Dnešní události z domova přehledně:
V Česku dál skokově přibývá případů nemoci covid-19. Za pátek laboratoře prokázaly nákazu u rekordních 8618 lidí, nejvíc za jediný den od začátku epidemie v zemi. Denní rekord padl v tomto týdnu počtvrté za sebou. V nemocnicích bylo 1893 pacientů s koronavirem, z toho 412 je ve vážném stavu. V pátek zemřelo v souvislosti s koronavirem dalších 25 lidí, jen za tento týden přes 200, celkový počet obětí se tak zvýšil na 905. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Hygienici dnes v jižních Čechách zaznamenali rekordních 379 nových případů nemoci covid-19. Je to třetí den po sobě nejvyšší růst mezi dvěma dny od začátku pandemie. Asi u stovky případů byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivně testovaným ve škole. Za dnešek se 67 nemocných uzdravilo. Jihočeští hygienici také řeší výskyt hepatitidy typu A. Nyní je v kraji 28 nakažených. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Program pomoci by měl vzniknout pro restaurace a hotely, cestovní ruch i jiné obory. Dokončuje se program pro kulturu, program COVID sport by měla v pondělí schvalovat vláda, program pro zájezdové dopravce je v meziresortním řízení. Po jednání se zástupci podnikatelů to dnes v České televizi řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Doplnil, že jeho resort pracuje také na programu COVID veletrhy a výstavnictví, na který chce vyčlenit 700 až 800 milionů korun.
Počet nově odhalených případů koronaviru za jeden den v Evropě poprvé překročil hranici 100 000. Vyplývá to z dnes aktualizovaných dat Světové zdravotnické organizace (WHO), podle nichž mělo v evropských zemích ve čtvrtek pozitivní test téměř 110 000 lidí. O den dříve to bylo téměř 99.000, uvedla agentura DPA. I celosvětová bilance nakažených za jeden den překonala rekord, když přesáhla 350 000.
Za poslední den ve Francii přibylo více než 20 000 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. S odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters.
Andrej Babiš na Facebooku vzkázal, že vláda dělá maximum pro to, aby vir porazila.
Na Vysočině se od čtvrtečního podvečera potvrdila nemoc covid-19 u dalších 269 lidí. Byl to zatím druhý nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie. Tři lidé s koronavirem v tomto kraji během posledních čtyřiadvaceti hodin zemřeli. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice k dnešním 18:15. Na Vysočině je teď podle její statistiky 2137 lidí s covidem-19.
"Chtěl bych společnosti PPF velmi poděkovat za její dar 50 ventilátorů, které najdou uplatnění v nemocnicích přímo řízených ministerstvem zdravotnictví," napsal Prymula v tiskové zprávě.
Nárůst počtu potvrzených případů koronaviru v Česku dál stoupá. V pátek zatím přibylo 4525 potvrzených případů covidu-19, zhruba o 1400 více než v rekordní čtvrtek ve stejnou dobu. Počet úmrtí s koronavirovým onemocněním stoupl k dnešnímu podvečeru o 29 na 898, z toho 18 zemřelých připadá na dnešek. Dál roste i počet hospitalizovaných, v nemocnicích jich bylo ve čtvrtek podle posledních dat ministerstva zdravotnictví 1893, o 152 více než ve středu. Ve vážném stavu je 412 pacientů, o 46 více než předchozí den.
V Itálii se za poslední den potvrdilo 5372 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíc od konce března. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Úmrtí je ale nyní oproti jaru jen zlomek, za posledních 24 hodin zemřelo 28 infikovaných pacientů zatímco na konci března překračovala denní bilance úmrtí hranici 700, upozornila agentura Reuters.
Komunitně se nemoc covid-19 šíří podle ministerstva zdravotnictví už v pěti krajích. Ve třetím stupni rizika s červenou barvou jsou na mapě Praha, Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj, ostatní jsou oranžové. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Do minulého týdne byly regiony hodnoceny po jednotlivých okresech, na dnes zveřejněné mapě jsou jednotně zbarvené celé kraje.
Praktičtí lékaři už v informačním systému mohou ověřit covid-19 u pacientů, třeba kvůli karanténě. Potvrdil to předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka i jednotliví lékaři. Slíbený měli přístup bývalým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) už 21. září, čekat na něj ale museli do středy. Lékařům to usnadní informování pacientů, ale také vydávání karantén a izolací. Dosud se museli spoléhat na informace od pacientů.
Rusko zaznamenalo ve čtvrtek denní rekord - přes 12 tisíc pozitivně testovaných lidí. Vrchol epidemie přitom ruští experti očekávají až na konci listopadu.
Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že v rámci protikoronavirových opatření by se ráda vyhnula zavíraní hranic, podobnému jako na jaře. Merkelová dnes jednala s vedením 11 velkých německých měst a varovala, že pokud se nárůst nově infikovaných nezpomalí, čekají jejich obyvatele nové restrikce, která se mají týkat setkávání lidí či nošení roušek.
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem hledá dárce krevní plazmy, kteří prodělali infekci novým koronavirem. Mohou tak pomoci jiným pacientům s těžkým průběhem onemocnění covid-19. Informovala o tom v pátek Krajská zdravotní, pod níž ústecká nemocnice patří.
Řecko zahajuje kampaň, která má za cíl pomocí rádiového vysílání informovat migranty a uprchlíky o pandemii covid-19. Ti by měli zprávy dostávat ve dvanácti jazycích - arabsky, francouzsky, německy, řecky, španělsky, italsky, kurdsky, urdsky, pandžábsky, rumunsky a persky. Informace na tištěných letácích chce vláda rozdávat i na ulicích, píše britská BBC.
Česká republika je v počtu případů nakažených za uplynulý týden na 100 000 obyvatel na čtvrtém místě ve světě. Vyplývá to ze statistik deníku The New York Times (NYT). Ve čtvrtek testy nákazu nově prokázaly u rekordních 5394 lidí.
Část evropských zemí včetně Česka dnes zaznamenala rekordní denní přírůstek potvrzených případů koronaviru. Doposud nejvyšší zaznamenanou bilanci ohlásilo například i Slovensko, Polsko či Rusko. V Německu evidují nejvyšší přírůstek nakažených od dubna a Rakousko již počtvrté za říjen potvrdilo infekci u více než tisíce lidí.
Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 4217 nakažených covidem-19. Jde o zatím nejvyšší týdenní nárůst od začátku pandemie. Za posledních 24 hodin je v kraji o 671 nemocných více. Vyléčit se podařilo 6264 lidí, v regionu dosud s koronavirem zemřelo 43 lidí, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice.
Vrchní palestinský vyjednavač Saíb Irikát dnes oznámil, že se potýká s těžkými příznaky covidu-19. Zatím je však podle něj vše pod kontrolou. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž o zdraví politika panují obavy, jelikož před třemi lety v USA podstoupil transplantaci plic.
Irikát je generálním tajemníkem Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a je zároveň jedním z nejmladších členů jejího vedení. Je členem strany Fatah, která je nejmocnější frakcí v rámci OOP a v uplynulých dekádách byl zejména pro mezinárodní publikum jednou z nejznámějších palestinských politických tváří. Jako zkušený vyjednavač a mluvčí je jedním z nejvýznamnějších poradců palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a působil také na vyšších pozicích za Abbásova předchůdce Jásira Arafata.
Památky i jeskyně na jihu Moravy se nejméně na dva týdny kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru uzavřou. I když léto bylo úspěšné, letošní návštěvnost bude výrazně nižší než v běžném roce. Řekli to oslovení zástupci památek a dalších míst.
V plzeňské fakultní nemocnici leží v pátek 65 pacientů s nemocí covid-19. To je dosud největší počet lidí s tímto onemocněním, o které nemocnice najednou pečovala. Před týdnem jich bylo 48.
Na jednotkách intenzivní péče je kvůli vážnějšímu průběhu nemoci 18 lidí, šest nemocných je napojeno na umělou plicní ventilaci, řekla v pátek mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Volné je jedno JIP lůžko, nemocnice je připravena kapacity v případě potřeby navyšovat.
Pracoviště Finanční správy budou s ohledem na vyhlášená vládní opatření v souvislosti s covidem-19 od pondělí 12. října do 25. října přístupná pro veřejnost v omezeném rozsahu. Provoz podatelen na finančních úřadech bude jen v pondělí a středu od 8:00 do 13:00 hodin. Generální finanční ředitelství to sdělilo v tiskové zprávě.
Koronavirová opatření od pondělí 12. října znovu omezí provoz radnic v Libereckém kraji. Úřední dny budou jen v pondělí a středu. Jinak budou radnice většinou pro lidi zavřené, případně tam budou moci vstoupit klienti pouze na schůzky, které se dopředu domluví prostřednictvím telefonu nebo e-mailu. Třeba v Liberci a Jablonci nad Nisou mají radnice za normálních okolností úřední hodiny každý všední den a také v sobotu dopoledne.
Slovensko příští týden obdrží půl milionu takzvaných antigenových testů na koronavirus, které ukážou výsledek rychleji než klasický test. Země tak bude moci ještě více zvýšit kapacitu testování, která nyní činí 15 000 vzorků denně. Slovenská média dříve uvedla, že země se v EU řadí mezi státy, které v přepočtu na obyvatele testují na koronavirus nejméně.
Slovenská firma MultiplexDX odpoledne na tiskové konferenci za účasti premiéra Igora Matoviče oznámila, že zemi věnuje 100 tisíc obvyklých PCR testů na koronavirus, na jejichž vývoji se dříve v tomto roce podíleli také vědci z několika dalších institucí. Biochemik a zástupce MultiplexDX Pavol Čekan řekl, že nová série testů je ještě přesnější než na jaře, kdy firma rovněž věnovala testy na koronavirus státu. Vývoj testu a jeho výrobu tehdy financovala softwarová společnost Eset. MultiplexDX také připravuje výrobu rozlišovacího testu mezi chřipkou a koronavirem.
Nejdůležitější události:
O testování celé populace na covid-19 chce ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) s praktickými lékaři jednat v pondělí odpoledne. Řekl to na páteční tiskové konferenci. Jediná cesta k tak rozsáhlému testování jsou podle něj antigenní testy, které není třeba vyhodnocovat v laboratoři. Kapacity nyní používaných testů metodou PCR by podle něj nestačily.
Úřady práce v celém Česku omezí od pondělí 12. října kvůli riziku šíření koronavirové nákazy úřední hodiny. Otevřeno budou mít v pondělí a ve středu od 8:00 do 13:00. S úředníky by lidé měli komunikovat hlavně elektronicky či po telefonu. Sdělila to mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Omezení provozu nařídila vláda, a to zatím na dva týdny.
Pacientů s jinými chorobami než covid, kteří zůstávají hospitalizováni ze sociálních důvodů a jejichž přemístění do hotelového ubytování by nemocnicím ulehčilo v době epidemie koronaviru, je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) zhruba 800. O použití hotelů pro tento účel jedná ministerstvo s asociací hotelů, řekl Prymula na tiskové konferenci.
V callcentrech se na trasování kontaktů nakažených koronavirem podílí přes tisíc lidí. Ve čtvrtek zavolali 95 000 krát, řekl v pátek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) k fungování trasování. Ve čtvrtek podle dat ministerstva zdravotnictví přibylo 5394 pozitivně testovaných a jejich počet od 1. března překročil 100 000.
Nemocnice Zlínského kraje pozastaví od pondělí plánované operace. V tiskové zprávě hejtmanství to uvedl předseda představenstev krajských nemocnic Radomír Maráček. Informaci potvrdil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Dosud byly plánované operace zrušené jen v Uherskohradišťské nemocnici, ostatní krajské nemocnice ve Zlíně, Kroměříži a Vsetíně omezí operace až nyní. Situací v kraji se v pátek zabýval krajský krizový štáb.
Vládní nařízení kvůli koronaviru, která se týkají vysokých škol, zkomplikují Univerzitě Pardubice přípravu studentů chemických a restaurátorských oborů. Od pondělí se nesmí účastnit praktických cvičení. Všechna zatím nestihli udělat. Řekla to mluvčí školy Martina Macková.
Opoziční strany apelují na lidi, aby dodržovali vládní opatření proti šíření koronaviru. Odmítají ale dnešní vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který obvinil občany ze zodpovědnosti za šíření viru kvůli tomu, že opatření porušují. Podle opozice Babiš na lidi svádí odpovědnost za své letní selhání, kdy odmítl návrh ministerstva zdravotnictví na přísnější povinnost při nošení roušek.
Včera jsem požádal veřejnost o odpovědnost a dodržování opatření. Premiér nemá hrozit, ale pokorně požádat o totéž. Lidé nemohou za současný stav, je to selhání vlády. Společně se z toho ale dostaneme.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 9, 2020
V Rakousku se za posledních 24 hodin nákaza koronavirem potvrdila opět u více než tisíce lidí. V říjnu je to již po čtvrté, informovala agentura APA. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober označil epidemický vývoj za znepokojivý. Varoval, že se stav může rychle zhoršit podobně jako v Česku, kde je nyní podle něj situace "velmi těžká". Ve Švýcarsku je denní přírůstek nakažených rekordní.
Prymula uvedl, že plány pro černý scénář nepočítají s tím, že nikdo nebude moct opouštět domov. Bylo by zřejmě omezeno vycházení v mimopracovních aktivitách na ještě nespecifikovanou vzdálenost od domu, lidé by mohli chodit nejvýš ve dvou.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vyzval dnes zdravotníky pracující v jiných profesích, aby pomohli při epidemii koronaviru. Kapacity zdravotnictví jsou podle něj omezeny i počty zaměstnanců. Za jediný den se covidem-19 nakazilo 85 lékařů a téměř 200 sester, řekl dnes na tiskové konferenci. Vláda v pondělí projedná opatření, které by mělo umožnit povolávání mediků.
Základní školy v Olomouckém kraji během dnešního dopoledne rychle řešily, jak rozpůlit výuku na druhém stupni a potřebné informace včas předat rodičům. Porady se tak odehrály často ještě před zahájením vyučování. Docházku školy uzpůsobily svým možnostem - někde se budou střídat ročníky, jinde třídy, početně však na školách zůstane na druhých stupních vždy jen zhruba polovina žáků. Ředitelé většinou kombinovanou výuku přivítali, je podle nich lepší než přejít zcela do distanční formy.
Premiér vyzval lidi, aby situaci kolem viru přestali zlehčovat a důrazně požádal, aby opatření dodržovali. Lidé v Česku podle něj jistě mají opatření "plné zuby", ale virus musí porazit všichni společně. "Situace skutečně není dobrá. Situace je velmi vážná. Máme velký výskyt viru, který se šíří komunitně. Virus se chová jinak než na začátku roku," prohlásil.
Zpřísněná protiepidemická opatření výrazně ovlivní i projekt Moravskoslezského kraje nazvaný Vstupy zdarma, který měl vrátit turisty na zajímavá místa v regionu. Podle původního plánu měli mít turisté od září až do konce října možnost bezplatně navštívit zhruba šest desítek turistických atrakcí. Zájem návštěvníků byl velký. Kvůli novým opatřením se ale počet turistických cílů výrazně zmenší. Řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.
Nejnavštěvovanější tuzemský akvapark Aquapalace Praha má denní náklady, a to včetně osobních, 600 000 korun. Na 14 dní je přitom nelze snížit. Je třeba se stále starat o vodu jako za běžného provozu, zaměstnance na dva týdny není možné propustit. Pokud by nucené uzavření mělo trvat déle, provozovatel by potřeboval informaci už nyní, aby se dokázal připravit. Uzavření ze dne na den byl šok.
"Ministr Havlíček podporu pro podnikatale připravuje, chtěli bychom to dělat spíše cíleně než plošně. S podnikateli komunikujeme," řekl Babiš. Podrobnosti vláda zveřejní příští týden. Diskutovat se bude mimo jiné o odpuštění odvodů na sociální pojištění firmám do 50 zaměstnanců.
"Opatření nemají za cíl zdiskreditovat sport, ale je potřeba celý sektor vnímat jako rizikový," řekl Prymula.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vyzval zdravotníky pracující v jiných profesích, aby pomohli při epidemii koronaviru. Kapacity zdravotnictví jsou podle něj omezeny i počty zaměstnanců. Za jediný den se covidem-19 nakazilo 85 lékařů a téměř 200 sester, řekl na tiskové konferenci. "Čeká nás nelehká doba, kdy budeme potřebovat ruku každého z nás," řekl Prymula.
"Připravujeme opatření, abychom mohli zdravotníky v procesu vzdělávání, hlavně v posledních ročnících studia, povolat," řekl Prymula.
Aktuálně je podle premiéra nakažených 796 lékařů a 1496 sester.
Buď budou všichni dodržovat opatření proti koronaviru, nebo je vláda bude muset zpřísnit, řekl Babiš. Nevyloučil ani kompletní uzavření ekonomiky ČR. Vicepremiér Havlíček podle něj připravuje programy pomoci podnikatelům. V lockdownu počítá s omezením vycházení z domu mimo práci.
"Buďte o víkendu doma a příští týden pracujete z domova," apeloval premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci. "Příštích 14 dní bude klíčových," dodal.
Středočeští celníci ve čtvrtek v Benešově odhalili v jednom z kamionů dva migranty, kteří tvrdili, že pocházejí z Alžírska a jsou pozitivní na covid-19. Případ převzala cizinecká policie, informovala v pátek mluvčí středočeských celníků Yvona Matějková.
Více než 2,7 milionu migrantů uvázlo kvůli omezením spojeným s bojem proti koronaviru mimo svou vlast a navzdory úsilí se nemůže vrátit zpět. Ve své zprávě o tom dnes informovala Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Data sbírala organizace ve 101 zemích světa do poloviny července, současný stav bude podle organizace ještě mnohem vyšší.
Obzvlášť špatná situace je v tomto ohledu na Blízkém východě a v severní Africe, kde uvázlo mimo vlast téměř 1,3 milionu lidí. V Evropě eviduje organizace asi 203 000 uvázlých migrantů. Nejvíc je jich v Řecku (asi 102 000) a v Itálii (85 000). Pokud migranti uváznou mimo domov a nemohou se vrátit, stávají se mnohem častěji obětí zneužívání, vykořisťování a násilí, upozornila IOM.
Hasiči v Jihomoravském kraji dnes začali s distribucí respirátorů pro školy a školská zařízení, jde o více než 320 000 kusů ochranných pomůcek. Na webu hasičů to uvedl mluvčí Jaroslav Mikoška. Respirátory typu FFP2 v kraji dostane více než 1100 škol a školských zařízení.
Klíčovou roli v organizaci pomoci mediků zdravotnickým zařízením budou mít v současné druhé vlně epidemie koronaviru podobně jako na jaře studentští koordinátoři na každé fakultě. Shodli se na tom ve čtvrtek děkani lékařských fakult (LF) při své telekonferenci. Prostřednictvím editora webových stránek 2. LF Univerzity Karlovy (UK) Petra Andrease to v pátek řekl předseda Asociace děkanů LF Vladimír Komárek. Ze strany ministerstva zdravotnictví podle něj asociace nyní nemá informace o přípravě centrálního řízení pomoci.
Opoziční ODS chce záruky, že vláda bude kompenzovat škody vzniklé kvůli koronavirovým opatřením. Podpůrné programy by se podle občanských demokratů měly týkat restaurací, kultury, sportu, služeb či cestovního ruchu. ODS dnes v tiskové zprávě uvedla, že občané nemohou platit za chyby, které kabinet způsobil svou neschopností. Připomíná také návrhy, které předložila do Sněmovny v předchozích měsících.
Botanická zahrada v Teplicích zůstává otevřena. Nevztahuje se na ni stejně jako na další botanické zahrady v zemi vládní opatření proti šíření covidu-19. Například zoologické zahrady musely dnes na zatím 14 dní zavřít. Riziko šíření koronavirové nákazy je ve specifických podmínkách skleníků minimální, řekl ředitel zahrady Petr Šíla.
Nemocnice Královéhradeckého kraje v souvislosti se zhoršující se situací kolem koronaviru dál navyšují lůžka pro pacienty s covidem-19. V rychnovské nemocnici v pátek přibylo deset standardních lůžek na celkových 20. Na příští týden se navýšení chystá v nemocnici v Náchodě, tam by mělo přibýt dalších zhruba 20 covidových lůžek, řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.
Polsko čtvrtý den v řadě hlásí rekordní nárůst nových případů nákazy koronavirem, za posledních 24 hodin jich přibylo 4739 na celkových 116 338. Vláda této země s asi 38 miliony obyvatel kvůli nepříznivému epidemickému vývoji od soboty zpřísňuje opatření proti šíření nákazy. Bilance úmrtí se za poslední den zvýšila o 52 na celkových 2919.
Slovensko třetí den za sebou zaznamenalo rekordní přírůstek nakažených koronavirem, za čtvrtek testy odhalily 1184 infikovaných. Hygienikům a zdravotnickým zařízením v pětimilionové zemi pomohou vojáci. Vláda na dnešní mimořádné schůzi schválila nasazení nanejvýš 1500 příslušníků ozbrojených sil na pomoc při zvládání pandemie.
Městská nemocnice Ostrava rozšíří počet lůžek pro péči o pacienty s covidem-19, protože ta dosud vyčleněná jsou už obsazená. Kvůli potřebě zdravotnického personálu omezí nemocnice rovněž některé operace. Novinářům to v pátek sdělil ředitel nemocnice Petr Uhlig.
Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů požaduje po vládě, aby urychleně přijala kompenzační opatření vůči zasaženým oborům nejen v průmyslu a službách, ale zejména v turistickém ruchu, hotelnictví, pohostinství, kulturní a sportovní sféře a také vůči jejich dodavatelským řetězcům. Sdělil to prezident konfederace Jan Wiesner. Vláda ve čtvrtek rozhodla o zavedení série opatření proti šíření onemocnění covid-19, která mají ekonomické důsledky.
Občanská iniciativa KoroNERV-20 opět vyzvala vládu ke zveřejnění dat o nemoci covid-19 a modelů vývoje šíření nemoci. Vláda v době opětovného zavádění omezení kvůli koronaviru zatajuje před lidmi důležité informace, sdělil KoroNERV-20 v páteční tiskové zprávě. Členy iniciativy jsou především ekonomové, například rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová nebo bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Mezi členy jsou mimo jiné i ředitelé Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl a Nemocnice na Bulovce v Praze Jan Kvaček nebo ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.
Nejčastější ochranou nosu a úst před nákazou koronavirem jsou v Česku textilní roušky, používá je 62 procent lidí. Chirurgickým rouškám dává přednost 27 procent lidí a šest procent respirátorům. Zhruba dvě procenta lidí nepoužívají nic. Vyplynulo to z průzkumu agentury IPSOS pro společnost Respilon, která vyvíjí nanovlákna a vyrábí ochranné pomůcky. V tiskové zprávě uvedla, že účinek jednorázových ochranných pomůcek ale lidé přeceňují. Dvě pětiny je mění jednou denně a 15 procent jednou týdně. Po každém použití je mění 16 procent lidí.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyzvala televizní provozovatele, aby po dobu nouzového stavu kvůli koronaviru zajistili dostupnost informací o přijímaných opatřeních sluchově postiženým. Uvedla to v tiskové zprávě. Komerční televize vidí řešení v nasazení simultánních tlumočníků do znakové řeči na tiskových konferencích státních institucí.
Ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice za poslední dny přibylo pracovníků, kteří jsou v karanténě, za dva dny o čtyři desítky. Celkem je v karanténě 230 zaměstnanců, z toho zhruba polovina v takzvané pracovní, tedy za zpřísněných hygienických podmínek v práci. Řekla to mluvčí nemocnice Veronika Plachá.
Hlavní město vydalo na opatření proti pandemii nemoci covid-19 dosud téměř dvě miliardy korun. Peníze vydalo například na nákup ochranných pomůcek, dotace městským částem či na podporu kultury a turistického ruchu. Řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Další peníze, které mělo z evropských fondů, dalo město do programu Covid Praha na podporu podnikatelů. Letošní propad příjmů kvůli koronaviru odhaduje město na více než deset miliard.
Univerzita Karlova (UK) v posledních dnech zaznamenala zvýšený počet nakažených covidem-19 mezi zahraničními studenty, kteří do Česka přijeli s evropským programem Erasmus. Z celkového počtu 800 lidí, které škola přijala na zimní semestr, odhalily testy ke středě víc než 100 studentů s koronavirem. Univerzita to uvedla na svém webu. Nakažení byli podle mluvčího školy Václava Hájka přemístěni na koleje, které mají vhodné zázemí pro zajištění karantény.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve čtvrtek oznámil nová opatření, která mají zpomalit šíření covidu-19. Ta téměř zcela zmrazí volnočasové aktivity v Česku, mění se pravidla pro kulturu, sport, ale i nakupování:
V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů chytré karantény 2697 lidí s covidem-19. V týdenním srovnání je to více než dvojnásobný nárůst, když minulý pátek týdenní přírůstek představoval 1261 lidí. Vyplývá to z informací, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO). Podle grafů chytré karantény statistika minulý pátek udávala 8900 nakažených, k dnešku jich je vedeno 11 597.
Hradu Karlštejn letos meziročně ubylo 67 000 návštěvníků a tržby mu zatím klesly o 16,5 milionu korun. Důvodem je pandemie koronaviru, kvůli níž schází hlavně zahraniční klientela. Nejnovější vládní opatření finanční ztráty ještě prohloubí. Scházet budou hlavně víkendy, kdy na Karlštejn míří nejvíce turistů, řekl kastelán Lukáš Kunst. Gotický hrad patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi.
Rusko a Ukrajina za poslední den hlásí rekordní nárůst počtu lidí nakažených koronavirem. V Rusku jich přibylo 12 126, na Ukrajině 5804.
Na Ukrajině nově nakažených přibývá rekordním tempem už třetí den v řadě a jejich celkový počet se k dnešku dostal na 250 538. Zemřelo 4779 lidí. V Rusku se od začátku nynější pandemie koronavirem nakazilo 1 272 238 lidí, což je čtvrtý nejvyšší počet na světě.
Linky na výrobu roušek, které České republice darovala tchajwanská firma Autoland Technology, budou zřejmě obsluhovat vězni. O převzetí strojů jedná Vězeňská služba, zůstat by měly ve vlastnictví státu. Hospodářským novinám to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Linky měly původně být uvedeny do provozu v listopadu, to se ale zřejmě nestihne kvůli administrativním překážkám.
K lockdownu jsme blízko, vyhnout se mu můžeme, když si uvědomíme závažnost situace, říká Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEM.
Velké organizační komplikace způsobilo zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce mylné informovaní o termínu účinnosti vládního nařízení, jeho součástí je dvoutýdenní uzavření všech zoo. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání vlády nejprve padla informace, že zoologické zahrady kvůli šíření koronaviru v zemi uzavřou brány v pondělí, ve skutečnosti tak musí učinit už v pátek. Pracovníci svatokopecké zoo ještě ve čtvrtek večer informaci o pátečním uzavření zoo pracně ověřovali a v noci se ji snažili co nejvíce rozšířit, aby ráno u brány nestály zástupy zklamaných návštěvníků.
Brněnský dopravní podnik vynaložil od jara kvůli šíření nového koronaviru na čištění svých vozů už více než tři miliony korun. Zaměstnanci dezinfikují všechny vozy každý den po příjezdu do vozovny. Jarní zásoby dezinfekce zatím stačí, řekla mluvčí DPMB Hana Tomaštíková.
Přehled denních přírůstků nákazy koronavirem v ČR, sousedních zemích a Maďarsku za posledních 14 dnů:
Datum | ČR | Německo | Polsko | Rakousko | Slovensko | Maďarsko |
25. září | 2947 | 2153 | 1587 | 684 | 419 | 927 |
26. září | 1981 | 2507 | 1584 | 714 | 552 | 950 |
27. září | 1304 | 1410 | 1350 | 662 | 478 | 937 |
28. září | 1284 | 1192 | 1306 | 556 | 265 | 702 |
29. září | 1963 | 2089 | 1326 | 609 | 231 | 851 |
30. září | 2926 | 1798 | 1552 | 772 | 567 | 894 |
1. října | 3496 | 2403 | 1967 | 873 | 797 | 848 |
2. října | 3794 | 2673 | 2292 | 688 | 679 | 1322 |
3. října | 2556 | 2279 | 2367 | 1058 | 704 | 1086 |
4. října | 1840 | 1382 | 1934 | 714 | 818 | 858 |
5. října | 3118 | 2639 | 2006 | 750 | 353 | 905 |
6. října | 4458 | 2828 | 2236 | 923 | 320 | 818 |
7. října | 5337 | 4028 | 3003 | 1029 | 877 | 816 |
8. října | 5394 | 4516 | 4280 | 1209 | 1037 | 932 |
V souvislosti s pandemií covidu-19 vzrostl i v Česku počet případů domácího násilí o 30 až 40 procent.
Zoologické zahrady musely kvůli nově oznámeným vládním opatřením kvůli koronaviru zavřít brány už v pátek. Je to pro ně po jarním uzavření podle informací zahrad další finanční rána. Třeba pražská zoo odhaduje další ztráty na desítky milionů korun. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) původně ve čtvrtek médiím oznámil, že zoo budou uzavřeny od pondělí 12. října. Podle opatření vlády ale musí být zoo podobně jako třeba bazény či posilovny uzavřeny ode dneška.
Zahrady upozorňují na to, že v jejich areálech lze zachovávat bezpečné rozestupy. Podle jihočeské zoo Na Hrádečku by stačilo, kdyby se přítomnost návštěvníků omezila, ne zakázala, jak je tomu nyní.
V Praze ve čtvrtek přibylo 730 potvrzených případů koronaviru. Proti středě a rekordnímu úterý je to pokles zhruba o 120 nakažených, i tak je to třetí nejvyšší denní nárůst.
⚠️V Praze evidujeme za čtvrtek 8.10.2020 / 730 nově potvrzených případů onemocnění covid-19.
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) October 9, 2020
Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 8.10.2020 čísla 21.189
V přibližně osmdesátimilionovém Německu za poslední den přibylo 4516 nových případů koronavirové nákazy, informoval v pátek Institut Roberta Kocha. V Česku, kde žije něco přes deset milionů lidí, ve čtvrtek testy nákazu nově prokázaly u rekordních 5394 lidí.
Za posledních 24 hodin zemřelo v Německu jedenáct pacientů s covidem-19, čímž se smrtelná bilance zvýšila na 9589. Od začátku současné pandemie se v nejlidnatější zemi EU koronavirem nakazilo nejméně 314 660 lidí.
V ČR se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo již přes 100 000 lidí. V posledních týdnech tempo růstu nákazy covidem-19 rychle roste.
Zatímco hranice 10 000 nemocných padla za 3,5 měsíce 13. června a dalších 10 000 přibylo za dva měsíce (16. srpna), k dosažení hranice 30 000 prokázaných nákaz už stačilo 23 dní (9. září).
V Libereckém kraji přibylo za poslední týden rekordních 1164 potvrzených případů nemoci covid-19. Nárůst je oproti předchozímu týdnu dvojnásobný. Nejvíce odhalených případů za den je z úterý, a to 258. V kraji je 1854 aktuálně nemocných. Před týdnem bylo v kraji 1310 aktivních případů. V karanténě je kvůli kontaktu s nemocným dalších 684 lidí.
Čína oznámila, že se formálně připojila ke globální iniciativě COVAX, která má umožnit všeobecnou přístupnost budoucích vakcín proti covidu-19. Podle agentury Reuters se tak Čína stala dosud největší ekonomikou, která přislíbila podporu při financování dodávek vakcín do chudších zemí.
Čínské ministerstvo zahraničí dnes neuvedlo podrobnosti o rozsahu podpory Pekingu, ale prezident Si Ťin-pching v květnu přislíbil dvě miliardy dolarů (přes 46 miliard korun) během příštích dvou let na pomoc v boji s koronavirovou pandemií. Ta si na celém světě vyžádala už více než milion životů.
"Činíme tento konkrétní krok, abychom zajistili spravedlivou distribuci vakcín, zejména do rozvojových zemí, a doufáme, že se přidají a COVAX podpoří i další mocné země," uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Kvůli pandemii koronaviru se počet cestujících na britské železnici snížil na úroveň z doby před 170 lety, méně pasažérů než letos na jaře vlaky přepravily naposledy v polovině 19. století.
Mezi dubnem a červnem letošního roku, tedy v době, kdy v Británii vrcholila jarní vlna pandemie covidu-19, se podle úřadu uskutečnilo 35 milionů cest vlakem. Ve stejném období loni to přitom bylo 439 milionů.
Počty případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu překonaly rekord. Ve čtvrtek přibylo 5394 nakažených, o několik desítek více než ve středu a nejvíce za jediný den od začátku epidemie v zemi.
Skokově narůstá i počet úmrtí lidí s nemocí covid-19. Ve středu přibylo podle posledních údajů ministerstva 42 zemřelých, což byl největší počet za den od začátku epidemie. Za čtvrtek zatím ministerstvo uvádí nárůst o dalších 13 úmrtí na celkových 869. Jen za tento týden už zemřela více než stovka lidí, a počet mrtvých za celou dobu epidemie tak za pouhé čtyři dny vzrostl o více než desetinu.
Ve Skotsku začnou nová pravidla platit dnes večer a dotknou se hlavně pohostinských podniků, kde se prodává alkohol. Ty budou muset zatím do 25. října zavřít, stejně jako kasina, kulečníkové herny nebo vnitřní bowlingové dráhy. Zakázány budou kontaktní sporty pro všechny osoby starší 18 let s výjimkou profesionálních sportovců, společné cvičení nebude možné ani v tělocvičnách
Americký prezident Donald Trump dokončil léčbu koronavirové nákazy, jeho stav je od pondělního návratu do Bílého domu stabilní a v sobotu se bude moci vrátit k plnění svých veřejných povinností.
"Očekávám, že prezident od té chvíle bude moci bez rizika obnovit své veřejné aktivity," uvedl prezidentův lékař Sean Conley v komuniké Bílého domu. Conley v prohlášení uvedl, že Trump na léčbu reagoval "nesmírně dobře".
Za posledních 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 366 nových případů koronaviru. Je to druhý den v řadě nejvyšší nárůst mezi dvěma dny od začátku pandemie. Tři senioři v souvislosti s virem zemřeli. Pozitivních je v kraji 2062 lidí, poprvé od začátku pandemie přes dva tisíce. S trasováním pomáhá 19 zaměstnanců krajského úřadu, hygienici školí 30 policistů, budou pomáhat od příštího týdne. V tiskové zprávě to oznámila ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Souhrn toho nejpodstatnějšího z dnešního dění kolem koronaviru v Česku najdete zde:
Chorvatský premiér Andrej Plenković vyzval své spoluobčany k ukázněnosti v boji proti pandemii koronaviru. Učinil tak v době, kdy Chorvatsko zaznamenalo nový rekordní přírůstek nakažených. Země, která má přibližně 4,2 milionu obyvatel, dnes oznámila rekordních 542 nových případů nákazy. Od začátku pandemie se nakazilo na 19 000 lidí, z nichž 310 zemřelo, napsala agentura AFP.
Plzeňské restaurace očekávají, že ve čtvrtek vyhlášená protiepidemická opatření, uzavřou mnoho provozoven. Omezení otevírací hodiny do 20:00 jim podle nich vezme další hosty. Už nyní hospodští tvrdili, že po první vlně klesl v Plzni počet hostů i tržby zhruba na polovinu a zachraňovaly je jen předzahrádky, které už pomalu končí.
Budou nová opatření stačit, nebo hrozí celostátní lockdown? Probereme s epidemiologem Petrem Smejkalem.
Na celém světě se za posledních 24 hodin koronavirovou infekcí nakazilo 338 779 lidí, což je dosavadní rekord. Informovala o tom dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Za poslední den zemřelo dalších 5514 lidí s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje.
Počet nově infikovaných se ve Španělsku za poslední den zvýšil na 5585 lidí ze středečních 5075 osob. Přes třetinu nových případů zaznamenalo hlavní město Madrid. Za posledních 24 hodin v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 30 lidí. Od začátku epidemie se ve Španělsku, kde žije na 47 milionů lidí, nakazilo 848.324 osob a zemřelo 32.688 pacientů s covidem-19.
Na twitteru ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že změny se nijak nedotknou ani druhého stupně praktických a speciálních škol.
Rozhodnutí o střídání tříd při prezenční výuce na druhém stupni základních škol kvůli epidemii covidu-19 a pokračování běžné výuky na nižším stupni víceletých gymnázií hodnotí zástupci škol pozitivně. Výhrady nemají ani proti prodloužení podzimních prázdnin na celý týden.
Dobrou zprávou je pro ně také obnovení individuální výuky v základních uměleckých školách. Vysokým školám vadí zrušení většiny výjimek pro přítomnost studentů v prezenční výuce. Vyplývá to z vyjádření zástupců školských asociací a České konference rektorů.
Rozhodnutí vlády o uzavření bazénů jako opatření proti šíření koronaviru provozovatel městského plaveckého stadionu v Liberci nechápe. "Když mohou lidé chodit do obchodních domů, tak proč bychom nemohli chodit do prostředí bazénu, kde je chlórová voda? Ale samozřejmě to respektuji," řekl provozovatel městského bazénu Jan Švec.
Největší město Spojených států dál zpřísňuje omezení veřejného života ve snaze eliminovat nová ohniska koronavirové nákazy. V některých čtvrtích osmimilionového New Yorku musí kromě škol od čtvrtka zůstat zavřené i stovky podniků, informovala agentura AP. Rekordní denní statistiky spojené s epidemií covidu-19 nadále hlásí americký středozápad, ve státě Wisconsin je připravována polní nemocnice.
Opatření, která od pondělí týkají škol, shrnulo ministerstvo školství na svém Twitteru:
Sada opatření pro školy pic.twitter.com/MJgySQzeEP
— MŠMT (@msmtcr) October 8, 2020
Nová infografika ukazuje, kde v Evropě jsou opatření nejpřísnější nebo ve které zemi je právě nejvíce nakažených:
Na Vysočině přibylo za posledních čtyřiadvacet hodin 318 lidí nakažených covidem-19, zatím nejvíc. V kraji je teď 1937 nemocných. Od středečního do dnešního večera se 128 lidí uzdravilo. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila krajská hygienická stanice k dnešním 18:15. Doposud nejvyšší denní nárůst nemocných s covidem-19 od začátku koronavirové epidemie byl na Vysočině ve středu, kdy hygienici potvrdili 252 nových případů nemoci.
"Připravujeme projekt, kdy by v horizontu 14 dnů mohlo být otestováno až 10 milionů lidí," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v České televizi.
"Pokud bude fungovat to, že nakažení budou ubytovaní v hotelích, budou mít pobyt zdarma, náklady pokryje stát," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v České televizi. "Budou to pouze lidé, kteří nebudou potřebovat zdravotnickou péči," dodal.
Čtrnáctidenní uzavření kvůli epidemii covidu-19 připraví Safari Park Dvůr Králové nad Labem o miliony korun. Zahrada chystala na závěr října hojně navštěvovanou tradiční akci Týden duchů. Další ztráty zoo zřejmě poplynou z nízké obsazenosti ubytovacích zařízení. Negativní dopad bude mít uzavření i na záchranářské aktivity zoo v Africe. Řekl to mluvčí safari parku Michal Šťastný.
Největší česká přehlídka loutkového divadla Skupova Plzeň kvůli protiepidemickým opatřením, která vyhlásila vláda, téměř s jistotou nebude. Organizátoři ji kvůli epidemii koronaviru už jednou odložili z června na 14. až 18. října. Bilanční festival, který se koná jednou za dva roky, tak bude mít poprvé čtyřletou pauzu a bude až v roce 2022. Po dnešním zákazu hraní divadel minimálně na dva týdny to řekl ředitel festivalu a plzeňského Divadla Alfa Jakub Hora.
Hospodářská komora v pondělí představí návrhy na kompenzace pro obory, které vláda novými opatřeními omezila nebo uzavřela. Oznámila to v tiskové zprávě. Kabinet by podle ní měl obnovit programy na podporu zaměstnanosti. Zejména při déle trvajícím uzavření by byl na místě zákon o kompenzačním bonusu pro živnostníky nebo úprava programu Covid nájemné. Pomoc by přitom neměla být plošná, směřovat by měla jen k odvětvím, která vláda uzavře nebo výrazně omezí.
Účast na náboženských akcích bude od pondělí na dva týdny omezena na maximálně deset lidí. V přehledu nových omezení to na Twitteru uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Od začátku tohoto týdne byl limit zaveden jako opatření proti šíření koronaviru 100 lidí.
Dnešní opatření graficky. pic.twitter.com/50XBr2spH0
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 8, 2020
Británie za poslední den zaznamenala přes 17 500 nových případů nákazy koronavirem, což je o 3300 více než ve středu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. V nemocnicích je nyní přes 3400 pacientů s covidem, nejvíce od června. Nejdramatičtější je situace na severu Anglie, kde se vláda příští týden chystá zpřísnit restrikce. Experti doporučují zejména uzavření restaurací a barů, napsal list The Guardian.
Podle předsedy oblastní organizace Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství na Vysočině Josefa Bobka jsou na distanční výuku základní školy připravené. V týdenním střídání prezenční a distanční výuky, které bude platit od pondělí na druhém stupni ZŠ, ale smysl nevidí. Uvítal by plošné asi třítýdenní uzavření škol.
V Jihlavě některé hotely zvažují, že by umožnily ubytovávání lidí s covidem-19. Už v pátek se chystá nabídnout krajskému krizovému štábu kapacitu hotelu Gustav Mahler jeho ředitel Vladislav Jiroušek. Někteří další hoteliéři uvedli, že zjišťují možné podmínky takové služby.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v ČT doporučil všem firmám, aby pokud to lze, umožnily svým zaměstnancům pracovat z domova.
Jen jedno procento lidí, kteří v Itálii zemřeli v souvislosti s nemocí covid-19, bylo mladších 51 let. Průměrný věk osob, jež v souvislosti s touto nemocí zemřely, v Itálii dosahoval 80 let. Průměrný věk nakažených je v této zemi o 25 let nižší. Uvádí to ve zveřejněné zprávě italský zdravotnický ústav ISS.
Od pondělí jsou na 14 dní zakázány kvůli koronaviru návštěvy muzeí, galerií, památek a jiných kulturních objektů a také hvězdáren, uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
Některé zoologické zahrady v Česku překvapilo rozhodnutí vlády je kvůli zhoršené epidemiologické situaci zcela uzavřít. Bude to další citelný zásah do jejich rozpočtů, vyplývá z vyjádření zástupců zahrad. Ztráty už zaznamenaly v jarních měsících, kdy byly během první vlny epidemie pro veřejnost rovněž nepřístupné. Podle nyní platného nařízení budou veškeré zoologické zahrady uzavřené dva týdny od pondělí 12. října. Opatření mají zpomalit šíření epidemie covidu-19.
Nemocnice v regionu Paříže vstoupily dnešním dnem kvůli vzrůstajícímu počtu pacientů s koronavirem do stavu nouze: ruší svým zaměstnancům dovolené a omezují plánované operace. Pacienti s covidem-19 už obsadili v oblasti metropole bezmála polovinu všech lůžek na jednotkách intenzivní péče, napsala agentura Reuters. Počty nových případů jsou přitom nadále rekordně vysoké, ve středu úřady informovaly o 18 746 lidech s pozitivním testem, dnes infikovaných přibylo 18 129.
Restaurační a kulturní zařízení jsou podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR méně riziková z hlediska šíření nákazy, vláda by omezení v těchto sektorech měla náležitě zdůvodnit a představit kompenzace. Nové restrikce prohloubí existenční problémy. Navíc chybí možné scénáře vývoje, podnikatelé jsou tak vystaveni nečekaným nařízením, uvedl dnes svaz v tiskové zprávě.
V Česku za dnešek přibylo zatím 3139 potvrzených případů covidu-19. Je to o 517 více než dosud rekordní průběžný výsledek ze středečního podvečera.
Ve středu zemřelo 41 lidí s covidem, o 11 více než bylo dosud denní maximum. Dnes dosud zemřelo osm lidí a od začátku epidemie 863 lidí s koronavirem.
V době po 20:00 se gastronomických provozech vytvoří zhruba 50 až 60 procent tržeb a 80 procent spropitného pro personál. V reakci na nová vládní omezení to sdělil Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků ČR. Podle něj se budou nyní snažit restaurace jenom přežít, což se mnoha nepovede.
"Když nemáte tržby, tak nemůžete zaručit práci lidem," řekl Kastner. Případný rozvoz jídel podle něj neznamená výdělek pro restaurace, ale pro rozvozové společnosti. Pokud se budou lidé snažit být doma, nemusí mít ani zájem o výdejová okénka. "Je to boj o ekonomické přežití. Už teď to děláme hlavně kvůli lidem, abychom jim zachovali práci," dodal. Kastner, který je spolumajitelem skupiny Hospodska, upozorňuje, že se budou po zavírací době u hospod tvořit hloučky lidí, které budou větší, než kdyby zavíraly později.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vyzval po mimořádném zasedání vlády státní i soukromé firmy, aby jejich zaměstnanci kvůli epidemii koronaviru co nejvíc využívali práci z domova. Zasahování do chodu většiny firem, jak se tomu stalo na jaře při první vlně epidemie, se chce vláda vyhnout.
"Apelujeme na všechny ve státní i soukromé sféře, aby v maximální míře využívali home office," uvedl Prymula.
Krajská zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, zvyšuje počet lůžek pro nemocné covidem-19. Zdravotní péči zatím zajišťuje v plném rozsahu, plánované zákroky neruší. Do práce chodí i zaměstnanci v karanténě.
V pěti krajských nemocnicích Vysočiny bylo dnes hospitalizováno kvůli koronavirové nákaze 156 lidí v různě vážném stavu. Nejvíc nemocných je ve věku 50 až 70 let. V tiskové zprávě o tomu informovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Ve středu ráno bylo hospitalizovaných o 42 méně. Nemocnice postupně omezují plánované operace, šetří lůžka i personál.
Další omezení pro restaurace prakticky ruší večerní provoz, polední dobou přitom není valný. Asociace restaurací a hotelů ČR restrikce chápe, ale stát by měl přistoupit ke kompenzacím gastronomickým zařízením. Sdělil to dnes prezident asociace Václav Stárek. Stravovací provozy mohou od pátku fungovat jen do 20:00, u stolu budou moci sedět maximálně čtyři lidé.
Především jako finanční ztrátu ale i ztrátu motivační komentují olomoucká divadla další nucené uzavírání kvůli vládním opatřením v souvislosti s koronavirem. Moravské divadlo i Divadlo Tramtarie se do nové sezony vrhlo po jarní pauze s entusiasmem a novými premiérami, program tak musejí opět zrušit. Demotivující je to především pro samotné členy souborů, vyplývá z vyjádření divadel.
Dodávku ochranných prostředků uvolněných vládou pro školská zařízení na Vysočině v pátek předají hasiči do 15 obcí s rozšířenou působností, kde si je vyzvednou jednotlivá zařízení. Krajské střední školy si budou pomůcky vyzvedávat u vybraných škol, střední školy z Jihlavska pro ně budou muset na krajský úřad.
Šíření koronaviru v Izraeli se patrně zpomaluje. Z celkového počtu provedených testů bylo ve středu pozitivních bezmála devět procent, což je nejméně od poloviny září. Aktuální vývoj je tak podle izraelských činitelů důvodem k opatrnému optimismu. Podle studie izraelského ministerstva zdravotnictví má však protilátky na koronavirus kolem 5,5 procenta izraelské populace, což k dosažení takzvané kolektivní imunity zdaleka nestačí.
Celoplošná uzávěra bude v Izraeli vzhledem k obavám ze zhoršení epidemické situace platit nejméně do poloviny října. Od začátku pandemie se nákaza koronavirem v devítimilionovém Izraeli potvrdila u více než 283 500 lidí a 1824 zemřelo.
Vyplácení ošetřovného by se mohlo kvůli koronavirové nákaze prodloužit. Lidé by ho mohli dostávat po celou dobu výuky na dálku či nařízené karantény. Návrh zákona se změnami dávky schválila dnes na mimořádném jednání vláda, informaci potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí.
Provoz úřadů se na příští dva týdny omezí na dva dny v týdnu. Pro veřejnost budou otevřené vždy na pět hodin, řekl dnes po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Je to jedno z opatření, která mají omezit šíření koronaviru.
Omezená provozní doba úřadů platila už letos na jaře při první vlně epidemie koronaviru.
"Chystáme ambiciózní projekt protestování celé české populace. Můžeme tak odhalit 90 až 93 procent všech skrytě nemocných, a poslat je tak do karantény. To pomůže pandemii lépe zvládnout," sdělil dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
Nepoužívaly by se PCR testy, ale testy takzvanně antigenní, které není nutné provádět v laboratoři.
"Pokud se projekt podaří, tak si dovedu představit, že by to s nějakým odstupem 14 dnů bylo možné," dodal. Musí se to ale důkladně připravit, protože není možné lidi testovat po delší čas. Je podle něj ale potřeba zabezpečit dostatek testů.
Systém zasílání automatického kódu pro aplikaci eRouška začíná fungovat ve všech laboratořích. Narůstající pozitivita vede k tomu, že ne ve všech případech se daří vytrasovat všechny kontakty, sdělil dnes ministr Roman Prymula (za ANO). "Systém je velmi výrazně posilován lidmi z call center," dodal.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) představil také některá plánovaná dlouhodobá opatření. Jedno z nich bude mít za úkol zabezpečit osobám v karanténě možnost, aby se během ní oddělili od rodiny.
"Tento člověk bude mít možnost, nikoli povinnost, strávit 10 dnů v zařízení hotelového typu, kde bude monitoring," řekl.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes na tiskové konferenci řekl, že po nyní zaváděném omezení by mělo přijít zklidnění, a nebude tedy třeba sahat po řešení úplného lockdownu Česka. Pokud opatření nezaberou, bude toto řešení ve hře. "Při takovémto opatření by mělo dojít k oploštění té křivky. Pokud by pokračoval nadále strmý nárůst, tak by tato opatření měla přicházet v úvahu," řekl.
Nová pravidla pro výuku na českých školách dnes představil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Od následujícího pondělí bude platit:
Mateřské školy budou fungovat jako doposud.
Pro první stupeň základních škol platí stejný režim i pro následujících 14 dnů. Školní družiny zůstávají v provozu.
Na druhém stupni základních škol bude nově týdenní střídání celých tříd. Půlka tříd druhého stupně bude chodit jeden týden do školy a druhá půlka bude na distanční výuce. Za týden si to vymění. Opatření se netýkají nižších stupňů víceletých gymnázií, protože školy již mají kapacitu sníženou na polovinu tím, že do nich nechodí studenti vyššího gymnázia (tedy středních škol).
Základní umělecké školy jsou celostátně uzavřeny, s výjimkou individuální výuky jeden na jednoho, tedy jeden žák a jeden učitel.
Na středních školách bude po celé České republice s výjimkou praktických předmětů probíhat pouze distančně.
Všechny vysoké školy přecházejí na distanční vzdělávání. Jedinou výjimkou je účast na praktické výuce, a to pouze mediků.
Ministr Plaga také změní organizaci školního roku a vyhlásí na pondělí 26. a úterý 27. října dva dny volna, aby se prodloužily podzimní prázdniny.
"U svateb jsme zůstali u původně deklarovaného postupu. Omezení nastane až od 19. října a bude se týkat počtu 30 osob," potvrdil dnes Roman Prymula (za ANO).
Polsko je několik kroků od chvíle, kdy mu nebudou stačit lůžka a plicní ventilátory pro pacienty s covidem-19, připustil dnes premiér Mateusz Morawiecki. Oznámil, že od soboty lidé v celé zemi budou muset nosit roušky i venku. Země s přibližně 38 miliony obyvatel dnes zaznamenala rekordních 4280 nově nakažených, nejvyšší od začátku nynější pandemie je i nárůst zemřelých s covidem-19, je jich 76.
"Jsme několik kroků od chvíle, kdy se začne nedostávat lůžek a ventilátorů," řekl Morawiecki na tiskové konferenci. Uvedl také, že jeho vláda nechce v zemi znovu vyhlásit celostátní karanténu, jako tomu bylo letos na jaře. Od soboty místa na kulturních akcích a v kinech budou moci být obsazena jen ze čtvrtiny, na svatbách a dalších rodinných oslavách se bude moci sejít nejvýše 100 lidí. V restauracích budou muset být stoly uspořádány tak, aby na každého hosta připadaly čtyři metry čtvereční.
"Pacienti, kteří jsou na sociální hospitalizaci, čekají například na domov důchodců nebo se jakkoli jinak nemohou do zařízení dostat, budou moci být na přechodnou dobu přestěhováni do hotelů, aby se uvolnily kapacity nemocnic. Ty mohou být za dva týdny opravdu na hraně svých kapacit," sdělil dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
Izolovat se v hotelech a pobytových zařízeních na deset dnů se budou moct i covid pozitivní jedinci. Omezí se tak riziko další nákazy v rodině. Tato izolace bude dobrovolná, bude záležet na individuálním rozhodnutí, řekl dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
Vlastní provoz hotelů a penzionů vláda nyní omezovat nehodlá. Podle Prymuly to aktuální situace nevyžaduje, protože v ubytovacích službách se nehromadí lidé, naplněny jsou kvůli podzimní sezoně i kvůli koronaviru jen z deseti až patnácti procent.
Od pátku 9. října budou muset po dobu dvou týdnů restaurace zavírat už ve 20:00. U stolů budou moct sedět nanejvýš čtyři lidé. Po dnešním mimořádném jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Vláda se také dohodla, že v obchodních centrech budou muset podniky, kde se jí, vypnout wi-fi. Sedět tam budou moct lidé jen po dvou. Omezení pro obchodní centra má začít platit v pondělí. Jeho cílem je podle ministra omezit kontakty mezi mladými lidi, kteří se v těchto místech ve volném čase shromažďují.
Prymula uvedl, že omezení služeb v jídelních službách v obchodních centrech navazuje na opatření přijatá ve školství, kde bude ve větší míře využívána distanční výuka. Podle něj je třeba zamezit těsným kontaktům dětí a mládeže, protože jsou častým zdrojem nákazy koronavirem.
"Bude zakázáno využívat posiloven, vnitřních bazénů a koupališť a vnitřních sportoven. Od dnešní půlnoci tyto provozovny po minimálně 14 dnů fungovat nemohou," sdělil dnes ministr Roman Prymula (za ANO).
"Od pondělí dál budou zrušeny všechny sportovní aktivity v tom smyslu, že budou uzavřena vnitřní sportoviště. Ve vnitřním prostředí nebude nic," řekl Prymula.
Dodal také, že od pondělí bude možné hrát fotbal či tenis, ale pouze venku a do počtu 20 osob, který platí i v jiných oblastech. "Co se týká speciálních výjimek, je možnost sehrání mezistátních zápasů, ale bez diváků a v omezeném režimu," uvedl.
"Volnočasové aktivity od následujícího pondělka dramaticky omezíme, prakticky zmrazíme. Dojde ke zavření prakticky všech kulturních aktivit - divadel, kin, atd. - a to zatím na 14 dní. Ve vnitřních prostorech mohou probíhat jen aktivity v počtu osob 10," sdělil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
"Uzavřou se i zoologické zahrady, kde o víkendu dochází k obrovskému nakupení osob, potřebujeme omezit počty osob, které se potkávají mimo rodiny," dodal Prymula.
"Reprodukční číslo se zvedlo na 1,2 a musíme omezit to, co je hlavní z hlediska jeho přenosu, a to jsou kontakty osob," řekl Prymula. "Přesto chceme, aby ekonomické škody byly co nejmenší," dodal.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula se na začátku tiskové konference omluvil, že porušil svůj původní slib, že o opatřeních bude informovat vždy ve středu. "Situace, která nastala, je natolik alarmující, že jsem tuto strategii musel změnit. Narážíme hlavně na to, že mnoho lidí se k opatřením staví negativně a nedodržuje je," řekl.
V Nizozemsku přibylo za poslední den téměř 6000 nových případů nákazy koronavirem, což je nový rekord. Informoval o tom nizozemský institut veřejného zdraví RIVM. Tempo šíření viru v populaci se v posledních týdnech nepřetržitě zvyšuje a 17milionová země patří ke státům, které mají v Evropě jeden z nejvyšších podílů infikovaných na 100 000 obyvatel, uvedla agentura Reuters.
Ve středu nizozemské úřady hlásily 4994 pozitivních testů, dnes je to 5831. Celkem se od začátku epidemie virus SARS-CoV-2 prokázal už u více než 150 000 lidí.
Některé středočeské nemocnice musejí kvůli pandemii koronaviru omezovat neakutní operace. Lůžek pro pacienty s covidem-19 je ve středních Čechách zatím dostatek, některé nemocnice pro tyto pacienty vyhradily oddělení, která původně sloužila jiným účelům. Nemocnice podle svých zástupců čelí situaci, kterou kromě jara nezažily.
Případné uzavření divadel není podle ředitele Národního divadla Jana Buriana jen omezením volnočasových aktivit, které plánuje vláda zpřísnit, ale také zásahem do ekonomiky. "Opatření chápeme, ale škody budou pro všechny významné," sdělil Burian. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v Mladé frontě Dnes uvedl, že se od pondělí kvůli boji proti šíření koronaviru zřejmě zavřou divadla a kinosály.
Největší moravskoslezské zdravotnické zařízení, Fakultní nemocnice Ostrava, má nyní pro pacienty s covidem-19 vyčleněno 56 lůžek, obsazeno je aktuálně 43. Kapacita nemocnice je tak zatím dostatečná. Nemocnice je ale připravena stejně jako na jaře otevřít pro pozitivní pacienty celý objekt, takzvaný COVID I. Zařízení má rovněž dostatek personálu a zatím nemusí omezovat provoz. V regionu roste počet hospitalizovaných a kraj už vyzval nemocnice bez infekčních oddělení, aby se připravily na příjem pacientů.
Náchodská radnice dodá každý měsíc učitelům a dalším profesím v městských školách 8500 roušek proti koronaviru. Okres Náchod patří v ČR mezi regiony, které nákaza covidem-19 zasáhla nejvíc. První várku roušek radnice už začala distribuovat, řekla dnes mluvčí města Nina Adlof. Nejde o ochranné prostředky, které obce s rozšířenou působností tento týden dostaly pro učitele a další školské pracovníky od státu.
Madridský soud dnes zrušil nařízení španělské vlády, na základě kterého metropole a dalších devět satelitních měst vstoupily kvůli špatné epidemické situaci do částečné uzávěry. Na základě opatření ministerstva zdravotnictví madridské úřady minulý pátek zavedly omezení volného pohybu osob. Lidé podle něj nesmí opustit obvod své obce, s výjimkou cesty za prací, školou či lékařem.
Nařízení však odmítla šéfka regionální vlády Isabel Díazová Ayusová, podle které částečná uzávěra ohrozí ekonomiku v regionu. Zdravotnický resort podle ní navíc nemá k zavedení takové restrikce potřebné pravomoci, což dnes potvrdil madridský soud. Opatření označil za "vměšování úřadů do základních občanských práv bez potřebného mandátu".
Dopravní podnik Ostrava už na protikoronavirová opatření vynaložil miliony korun. Opatřeními, která podnik dělá, se zabývá jeho krizový štáb, jenž každý týden zasedá a řeší aktuální situaci. Podniku při pandemii výrazně ubylo cestujících.
"Ke konci srpna činí náklady na ochranné pomůcky, dezinfekci včetně ozónování cca 6,5 milionu korun," uvedla mluvčí. Podnik denně pomocí ozonu dezinfikuje desítky vozidel. "Stejný počet je denně také dezinfikován pomocí dezinfekčních prostředků," uvedla mluvčí dopravního podniku Karolína Hřivnáč Rycková.
Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že v celé zemi bude povinné nosit na veřejnosti roušky nebo jiné ochrany obličeje. Také uvedl, že na jednom místě bude moci být maximálně 75 lidí.
Brněnský magistrát rozdal svým 11 domovům pro seniory testovací přístroje na koronavirus a krabice s 2500 kusy testů. Pořízení testovacích sad i s přístrojem pro domovy zřizované městem avizovala už v září primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Podle ní je výsledek testů známý za pár minut. Nákaza se objevila v městském domově Kociánka, kde je skoro 30 nakažených.
Moravskoslezské krajské nemocnice bez infekčních oddělení se musí připravit na příjem covid pozitivních pacientů. Kraj se tak chystá na případné zahlcení standardních infekčních lůžek, které by mohlo nastat v příštím týdnu. Kapacitu by měla navýšit i Fakultní nemocnice Ostrava (FNO).
Pro další zpřísnění podmínek cestování z Česka na Slovensko kvůli šíření koronaviru se dnes vyslovil slovenský premiér Igor Matovič. Je pro omezení výjimek, které po zářijovém zařazení Česka na seznam rizikových států umožňují některým skupinám cestujících přijet na Slovensko bez negativního výsledku testu na koronavirus a bez nutnosti nastoupit v zemi pod Tatrami do karantény. Slovensko i Česko zaznamenávají rekordní denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem.
"Česká republika je na tom výrazně hůře, než jsme na tom momentálně my. Je na stole na otázka, zda netřeba zpřísnit režim s Českou republikou. Osobně si myslím, že je třeba zpřísnit," řekl Matovič novinářům. Dodal, že Bratislava by měla zvážit množství výjimek z dříve zavedeného omezení při cestách z ČR na Slovensko.
Dva nezávislé zdroje potvrdily, že restaurace a bary by měly zavírat už v osm hodin večer, píše server Seznam Zprávy.
Možnost volit z auta využilo ve středu 513 lidí, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci. Ministerstvo vnitra to dnes uvedlo na Twitteru. Na stanovištích drive-in mohli lidé od 07:00 do 15:00 hlasovat ve druhém kole senátních voleb. Na většinu ze 44 míst dorazili jednotlivci a někde na voliče čekali marně.
Možnost volit ve stanovišti drive-in využilo včera 513 voličů. Hlasování neprobíhá na celém uzemí ČR, ale jen ve 26 volebních obvodech. Proto je oproti minulému týdnu volební účast menší.
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) October 8, 2020
Zatím jsou uzavřená 3 pobytová zařízení. #volby2020
Singapur od listopadu zahájí takzvané výletní "plavby nikam". Lodě se vrátí do stejného přístavu, ze kterého vypluly, aniž by zastavily jinde. Jde o snahu oživit turistický průmysl těžce zasažený pandemií koronaviru, uvedla agentura Reuters.
Do pilotních plaveb se v Singapuru pustí dvě společnosti. Jejich plavidla budou fungovat na poloviční kapacitu, na palubách budou platit striktní opatření proti šíření koronaviru a lodě se budou držet ve vodách asijského ostrovního státu. Na plavby se budou moci vydat pouze obyvatelé Singapuru s negativním testem na koronavirus.
Například společnost Royal Caribbean International nabízí plavby ze Singapuru do Singapuru na tři noci od 374 singapurských dolarů (přes 6300 korun).
Na konci října bude podle modelů Ústavu zdravotnických informací v nemocnicích s covidem-19 ve vážném stavu 1000 lidí. V polovině října jich bude 400 až 500. Poslancům to řekl ve středu na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví, jehož záznam byl dnes zveřejněn, ředitelÚstavu zdravotnických informací Ladislav Dušek. Podle posledních dat z úterý bylo lidí ve vážném stavu v nemocnicích 354, všech hospitalizovaných více než 1500.
Opoziční Piráti při dnešním jednání zástupců sněmovních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO) žádali, aby protikoronavirová omezení byla oznamována spolu s náhradami ekonomických dopadů. Novinářům to řekla místopředsedkyně pirátské strany Olga Richterová. Babiš toto téma podle ní nechtěl příliš rozebírat.
Vládě se podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy situace s koronavirem vymkla z rukou. Po dopoledním jednání šéfů sněmovních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) vyzval Fiala veřejnost ke dvěma týdnům disciplíny a sebezapření. O nových opatřeních vláda rozhodne na dnešním odpoledním zasedání.
Více než 322 000 respirátorů pro školy a školská zařízení v Jihomoravském kraji začnou hasiči dnes a v pátek rozvážet do měst a obcí s rozšířenou působností. Obce pak respirátory rozdělí mezi 1141 škol v kraji.
Ve Středočeském kraji přibylo za poslední den 813 nakažených covidem-19. Jde zhruba o dvojnásobný nárůst oproti dnu předtím. V kraji je aktuálně 6378 nemocných, od počátku pandemie se nakazilo 12.478 lidí, vyplývá z informací krajské hygienické stanice.
V Rakousku za posledních 24 hodin zaznamenali rekordních 1209 potvrzených případů nákazy koronavirem. Od počátku epidemie se nakazilo již 52 057 lidí. S covidem-19 v zemi, která má 8,9 milionu obyvatel, zemřelo 838 lidí, z toho osm za poslední den.
Zdaleka nejvíce nově nakažených hlásí opět hlavní město Vídeň (613), následované Dolními a Horními Rakousy (169 a 149), dvěma spolkovými zeměmi, které hraničí s Českem.
Vládě se podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy situace s koronavirem vymkla z rukou. Po dopoledním jednání šéfů sněmovních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) vyzval Fiala veřejnost ke dvěma týdnům disciplíny a sebezapření. O nových opatřeních vláda rozhodne na dnešním odpoledním zasedání.
Rusko opět zaznamenalo nárůst denního údaje nových případů koronaviru - za minulých 24 hodin se nákaza potvrdila u 11 493 lidí, což je o zhruba 300 více než za minulý den.
Počet nakažených od počátku pandemie překonal v Moravskoslezském kraji hranici 11 000 lidí. Ve středu přibylo v regionu dalších 553 pozitivně testovaných na covid-19, v úterý jich bylo 388. Roste počet hospitalizací. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). V regionu dosud onemocnělo 11 042 lidí.
Exponenciální nárůst nakažených asi není nutné dále komentovat. Narůstá počet hospitalizovaných 161, z toho 27 na JIP a 7 na UPV. Dnes jednáme se všemi nemocnicemi o aktuálním stavu nejen z pohledu alokace lůžek, ale i dostupnosti lékařů a zdravotníků. pic.twitter.com/erbZ9Pq2Pr
— Ivo Vondrak (@ivondrak) October 8, 2020
Zhoršující se epidemická situace komplikuje v Brně poskytování domácí ošetřovatelské péče, kterou zajišťuje Oddělení zdravotně sociální a domácí péče Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA). Kromě zvýšených hygienických opatření musejí sestry pečlivěji zvažovat to, zda jejich návštěva zbytečně pacienta neohrožuje, řekla ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
"Pacienti, kteří službu domácí péče využívají, většinou patří do nejrizikovější skupiny z hlediska nákazy koronavirem. I proto byla po konzultaci s praktickým lékařem domácí péče o některé pacienty přerušena. Například pokud šlo pouze o ošetřovatelskou rehabilitaci a pacient měl doma rodinu," vysvětlila Lipovská.
V přibližně osmatřicetimilionovém Polsku za poslední den přibylo rekordních 4280 nově nakažených koronavirem. Nejvyšší od začátku nynější pandemie je i nárůst zemřelých s covidem-19, je jich 76 - osm podlehlo přímo onemocnění covid-19, dalších 68 mělo i přidružené choroby.
Hlavní město se v sobotu přesune do takzvaného žlutého pásma, ve kterém lidé například musejí nosit roušky i venku, místa na kulturních akcích a v kinech mohou být obsazena jen ze čtvrtiny, na svatbách a dalších rodinných oslavách se může sejít nejvýše 100 lidí.
Itálie vyžaduje od Čechů, kteří do země přijíždějí, negativní test na koronavirus ode dneška. Na svých internetových stránkách o tom informovalo české velvyslanectví v Římě. Test nesmí být starší než 72 hodin a je vyžadován i od lidí, kteří zemí pouze projíždějí. Turisté mohou test podstoupit také na letišti. Pokud tam nejsou rychlotesty k dispozici, musí se nahlásit na zdravotním středisku, absolvovat test podle instrukcí a do získání jeho výsledků, což trvá dva až tři dny, zůstat v izolaci.
Jihokorejský soud poslal na půl roku do vězení muže za lhaní úřadům o tom, kde se nacházel v době, kdy měl pozitivní test na koronavirus. Prokuratura tvrdí, že se kvůli němu infikovalo nejméně 80 lidí, a žádala pro něj dvouletý trest. Čtyřiadvacetiletý muž úřadům neřekl, že vyučoval ve škole v Inčchonu i poté, co se u něj prokázal při testování koronavirus. Stalo se to v květnu, v době, kdy se Jižní Korea potýkala se zvládáním šíření koronavirové nákazy.
Podle soudu lhal nejméně ve 20 případech, a tím "způsobil obrovskou ekonomickou a sociální škodu" a vyvolal strach ve společnosti. Podle agentury Reuters jde o dosud nejvýznamnější případ v agresivní snaze jihokorejské vlády zastavit šíření koronaviru pomocí trasování a posílání lidí s podezřením na nákazu do karantény.
V Plzeňském kraji přibylo za středu rekordních 279 potvrzených nákaz koronavirem. Je to dosud největší denní nárůst od začátku pandemie. Celkem se v kraji od března nakazilo 4996 lidí, aktuálně nemocných je 2316 obyvatel kraje a 40 lidí s nemocí covid-19 zemřelo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Hlava ruské pravoslavné církve patriarcha Kiril je v karanténě poté, co se setkal s nakaženým člověkem. V Rusku od začátku září počet lidí pozitivně testovaných na covid-19 prudce stoupá, denně přibývá přes 11 tisíc případů.
Pandemie koronaviru ukázala, jak je svět propojený po fyzické stránce. Digitální propojení naopak umožnilo zachovat fungování mezinárodních vztahů i v situaci, kdy se kvůli pandemii uzavřely hranice, řekl dnes na úvod sympozia o české zahraniční politice ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj se ukazuje, že digitální propojení by mohlo hrát významnou roli i při řešení velkých výzev, jako je podpora rozvojových zemí nebo boj proti klimatickým změnám.
Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že svou nákazu koronavirem považuje za "požehnání od Boha", protože díky němu objevil údajný lék na covid-19. Hovořil přitom o experimentálním přípravku společnosti Regeneron, který mu lékaři aplikovali při jeho nedávném pobytu v nemocnici, ale jehož nasazení zatím neschválily federální úřady. Odborníci upozorňují, že žádný ověřený lék na covid-19 v současnosti neexistuje.
"Bylo to požehnání v přestrojení - chytil jsem to (koronavirus), slyšel jsem o tomhle léku a řekl jsem, ať mě nechají si to vzít, a bylo to neuvěřitelné. Byl to můj nápad," řekl prezident v krátkém videu natočeném před Bílým domem o přípravku, který je zatím ve fázi klinických testů. Prezident pak prohlásil, že bude usilovat o to, aby léčivo dostalo mimořádné povolení k použití u široké veřejnosti. Jeho cílem je látku dostat ke všem nemocným Američanům, kteří by za ni podle něj neměli nic platit, přičemž znovu svedl vinu za rozšíření viru v USA na Čínu.
List The Washington Post podotýká, že Trump svým vystoupením prosazuje údajný lék na koronavirus, namísto toho, aby šel příkladem a řídil se doporučeními zdravotnických expertů, kteří nabádají veřejnost k nošení roušek a dodržování odstupu od ostatních.
Slovensko poprvé během jednoho dne zaznamenalo přes tisíc nově potvrzených případů koronaviru. Ve středu přibylo 1037 nakažených. Informoval o tom dnes premiér Igor Matovič, který zároveň vybídl obyvatele země k zodpovědnosti. Rekordní čísla nakažených má Slovensko druhý den po sobě.
"Dnes je pro Slovensko vážná chvíle. Hygienici, sestry a lékaři s vypětím všech sil sotva zvládají nápor, který je již 30krát větší (podle počtu pozitivních) než v první vlně," napsal na sociální síti Matovič. Ještě na jaře patřilo Slovensko v Evropě k zemím s nejnižším výskytem koronaviru.
Na začátku října pětimilionové Slovensko až na výjimky zavedlo například povinné nošení roušek i venku, omezilo hromadné akce a konání některých z nich zakázalo.
Evropská komise podepsala další smlouvu s americkou firmou Gilead na dodávku léku remdesivir, který by měl stačit k léčbě až 500 000 pacientů. Lék bude k dispozici všem členským zemím Evropské unie, Británii a několika dalším státům podílejícím se na společných nákupech prostředků proti koronaviru.
Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně na nemoc ebolu; podle letošních studií ale preparát pomáhá i při zotavování z nemoci covid-19. EK ho jako první lék na tuto nemoc podmínečně povolila v červenci poté, co to po zrychleném hodnocení přínosů a rizik doporučila Evropská léková agentura (EMA). Povolen je pro pacienty starší 12 let se zápalem plic, kteří potřebují dodatečné dávky kyslíku.
Česká republika v současnosti vykazuje nejvyšší podíl pozitivních testů ze všech zemí Evropské unie, už v druhé polovině září překročil deset procent a stále roste. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je klouzavý průměr za posledních sedm dnů přes 18 procent, v neděli se ale dostal na rekordních 23,74 procenta a hned v úterý byl nový rekord opět překonán, když podíl pozitivně testovaných dosáhl rovných 24 procent.
Srovnání zemí EU podle procenta pozitivních testů za týden od 28. září do 4. října (u některých zemí v týdnu od 21. do 27. září):
Země | Případů za týden | Testů za týden | Testů za týden na 100 000 obyvatel | Procento pozitivních testů |
ČR | 17.311 | 120.850 | 1134 | 14,3 |
Nizozemsko | 23.228 | 186.844 | 1081 | 12,4 |
Španělsko | 76.441 | 750.490 | 1598 | 9,6 |
Maďarsko | 6561 | 68.125 | 697 | 9,4 |
Francie | 85.252 | 924.687 | 1379 | 9,2 |
Rumunsko | 12.830 | 143.938 | 741 | 8,9 |
Slovensko | 3721 | 48.344 | 886 | 7,7 |
Polsko | 12160 | 179.437 | 472 | 6,8 |
Belgie | 17.262 | 257.457 | 2247 | 6,7 |
Slovinsko | 1139 | 17.820 | 856 | 6,4 |
Bulharsko | 1521 | 26.590 | 379 | 5,7 |
Chorvatsko | 1282 | 29.622 | 726 | 4,3 |
Rakousko | 5079 | 130.874 | 1477 | 3,9 |
Portugalsko | 5308 | 148.033 | 1440 | 3,6 |
Irsko | 3108 | 90.199 | 1839 | 3,4 |
Švédsko | 3652 | 108.609 | 1061 | 3,4 |
Řecko | 2250 | 76.374 | 712 | 2,9 |
Estonsko | 412 | 14.256 | 1402 | 2,9 |
Itálie | 14.647 | 697.041 | 1154 | 2,1 |
Litva | 786 | 38.182 | 1366 | 2,1 |
Malta | 230 | 16.421 | 3327 | 1,4 |
Německo | 11.987 | 1,085.518 | 1307 | 1,1 |
Lucembursko | 398 | 38.634 | 6293 | 1,0 |
Dánsko | 3089 | 307.407 | 5294 | 1,0 |
Lotyšsko | 139 | 15.590 | 811 | 0,9 |
Finsko | 667 | 76.282 | 1382 | 0,9 |
Kypr | 127 | 19.817 | 2262 | 0,6 |
V Olomouckém kraji přibylo ve středu 302 potvrzených nákaz novým typem koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Padl dosavadní rekord 289 nových nákaz z pátku minulého týdne. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
V Praze přibylo ve středu 843 potvrzených případů koronaviru. Je to jen velmi mírný pokles proti rekordnímu úterý, kdy laboratoře odhalily v hlavním městě 863 nakažených. Vyplývá to z aktuálních a revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví. Od březnového začátku epidemie se v Praze nakazilo 20 467 lidí.
Počet nakažených ve světě nyní podle americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal 36 milionů. Celkový počet zemřelých s covidem-19 je podle údajů JHU 1 054 712.
V Jihomoravském kraji za posledních 24 hodin přibylo 708 potvrzených případů nemoci covid-19 a 15 úmrtí lidí s touto nemocí, kteří byli v průměrném věku 80 let. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Většinou se denně objevovalo kolem 300 případů, které má nyní za 24 hodin jen Brno. V kraji přibylo i 24 hospitalizací. Celkem je v nemocnici 237 lidí, z toho 29 ve vážném stavu.
Zpřísněná opatření proti šíření nového koronaviru, která v pátek oznámí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), se budou týkat kultury. Deníku Mladá fronta Dnes (MfD) ministr řekl, že se jedná o úplném uzavření například divadel.
"Ohledně kultury opatření rozhodně budou," řekl Prymula pro MfD. Podle deníku nebudou ani koncerty a promítat nebudou kina.
Druhý nejvýše postavený muž americké námořní pěchoty, generál Gary Thomas, byl pozitivně testován na koronavirus. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americkou armádu. Thomas pociťuje jen mírné příznaky nemoci covid-19 a je v domácí karanténě.
V Německu přibylo za poslední den 4058 nových případů nákazy koronavirem a 16 úmrtí. Ve čtvrtek to uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 2828 nově potvrzených případů a 16 úmrtí
Přísnější opatření proti šíření koronaviru od tohoto čtvrtka platí mimo jiné v Itálii, kde se musí začít nosit roušky i ve venkovních prostorách v blízkosti lidí z jiné domácnosti. Za porušení této povinnosti hrozí pokuta až 1000 eur (asi 27 000 Kč).
Bruselský region zase od čtvrtka na měsíc zavře kavárny a bary, podobně jako to už od úterka udělala Paříž. Zpřísnění protikoronavirových opatření projedná také švédská vláda.
Koronavirus se celosvětově prokázal už u více než 36 milionů lidí. Vyplývá to z údajů na webu americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně. Hranice 35 milionů nakažených byla podle JHU překročena v pondělí. Přes polovinu případů přitom hlásí tři nejhůře zasažené země, kterými jsou Spojené státy, Indie a Brazílie
Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve středu v České televizi připustil, že když nová opatření, která oznámí v pátek, nezaberou, bude nutností takzvaný lockdown.
Rekord v denním nárůstu počtu případů v Česku byl překonán během posledních dvou týdnů už čtyřikrát. Výrazně se zvyšuje i podíl potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů. Už v neděli se dostal na rekordních 23,74 procenta a hned v úterý byl nový rekord opět překonán, když podíl pozitivně testovaných dosáhl rovných 24 procent.
Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku podruhé v řadě překonal rekord. Po úterních skoro 4500 nově nakažených přibylo ve středu 5335 případů, což byl nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ve středu také opět výrazně rostl počet úmrtí lidí nakažených koronavirem. Po nedělních rekordních 30 mrtvých za jeden den přibyly v pondělí i úterý více než dvě desítky úmrtí a ve středu dalších 19.
Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 18 746 nových případů koronavirové nákazy. Podle listu Le Figaro to je rekordní nárůst za dobu testování ve velkém měřítku. Pozitivních je nyní už 9,1 procenta všech testovaných. Francouzské ministerstvo zdravotnictví za poslední den hlásí také dalších 80 pacientů s covidem-19, kteří zemřeli.
Německo dnes zařadilo na svůj seznam rizikových oblastí kvůli koronavirové nákaze Gruzii, Jordánsko, Rumunsko a Tunisko. U řady jiných zemí Berlín varuje před cestami do některých jejich regionů. Nově se tak na seznamu ocitly i první slovenské oblasti - hlavní město Bratislava a okresy Žilina, Prešov, Nitra a Trnava. Oznámil to dnes německý Institut Roberta Kocha (RKI).
Pandemie nemoci covid-19 může uvrhnout do konce roku 2021 do extrémní chudoby až 150 milionů lidí. Smazal by se tak pokrok učiněný ve snižování chudoby za poslední více než tři roky. Uvedla to ve své pravidelné dvouleté zprávě o chudobě a sdílené prosperitě Světová banka.
Rekordní nárůsty potvrzených nákaz koronavirem oznámily dnes za předchozí den mimo jiné Polsko (3003) či Slovensko (877). Polsko eviduje za poslední den i rekordní počet úmrtí s covidem-19 (75), také Maďarsko eviduje nově nejvíce úmrtí s nákazou koronavirem za den od počátku epidemie (24).
Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se daří velmi dobře a jeho zdravotní stav mu umožňuje věnovat se práci. Takto se dnes necelé dva dny po ukončení Trumpovy hospitalizace vyjádřil personální šéf Bílého domu Mark Meadows. Prezidentův lékař Sean Conley následně oznámil, že hlava státu je přes 24 hodin bez příznaků covidu-19 a že sledované ukazatele jsou v normě. Někteří odborníci se ovšem podle deníku The New York Times domnívají, že prezident by ještě mohl mít před sebou ošemetnou fázi rekonvalescence.
Na Vysočině přibylo za posledních čtyřiadvacet hodin 252 potvrzených případů nemoci covid-19. V tomto kraji to je nejvyšší denní nárůst od začátku koronavirové epidemie. Tři nakažení dnes zemřeli, uvedli krajští hygienici na webu k dnešním 18:15. Na Vysočině je teď 1747 lidí s covidem-19.
Írán v uplynulých 24 hodinách zaznamenal dalších 239 úmrtí s koronavirem, čímž překonal dosavadní tragický rekord z pondělí, kdy v islámské republice s nemocí covid-19 zemřelo 235 lidí. Počet nových případů infekce mezitím za poslední den vzrostl o více než 4000. S odvoláním na dnešní sdělení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura AFP.
Za středu zatím v Česku přibylo 2622 potvrzených případů nemoci covid-19. Od vypuknutí epidemie to je zatím nejvyšší nárůst do večera. Je to také zhruba o tisícovku víc než v úterý, kdy hygienici za celý den zjistili rekordních 4457 pozitivních testů. Do statistik přibylo dalších 29 úmrtí, z toho za dnešek bylo zatím 13 obětí, celkem s covidem zemřelo 823 lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Hokejisté Jihlavy musí kvůli koronavirové nákaze v týmu do karantény a odložili si sobotní zápas 10. kola na ledě Vsetína. Z preventivních důvodů Dukla už dříve odvolala i dnešní domácí duel s Přerovem a kvůli karanténě soupeře zase bylo jasno i o zrušení dalšího utkání na vlastním ledě proti Havířovu
Některá pražská obchodní centra vypnula služby bezplatné wi-fi, aby předešla shromažďování středoškoláků a dětí, které mají distanční výuku. Jedná se například o Westfield Chodov, Centru Černý Most a Metropoli Zličín, informoval o tom deník Blesk.
Na Vysočině přibylo za posledních čtyřiadvacet hodin 252 potvrzených případů nemoci covid-19. V tomto kraji to je nejvyšší denní nárůst od začátku koronavirové epidemie. Tři nakažení dnes zemřeli, uvedli krajští hygienici na webu k dnešním 18:15. Na Vysočině je teď 1747 lidí s covidem-19.
Írán v uplynulých 24 hodinách zaznamenal dalších 239 úmrtí s koronavirem, čímž překonal dosavadní tragický rekord z pondělí, kdy v islámské republice s nemocí covid-19 zemřelo 235 lidí. Počet nových případů infekce mezitím za poslední den vzrostl o více než 4000. S odvoláním na dnešní sdělení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura AFP.
Doporučení k omezení šíření nákazy novým typem koronaviru dobrovolně dodržovalo 80 procent Švédů. Byla ale i závazná nařízení, například jako zákaz akcí nad 50 osob nebo rozestupy v restauracích, která v zemi platí dosud. Na dnešní online konferenci k poučením z pandemie covidu-19, kterou pořádala 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, to řekl hlavní švédský epidemiolog Andres Tegnell. Česká republika a Švédsko mají shodně kolem deseti milionů obyvatel a obě země nedávno překročily hranici 90.000 pozitivně testovaných.
Itálie eviduje za posledních 24 hodin 3678 nákaz koronavirem, oznámilo dnes podle místních médií ministerstvo zdravotnictví. Je to nejvyšší denní přírůstek potvrzených infekcí v zemi od dubna. Kvůli nárůstu případů nákaz nařídila italská vláda nošení roušek na veřejnosti i venku, podle agentury ANSA je opatření účinné už ode dneška. Italský parlament dnes také v zemi schválil prodloužení nouzového stavu kvůli covidu-19 do 31. ledna.
Česká asociace hotelů a restaurací zajistí po celé zemi kapacity pro přesun pacientů, kteří nemusí být nutně v nemocnici, do některých hotelových zařízení, řekl její prezident Václav Stárek. dispozici by měly být kapacity většinou těch hotelů, které jsou nyní uzavřené. Pro nemocné s covidem budou vyhrazeny hotely po celé republice, většinou ve velkých městech. Jakou konkrétní kapacitu bude vláda požadovat, případně od kterého data bude třeba, Stárek neuvedl.
Asociace krajů varuje před tím, že krajské nemocnice přijdou o peníze z úhrad, protože kvůli nárůstu počtu pacientů nakažených novým typem koronaviru musí omezovat svou další činnost. Asociace to po dnešní videokonferenci hejtmanů, které se účastnil i šéf Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) Jan Hamáček (ČSSD), uvedla v tiskové zprávě. Hejtmani chtějí problematiku řešit s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO).
Situace v Nemocnici Jihlava je kvůli nárůstu hospitalizací složitější než na jaře. Na plicní ventilaci je deset pacientů, dalších 40 leží na standardních lůžkách. Na současnou náročnou službu zdravotníků upozornil na svém facebookovém profilu i anesteziolog jihlavské nemocnice Bohdan Trnka. Uvedl také, že staří a nemocní se nenapojují na ventilaci, umírají pod vlivem tišících léků. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové zvolil nešťastnou formulaci.
Za středu v Česku zatím přibylo 2622 potvrzených případů covidu-19, to je zatím nejvyšší nárůst do večera. Je to také zhruba o tisícovku víc než v úterý, kdy hygienici za celý den zjistili rekordních 4457 pozitivních testů. Do statistik přibylo dalších 29 úmrtí, celkem s covidem zemřelo v zemi 823 lidí.
Nemocnice Pardubického kraje musí postupně utlumit plánované operace. Společnost, která má pět nemocnic, limitují hlavně lůžka intenzivní péče a nemocnost personálu, uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. "Situace je v tuto chvíli složitá ve třech nemocnicích z pěti, oddělení ARO v Pardubicích se stará prakticky pouze o pacienty s covidem-19," uvedla mluvčí. Operativní zákroky bude nemocnice omezovat postupně podle potřeby využití lůžek a personálu.
Část hospitalizovaných pacientů s covidem-19 by se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mohla z nemocnic přesunout do hotelů. Mělo by jít o lidi, kteří nepotřebují zdravotní péči, pouze čekají na umístění do sociálních zařízení. Cílem navrhovaného opatření je zvýšit volné kapacity nemocnic pro akutně nemocné s koronavirem. Prymula to dnes řekl rádiu Impuls. Podle ministerstva zdravotnictví je v Česku hospitalizováno 1387 nakažených koronavirem.
Proti opětovnému plošnému zavření škol při zhoršení situace s koronavirem byla v polovině září těsná většina lidí v Česku, zhruba dvě pětiny měly opačný názor. Povinné by mělo být vzdělávání na dálku na základních a středních školách při jejich uzavření podle zhruba dvou třetin dotázaných. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění.
Itálie zatím nezveřejnila od kdy bude nařízení platit.
⚠️ #UpozorněníNaCesty: 🇨🇿 🇮🇹 Itálie zařadila Česko do kategorie rizikových zemí. Do země tak bude možné cestovat jen s negativním testem starým max. 72 hodin. Možné je podstoupit rychlotesty na některých letištích. Itálie zatím NEZVEŘEJNILA, OD KDY nařízení platí.
— MZV ČR (@mzvcr) October 7, 2020
Legendární fotbalista Antonín Panenka se nakazil koronavirem a je hospitalizován ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče.
Itálie zařadila Česko mezi rizikové země, pro vstup na její území tak bude nutné předložit negativní test na koronavirus starý maximálně 72 hodin. Na twitteru o tom dnes informovalo české ministerstvo zahraničí. Zároveň upozornilo na to, že ještě není jasné, odkdy začne Itálie předkládání testů vyžadovat.
Organizátoři festivalu světla Signal, který měl v Praze začít 15. října, zrušili ve středu jeho letošní ročník.
Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se daří velmi dobře a jeho zdravotní stav mu umožňuje věnovat se práci. Mnoho podrobností o vývoji covidu-19 u Trumpa nebylo k dispozici a řada odborníků se podle deníku The New York Times (NYT) domnívá, že prezident by ještě mohl mít před sebou ošemetnou fázi rekonvalescence. Od ohlášení Trumpova pozitivního testu ještě neuplynulo ani šest dní, přičemž pacienti s covidem-19 často bojují i týdny. Prezidentovi v minulých dnech lékaři podávali kyslíkovou podporu a několik léků včetně dexametazonu.
Užití tohoto kortikosteroidu někteří experti vnímají jako známku toho, že covid-19 mohl Trumpovi oslabit plíce, píše NYT. "Jsou u něj zasaženy plíce? Můj odhad je, že ano, protože mu dali hodně léků, které by dávali jenom někomu, u koho byly (plíce zasažené)," řekla Mangala Narasimhanová, která je odbornicí na plicní onemocnění a ředitelkou oddělení urgentní péče v soukromé zdravotnické společnosti Northwell Health.
Kdy nebo zda vůbec bude možný Trumpův plnohodnotný návrat k předvolební kampani, není stále jasné. Do hlavního termínu amerických voleb zbývá už jen 27 dní a nejnovější průzkumy preferencí pro prezidenta nejsou vůbec příznivé. Podle zpravodajského webu Axios se od něj odklání starší voliči, kteří před čtyřmi lety položili základy jeho vítězství.
Pro stydlivé lidi je pobyt v zaměstnání či na ulici s tváří zakrytou od nosu po bradu úlevou, rouška je pro ně požehnáním, píše francouzský deník Le Figaro.
Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se zřejmě uzdravil z nemoci covid-19. Jeho PCR test vyšel negativní, napsala dnes agentura ANSA. Berlusconi se nakazil koronavirem na začátku září a posléze kvůli tomu strávil i několik dnů v nemocnici s oboustranným zápalem plic.
Z nemocnice byl čtyřiaosmdesátiletý politik propuštěn 14. září. "Byla to ta nejnebezpečnější zkouška mého života," prohlásil při odchodu do domácího léčení. Koronavirus se potvrdil i u dalších členů Berlusconiho rodiny. Berlusconi se zřejmě nakazil při dovolené na Sardinii, která se v srpnu stala jedním z ohnisek covidu-19 v Itálii.
Lék remdesivir dostalo v Česku 870 nemocných s covidem-19. Podle lékaře Martina Balíka, který se jako vedoucí lékař kliniky anestezie a resuscitace, staral v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) o nejvážnější případy, nejvíc pomáhá hospitalizovaným s lehčím průběhem, kteří teprve začínají potřebovat kyslík. Řekl to na středeční odborné konferenci o poučeních z pandemie covidu-19, kterou pořádala 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.
Školy a školská zařízení ve Zlínském kraji dostanou 163 070 kusů respirátorů FFP2. Řekla to mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová. Vláda uvolnila respirátory na ochranu učitelů a dalších profesí ve školách proti koronaviru.
Liberecký kraj pořídí z veřejné sbírky, kterou v souvislosti s koronavirovou pandemií vyhlásil v březnu, další přístroje pro nemocniční laboratoře. Pomohou zvýšit testovací kapacitu. Nyní musí nemocnice část vzorků posílat na zpracování do Prahy nebo Plzně. Novinářům to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Radní schválili pořízení přístroje pro Nemocnici s poliklinikou v České Lípě, zájem o ně mají i nemocnice v Jablonci nad Nisou a Jilemnici.
V Domově pro seniory Slunečnice v Ostravě, který je v současnosti největším ohniskem koronaviru v kraji, je k dnešnímu dni nakaženo 139 lidí. Jedná se o 85 klientů, 47 zaměstnanců a sedm externích spolupracovníků. Kraj řeší, jak v zařízení zajistí hlasování v druhém kole senátních voleb. Řekl mluvčí hygienické stanice Aleš Kotrla a Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.
Firma Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku rozšířila výrobu nanoroušek. Umožnilo jí to spuštění čtvrté výrobní linky. Firma v současnosti vyrábí mezi osmi a deseti miliony kusů nanoroušek měsíčně a předpokládá, že se jejich výroba ustálí na deseti milionech kusů měsíčně. Na polském trhu v září navázala spolupráci s americkým konglomerátem 3M, který patří k největším světovým výrobcům zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek. Řekla to mluvčí firmy Martina Piskorová.
Rakousko za posledních 24 hodin zaznamenalo více než tisíc případů nákazy koronavirem. Infekce se potvrdila u 1029 osob. Od počátku epidemie se virem v Rakousku nakazilo již 50 848 lidí. S covidem-19 zemřelo dalších osm lidí, a celkem tak bilance vzrostla na 830 mrtvých.
Ve Švýcarsku za posledních 24 hodin přibylo 1077 případů nákazy koronavirem. Přes tisíc případů přitom země hlásila naposledy na začátku dubna, informovala dnes agentura DPA. Švýcarsko, které má zhruba 8,9 milionu obyvatel, vede společné statistiky se sousedním Lichtenštejnskem, v němž žije asi 38 000 lidí.
Zatímco v úterý hlásil švýcarský Spolkový zdravotnický úřad (BAG) 700 nových případů nákazy, dnes jich ohlásil 1077. Dosavadní rekord z 23. března činil 1456 nakažených za den.
Asociace děkanů lékařských fakult jedná s ministerstvem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) o možnosti vytvoření centrálního dispečinku, který by měl propojovat požadavky zdravotnických zařízení kvůli epidemii koronaviru s nabídkou dobrovolníků z řad mediků. Vyplývá to z vyjádření zástupců fakult, kteří odpověděli na dotaz. Jaký vliv na výuku by mělo případné zavedení pracovní povinnosti mediků, by podle nich záleželo na délce trvání a formě opatření.
Ve čtvrtek se v Bruselu a přilehlých obcích zavřou na měsíc všechny kavárny a bary. Omezení bude platit prozatím do 8. listopadu. Kromě uzavření barů a kaváren bude zakázána také konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích.
V uplynulých sedmi dnech Belgie hlásila v průměru téměř 2500 potvrzených případů nákazy koronavirem denně.
Podobná omezení, která ve čtvrtek vstoupí v platnost v belgické metropoli, již od pondělí platí i ve francouzském hlavním městě Paříži a třech departementech v jeho okolí.
Fakultní nemocnice Olomouc kvůli rostoucímu počtu nákaz novým koronavirem omezila neakutní plánované operace. Opatření má zajistit dostatek zdravotnického personálu, který pečuje také o pacienty nakažené novým koronavirem. Řekl mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.
Na Vysočině je obsazená většina lůžek určených pro lidi s covidem-19. Další je možné v nemocnicích vyčlenit na úkor ostatní péče. Plánované zákroky už omezila nemocnice v Jihlavě a Novém Městě na Moravě, postupně se přidávají i další tři krajské nemocnice. Potýkají se i s vyšším počtem nemocného personálu, nejvíc v Jihlavě. Po jednání krajského krizového štábu to řekl náměstek pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).
Manželka izraelského premiéra Sara Netanjahuová porušila podmínky protiepidemických opatření, když si domů pozvala kadeřnici, aby jí upravila vlasy před židovským svátkem sukot. Dnes o tom informoval list Jediot Achronot. Podle něj kadeřnice přišla do rezidence v pátek. Netanjahuová je dlouhodobě terčem kritiky za údajně přehnané utrácení veřejných peněz v premiérově sídle a byla za to potrestána pokutou ve výši tisíců šekelů.
Vláda kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem vyhlásila uzávěru, která má platit i po dobu svátků. Lidé se nemají vzdalovat od domovů dál než na kilometr a vzdát se všech zbytných pochůzek, a to i do soukromých domů. Kadeřnické služby se za nezbytné nepovažují. Není jasné, zda bude muset Netanjahuová zaplatit pokutu 500 šekelů (3380 korun), jíž se má trestat zbytečná návštěva v cizím domě. Pokuta se ale většinou účtuje návštěvníkovi, nikoli hostiteli.
Netanjahuová ke kritice týkající se kadeřnice uvedla, že se musela nechat upravit kvůli videu natočenému pro povzbuzení občanů dodržet pravidla uzávěry. Kadeřnice řekla, že do rezidence přišla v domnění, že jelikož je úprava vlasů první dámy státem placená služba, uzávěra se na pochůzku nevztahuje.
Média kauzu s účesem označují za další činnost premiérského páru, která podrývá důvěru lidí ve vládu. Proti Netanjahuovi Izraelci protestují několik týdnů a požadují jeho odstoupení.
V Rusku za uplynulý den přibylo 11 115 lidí nakažených koronavirem, což je o 500 méně než v předchozím dni. Agentura TASS napsala, že je to první pokles denních případů od 8. září.
Pokud Američané nepřijmou přísnější opatření proti šíření koronaviru, mohl by se počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 v zemi vyšplhat až k hranici 400 000. Podle serveru Politico to v úterý prohlásil přední epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci. Poznamenal rovněž, že nákaze prezidenta Donalda Trumpa se dalo předejít, pokud by se Bílý dům řídil radami expertů.
Fauci dlouhodobě apeluje na Američany, aby omezovali společenské kontakty, vyhýbali se masovým akcím a nosili mezi ostatními roušky. Trump nejprve proti rouškám aktivně vystupoval, následně jejich nošení opatrně podpořil. Podle řady fotografií však jeho tým masky v podstatě nenosí a prezident si ochranu nosu a úst sundal i po svém pondělním návratu z nemocnice, kde se léčil z covidu-19. V rámci své předvolební kampaně také trval na pořádání akcí s velkým množstvím účastníků.
Epidemiolog se rovněž vyjadřoval k vlně nevole, která se proti němu vzedmula u některých Američanů, zejména příznivců republikánů. "Možná mě 50 procent z vás nenávidí, protože si myslíte, že se snažím zničit tuto zemi, ale poslechněte mě na šest týdnů a dělejte co říkám a uvidíte, že čísla začnou klesat," řekl epidemiolog.
Italský parlament schválil návrh kabinetu premiéra Giuseppeho Conteho o prodloužení nouzového stavu. Nově potrvá do 31. ledna následujícího roku, píší italská média. Návrh opatření, který v úterý rovněž schválil Senát, poslanci schválili poměrem hlasů 253 ku třem. Hlasování se však na protest neúčastnila opozice.
Italská vláda vyhlásila nouzový stav na šest měsíců už letos 31. ledna poté, co se u čínského páru v Římě prokázala přítomnost viru. V červenci byl nouzový stav prodloužen do 15. října. Stav nouze dává vládě i regionálním úřadům větší pravomoci rozhodovat o opatřeních na ochranu veřejného zdraví jako omezení vycházení, a to bez schválení parlamentem a byrokratických překážek, píše agentura APA.
V Plzeňském kraji začala ve středu distribuce 153 500 kusů respirátorů FFP2 pro potřeby pedagogických a nepedagogických pracovníků do škol.
Z rozhodnutí krizového štábu dnes neproběhla zkouška sirén.
Dnešní pravidelná zkouška sirén je zrušena. ❌📢
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) October 7, 2020
O volby z auta je stejně jako před týdnem malý zájem. Na stanovištích drive-in mají dnes možnost volit v druhém kole senátních voleb lidé, kteří jsou v karanténě nebo v domácí izolaci kvůli nemoci covid-19. Hlasování je bezproblémové a plynulé, na mnohá ze 44 míst k tomu vyčleněných nedorazil zatím žádný volič. Vyplývá to ze zjištění a krajských a městských úřadů. Senátora lidé volí ve 26 obvodech. Volební drive-in stanoviště jsou otevřena od 07:00 do 15:00. Minulou středu měli lidé k dispozici 78 stanovišť, volili ale současně také do krajského zastupitelstva.
V Maďarsku se nákaza koronavirem za uplynulých 24 hodin potvrdila u 816 lidí, což je zhruba stejně jako předchozí den. Celkem se tak v zemi s 9,7 miliony obyvatel nakazilo už 33 114 lidí.
Mrtvých v Maďarsku za den přibylo rekordní množství. Zatímco v úterý úřady hlásily 20 zemřelých s covidem-19, dnes to je 24. Celková bilance zemřelých tak vzrostla na 877.
Denní počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Polsku poprvé hranici tří tisíc. S covidem-19 v Polsku zemřelo 2792 lidí, z toho 75 za posledních 24 hodin. To je zatím nejvyšší denní přírůstek.
Do karantény se dnes uchýlil i ministr obrany Mariusz Blaszczak, který se setkal s nakaženým generálem Jaroslawem Gromadzińským. Na twitteru ministr uvedl, že nemá žádné příznaky covidu-19 a z domova bude pracovat.
Itálie zvažuje zavedení povinného předložení negativních testů na nemoc covid-19 pro lidi přijíždějící z Česka. Informaci rakouské tiskové agentury APA dnes potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Návrh zatím nebyl schválen, o opatření dnes podle ministerstva rozhodnou italské úřady.
"Takový návrh existuje, zatím ale nebyl v Itálii schválen. Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to pravděpodobně možnost cestování z ČR do Itálie pouze s negativním testem," oznámila dnes mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Podrobnější informace o opatření bude podle ní Česko mít až poté, co bude případně návrh schválen.
Ministr vnitra Jan Hamáček po jednání krizového štábu vyloučil úplnou karanténu České republiky.
"Situace není dobrá. Čísla za včerejšek jsou obrovská, znamená to, že epidemie stále razantně roste," řekl po jednání krizového štábu Jan Hamáček. "Vláda bude muset přistoupit k dalším opatřením, komentovat je ale nebudu," dodal.
Více než polovina osob v humanitárních centrech a ubytovnách v Paříži a blízkém okolí byla pozitivně testována na koronavirus. Vzorek 818 převážně migrantů a osob bez domova testovala humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF), která v těchto zařízeních působí. O výsledcích studie, údajně první svého druhu v Evropě, informovala agentura AFP.
Podíl pozitivních testů se liší podle typu zařízení, ve kterém se osoby v těžké životní situaci zdržují. V střediscích zaměřených na distribuci potravin bylo pozitivních 27,8 procenta testovaných, v noclehárnách to bylo 50,5 procenta testovaných a v ubytovnách pro zahraniční pracovníky dokonce 88,7 procenta ubytovaných. Ve Francii je přitom průměr nakažených koronavirem osm procent, v samotné Paříži, kde probíhala studie MSF, je to 12 procent.
Humanitární pracovníci MSF upozorňují, že osoby, které prošly sdílenými ubytovacími prostorami, jako jsou tělocvičny, jsou třikrát častěji nakaženi než osoby rovnou umístěné do ubytoven. Šíření koronaviru mezi osobami na okraji společnosti je podle studie MSF způsobené zejména hromadným bydlením. Jejich nákaza je rizikem i pro další obyvatele Paříže a okolí, protože mnozí z nich pracují například jako "doručovatelé jídla služby Deliveroo nebo řidiči taxislužby Uber," uvedl Thomas Roederer z pařížského testovacího centra Lékařů bez hranic.
O novém ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) se v médiích první týden po nástupu do funkce psalo víc než o premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Zatímco Prymulu zmiňuje 4921 článků, Babiše, který dosud v médiích kraloval, uvádí 4469 textů. Vyplývá to z analýzy Newton Media.
Podle analýzy využívající tzv. technologii entit se o Prymulovi psalo čtyřikrát víc než o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi a dvakrát častěji v porovnání s odcházejícím ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.
Slovensko podle premiéra Igora Matoviče zaznamenalo v úterý nové denní maximum 877 potvrzených nových případů koronaviru. "Jdeme skutečně do velmi těžkých dnů a určitě přijdou další rekordy. Osobně očekávám, že poctivé dodržování ochranných opatření z minulého týdne by se mělo projevit už někdy v průběhu víkendu," uvedl Matovič.
Dosavadní denní maximum potvrzených případů koronaviru, a to 818 infikovaných, zaznamenalo pětimilionové Slovensko v sobotu. Následně klesl počet vyhodnocených testů, který se ale v úterý přiblížil ke dřívějším maximům. Zároveň až každý desátý test skončil s pozitivním výsledem na koronavirus.
Ministryně práce Jana Maláčová nastupuje do domácí karantény.
Přišla jsem do kontaktu s člověkem pozitivním na koronavirus. Nebyla mi nařízena karanténa. Dnes jsem podstoupila test, prozatím zůstávám preventivně v izolaci a pracuji z domova.
— Jana Maláčová (@JMalacova) October 7, 2020
"Během dvou tří měsíců se nám povede křivku oploštit, aby ten nárůst už nebyl parametrický," řekl Prymula.
"Žádné lockdowny Prahy ani jiných měst nebudou," řekl Prymula v ČT.
Některá nová opatření se budou odvíjet také od semaforu. "Všude, kde je červená, bude regionální zpřísnění," řekl v ČT Prymula.
Nový balíček bude upravovat již zavedená opatření. "Nezůstanou v té původní podobě. Nový balíček bude v řadě případů měnit opatření, která tady byla. V některých případech to bude parametrické, v některých to bude zpřísnění," řekl Prymula.
Tvrdá opatření, která ministerstvo chystá a oznámí je v pátek, budou platit na 14 dní. "Bude se to dotýkat volnočasových aktivit," řekl ministr Roman Prymula s tím, že dále opatření nebude zatím komentovat.
"Startovali jsme na reprodukčním čísle 1,59, teď jsme na 1,2. Opatření ale nejsou dostatečně účinná," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že v pátek oznámí důraznější opatření.
V pondělí se bude vláda zabývat návrhem na povolání mediků do nemocnic. Potřebujeme posílit kapacitu, využijeme veškerých možností, řekl Prymula.
"Jsme v situaci poměrně intenzivního růstu. Proto je zřejmé, že musíme v pátek přijmout opatření, která budou už zásadnějšího rázu. Musí vést k tomu, abychom křivku oploštili, protože při takovýchto nárůstech bychom v horizontu tří týdnů ohrožovali kapacitu našeho (zdravotního) systému," uvedl ministr Roman Prymula.
V pátek budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly oznámena zásadnější opatření proti covidu-19. Úterní nárůst o 4457 případů označil za nepříliš příznivý.
Jihočeský kraj začal dnes s distribucí respirátorů, které uvolnila vláda na ochranu učitelů a dalších profesí ve školách proti koronaviru. V úterý převzal kraj 179 360 respirátorů FFP2, dostane je 584 škol a školských zařízení. Školám na Českobudějovicku, jež kraj zřizuje, je rozvezou zaměstnanci krajského úřadu, distribuci do ostatních škol zajistí obce s rozšířenou působností.
Vadí nám, že lidé nejsou dobře informovaní o tom, jak onemocnění probíhá, říká Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP Infekční kliniky FN Ostrava. Spolu s kolegy varoval před zlehčováním koronaviru a odborníky z jiných oborů vyzval, ať se k nemoci raději nevyjadřují. Nezažívají každodenní peklo v péči o covidové pacienty, nemoc má svá specifika. Ne všichni pacienti se dostanou na špičkové pracoviště, říká.
Čísla v Moravskoslezském kraji dále stoupají.
Počty nakažených stále rychle rostou. Intenzivní péče je z 2/3 zaplněná, přecházíme na další stupeň zajištění lůžek standardní péče. Chtěl bych požádat případné dobrovolníky z oblasti zdravotní a sociální péče, aby se nám přihlásili na [email protected]. pic.twitter.com/1Fstn73f6b
— Ivo Vondrak (@ivondrak) October 7, 2020
Poslanci KDU-ČSL budou chtít na dnešní schůzi sněmovny znovu slyšet od ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), jaké kroky se udělaly ke zlepšení koronavirové situace. Na dnešní tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. Z terénu od lidí z hygienických stanic nemá zprávy o tom, že by se navýšily kapacity takovým způsobem, aby situaci zvládali, uvedl.
"Potkávám se s tím, že stále jsou regiony, v nichž lidé, kteří byli v kontaktu (s nakaženým) a jsou v karanténě, mají šanci se nechat otestovat za pět až sedm dnů. To není normální stav v situaci, ve které jsme," řekl Jurečka. Vláda podle něj slibovala posílení kapacity hygienických stanic, zrychlení testování a trasování kontaktů lidí pozitivních na onemocnění covid-19.
Izraelská vláda v úterý pozdě večer schválila prodloužení uzávěry, která mimo jiné omezuje počet lidí na demonstracích. Původně měla skončit dnes, teď ji ministři prodloužili do 13. října s tím, že může následovat ještě další týden. Podle nich v zemi nákazy koronavirem rychle přibývá.
O prodloužení požádal ministr zdravotnictví Juli Edelstein. Podle izraelské televize je nyní počet lidí nemocných covidem-19 ve srovnání se začátkem září čtyřnásobný. V úterý oznámilo ministerstvo zdravotnictví za minulých 24 hodin 5680 nově nakažených. V Izraeli pracuje 1300 lidí na dohledávání kontaktů nově nemocných a každý z nich je schopen denně objasnit kontakty dvou lidí, což na pokrytí všech nových případů nestačí.
Kumulativní počet případů za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel v 15 nejvíce zasažených zemích EU:
Země | Počet případů za 14 dní na 100 000 obyvatel |
ČR | 326,8 |
Španělsko | 302,4 |
Nizozemsko | 257,0 |
Francie | 248,0 |
Belgie | 233,7 |
Lucembursko | 164,4 |
Maďarsko | 131,0 |
Slovensko | 123,6 |
Rumunsko | 123,1 |
Rakousko | 121,2 |
Dánsko | 116,0 |
Malta | 111,4 |
Irsko | 110,7 |
Portugalsko | 104,0 |
Slovinsko | 101,1 |
Výrazně v uplynulých dnech stoupal rovněž podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů. V neděli dosáhl rekordních 23,74 procenta. V pondělí sice klesl na 17,77 procenta, i přes pokles to ale byl druhý největší podíl nakažených na počtu testů od začátku epidemie. Údaje o podílu za úterý zveřejní ministerstvo až dnes večer.
Za vyšším podílem pozitivních testů je pokles trasování kontaktů krajskými hygienickými stanicemi, napsal v pondělí na Twitteru ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch, který vede laboratorní skupinu ministerstva zdravotnictví. Více lidí než hygienici posílají podle něj na testy praktičtí lékaři, které nakažení vyhledají už kvůli začínajícím příznakům nemoci. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je za vyšším podílem nakažených na počtu testů také úbytek testů samoplátců.
Rumunsko je ode dneška další zemí, kde pro lidi přijíždějící z Česka platí povinná karanténa. V úterý Bukurešť na seznam rizikových států připsala také Slovensko, Maďarsko, Francii nebo Itálii. V Rumunsku lidé z těchto zemí musejí do dvoutýdenní karantény. Pokud budou mít po osmém dni negativní test na koronavirus, budou moci desátý den izolaci předčasně opustit.
Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze v úterý dosáhl rekordních 856. Předchozí nejvyšší denní nárůst ze 17. září byl téměř o stovku případů nižší. Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno celkem 19 633 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
V Německu přibylo za poslední den 2828 nových případů nákazy koronavirem a 16 úmrtí, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 2639 nově potvrzených případů a 12 úmrtí.
Více než polovina nakažených se již z nemoci vyléčila. Lidí aktuálně trpících covidem-19 je 40 440. U většiny nemocných má covid-19 lehký průběh, v nemocnicích je nyní jen zhruba 3,8 procenta z aktuálně nemocných.
Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl v úterý rekordních 4457. Předchozí rekord z pátku tak překonal o skoro 700 případů.
Od březnového začátku epidemie tak již bylo v zemi potvrzeno přes 90 000 případů nákazy. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V úterý také přibylo dalších 13 úmrtí lidí nakažených koronavirem na celkových 794.
Brazílie oznámila 41 906 nových případů nákazy koronavirem, což představuje nejvyšší denní přírůstek infekce od 11. září. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.
Od začátku pandemie se v nejlidnatější zemi Latinské Ameriky - Brazílie má přibližně 212 milionů obyvatel - nakazilo téměř 4,97 milionu lidí, z nichž 147 494 nákaze podlehlo.
Bohaté země by se mohly přiblížit k předpandemickému stavu koncem příštího roku. V rozhovoru s listem The Wall Street Journal (WSJ) to dnes řekl spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates. Odhad ovšem podmínil tím, že bude široce dostupná účinná vakcína proti covidu-19. "Koncem příštího roku by se situace mohla vrátit víceméně do normálu, tedy v nejlepším možném případě," uvedl čtyřiašedesátiletý Gates na virtuálním summitu generálních ředitelů pod záštitou WSJ.
Šok způsobený pandemií nemoci covid-19 může ve Spojených státech a Evropě v příštích devíti měsících zdvojnásobit podíl firem, které budou v prodlení se splácením svých závazků. Uvedla to ve své zprávě ratingová agentura S&P Global. Dodala však, že rekordní tempo snižování ratingu z posledních měsíců nyní zpomaluje.
Nejvýše postavený americký generál Mark Milley a lídři několika složek armády Spojených států jsou v izolaci kvůli pozitivnímu testu na koronavirus u jednoho z velitelů pobřežní stráže. Admirál Charles Ray podle informací televize CNN v poslední době absolvoval v Pentagonu několik schůzek se členy sboru náčelníků štábů, kterému Milley šéfuje. Americké ministerstvo obrany uvedlo, že lidé, kteří byli s Rayem v kontaktu, dnes ráno podstoupili testy.
V uplynulých dnech se nákaza koronavirem potvrdila u tří novinářů informujících o dění v Bílém domě. Tamní protipandemická opatření lze přitom v nejlepším případě označit za laxní, i pokud jde o naprosté základy, jako je nošení roušek. Pondělní oznámení, že se koronavirem nakazila také Trumpova mluvčí Kayleigh McEnanyová, ke zklidnění obav nepřispělo.
Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu, kde se bude americký prezident dál zotavovat z covidu-19, nepochybně prohloubí stres novinářů, kteří na místě pracují, píše agentura AP.
V jižních Čechách přibylo za uplynulých 120 hodin 790 nových případů koronaviru. Sedm lidí v souvislosti s koronavirem za posledních pět dní zemřelo. Za stejnou dobu se 577 nemocných uzdravilo. Aktuálně pozitivních je v kraji 1517 lidí. Nákaza se prokázala na zhruba stovce jihočeských škol, z toho sedm jich je zavřených.
Americký prezident Donald Trump po klidné noci v Bílém domě nehlásí žádné příznaky covidu-19. Uvedl to dnes jeho lékař Sean Conley, který stav šéfa Bílého domu hodnotí jako velice dobrý. Trump předtím prostřednictvím Twitteru avizoval, že se za devět dní hodlá zúčastnit plánované druhé debaty se svým volebním vyzyvatelem Joem Bidenem. Američtí novináři zároveň upozornili na další dva případy koronavirové nákazy v okruhu prezidentových spolupracovníků.
Na Vysočině přibylo za posledních čtyřiadvacet hodin 118 potvrzených případů onemocnění covid-19, dva dny předtím se denní přírůstky držely pod stovkou. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice zveřejněných k dnešním 18:15. Celkem je teď na Vysočině 1596 lidí nemocných covidem-19.
Za úterý zatím laboratoře odhalily dalších 1611 nakažených, což je více než v pondělí za stejnou dobu. Statistika zemřelých se od rána rozšířila o 31 obětí, osm z nich připadá na dnešek. Dosud v ČR zemřelo s koronavirem celkem 789 lidí.
K úhradě testů na covid-19 mohou lidé použít benefitní poukázky nebo karty, většinou ve vybraných laboratořích, klinikách a dalších testovacích místech. Firmy nabízející zaměstnanecké benefity v současné době zaznamenávají obecně větší zájem o produkty z oblasti zdravotnictví.
Trump stejný příspěvek umístil i na Twitter. Tato sociální síť jej neodstranila, přidala k němu však upozornění, že porušil pravidla platformy o šíření "zavádějících a potenciálně nebezpečných informací souvisejících s covidem-19". "Twitter ovšem dospěl k závěru, že by mohlo být ve veřejném zájmu, aby tweet zůstal dostupný," vysvětluje společnost svůj postup.
Flu season is coming up! Many people every year, sometimes over 100,000, and despite the Vaccine, die from the Flu. Are we going to close down our Country? No, we have learned to live with it, just like we are learning to live with Covid, in most populations far less lethal!!!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 6, 2020
"Naučili jsme se s ní žít, stejně jako se učíme žít s covidem," vzkázal dnes americký prezident, jenž se sám touto nemocí nakazil. Dodal, že covid-19 je "u většiny populací mnohem méně smrtící" než chřipka, ačkoli dosavadní poznatky nasvědčují opaku. Jen ve Spojených státech je s epidemií spojováno už kolem 210 000 úmrtí, zatímco tamní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že chřipka od roku 2010 v zemi způsobila mezi 12 000 a 61 000 úmrtími ročně.
Sociální síť Facebook dnes odstranila příspěvek z oficiálního účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli porušení pravidel namířených proti dezinformacím o covidu-19. S odvoláním na mluvčího společnosti Andyho Stonea o tom informovala televize CNN. Trumpovo vyjádření nemoc z koronaviru prezentovalo jako menší hrozbu, než je běžná chřipka.
"Zasíláme do všech nemocnic cestou ministerstva nebo krajů dotaz na jejich odhad těchto osob, abychom věděli, s jakým procentem v kapacitě můžeme počítat, kdybychom je dostali mimo nemocnice," dodal Černý.
V nemocnicích by podle odhadů nemuselo být asi deset i více procent pacientů aktuálně hospitalizovaných s covidem-19. Na jednání dnešního senátního výboru pro zdravotnictví a sociální péči to řekl předseda České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní péče Vladimír Černý, který vede poradní skupinu ministerstva zdravotnictví pro sledování kapacit v nemocnicích. Přesnější odhady chce ministerstvo zdravotnictví zjistit z každé nemocnice.
Pro viceprezidenta a jeho vyzyvatelku to bude jediný přímý střet před televizními kamerami v rámci kampaně. Přichází osm dní po první debatě prezidentských kandidátů a osm dní před termínem, na který je naplánována druhá debata Donalda Trumpa a Joea Bidena. Nad jejím osudem se ovšem vznášejí otazníky kvůli zdravotním problémům šéfa Bílého domu Trumpa, který se nakazil koronavirem.
Bývalý guvernér státu Indiana Pence a kalifornská senátorka Harrisová se utkají ve městě Salt Lake City. Jejich debata začne ve středu ve 21:00 místního času (ve čtvrtek 03:00 SELČ) a potrvá 90 minut. Moderovat ji bude šéfka washingtonské redakce listu USA Today Susan Pageová.
Průhlednou bariérou z plexiskla od sebe budou při nadcházející televizní debatě odděleni americký viceprezident Mike Pence a demokratická uchazečka o jeho post Kamala Harrisová. Toto i další opatření spojená se šířením covidu-19 tento týden oznámili organizátoři akce. Podle agentury Reuters letos okolnosti učinily viceprezidentský předvolební duel nezvykle významným.
Světová obchodní organizace (WTO) revidovala svůj odhad vývoje obchodu se zbožím na letošní a příští rok. Díky zlepšení situace od června čeká letos pokles obchodu jen o 9,2 procenta místo původních nejméně 13 procent. Oživení v příštím roce však má být mnohem mírnější a současně WTO varovala, že rizikem může být případné další uzavření ekonomik kvůli druhé vlně šíření nemoci covid-19. V příštím roce by měl globální obchod se zbožím vzrůst o 7,2 procenta. V dubnu přitom organizace čekala oživení o 21 až 24 procent.
Hasiči Plzeňského kraje odpoledne dovezli respirátory pro všechny učitele mateřských, základních, středních a speciálních škol na přeštickou požární stanici. Ve středu od 09:00 je budou jednotlivé územní odbory hasičů rozvážet na určená distribuční místa obcí s rozšířenou působností.
Lidé v Karlovarském kraji se budou moci od středy objednat na odběrová místa k otestování na covid-19 prostřednictvím jedné telefonní linky. Nové call centrum bude určeno pro lidi se žádankou od lékaře nebo od hygieniků, ne pro samoplátce. Jednotný systém pro rezervaci termínů byl zřízen na základě rozhodnutí Krizového štábu Karlovarského kraje, informoval dnes novináře hejtman Petr Kubis (ANO).
"Chceme, aby se občan dovolal na jedno telefonní číslo a my ho nasměrujeme do volného časového prostoru na odběrové místo v rámci kraje s tím, že budeme přihlížet k jeho místu bydliště. Může se stát, že pokud nebude někde volno, tak mu nabídneme, aby dojel třeba do jiného města," řekl Kubis.
Cítím se skvěle, oznámil na Twitteru Donald Trump. Včera byl propuštěn z vojenské nemocnice, kde se léčil kvůli nemoci covid-19.
K dnešnímu 6. říjnu je ve Fakultní nemocnici Brno hospitalizováno 67 covid pozitivních pacientů.
@FNBrno zaznamenala v posledních dnech zvýšený počet covid pozitivních pacientů. Největší nárůst byl na Klinice infekčních chorob během uplynulého víkendu, do péče bylo přijato 26 pacientů. K 6. 10. je zde hospitalizováno 67 pozitivních pacientů.https://t.co/VSDlgrCeMt#fnbrno pic.twitter.com/gYqRSWiNY6
— FN Brno (@FNBrno) October 6, 2020
Počet turistů v Chorvatsku za prvních devět měsíců letošního roku kvůli pandemii nemoci covid-19 klesl o 60,7 procenta na 7,4 milionu. Z toho počet turistů ze zahraničí se snížil o 64,4 procenta na 5,9 milionu. Uvedla to zpravodajská agentura Hina s odvoláním na údaje z registračního systému pro turisty eVisitor. Podle počtu přenocování tvořili Češi čtvrtou největší skupinu zahraničních turistů v zemi.
Počet turistů v Chorvatsku za prvních devět měsíců letošního roku kvůli pandemii nemoci covid-19 klesl o 60,7 procenta na 7,4 milionu. Z toho počet turistů ze zahraničí se snížil o 64,4 procenta na 5,9 milionu. Uvedla to zpravodajská agentura Hina s odvoláním na údaje z registračního systému pro turisty eVisitor. Podle počtu přenocování tvořili Češi čtvrtou největší skupinu zahraničních turistů v zemi.
Do pátku by mohlo začít sebereportování nakažených covidem-19. V pilotním testování formulář na pomoc hygienikům vyplnilo už téměř 300 lidí. Na Twitteru to napsal vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla. O webovém formuláři, kde by lidé potřebné informace mohli vyplnit ještě před kontaktování hygienou, mluvil premiér Andrej Babiš (ANO) už 9. září. Jeho spuštění avizoval už v týdnu od 21. září bývalý ministr Adam Vojtěch (za ANO).
Samoreportování se nám hezky rozjíždí, celkově máme 274 předvyplněných formulářů. Pro všechny bude tato funkcionalita dostupná do pátku 👍. @ChytraKarantena
— Vladimir Dzurilla (@vdzurilla) October 5, 2020
Uzavírání škol jako opatření proti šíření koronaviru podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) nedává smysl, pokud ho nebudou doprovázet i jiná omezení zabraňující sdružování dětí mimo školy. Všechny evropské státy se podle něj snaží nastavit především taková pravidla, aby bylo možné zachovat prezenční vzdělávání co nejdelší dobu. Plaga o tom tento týden bude jednat s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO).
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice v Libereckém kraji. Řekl to mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Městská nemocnice v Jablonci nad Nisou kvůli tomu uzavřela ortopedické oddělení. Plánované operace se do odvolání ruší a pacienti, kteří tam ještě leží, budou přeloženi na lůžka jiných operačních oborů, uvedla pro ČTK mluvčí jablonecká nemocnice Jana Válková.
Před 14:00 dorazilo na Vysočinu 140 800 respirátorů určených pro pracovníky škol. Ve středu je začnou hasiči rozvážet do 15 obcí s rozšířenou působností. Respirátory uvolnila vláda pro všechny mateřské, základní a střední školy včetně soukromých a církevních.
Objem schválených žádostí i čerpání z programů COVID II, III, Praha a plus se k 25. září podle aktuální statistiky České národní banky zvýšily oproti předchozímu týdnu téměř dvojnásobně. Objem schválených žádostí vzrostl o 2,2 miliardy na 31,5 miliardy korun. Čerpání se zvýšilo o 1,9 miliardy na 25,2 miliardy korun. V posledních týdnech hodnoty rostly přibližně o miliardu korun.
Tábor rozdělí zdravotním a sociálním službám na zmírnění dopadu koronaviru 179 676 Kč, které přišly od jara na speciální transparentní účet s pracovním názvem Táborská káď. Radnice dostala devět žádostí o podporu ve výši 418 000 Kč, z provozní rezervy rozpočtu města tak doplatí 238 324 korun. Záměr schválili zastupitelé.
Ve Zlínském kraji podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví přibylo za pondělí 231 případů nákazy koronavirem. K pondělnímu ránu se počet případů za předchozí den zvýšil o 97 případů. V kraji je jich dosud od březnového začátku epidemie 4409, aktuálně nemocných je 2282 lidí. V pondělí jich bylo 1973.
Nejvíce nemocných je dosud na Uherskohradišťsku, které je na tzv. semaforu ministerstva zdravotnictví červené, což značí nejvyšší riziko nákazy koronavirem. Zlínsko, Kroměřížsko a Vsetínsko mají na semaforu oranžovou barvu, což znamená druhý stupeň nebezpečí.
Rumunsko od středy zařadí Česko a Slovensko kvůli koronaviru na seznam rizikových zemí. Po příjezdu z obou zemí budou muset lidé do 14denní karantény.
🇨🇿🇷🇴⚠️ #Rumunsko zařadí od 7. října Česko mezi rizikové země. Češi přijíždějící do země tak musí do karantény. Výjimku mají osoby, které na území Rumunska zůstávají po dobu kratší než 3 dny a předloží negativní test ne starší než 48 hodin. → https://t.co/7DhUkDfMEV
— MZV ČR (@mzvcr) October 6, 2020
Karlovarský kraj dnes od státu obdrží respirátory určené pro školy, 73 740 kusů ochranných pomůcek dorazí do skladu na krajský úřad odpoledne. Ve čtvrtek je hasiči rozvezou do jednotlivých škol. Novináře o tom informoval hejtman Petr Kubis (ANO). Ochranné pomůcky dostane všech 256 škol v kraji včetně soukromých.
Radnice ve Frýdlantu na Liberecku rozdala školákům na druhém stupni základních škol a také pedagogům více než 1900 nanoroušek se stříbrem, které je mají ochránit v sílící koronavirové pandemii. Už v polovině září rozdělil Liberecký kraj mezi žáky základních a středních škol přes 402 150 nanoroušek a ve středu rozvezou hasiči do škol ještě 117 110 respirátorů, které pro pedagogy uvolnila vláda.
Státní fond podpory investic k dnešku u programu Covid ubytování eviduje 2836 žádostí za zhruba 1,6 miliardy korun. Na Twitteru to dnes napsala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Její resort kompenzace pro ubytovací zařízení, která musela na jaře kvůli vládním opatřením proti koronaviru zůstat zavřená, připravil. Administraci programu má na starost SFPI. Příjem žádostí byl spuštěn 11. září, zájemci o dotaci mají na podání žádosti čas do 30. října. Vláda na program vyčlenila 3,3 miliardy korun.
Státní fond podpory investic přijal k dnešnímu dni 2 836 žádostí za téměř 1,6 miliardy korun v programu #COVID - Ubytování. Žádat lze do 30. října 2020. #sfpi @mistnirozvoj
— Klara Dostalova (@DostalovaK) October 6, 2020
Jihočeské divadlo ruší kvůli koronaviru některá činoherní představení. V souboru se prokázala nákaza nemocí covid-19. Scéna ruší dnešní a středeční reprízy hry Společenstvo vlastníků, z 9. října přesunuje termín premiéry inscenace Selský baroko. Příští týden ruší divadlo představení Bačkorové, Pod sněhem a Selský baroko.
Středočeský kraj dnes odpoledne převezme 353 000 respirátorů FFP2, které vláda uvolnila na ochranu učitelů a dalších profesí ve školách proti koronaviru. Ve středu je rozveze do obcí s rozšířenou působností, kde si je budou zástupci škol vyzvedávat, řekla ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.
Distribuce respirátorů dnes začala z policejního skladu v Opočínku u Pardubic, vláda jich uvolnila celkem 2,9 milionu. Do krajů je rozvážejí profesionální hasiči. Další distribuce je na krajích.
Rakousko k dnešnímu dni eviduje 9207 aktivních případů nákazy koronavirem. To je podle agentury APA dosud nejvyšší číslo od počátku epidemie covidu-19. Otestovat se v pondělí nechala i celá vláda kancléře Sebastiana Kurze, žádný z ministrů ale neměl test pozitivní.
Za posledních 24 hodin v Rakousku, které má 8,9 milionu obyvatel, přibylo 923 potvrzených případů nákazy. V nemocnicích po celé zemi je nyní téměř pět stovek lidí, z toho 101 na jednotkách intenzivní péče.
Za vyšším podílem pozitivních testů je pokles trasování kontaktů krajskými hygienickými stanicemi. Více lidí než hygienici posílají na test praktičtí lékaři, které nakažení vyhledají kvůli příznakům. Na Twitteru to napsal ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch, který vede laboratorní skupinu ministerstva zdravotnictví. Podíl nových pozitivních testů začal v září růst, v neděli byl podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 25 procent.
"Před jedním či dvěma týdny jsem upozorňoval, že tato situace nastane. Pokles trasování povede k poklesu počtu indikovaných testů přes KHS, k růstu indikací od praktiků a k růstu procenta pozitivních v laboratořích. Roste nám nálož v populaci, jen ji pořádně nevidíme," napsal Hajdúch. Důkazem je podle něj i nárůst hospitalizací asi o třetinu ve srovnání se začátkem září.
Věřili byste, že jsou skupiny obyvatel, kde i nyní % infikovaných pořád klesá? Ano, jsou to preventivně testovaní horníci z OKD:
— Marián Hajdúch (@marian_hajduch) October 3, 2020
1.Cyklus (týden 1-2): 4 promile
2.Cyklus (týden 3-4): 3.5 promile
3.Cyklus (týden 5-6): 1 promile
Proč? Testovani+trasovani+protiepidemická opatření.🤝
Bary v Paříži a na jejích předměstích musí od dnešního rána zůstat zavřené. Ve francouzské metropoli začala také platit nová a přísnější pravidla pro provoz restaurací, obchodních center a sportovišť. Omezení reagují na zhoršující se epidemii koronaviru a budou platit minimálně 14 dní. Pařížský policejní prefekt Didier Lallement v pondělí upozornil, že bude "nekompromisní s těmi, kdo chtějí neustále obcházet pravidla."
Restaurace ve francouzském hlavním městě a okolí mohou být podle nových pravidel otevřené v "běžných otevíracích hodinách". Zostřená pravidla vyžadují minimálně metrové odstupy mezi stoly, u jednoho smí sedět nanejvýš šest osob. Všichni hosté musí mít nasazenou roušku, s výjimkou samotné konzumace.
V Paříži a nejbližším okolí také platí zákaz pořádání trhů, odborných veletrhů a organizovaných akcí na výstavištích. Svatby, studentské večírky a všechny podobné oslavy, pořádané v prostorách pronajatých za tímto účelem, jsou též zakázané. Zákaz platí rovněž pro kongresy a představení v šapitó, jako jsou cirkusová představení.
Ve Španělsku, které se i nyní potýká s vysokým přírůstkem nakažených, ode dneška platí částečná uzávěra pro zhruba 5,2 milionu lidí. Převážná většina z nich žije v oblasti Madridu. Lidé nesmí opustit obvod své obce, s výjimkou cesty za prací, školou či lékařem. Dnes tato nařízení začala platit ve městech León a Palencia na severozápadě Španělska.
Itálie, která se s druhou vlnou šíření nemoci vyrovnává v porovnání s jinými evropskými státy relativně dobře, zvažuje zavedení povinnosti nosit mimo domov roušku. Očekává se, že nařízení schválí tamní vláda večer.
Italové si podle současných opatření musí zakrývat ústa a nos mimo domov v obchodech, kancelářích nebo ve veřejné dopravě, připomíná agentura APA. Podle vládního návrhu by se omezení nově vztahovalo na všechny venkovní i vnitřní prostory.
Ministr zdravotnictví Roberto Speranza parlament požádal o prodloužení nouzového stavu, který platí do příštího čtvrtka, a to až do 31. ledna 2021. Parlament o prodloužení bude hlasovat.
Zákaz více než 20 lidí na vnějších hromadných akcích se nevztahuje na hony zvěře a výlovy rybníků. Nesmějí ale na ně navazovat společenská shromáždění. Dnes to sdělili zástupci ministerstva zemědělství, podle kterých to úřadu potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Na jaře byly společné hony zakázané.
V Rusku za uplynulý den přibylo 11 615 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší údaj od 11. května. Velká část infikovaných - 4082 - připadá na Moskvu. Podle štábu ustaveného k řešení epidemie asi 28 procent nově nakažených nevykazuje žádné symptomy.
Za minulých 24 hodin s covidem-19 zemřelo 188 pacientů, takže celkově má Rusko už 21 663 zemřelých. Od začátku epidemie se v zemi potvrdil koronavirus u více než 1,2 milionu lidí.
Před podceňováním nemoci covid-19 varovali na sociálních sítích lékaři infekčních oddělení několika nemocnic. Požádali vládu, aby zajistila dostatek léku remdesivir, a lékaře, kteří se nespecializují na infekční nemoci, aby nekomentovali závažnost koronavirové pandemie. Prohlášení zveřejnili dva vedoucí lékaři JIP infekčních oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a Fakultní nemocnice Ostrava, Hynek Bartoš a Jiří Sagan, a primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle.
V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 261 potvrzených případů nemoci covid-19. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo i 20 hospitalizovaných, kterých je celkem 163. Týdenní nárůst je 2489 případů.
Nově budou testy na covid-19 provádět i v Nemocnici na Františku nebo v Nymburce.
ODBĚROVÁ MÍSTA. Dál posilujeme v Praze. Nově se bude možné nechat otestovat v nemocnici Na Františku, na pražském výstavišti v Holešovicích nebo v Praze 6 na Evropské 423. Další odběrové místo otevíráme i v nemocnici v Nymburku.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) October 6, 2020
Rekord dnes hlásí Maďarsko, kde za posledních 24 hodin zaznamenali 20 mrtvých s covidem-19. Celková bilance tak vzrostla na 853 zemřelých. V zemi s 9,7 miliony obyvatel se od počátku epidemie nakazilo již 32 298 lidí, z toho 818 za poslední den. V maďarských nemocnicích je nyní 627 nakažených koronavirem, 37 z nich je připojeno na plicní ventilaci.
V Polsku za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 rekordních 58 nakažených. V Polsku se v pondělí nákaza koronavirem potvrdila u dalších 2236 osob. Dosavadní rekord, který polské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo v sobotu, činí 2367 infikovaných za den. V Polsku s 38 miliony obyvatel se koronavirus od propuknutí epidemie potvrdil již u 104 316 lidí.
Výrazně přibylo za poslední týden v Polsku také pacientů, kteří museli být kvůli vážnému průběhu covidu-19 připojeni na plicní ventilaci. Zatímco minulé úterý jich bylo 141, dnes jich polské ministerstvo uvádí již 263.
Agentura AP upozornila na to, že se Bílý dům Trumpovým návratem proměnil na oddělení s nejméně dvěma nakaženými pacienty - Trumpem a jeho ženou Melanií. V budově přitom pracují desítky lidí a řada z nich se nyní obává, že by mohli být rovněž vystaveni nákaze. Podle AP si řada příslušníků prezidentovy ochranky stěžovala na to, že Bílý dům přistupuje velmi laxně k nošení roušek a nebere ohledy na možný přenos nemoci mezi zaměstnanci rezidence.
Obavy z nákazy nyní rostou také mezi reportéry amerických médií, kteří pokrývají dění Bílém domě. Třem z nich v posledních dnech vyšly pozitivní testy, podle mnohých se v prezidentském sídle dodržují doporučení odborníků na veřejné zdraví jen velmi laxně. Obavy ještě narostly poté, co se nákaza potvrdila u tiskové mluvčí Kayleigh McEnanyové. Ta přitom ještě ve čtvrtek pořádala brífink, při němž neměla na ústech roušku.
Reportérka televize CNN Kaitlan Collinsová označila jednání tiskového oddělení Bílého domu za "přinejlepším nezodpovědné". "Je to frustrující," prohlásil Jonathan Karl ze stanice ABC. "Upřímně, jsem z toho naštvaný," dodal.
Návrat amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po pobytu v nemocnici, kde se zotavoval z nákazy koronavirem, vyvolal rozpaky a kritiku řady médií, opozičních politiků či lékařů. Podle mnohých z nich Trump i přes vlastní zkušenost s covidem-19 toto onemocnění zlehčuje. V USA na nemoc zemřelo už více než 210 tisíc lidí.
"Je nevysvětlitelné, že prezident Spojených států, který aktivně šíří miliony částic viru, vejde bez roušky do té budovy, v níž je ohromné množství zaměstnanců," prohlásil profesor Jonathan Reiner z lékařské fakulty Univerzity George Washingtona s odkazem na Trumpův návrat do Bílého domu.
Prezident se na cestě z nedaleké nemocnice Waltera Reeda zastavil na jednom z balkónů své rezidence před čtveřicí amerických vlajek, sundal si roušku a ukazoval přítomným kamerám vztyčené palce a krátce také zasalutoval. Následně se stále bez roušky odebral do Bílého domu, kde jej obklopil tým lidí a nahrál s ním video, jež se krátce nato objevilo na sociálních médiích. Ve videu Trump vyzval Američany, aby se viru nebáli, dál pokračovali ve svých životech a nenechali se nemocí zastrašit.
V případě finančních potíží způsobených dopady šíření koronaviru je možné požádat bezplatně do konce roku o odložení platby daně nebo její rozložení na splátky. V tiskové zprávě o tom informovala Finanční správa. Standardně je podle zákona za žádost o odložení splátek daně správní poplatek 400 korun.
V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu upozorňujeme veřejnost na možnost požádat o odložení platby daně nebo její rozložení na splátky. ⏳💸⌛
— Finanční správa ČR (@financnisprava) October 6, 2020
Bezplatnou žádost je potřeba podat do konce tohoto roku.https://t.co/XP25mDq7fN pic.twitter.com/SkItmngTmR
Teprve minulý týden překročil celkový počet lidí pozitivně testovaných na covid-19 v pětapůlmilionovém Finsku deset tisíc. To je méně než například ve srovnatelně lidnatém Slovensku.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) přednesl na ranní videokonferenci vládní rady pro zdravotní rizika témata, která potřebuje vyřešit pro vypracování systému opatření proti covidu-19. Jednat bude nyní s jednotlivými ministry. Po jednání to řekl hejtman Vysočiny pověřený vedením Asociace krajů Jiří Běhounek (za ČSSD). Prymula by měl jednat s ministry kultury, školství, vnitra i dalšími resorty.
"Sejde se kvůli tomu, pravděpodobně ve čtvrtek, znovu vláda," uvedl Běhounek.
Kompletní test pro diagnostiku covidu-19 a typy chřipky A a B v úterý v Praze představili zástupci Univerzity Karlovy (UK). Komplex odběrové sady a izolačního a detekčního kitu má za úkol zrychlit proces testování a pomoci, až se začnou tyto nemoci vyskytovat současně. Vyvinuli ho odborníci z UK a komerční sféry. Část produktu, konkrétně test na covid-19, představila univerzita počátkem září. Už je v prodeji. S vládou o něm podle rektora UK Tomáše Zimy univerzita dosud nejednala.
Z policejního skladu v Opočínku u Pardubic začala distribuce respirátorů pro školy. Vláda jich uvolnila 2,9 milionu na ochranu učitelů a dalších profesí ve školách proti koronaviru. Do krajů rozvezou respirátory profesionální hasiči. Řekla to mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.
Ve druhém kole senátních voleb budou moci voliči, kteří mají nařízenou karanténu, opět využít drive-in stanoviště. Jejich aktualizovanou mapu zveřejnilo na Twitteru ministerstvo vnitra.
Krajské volby jsou za námi, tento týden ale ještě ve 26 obvodech proběhne druhé kolo voleb do Senátu 📩Pokud jste v karanténě nebo izolaci, můžete opět volit na drive-in stanovišti 🚙 A to už zítra od 7 do 15 hodin ⏰Aktualizovanou mapu drive-in najdete na https://t.co/0kHieq5s2r
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) October 6, 2020
Fakultní nemocnice Brno chystá další lůžka pro případné pacienty s nemocí covid-19. Nyní má 67 hospitalizovaných na klinice infekčních chorob. V rezervě má 22 lůžek a v případě potřeby může vytvořit další, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Fakultní nemocnice u svaté Anny má 34 pacientů s covidem-19.
V Olomouckém kraji za posledních 24 hodin přibylo 270 potvrzených nákaz nových koronavirem, což je druhý nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Rekordní byl čtyřiadvacetihodinový nárůst v sobotu 3. října, kdy činil 289 potvrzených nákaz covidem-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Uherskohradišťská nemocnice hledá na dočasnou výpomoc anesteziology, řekl ředitel nemocnice Petr Sládek. Kvůli koronavirové epidemii je anesteziologů více potřeba, především u lůžek na anesteziologicko resuscitačním oddělení, kde leží pacienti s vážným průběhem onemocnění covid-19.
"Kdybychom měli více anesteziologů, mohli bychom kolegy, kteří by nám přišli na pomoc, využít k uspávání u operací a naši anesteziologové by se mohli soustředit na péči o pacienty s covidem na lůžkách," uvedl Sládek. Momentálně je v nemocnici 62 pacientů s koronavirem, z toho 11 jich je na umělé plicní ventilaci.
Česká republika v současnosti vykazuje nejvyšší procento pozitivních testů ze všech zemí Evropské unie, už v druhé polovině září překročil deset procent a stále roste. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je klouzavý průměr za posledních sedm dnů přes 15 procent. Objeví se ovšem i dny, kdy je procento pozitivních testů podstatně vyšší, zejména o víkendech, kdy se testuje méně. Například v neděli 4. října vyšla pozitivně skoro čtvrtina všech testů. Druhé místo v této statistice patří aktuálně Španělsku.
Lékaři z infekčních oddělení českých nemocnic vyzývají odborníky z jiných oblastí medicíny, aby k situaci ohledně pandemie covid-19 raději mlčeli. Reagují tak například na nedávné prohlášení kardiochirurga Jana Pirka a stomatologa Romana Šmuclera. Dopis, který lékaři sepsali, zveřejnil server Neovlivní.cz.
Pravidelná zkouška sirén se tuto středu neuskuteční. Uvedla to mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená. Důvodem je nouzový stav, který v Česku znovu platí od pondělí kvůli epidemii koronaviru. Sirény nezněly v poledne ani první dubnovou a květnovou středu, tedy v době, kdy v zemi také platil stav nouze a omezení kvůli šíření nemoci covid-19. Hasiči zkoušku ruší kvůli tomu, aby v takových situacích sirény nevyvolaly paniku.
Počet nakažených koronavirem z Moravskoslezského kraje vzrostl v pondělí o dalších 318 lidí, region tak překonal hranici 10 000 nakažených. Na počátku týdne přibylo o 75 případů víc než v neděli. Situaci v kraji ale ovlivňuje nákaza v ostravském Domově pro seniory Slunečnice, kde je nyní největší ohnisko v regionu. Od počátku pandemie onemocnělo v regionu 10 103 lidí z regionu. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Nové odběrové místo na covid-19 v areálu holešovického Výstaviště v úterý otevře pražský magistrát ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics. Řekl mluvčí GHC Genetics Michal Mikšík. Standardně bude odběrové místo v provozu každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin.
Zopakujte si, jak se má člověk chovat, pokud získá pocit, že je nakažený koronavirem, nebo když se potká s někým, u koho už byla nákaza prokázána.
Počet firemních bankrotů ve Spojených státech v prvních třech čtvrtletích letošního roku vrostl o 33 procent na 5529 případů, protože hospodářská recese způsobená pandemií covidu-19 těžce zasáhla řadu podniků. Vyplývá to z údajů společnosti Epiq. V samotném září se počet firemních bankrotů meziročně zvýšil dokonce o 78 procent na 747 případů.
Vývoj kolem nemoci covid-19 u amerického prezidenta Donalda Trumpa se rychle stal předmětem celé řady divokých spekulací a konspiračních teorií. Na internetu se v posledních dnech šířily dezinformace o údajném dvojníkovi šéfa Bílého domu či o tom, že jeho infekce byla naplánovaná, uvádí zpravodajský web BBC. Některé příspěvky se prý zdají být politicky motivované, zatímco situaci nijak nepomáhá nepřehledná komunikace z oficiálních zdrojů.
Fámy spojené s jeho diagnózou mapuje i web BuzzFeed News, který evidoval už skoro dvě desítky různých druhů nepotvrzených, zavádějících či nepravdivých tvrzení.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek vyzval občany, aby byli opatrní, ohleduplní a dodržovali platná opatření proti šíření koronaviru, a pomohli tak lékařům a dalším zdravotníkům zvládnout epidemii nemoci covid-19. V dopise zveřejněném na stránkách komory napsal, že současná vážná situace je způsobená "naší letní lehkomyslností a chybnými rozhodnutími vládnoucích politiků", ale když budou lidé zodpovědní, dá se podle něj zvládnout.
Kubek zdůraznil, že covid je závažnější než sezonní chřipka a je nebezpečné ji podceňovat či bagatelizovat. Na druhou stranu není třeba podléhat panice. Pokud jsou lidé nemocní, nemají se bát zajít k lékaři do ordinace či nemocnice. "Buďte však ohleduplní k nám zdravotníkům i k ostatním pacientům a pokud máte příznaky akutního respiračního onemocnění, kontaktujte nejprve telefonicky svého praktického lékaře," uvedl prezident lékařské komory.
Primář oddělení ORL (ušní, nosní, krční) v Thomayerově nemocnici Jan Paska tvrdí, že rozdíl mezi příznaky nemoci covid-19 a chřipky je v rané fázi prakticky nemožné poznat.
V Praze přibylo v pondělí 457 potvrzených případů onemocnění covid-19, je to nejméně za šest dní. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie potvrdily laboratoře 18 789 pozitivních testů v metropoli, přes 10 100 lidí se z nemoci už vyléčilo a 173 pacientů s onemocněním covid-19 zemřelo. S nemocí se tak nyní potýká 8505 lidí.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v otevřeném dopise poděkoval zdravotníkům za jejich práci během epidemie a zároveň je varoval, aby onemocnění covid-19 nepodceňovali.
Sdělení pro všechny mé kolegy lékaře a členy České lékařské komory. https://t.co/esCmoAWhZN
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 5, 2020
Trump po svém návratu do Bílého domu ještě prostřednictvím twitteru zveřejnil další video, v němž Američany ještě jednou vyzývá, aby se covidu-19 nebáli a aby ho nenechali ovládnout své životy.
"Porazíte ho. Máme nejlepší lékařské vybavení. Máme nejlepší léky," prohlásil Trump. Řekl, že se o viru mnohé dověděl.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 5, 2020
Nejvíce se nyní nemoc šíří na Uherskohradišťsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přes 380 nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. V žádném jiném regionu množství nových případů nepřesáhlo tři stovky.
K této hranici se ještě blíží Náchodsko, kde bylo za uplynulý týden zaznamenáno 281 případů na 100 000 obyvatel.
Nárůst nakažených koronavirem v Česku v pondělí opět zrychlil. Přibylo 3119 potvrzených případů nemoci covid-19, což je čtvrtý nejvyšší přírůstek od začátku epidemie v zemi. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Od 1. března, kdy se v České republice objevily první případy covidu-19, bylo zaznamenáno celkem 85 566 nakažených. Více než polovina z nich se již vyléčila, aktuálně nemocí trpí přes 38 000 lidí. Počet úmrtí lidí nakažených koronavirem stoupl v pondělí o 11 na celkových 758.
Německo hlásí 2639 případů koronavirové nákazy za poslední den, dohromady už eviduje 303 258 nakažených. Počet zemřelých s covidem-19 vzrostl o 12 na 9546. Aktuální bilanci dnes ráno zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI).
Německo pokračuje v trendu posledních dní, kdy evidovalo přes 2500 infekcí denně. Podobná čísla země s 83 miliony obyvatel zaznamenávala naposledy v dubnu. Nárůsty jsou však v poslední době nižší než v desetimilionové České republice, kde za poslední den přibylo 3119 potvrzených případů.
Mexiko hlásí rekordní denní nárůst případů koronaviru. Nově se nakazilo 28 115 lidí. Rovněž rekordních 2789 nakažených za den zemřelo. Informovalo o tom v pondělí podle agentury Reuters mexické ministerstvo zdravotnictví po změně klasifikace některých případů nákazy a úmrtí.
V Mexiku se dosud prokazatelně nakazilo 789 780 lidí a 81 877 lidí s covidem-19 zemřelo.
Trump po krátkém letu řekl, že se cítí dobře a vystoupal na balkon, kde si sundal roušku, kterou si schoval o kapsy. Na kamery ukázal oba zdvižené palce a zasalutoval odlétajícímu vrtulníku.
Čtyřiasedmdesátiletý Trump má být nyní nepřetržitě v péči lékařů a ošetřovatelek v Bílém domě.
Helikoptéra s americkým prezidentem Donaldem Trumpem přistává u Bílého domu. Trump se poslední tři dny léčil s nemocí covid-19 ve vojenské nemocnici.
The helicopter carrying President Trump arrives at the White House, bringing him back after three days of hospital treatment for COVID-19 https://t.co/U5qnHU3CKy pic.twitter.com/RVG7MUOfSZ
— CBS News (@CBSNews) October 5, 2020
Prezident Trump opustil vojenskou nemocnici, v níž strávil tři dny, aby se z covidu-19 nadále zotavoval v Bílém domě. Chce brzy pokračovat v kampani.
Lékař Bílého domu mimo jiné sdělil, že Trumpovi byl dvakrát podán dodatečný kyslík, a to v pátek a v sobotu, nyní už je u něj údajně hladina kyslíku v normálu. "V posledních 24 hodinách… naplnil nebo překonal všechna standardní kritéria pro propuštění z nemocnice," řekl Conley. Dodal, že prezident bude nadále mít nepřetržitě k dispozici tu nejlepší zdravotní péči.
Trumpův lékař Sean Conley na tiskové konferenci před vojenskou nemocnicí v Bethesdě uvedl, že hlava státu v úterý v Bílém domě dostane pátou dávku léku remdesvir. "Možná ještě není úplně za vodou," citoval Conleyho zpravodajský web BBC.
Francouzské úřady dnes oznámily 5084 nově nakažených, oproti sobotnímu rekordnímu přírůstku jde o značný pokles. Nižší bilance je však po víkendu, kdy se provádí méně testů, běžná. Počet nově hospitalizovaných pacientů poprvé od 12. dubna překročil 300, píše agentura Reuters. Británie, kde vláda čelí kritice za chybu v systému sledujícím počty nakažených, dnes eviduje 12 594 dalších potvrzených případů nákazy.
Plzeňští policisté vyšetřují podvodné SMS zprávy oznamující zrušení termínu operace nebo vyšetření kvůli koronaviru. Na policii se kvůli nim obrátila Fakultní nemocnice Plzeň, informovala v pondělí Česká televize. Nemocnice vyzývá lidi, kterým podvodná SMS přišla, aby ji informovali, a termín operace či vyšetření si ověřili na příslušném oddělení.
Americký prezident Trump oznámil, že bude vpodvečer propuštěn z nemocnice. Na twitteru napsal, že se cítí velmi dobře, a lidem vzkázal, aby se nemoci covid-19 nebáli.
I will be leaving the great Walter Reed Medical Center today at 6:30 P.M. Feeling really good! Don’t be afraid of Covid. Don’t let it dominate your life. We have developed, under the Trump Administration, some really great drugs & knowledge. I feel better than I did 20 years ago!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 5, 2020
Guvernér státu New York Andrew Cuomo dnes nařídil uzavírku škol v některých čtvrtích stejnojmenného amerického města, které hlásí zhoršení ukazatelů ohledně šíření koronaviru. Vzdělávací zařízení mají být od úterka zavřená v částech Brooklynu a Queensu.
Královská opera v Londýně vydraží obraz ze začátku 70. let minulého století od slavného malíře Davida Hockneyho. Rozhodla se tak ve snaze kompenzovat výpadek z prodeje vstupenek kvůli pandemii koronaviru, která instituci založenou roku 1732 uvrhla do největší krize v její historii.
Írán v uplynulých 24 hodinách zaznamenal rekordních 3902 nových případů nákazy koronavirem. Dalších 235 lidí za stejnou dobu s onemocněním covid-19 zemřelo. Naposledy takto vysoký počet mrtvých islámská republika s 81 miliony obyvatel hlásila 28. července.
Pozitivní test měli už předtím blízká Trumpova poradkyně Hope Hicksová, jeho osobní asistent Nicholas Luna nebo šéf jeho volebního štábu Bill Stepien. Podle posledních informací amerických reportérů jsou mezi nakaženými také dva podřízení McEnanyové.
V okolí amerického prezidenta Donalda Trumpa přibývají další případy koronaviru. Vlastní pozitivní nález na virus SARS-CoV-2 ohlásila mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová. Podle svého prohlášení se nechala od čtvrtka testovat každý den, přičemž až do dneška byl výsledek vždy negativní. "Žádné reportéry, producenty či zástupce tisku neoznačil lékařský tým Bílého domu jako blízké kontakty," uvedla McEnanyová. Americká média podotkla, že v neděli bez roušky promlouvala k novinářům.
V Praze přibyla o víkendu téměř tisícovka potvrzených případů koronaviru, v sobotu to bylo podle dat pražské hygienické stanice 473 pozitivních testů a v neděli 513. Nárůst tak o volných dnech zpomalil, v pátek byl zaznamenán rekordní přírůstek 839 potvrzených nákaz.
Dosud nejvyšší nárůst počtu úmrtí lidí s covidem resort zaznamenal minulý týden ve čtvrtek, kdy zemřelo 22 infikovaných. O jeden případ méně bylo 2. října a 23. září.
Nemoc covid-19 v pondělí testy potvrdily zatím u 1250 lidí, což je o 143 více než v neděli do podvečera. Aktuálně nemocných je 37.763, z toho 1242 v nemocnicích. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
V Česku v neděli zemřelo 24 lidí s koronavirem, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Dnes zatím přibylo dlaších 10 případů na celkových 757 úmrtí.
Věkovou skupinou, ve které je v Plzeňském kraji aktuálně nejvíc nakažených koronavirem, jsou lidé ve věku 30 až 54 let. Nejvíc pozitivně testovaných vykazuje město Plzeň, řekla ČTK po dnešním jednání krajského krizového štábu mluvčí kraje Alena Marešová. Podle ní čísla ukazují dynamický nárůst počtu pozitivních na covid-19, což kopíruje vývoj v ČR.
Kvůli pokračující koronavirové pandemii přijde Ruhpolding v lednu o závody Světového poháru v biatlonu. Ve snaze omezit cestování umístila mezinárodní unie IBU dva díly elitního seriálu do jiného německého střediska Oberhofu. Třetí lednovou zastávkou zůstane podle plánu italská Anterselva.
Slavnostní jmenování nových polských ministrů bylo dnes odloženo poté, co se nákaza koronavirem potvrdila u nastupujícího ministra školství Przemyslawa Czarneka. Do karantény následně musela řada jeho kolegů, informovala agentura Reuters.
