.

Předseda Věcí veřejných  a vicepremiér Radek John totiž chce ve svém novém protikorupčním úřadě angažovat někdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil šéf Johnových poradců Jan Kubáček. "Pan Michálek nám předběžně dal souhlas, počítáme s ním," uvedl.

"Oslovili jsme ho proto, že se stal autoritou a jedním z prvních lidí, kteří vešli ve známost proto, že upozornili na nepravosti ve státní správě. Je rovněž dlouholetým úředníkem, zná dobře veřejnou správu," dodal Kubáček.

Podle Kubáčka by Michálek měl pro Johna zpracovávat analytické texty a vytipovávat "byrokratické přešlapy", které usnadňují korupci.

Vicepremiér John angažování nového muže do svého týmu nepopřel, ale nechce se k němu vyjadřovat, dokud jména nebudou dohodnuta s premiérem Petrem Nečasem.

Obdobně reagoval i předseda vlády. "Nebudu komentovat jednotlivá jména," řekl Aktuálně.cz Petr Nečas.

A prozatím vstřícnější není ani sám Michálek. "Je to ve fázi jednání," uvedl s tím, že má momentálně jednání.

Po Drobilově aféře nemůže Michálkovi významná část ODS přijít na jméno a místopředseda této strany, Pavel Drobil, na něho podal trestní oznámení. 

Michálek totiž vstoupil do širšího povědomí poté, co pořídil a zveřejnil tajné nahrávky, na nichž Drobilovi splupracovníci naznačují, že by se měly zmanipulovat některé veřejné zakázky, aby se naplnila stranická kasa.

Případem se začala zabývat policie, státní zastupitelství nedávno případ začalo nově prověřovat. 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy