Ohlásil korupci, spustil krizi vlády. Teď má nižší plat

Kateřina Eliášová
13. 3. 2011 18:24
Exšéf fondu životního prostředí Libor Michálek nesmí docházet do práce
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sedí doma a nesmí do práce. Řeč je o někdejším řediteli Fondu životního prostředí Liboru Michálkovi.

Před třemi měsíci upozornil na to, že jej lidé kolem ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) nutí k manipulacím výběrových řízení a vytváření černých fondů.

Případem se začala zabývat policie, aféra vyvolala koaliční krizi, kterou hasil prezident Václav Klaus, a ministr Drobil přišel o funkci.

Postihu se dočkal i Michálek. Ministr jej stihl odvolat, dostal místo méně honorovaného finančního poradce. "Teď mi oznámili další změnu platového výměru, a to od 1. března. Mzdu mám nyní třetinovou," řekl Aktuálně.cz Michálek. "Vnímám to tak, že z jejich strany je to tlak na to, aby mě to přestalo bavit," dodal.

Shodou okolností jen pár dní nato poté policie oznámila, že premiér Petr Nečas (ODS) a ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) nespáchali trestný čin tím, že neoznámili nebo nepřekazili korupční jednání v kauze, kterou Michálek rozpoutal. Odvolaný úředník oba politiky kvůli podezření na korupci kontaktoval. Nečas nereagoval a John jej poslal za novináři.

Sedím doma a čekám

Michálek měl po svém odvolání dohlížet na peníze fondu, mimo jiné na to, v jaké bance mají být uloženy jeho disponibilní prostředky. Jenže sedí doma a do práce podle svých slov nesmí.

"Napsali mi, že na straně zaměstnavatele existují překážky k práci. Odůvodňují to tím, že policie vede trestní řízení a protože předmětem toho prošetřování je i to, jak bylo nakládáno s volnými prostředky fondu, zaujali tezi, že dokud to policie neprošetří, tak všechny prostředky budou mít uloženy v České národní bance a mých služeb tudíž není třeba," vysvětluje si situaci.

Do jisté míry to potvrzuje i dočasná správkyně fondu Radka Bučilová, která nabízí podobné vysvětlení. Projekt, kterým se měl podle ní Michálek zabývat, je odložen na později. "Koncept fondu coby Zelené banky není v současné době správcem fondu, tedy ministerstvem životního prostředí, prioritně řešen," řekla Aktuálně.cz.

Jednodušeji řečeno: chceme vám dát práci, ale nemůžeme. Fond se podle všeho nechová nezákonně, jen vůči Michálkovi využívá všech možností, které mu zákon umožňuje. "Nejsou natolik stateční, aby se chovali otevřeně a rovnou zrušili mé pracovní místo a ukončili to. Tímto způsobem tak dávají najevo, jak jim na tom nezáleží," myslí si Michálek.

Jak citlivý je vztah vedení fondu a Michálka dokazuje i způsob, jak odpovídala Bučilová na otázky Aktuálně.cz. Odpovědi připravila, ale nechce je deníku zaslat, dokud je nepotvrdí právník. "Odpovědi na Vaše dotazy dodáme. Není to o tom, že bychom nechtěli, ale trváme na tom, aby je viděl právník," přislíbila zastupující mluvčí fondu Petra Kolínská.

Později se fond skutečně vyjádřil. "Vzhledem ke skutečnosti, že dosud nebylo rozhodnuto o transformaci SFŽP na tzv. "zelenou banku", není zatím zaměstnavatel schopen přidělovat Liboru Michálkovi práci finančního poradce," tlumočila názor fondu Kolínská. Od 1. 3. 2011 mu byly sníženy pouze ty složky platu, na které zaměstnanec ztratil nárok v důsledku změny jeho pracovního zařazení. Konkrétně mu byl odebrán příplatek za vedení a dále platová složka v podobě osobního příplatku jako nenárokové složky platu, a to z důvodu, že zaměstnanec v nové pracovní pozici zatím nesplňuje předpoklady pro přiznání tohoto příplatku," zní odpověď parafovaná i právníkem.

Chci se vrátit do čela fondu

Michálek se prý nenechá současnými kroku fondu odradit a dál chce usilovat o návrat do jeho čela. "Měl jsem na to téma schůzku s náměstkyní ministra Rut Bízkovou (ODS). Termín, kdy bude oznámeno nové výběrové řízení, mi však ještě neoznámila," uvedl.

Místo ve Státním fondu dopravní infrastruktury mu před časem nabízel ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné). Michálek však odmítl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
Další zprávy