Premiér Nečas připustil, že se Drobil vrátí do vlády

Jan Němec (redaktor) Kateřina Eliášová, Jan Němec (redaktor)
1. 4. 2011 14:00
Premiér neupřesnil, pro jaký resort s Drobilem případně počítá
Zpět do kabinetu?
Zpět do kabinetu? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) připustil, že by se do vlády mohl vrátit exministr životního prostředí Pavel Drobil, který rezignoval v prosinci kvůli aféře na Státním fondu životního prostředí.

Podmínkou je, aby policie odložila případ, v němž prověřuje podezření, že se pod Drobilovou taktovkou na fondu manipulovalo veřejnými zakázkami.

"Bude záležet na výsledcích šetření i na tom, jak Pavel Drobil obhájí své kroky, očistí své jméno před veřejností," uvedl premiér v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Pokud se prokáže, že Pavel Drobil nic neudělal a nepochybil, neměl by být nadále penalizován. Obecně platí, že na nikoho, kdo se očistil, se nemá pohlížet jako na člověka, který nese politický cejch," dodal.

Zpátky, nebo jinam?

Premiér zatím odmítl upřesnit, jak by se případný návrat Pavla Drobila do kabinetu odehrál.

Otázce, zda by se místopředseda ODS vrátil jako ministr životního prostředí, nebo jako šéf jiného ministerstva, se vyhnul.

"Například proslulý lord Mandelson v labouristických vládách Tonyho Blaira i Gordona Browna rezignoval z různých důvodů pod tlakem veřejného mínění tuším třikrát a třikrát se do vlády - v různých pozicích - vrátil," řekl pouze ministerský předseda.

Alfa a omega P. D.

Pavel Drobil by případnou nabídku na návrat do kabinetu nejspíš přijal, byť na premiérovy výroky reagoval opatrně.

"Pokud to pan premiér řekl, tak si jeho slov nesmírně vážím," uvedl pro Aktuálně.cz.

"Nicméně pro mě je teď alfou a omegou očistit své jméno od - z mého pohledu - vykonstruovaného a lživého obvinění. Proto nyní eventuální návrat do vlády opravdu neřeším," dodal.

Koaliční partneři jsou zatím k Drobilovu návratu zdrženliví.

"Zatím jsem o tom neslyšela," říká předsedkyně poslanců za Věci veřejné Kristýna Kočí. "Takže je otázka, nakolik je to reálná věc."

"Poslední dny ukázaly, že personální obsazení ministrů za ODS je čistě věcí ODS i její odpovědnosti," podobně stručně odpověděl i předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík s narážkou na aktuální spor koaličních stran kvůli ministru Alexandru Vondrovi.

Žaloba na Michálka

Pavel Drobil už oznámil, že chce zažalovat bývalého šéfa fondu životního prostředí Libora Michálka, který tajně pořídil nahrávky, které podle něj ukazovaly na chystanou korupci na fondu životního prostředí.

Kvůli tomuto obvinění koncem roku Pavel Drobil rezignoval na funkci ministra životního prostředí poté, co přepisy nahrávek zveřejnila média a v koalici rostlo napětí.

Michálek se koncem loňského léta setkal s ministrem vnitra Radkem Johnem (VV) a mluvil s ním o svém podezření na korupci ve fondu. V té době ještě neměl potřebné důkazy a John mu prý poradil, ať si je pořídí - přitom jej odkázal i na novináře, kteří disponují potřebnou nahrávací technikou.

V prosinci si pak Michálek nahrál i schůzku s Drobilem, který mu poradil, že by měl jít buď na policii, nebo nahrávky zničit.

Drobil teď hodlá podle Hospodářských novin napadnout Michálkovy výroky v ČT, že spolu se svými spolupracovníky měl pomáhat s předražením rekonstrukce pražské čističky vod o 3 miliardy korun, přičemž 500 milionů z toho měla údajně získat ODS.

Samotné nahrávky, které Michálek tajně pořídil a které mají údajnou korupci dokazovat, Drobil podle HN zpochybňovat nechce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy