John chce zaměstnat Michálka, který rozjel aféru Drobil

Martina Machová Martina Machová
4. 5. 2011 7:15
Muž, u něhož začal pád ministra ODS, má šanci na nové angažmá ve státních službách
Libor Michálek by měl mít pod Johnem na starost veřejnou správu.
Libor Michálek by měl mít pod Johnem na starost veřejnou správu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní úředník, u něhož loni v srpnu začala korupční aféra a poté i pád ministra životního prostředí Pavla Drobila, má šanci na nové angažmá ve státních službách.

Předseda Věcí veřejných  a vicepremiér Radek John totiž chce ve svém novém protikorupčním úřadě angažovat někdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil šéf Johnových poradců Jan Kubáček. "Pan Michálek nám předběžně dal souhlas, počítáme s ním," uvedl.

"Oslovili jsme ho proto, že se stal autoritou a jedním z prvních lidí, kteří vešli ve známost proto, že upozornili na nepravosti ve státní správě. Je rovněž dlouholetým úředníkem, zná dobře veřejnou správu," dodal Kubáček.

Podle Kubáčka by Michálek měl pro Johna zpracovávat analytické texty a vytipovávat "byrokratické přešlapy", které usnadňují korupci.

Vicepremiér John angažování nového muže do svého týmu nepopřel, ale nechce se k němu vyjadřovat, dokud jména nebudou dohodnuta s premiérem Petrem Nečasem.

Obdobně reagoval i předseda vlády. "Nebudu komentovat jednotlivá jména," řekl Aktuálně.cz Petr Nečas.

A prozatím vstřícnější není ani sám Michálek. "Je to ve fázi jednání," uvedl s tím, že má momentálně jednání.

Po Drobilově aféře nemůže Michálkovi významná část ODS přijít na jméno a místopředseda této strany, Pavel Drobil, na něho podal trestní oznámení. 

Michálek totiž vstoupil do širšího povědomí poté, co pořídil a zveřejnil tajné nahrávky, na nichž Drobilovi splupracovníci naznačují, že by se měly zmanipulovat některé veřejné zakázky, aby se naplnila stranická kasa.

Případem se začala zabývat policie, státní zastupitelství nedávno případ začalo nově prověřovat. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy