Odměna 150 tisíc za nic není uplácení?, ptá se Michálek

Radek Nohl Radek Nohl
17. 6. 2011 17:45
Bývalý šéf státního fondu uvažuje, že se odvolá proti rozhodnutí pražské žalobkyně
Libor Michálek.
Libor Michálek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek tvrdí, že státní zastupitelství nevyhodnotilo správně všechny důkazy, které předložil policii.

Také proto nyní zvažuje, že podá stížnost proti rozhodnutí žalobkyně, která kauzu údajného uplacení ze strany exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) odložila.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz Michálek také řekl, že se s největší pravděpodobností přihlásí v létě do výběrového řízení na nového ředitele státního fondu.

Aktuálně.cz: Bývalý ministr Pavel Drobil vás podle státní zástupkyně neuplácel. Překvapila vás tato informace?

Domnívám se, že státní zastupitelství nezvážilo všechny okolnosti případu. Podle mých informací nadále probíhá šetření údajné manipulace veřejné zakázky a to i ve vztahu k panu Drobilovi, který na té nahrávce negativně vymezil, kterou firmu nechce, aby v té soutěži vyhrála.

Vzhledem k tomu, že v soutěži byly dvě firmy, které splňovaly kvalifikační parametry, tak de facto určil vítěze.

A.cz: Jaké okolnosti myslíte?

Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil.
Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil. | Foto: Ludvík Hradilek

Pan Drobil uvedl, že důkazy mám předat policii, nebo je zničit. Následovalo popisování náměstkovského postu (Michálek tvrdí, že za zničení nahrávek mu Drobil nabídl místo svého náměstka - pozn. red.).

Nicméně u té varianty předat policii, bylo úvodem hovoru řešeno, že pokud dojde k přerušení diplomatických styků s panem Knetigem, tak důvod, abych zůstal ve funkci, se bude blížit k nule. Tohle byla negativní motivace.

Pozitivní motivací bylo, že v listopadové výplatě mi byla vyplacena mimořádná odměna 150 tisíc korun. Přitom pan Drobil se všude vyjadřuje, konkrétně v dopise členům ODS, že s mojí prací byl dlouhodobě a silně nespokojen. To už tvrdil od počátku října. Takže tam je ta otázka, když byl tak nespokojen, proč tu odměnu vyplácel a zda to neměl být určitý signál ke vstřícnosti.

A.cz: Podáte stížnost proti rozhodnutí státní zástupkyně? 

V pondělí bych se měl dostat k odůvodnění odkladného rozhodnutí. Podle obsahu se rozhodnu, jestli ji podám, nebo ne.

A.cz: Už víte, co budete pracovně dělat dál?

Já jsem stále zaměstnancem Státního fondu životního prostředí jako finanční poradce. Zároveň jsem ale v takzvaných překážkách v práci ze strany zaměstnavatele. Denně do státního fondu nedocházím, věnuji se aktivitám boje proti korupci.

A.cz: Je možné, že se vrátíte zpět do úřadu státního fondu?

Podle informací, které mám, by mělo být vypsáno výběrové řízení na post ředitele někdy v létě. Na základě toho bych se dále rozhodoval.

A.cz: Takže uvažujete, že byste se do výběrového řízení přihlásil?

Ano.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy