krimi

Českobudějovický soud poslal na 16,5 roku do vězení muže, který ubil svou partnerku

Českobudějovický soud v pátek poslal do vězení na 16,5 roku muže, který loni v březnu zavraždil svou družku. Za vraždu dostal patnáctiletý trest, zbylé roky stráví ve vězení kvůli jiné trestné činnosti. Šlo o a ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví. Kromě toho soud obžalovanému nařídil zabezpečovací detenci. Rozsudek není pravomocný.

Pětatřicetiletý muž v Českých Budějovicích z 8. na 9. března napadal svou o 13 let starší družku, kterou podezíral z nevěry. Podle obžaloby ji několik hodin mlátil nebo do ní kopal. Incident se stal v ruině starého drážního domku a před ním. "Intenzivně ji mlátil pěstmi do hlavy, podpaloval ji vlasy zapalovačem, poléval kýblem a dále ji mlátil a kopal do ní," uvedl státní zástupce Petr Žižka. Žena zemřela na otok mozku. Ale utrpěla mnoho dalších zranění, mezi ně patřilo třeba několik zlomených žeber.

Muž už loni v listopadu při prvním líčení přistoupil na soudem navrhovanou dohodu o vině. Zopakoval, že svého činu lituje. Muž už v minulosti napadl řadu lidí. V několika případech jim způsobil různé zlomeniny. Obžalovaný velkou část života neměl stabilní domov a žil na ulici. Před soudem přiznal, že byl závislý na alkoholu, užíval i pervitin a marihuanu.

Zdroj: ČTK

Porodila ve sklepě a dítě hodila do kontejneru. Matka z Pardubic si odpyká 12 let vězení

Dvojnásobná matka z Pardubic, která své třetí dítě bezprostředně po porodu pohodila do kontejneru, si odpyká 12 let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud, který ženě na základě jejího odvolání snížil původní trest o čtyři roky. Přihlédl k tomu, že proti dítěti nepoužila fyzické násilí. Novorozenou, silně podchlazenou holčičku zachránila z odpadků dvojice bezdomovců. Součástí verdiktu je i to, že matka musí odložené dceři zaplatit 300 tisíc korun za způsobenou újmu.

Pětatřicetiletá žena porodila v noci na 8. ledna, a to tajně ve sklepní kóji, do které sjela výtahem poté, co ucítila porodní bolesti. Ve společném pardubickém bytě spal její partner, který o těhotenství nevěděl. Novorozence zabalila do kusu látky a odešla dítě vyhodit do kontejneru na ulici, kde se teploty pohybovaly na bodu mrazu. Poté se vrátila do postele. Když z ní vyšla placenta, schovala ji do ručníku a odložila na zem. Následně usnula a ráno ji vzbudila až policie.

"Já sama nevím," odpověděla dnes žena na otázku soudce, jak by chtěla, aby o jejím případu soud rozhodl. Její obhájkyně se domáhala změny právní kvalifikace z úmyslné vraždy na trestný čin vražda novorozeného dítěte matkou, za který hrozí tři až osm let vězení. Žádala soud, aby trest uložil při samé spodní hranici tohoto rozmezí.

Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička ale konstatoval, že čin byl rozhodně pokusem o vraždu. U vraždy dítěte činí sazba 15 až 20 let vězení, podle soudce by ale byl takový trest nepřiměřeně přísný. "Z praxe tohoto senátu víme, že vraždy novorozených dětí bývají velice často velmi brutální. Zahrnují fyzické násilí, topení nebo šlapání. To se v daném případě nestalo a je to určitá výjimka," vysvětlil. Poukázal i na to, že o předchozí dvě děti se žena starala velice dobře a že odložená holčička nemá zdravotní následky.

Soud zamítl obnovu procesu doživotně odsouzené Fabiánové

Pražský městský soud nevyhověl žádosti doživotně odsouzené Jaroslavy Fabiánové o obnovu procesu. Zamítl veškeré její návrhy na doplnění důkazů. Žena dostala pravomocný doživotní trest za zavraždění dvou mužů v lednu 2005. Již dříve byla ve vězení za smrt dvou jiných mužů. Je jednou ze tří žen, které si v současnosti odpykávají doživotní trest. Rozhodnutí není pravomocné, sedmapadesátiletá Fabiánová proti němu podala stížnost.

Soudy ženě o deset let prodloužily dvacetiletou lhůtu, po níž mohou doživotní odsouzenci žádat o podmínečné propuštění. Fabiánová se tak na svobodu dostane nejdříve v roce 2036, kdy jí bude 71 let.

Podle rozsudku Fabiánová zavraždila nejméně šesti údery do hlavy, zřejmě sekáčkem, čtyřiaosmdesátiletého Augustina Kůru a osmatřiceti ranami hrotnatým nástrojem jednatřicetiletého Richarda Sýkoru.

Zdroj: ČTK

Bývalému šéfovi brněnské kriminálky Machalovi udělil soud pokutu 100 tisíc korun

S peněžitým trestem 100 tisíc korun odešel v pondělí od Městského soudu v Brně bývalý vedoucí 1. oddělení hospodářské kriminality Městského ředitelství policie Brno Vladimír Machala, jenž od léta 2018 vyšetřoval podvody s obecními byty v Brně. Soud ho shledal vinným v tom, že předával neveřejné informace z trestního řízení někdejšímu šéfovi technického oddělení správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petru Kosmákovi a dále že zmařil domovní prohlídku u bývalého starosty Rojetína Pavla Hubálka, jenž podle kriminalistů používal k přidělování bytů padělaná razítka městských úřadů a firmy, která nemovitosti v Brně spravuje.

Bez trestu odešla Machalova podřízená Jitka Broďáková. Využívala společně s Machalou zvláštní policejní fond na placení informátorů ve svůj prospěch. Šlo o 10 tisíc korun. Soudce tento čin předal k prošetření vnitřní policejní kontrole, aby zjistila, zda nejde o kázeňský přestupek.

Machalův obhájce se na místě odvolal a státní zástupkyně Petra Lastovecká podala stížnost proti rozhodnutí v bodě, který se týkal zneužití peněz. Ponechala si také lhůtu na případné odvolání.

Zdroj: ČTK

Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu na Prostějovsku

Kriminalisté v Kostelci na Hané na Prostějovsku vyšetřují dnešní násilné úmrtí tří dospělých lidí. Podezřelého policisté na místě zadrželi, řekla policejní mluvčí Marie Šafářová, podle níž je vyšetřování na samém začátku a další informace nelze zatím poskytnout. U domu v Kostelci kriminalisté stále zajišťují důkazy.

Podle mluvčí mohou být obyvatelé Kostelce na Hané klidní, podezřelou osobu kriminalisté zajistili. Na místě neštěstí dnes odpoledne zasahovala záchranná služba. Podle mluvčí záchranky Lucie Mikiskové o případu může informovat pouze policie. Starosta třítisícového Kostelce na Hané František Horák řekl, že nemá žádné informace o tom, co se v jeho obci stalo.

Soused z ulice, ve které se zřejmě trojnásobná vražda odehrála, dnes večer na místě řekl, že podle jeho informací zaútočil syn na svého otce a dva sourozence. Při útoku prý použil mačetu. Policisté jej krátce po činu zadrželi. Jedna z obětí zůstala po útoku ležet před domem. Kriminalisté jsou na místě, tělo mrtvého před domem obehnali speciální plentou. Ulice je uzavřena.

Zdroj: ČTK

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Kriminalisté dopadli skupinu vyrábějící pervitin, držela materiál na sto kilogramů drog

Olomoučtí kriminalisté dopadli organizovanou skupinu podezřelou z rozsáhlé výroby pervitinu. K dispozici měla podle policistů látky na výrobu více než sta kilogramů této drogy. Při zásahu zadrželi kriminalisté sedm mužů a jednu ženu, všichni skončili ve vazbě. Hrozí jim osm až 12 let vězení, řekl novinářům šéf olomoucké kriminálky Jan Lisický. Při domovních prohlídkách bylo objeveno také šest kompletních varen pervitinu.

Zásah označili kriminalisté za jednu z nejrozsáhlejších akcí v historii Olomouckého kraje, podíleli se na něm i celníci, vojenští policisté a zásahová jednotka.

Na odhalení skupiny pracovali kriminalisté několik měsíců, zásah se odehrál minulý týden. V poutech skončili členové organizované skupiny ve věku 57 až 22 let. Výrobou drog se podle kriminalistů zabývali minimálně od loňského roku. "Nelegálně obstarávali chemikálie k výrobě metamfetaminu, který také sami vyráběli a distribuovali, měli přitom rozdělené úlohy. Ve výsledku se nám podařilo zadokumentovat, že nakoupili minimálně 35 kilogramů červeného fosforu, jde o množství chemikálie, ze které je možné vyrobit až 106 kilogramů pervitinu," uvedl ředitel olomoucké kriminální policie Jan Lisický.

Zdroj: ČTK

Policie v Praze hledá muže, který v tramvaji onanoval před nezletilou dívkou

Pražští policisté pátrají po muži, který v úterý 25. května večer masturboval v tramvaji před nezletilou dívkou. Případ se stal na lince číslo 22 mezi zastávkami Na Hroudě a Slavia v Praze 10 kolem 21:30. Dívce se muže podařilo natočit, policie dnes záběry zveřejnila na webu a žádá veřejnost o spolupráci.

"V případě dopadení a odsouzení mu za trestný čin výtržnictví hrozí až dvouletý trest odnětí svobody," uvedla mluvčí pražské policie Hana Křížová.

Pokud někdo muže na záběrech pozná nebo ví, kde se zdržuje, má se ozvat na linku 158, případně se může obrátit na jakoukoliv policejní služebnu v zemi.

Zdroj: ČTK
Pokračovat