Třiačtyřicetiletý nastupující ministr školství oznámil pozitivní test na koronavirus krátce předtím, než měl prezident Andrzej Duda odpoledne jmenovat nové ministry po přestavbě vlády oznámené minulý týden.
Manželka amerického prezidenta Melanie Trumpová oznámila na Twitteru, že se cítí lépe a dobře se zotavuje z nemoci covid-19.
My family is grateful for all of the prayers & support! I am feeling good & will continue to rest at home. Thank you to medical staff & caretakers everywhere, & my continued prayers for those who are ill or have a family member impacted by the virus.
— Melania Trump (@FLOTUS) October 5, 2020
Sbor a orchestr Jihočeského divadla jsou v karanténě. Prokázaly se u nich případy pozitivních na koronavirus. Divadlo ale dál připravuje premiéru operety Polská krev, žádná představení kvůli karanténě neruší. Některé hry jako Společenstvo vlastníků nebo Holky a kluci jsou vyprodané. Kvůli vládním koronavirovým omezením zrušila scéna již dříve reprízy oper Nabucco a La Traviata.
Fakultní nemocnici u svaté Anny kvůli zhoršování epidemické situace v Brně ubývá dárců krve. Ve srovnání s létem má až o pětinu dárců méně. Nemocnice musí víc než polovinu potřebné krve nakupovat.
"Momentálně chybí nejvíce krevní skupiny B+ a 0-. "V Odběrovém centru Krevní banky Fakultní nemocnice u sv. Anny jsme rádi za dárce jakékoliv krevní skupiny. Krev je nenahraditelná tekutina, potřebují ji operovaní pacienti, zejména u některých akutních operací je opravdu velká spotřeba. Člověk sám nikdy dopředu neví, kdy bude krev potřebovat," uvedla primářka Krevní banky Jarmila Celerová.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz ruší všechny schůzky poté, co se v jeho bezprostřením okolí vyskytl člověk, testovaný pozitivně na covid-19. Sám kancléř půjde na test.
Stát se letos chystá rozdělit mezi zájezdové autobusové dopravce až miliardu korun. Chce jim tak kompenzovat ztrátu tržeb během jarní koronavirové krize. Dotace bude dopravcům vyplácet za sedačku a den. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, na který dnes upozornil server zdopravy.cz. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Podle sdružení Česmad Bohemia až polovině z nich hrozí krach.
Záruky z programů COVID chce vláda prodloužit do příštího roku. Zatím jsou v platnosti do konce tohoto roku. Vliv bude mít rozhodnutí Evropské komise o trvání takzvaného dočasného rámce. Zatím uvažuje o jeho prodloužení do 30. června, Česká republika navrhovala termín do konce roku. Toto datum je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) stále "ve hře". Podle ministryně financí Aleny Schillerová (za ANO) čeká novelizace program COVID III. Kromě provozních výdajů by ho mohli podnikatelé využít i na investice. Ministři to dnes řekli na sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR.
V souvislosti s ohniskem covidu-19 v Domově pro seniory Slunečnice Ostrava evidují hygienici 124 nakažených. Jde o klienty domova i zaměstnance. V současnosti jde o největší ohnisko nákazy v Moravskoslezském kraji. Kraj vytváří databázi lidí pro případnou personální výpomoc ve zdravotnických nebo sociálních zařízeních. Po jednání krizového štábu kraje to dnes řekli hejtman Ivo Vondrák (ANO) a ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová.
Finanční správa eviduje do dneška 8467 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, od zaměstnanců pracujících na dohodu, kteří byli postižení dopady pandemie koronaviru. Vyřídila 8437 žádostí a vyplatila 115,4 milionu korun. Vyplývá to z informací na twitteru finanční správy. Růst počtu žádostí i objemu vyplácených peněz ve srovnání s předchozími týdny zpomalil.
Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že koronavirem se od začátku pandemie nakazilo až deset procent populace na Zemi. To by znamenalo, že koronavirem se ve světě nakazilo zhruba 760 milionů osob, tedy více než dvacetinásobek dosud potvrzených případů.
"Nemoc se nadále šíří a v mnoha částech světa je na vzestupu," uvedl výkonný ředitel krizových programů WHO Michael Ryan. Podle něj ale existují v šíření covidu-19 významné regionální rozdíly. Nemoc se šíří jiným tempem ve městech a na venkově a v různých společenských vrstvách. Riziko nákazy hrozí "většině světa", uvedl Ryan.
Odhad WHO je výrazně vyšší než počet potvrzených případů nemoci covid-19. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se od začátku pandemie potvrdilo 35,2 milionu případů nákazy koronavirem. Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 překonal na konci září jeden milion osob a nyní činí podle JHU asi 1,038 milionu.
Zdravotní stav prezidenta USA Donalda Trumpa nakaženého koronavirem se v noci na dnešek nadále zlepšoval. Jeho administrativa tak věří v to, že Trump ještě dnes opustí nemocnici a vrátí se ke svému obvyklému pracovnímu rozvrhu. Prezidenta podle něj mají ještě prohlédnout jeho lékaři, kteří znovu zhodnotí jeho zdravotní stav. "Stále jsme optimističtí ohledně toho, že se ještě dnes bude schopen vrátit do Bílého domu," dodal podle stanice Fox News personální šéf Bílého domu Mark Meadows.
Trump v nemocnici leží už čtvrtý den, jeho tým přitom podle agentury Reuters o jeho zdravotním stavu vysílá rozporuplné informace. Ačkoliv již v neděli informovali lékaři o tom, že by se mohl dnes vrátit do Bílého domu, uvedli zároveň, že dvakrát trpěl nedostatečnou hladinou kyslíku v krvi a že mu je podáván kortikosteroid dexametazon či látka remdesivir, jež se obvykle používají u pacientů s těžkým průběhem covidu-19.
Někteří lékaři mimo prezidentův tým přitom spekulují o tom, že by mohl být Trumpův zdravotní stav horší, než jeho doktoři sdělují veřejnosti. Prezident totiž patří do rizikové kategorie pacientů kvůli svému vysokému věku a nadváze.
Ve vlacích a autobusech dál ubývají cestující, aktuálně je poptávka zhruba na 60 procentech původního stavu. České dráhy v tomto týdnu proto omezí několik komerčních spojů, o dalších se rozhodne podle vývoje. Zájem cestujících a případně zásahy do provozu analyzují i ostatní dopravci. Už dříve dopravci omezovali kvůli restrikcím některé spoje do zahraničí. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.
Pražský magistrát nechal natisknout 687 000 letáků s informacemi o epidemii covidu-19, které rozešle do všech pražských domácností. Po dnešním jednání rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Cena letáků byla podle něj 70 haléřů za jeden. Primátor dodal, že město plánuje i další informační kampaně, jež mají zajistit informovanost zejména starších lidí, kteří tolik nevyužívají internet.
Podpoříme kvalitní distanční výuku! Sehnali jsme pro školy 500 modemů s datovými balíčky za zvýhodněnou cenu. Přispějeme školám také na chybějící notebooky a nabídneme pomoc IT specialistů. Dobrá práce, @piratsimral! 👍
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) October 5, 2020
Pražský magistrát pořídí pro střední školy 500 modemů. Využijí je žáci ze sociálně slabších rodin pro distanční výuku, která je nařízena kvůli pandemii nemoci covid-19. Za jeden modem město zaplatí firmě Vodafone 100 korun a měsíční tarif s 60 gigabajty dat vyjde na 250 korun. Modemy plánuje město pořídit i pro městské části a základní školy, které zřizují. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti).
Europoslanec a šéf pražských zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) dnes opouští pražskou motolskou nemocnici, kde byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče kvůli onemocnění covidem-19. Informoval o tom na Twitteru. Bývalý předseda TOP 09 minulý čtvrtek uvedl, že se u něj nákaza koronavirem zkomplikovala a kvůli zápalu plic a problémům s dýcháním musel do nemocnice.
Přežil jsem COVID. 🙂
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) October 5, 2020
Právě mě propouští z nemocnice. Nechci znít nijak pateticky, ale abych se přiznal, když mě sem přivezli, obával jsem se toho nejhoršího. Jen díky lékařům, zdravotníkům a sestřičkám z JIP v Motole, kteří se o mě intenzivně starali, se tak nestalo.
Krizový štáb Senátu aktualizoval na dobu nouzového stavu kvůli koronaviru omezení, které se týkají sídla horní komory. Briefingy pro média se budou nově konat pouze ve venkovních prostorách, informovala dnes senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.
Liberecké divadlo F. X. Šaldy musí zrušit všechna představení minimálně na týden, nejdřív bude hrát zřejmě příští týden ve středu. Důvodem jsou hlavně karanténní opatření spojená s koronavirem, sdělila mluvčí divadla Michaela Pompová. Karanténa zasáhne částečně i druhé libereckého divadlo, Naivní, které bude muset zrušit sobotní premiéru loutkové hry Boj o oheň.
Půjčovny svatebních a společenských šatů zaznamenaly kvůli koronavirové krizi výrazný pokles poptávky. Například pražské Studio Agnes už 14 nikdo nenavštívil. Nevěsty výběr šatů na příští rok odkládají, přestaly chodit také maturantky, řekli zástupci pražských salonů. V České republice dnes začal na 30 dní platit nouzový stav. Nejméně dva týdny se nemohou konat plesy a podobné akce, od 19. října začne platit omezení pro svatby. Zúčastnit se jich bude moci do konce nouzového stavu nejvýše 30 lidí.
Od úterý budou moci Češi se zájezdy zaplacenými před začátkem září a negativním testem na koronavirus cestovat do Maďarska. Obnovena tak bude výjimka pro občany zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), jež platila už v září. V dnešní tiskové zprávě to po jednání ministrů zahraničí obou zemí uvedla česká diplomacie. Výjimka bude platit do konce října, poté ji Maďarsko vyhodnotí. Země jinak nechala hranice pro turisty uzavřené.
🇨🇿🇭🇺 Skvělá zpráva z krátkého a přátelského jednání s kolegou Péterem Szijjártó ‼️ Výjimka pro už zaplacené zájezdy pro cestování do Maďarska bude od dnešní půlnoci opět platit. Lidé, kteří míří např. do lázní, budou potřebovat pouze test. Týká se několika tisícovek Čechů. pic.twitter.com/5reohysDT6
— Tomáš Petříček (@TPetricek) October 5, 2020
Zdravotníků, kteří jsou aktuálně v izolaci kvůli pozitivnímu testu na covid-19, je desetkrát víc než na začátku září. Celkem jich je skoro 2500, více než tisícovka zdravotních sester. Vyplývá to z dat ke 3. říjnu, která zveřejnila Česká lékařské komora. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v neděli v České televizi uvedl, že ve zdravotnických zařízeních se nakazilo asi deset procent z pozitivně testovaných lékařů a 17 procent sester. Zdravotnické odbory naopak minulý týden uvedly, že se domnívají, že se jich v práci nakazila většina.
Ukrajina má dnes 3774 nových případů nákazy, oba víkendové dny počet nově nakažených překročil 4000. Ministr zdravotnictví Maksym Stepanov varoval, že v tomto týdnu by mohl denní přírůstek nakažených překročit 5000. Podle ministerstva zdravotnictví Ukrajina již zaznamenala celkem 226 462 případů nákazy a 4397 lidí s covidem-19 zemřelo. Země má zhruba 42 milionů obyvatel.
V Jihomoravském kraji přibylo za pátek, sobotu a neděli přes 1400 potvrzených případů nemoci covid-19, informovala Radka Boháčová z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Podle ní nárazový skok způsobilo zrychlení systému hygieniků, který začal pracovat automaticky. Předtím do něj hygienici vkládali případy ručně, což trvalo delší dobu. V kraji je 143 hospitalizovaných, před víkendem jich bylo méně než 100.
Vláda pro potřeby škol, a to mateřských, základních a středních, uvolní 2,9 milionu respirátorů. Dohodli se na tom ministři na dnešním zasedání. Do krajů rozvezou ochranné pomůcky hasiči. Každý zaměstnanec v regionálním školství by jich měl dostat deset. Informoval o tom tiskový odbor vlády.
České Budějovice upravily příjmy a výdaje rozpočtu kvůli koronavirové pandemii. Město zvýšilo příjmovou část o 108,5 milionu Kč, běžné výdaje snížilo o 1,94 milionu, kapitálové výdaje budou nižší o 254,1 milionu. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Radnice nebude škrtat investice, zvažuje, že zapojí fond rezerv a zvýší úvěr. Ze sdílených daní přijde letos město asi o 419 milionů, řekl primátor Jiří Svoboda (ANO).
Rusko za posledních 24 hodin ohlásilo 10 888 nových případů nákazy, 117 lidí s covidem-19 zemřelo. Jde o nejvyšší počet od 12. května, informovala agentura Reuters.
Indie zaznamenala za poslední den 74 442 nových případů nákazy koronavirem. Druhá nejlidnatější země světa od začátku pandemie zaregistrovala celkem 6,63 milionu nakažených. Hlásí tak celkově druhý nejvyšší počet infekcí na světě, hned za Spojenými státy.
Fakultní nemocnice Brno kvůli narůstajícímu počtu lidí s nemocí covid-19 v kraji a v Brně zpřísňuje opatření a omezuje vstup do areálu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní je nyní v nemocnici 75 pacientů s nemocí covid-19. Zařízení zatím ale neomezuje žádné operace.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je v karanténě poté, co se setkala s človekem, který má pozitivní test na covid-19.
Společnost Cineworld kvůli koronaviru dočasně uzavře všechna svá kina v USA a Británii. Bez práce se tak ocitne 45 000 lidí, uvedla firma.
Pokud 30 až 40 procent obyvatel nebude respektovat současná opatření proti šíření koronaviru, vláda asi za deset dnů bude zřejmě muset přitvrdit, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zatím podle něj není důvod uzavírat společnost, jak se to děje v Izraeli či v Madridu, dodal.
Vláda dnes uvolnila 150 milionů korun na nákup tří milionů vakcín proti koronaviru nasmlouvaných Evropskou unií. První dodávka ve výši jedné desetiny celkového objemu by měla přijít do Česka před koncem roku, uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Celkem mohlo Česko z unijního balíku koupit sedm milionů dávek. Vláda ale už v létě rozhodla koupit pouze polovinu, aby měla i na nákup od jiných výrobců.
Novozélandská vláda zruší tento týden omezení, která platí kvůli boji s koronavirem v největším městě Aucklandu. Oznámila to dnes novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, informovala agentura Reuters. Šíření viru SARS-CoV-2 se podle předsedkyně vlády ve městě podařilo téměř zastavit.
Italská vláda zvažuje, zda zavést povinné nošení roušek venku. V zemi už devátý týden narůstá počet nakažených koronavirem. Nařízení už platí v několika z dvaceti regionů, napsala agentura AP. Svou roli v tom hraje nedávné otevření škol, s nimiž je svázáno 900 případů infekce a 14 ohnisek nákazy.
Za měsíc přibylo ve světě devět milionů nakažených. Jejich počet po celém světě začal zrychlovat v červenci, v posledních týdnech roste o milion nakažených vždy za tři až čtyři dny. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse.
V Paříži bude od úterý platit nejvyšší stupeň rizika nákazy koronavirem. Bary budou na dva týdny zavřené, restaurace musí zavést přísnější hygienická pravidla, informovalo v neděli francouzské ministerstvo vnitra.
"Nyní více než kdykoli dříve" se má v oblasti Paříže upřednostňovat práce z domova a univerzitní sály by měly být jen z poloviny plné, uvedl resort vnitra v prohlášení. Zostřená pravidla mají platit od úterý na dva týdny.
V neděli přibylo v Česku 1841 případů nemoci covid-19, což byl největší nedělní nárůst od začátku epidemie. Jedná se také o čtvrtý nejvyšší nárůst nakažených za víkendový den od začátku března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci. Minulou neděli bylo například nakažených o zhruba 500 méně. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Světově uznávaný epidemiolog Christian Drosten je hlavním autorem německé reakce na pandemii koronaviru. Nyní dostal vysoké státní vyznamenání - za vysvětlování lidem. "Poskytoval důležitá a světově uznávaná zjištění o průběhu infekce a inovativními způsoby je sděloval široké veřejnosti," zdůvodnil to německý prezident Frank-Walter Steinmeier.
V Německu přibylo za poslední den 1382 nových případů nákazy koronavirem a pět pacientů tam s koronavirem zemřelo. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha. O den dříve to bylo 2556 nových případů a dvě úmrtí.
Nárůst počtu nově infikovaných je v Německu opět nižší než v Česku s přibližně osmkrát menším počtem obyvatel. V neděli přibylo v ČR 1841 případů covidu-19, což byl největší nedělní nárůst od začátku epidemie.
Brazílie zaznamenala v neděli 8456 případů nákazy koronavirem a 365 úmrtí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. O den dříve přibylo 26 310 nakažených a 599 úmrtí.
Americký prezident Donald Trump nakrátko opustil vojenskou nemocnici, v niž se léčí z nemoci covid-19 způsobované koronavirem, aby během projížďky v opancéřovaném voze pozdravil davy svých stoupenců, shromážděných před nemocnicí, uvedla agentura AP.
Ještě před jízdou Trump zveřejnil na twitteru krátké video, ve kterém poděkoval lékařům. "Hodně jsem se dozvěděl o covidu. Naučil jsem se to tím, že jsem to sám prožil. Je to škola života," uvedl Trump s tím, že nejde o něco, o čem by se dočetl v knihách a že je to "něco velmi zajímavého".
Tým prezidentových lékařů v neděli uvedl, že Trump od pátku nemá horečku, je mu lépe a pokud půjde léčba nadále dobře, mohl by být propuštěn z nemocnice už v pondělí.
‼️This is RECKLESS. Trump has #COVID19 and may be shedding the #coronavirus, putting his driver, staff, and @SecretService agents at risk.
— Dr. Dena Grayson (@DrDenaGrayson) October 4, 2020
It’s behavior like this that landed Trump in the hospital.
All for a PHOTO OP.🤬#GOPSuperSpreader #COVIDIOT
pic.twitter.com/BFP0gygi57
Od pondělí v Česku znovu platí kvůli koronaviru nouzový stav. Minimálně na dva týdny se zakazují vnitřní akce nad deset lidí najednou, většinu středních škol čeká distanční výuka. Dřívější opatření už omezila otevírací dobu restaurací, hospod a barů, teď může u jednoho stolu sedět maximálně šest lidí. Podívejte se, co vše se od 5. října mění.
Počty nakažených se v posledních týdnech zvyšují průměrně o asi 280 tisíc denně, milion případů tak přibývá za necelé čtyři dny. Hranici 30 milionů infikovaných svět překonal 17. září.
Koronavirus se celosvětově prokázal už u více než 35 milionů lidí. Vyplývá to z údajů na webu americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně. Hranice 34 milionů nakažených byla podle JHU překročena 1. října. Přes polovinu případů přitom hlásí tři nejhůře zasažené země, kterými jsou Spojené státy, Indie a Brazílie.
Newyorský starosta Bill de Blasio oznámil, že chce ve snaze zpomalit šíření koronaviru nechat zavřít školy a některé obchody v devíti čtvrtích, kde se nyní nacházejí takzvané klastry nemocných. Opatření, které ještě musí schválit guvernér Andrew Cuomo, by mělo vejít v platnost ve středu. Informovala o tom agentura Reuters.
Nové nařízení by se podle de Blasia týkalo devíti míst, kde nyní počty nakažených rostou, v některých případech kvůli nedodržování rozestupů a nenošení roušek. Na dalších 11 místech v New Yorku, kde počty nakažených také narůstají, úřady podle něj vývoj pečlivě monitorují.
Ministerstvo zdravotnictví vpodvečer výrazně revidovalo data o počtu aktivních případů a vyléčených. Podle posledních údajů se s nemocí potýká asi 37 000 lidí, vyléčených je 44 000. Předchozí data uváděla opačný poměr, aktivních případů bylo zhruba 41 000, vyléčených 39 100. Zemřelých s onemocněním covid je 722, hospitalizovaných 1182 pacientů, z nich 274 ve vážném stavu.
Tempo růstu počtu nakažených koronavirem v Česku se stále zrychluje, celkový počet pozitivních testů přesáhl 80 000, na posledních 10 000 potvrzených případů stačily tři dny. V sobotu přibylo 2556 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nárůst o víkendovém dni od začátku epidemie.
V neděli zatím přibylo 1107 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 300 méně než v sobotu za stejnou dobu. Počet zemřelých stoupl o 11 na celkových 722. Nákaza se celkem prokázala u 81 711 lidí. Ministerstvo zdravotnictví také výrazně revidovalo data o počtu aktivních případů a vyléčených. Podle posledních údajů se s nemocí potýká asi 37 000 lidí, vyléčených je 44 000. Laboratoře v sobotu provedly 14 863 testů, zhruba o 8000 méně než v pátek. Nakažených mezi testovanými bylo 2556, tedy největší podíl od začátku epidemie (17,2 procenta).
Průběh voleb, který zkomplikovala pandemie, pomohlo zajistit 1621 vojáků. Vojáci postavili 78 drive-in stanovišť a 124 stanů. Zapojily se útvary napříč celou armádou.
Do voleb se nepleteme, ale pomůžeme, když je potřeba.
— Armáda ČR (@ArmadaCR) October 4, 2020
Aby všechno fungovalo i v době epidemie, nasadili jsme 1621 vojáků. Postavili jsme 78 drive-in stanovišť a 124 stanů. Zapojily se útvary napříč celou armádou.#JsmeArmada #JsmeTuProVas pic.twitter.com/YR4V5Q6OV1
Značně omezený počet věřících v tradičních bezešvých oděvech se v neděli vrátil k muslimské svatyni Kaba uprostřed Velké mešity v Mekce. Návrat poutníků na nejposvátnější místo islámu se uskutečnil poté, co Saúdská Arábie ode dneška opět umožnila vykonávat umru, neboli malou pouť, kterou kvůli pandemii v březnu dočasně zakázala. Počet poutníků je však nadále kvůli koronaviru přísně regulován a cestu zatím mohou vykonávat jen obyvatelé království.
Americký prezident Donald Trump od pátku nemá horečku, je mu lépe a pokud půjde léčba nadále dobře, mohl by být propuštěn z nemocnice už v pondělí. V neděli to na brífinku před nemocnicí Waltera Reeda, kde je prezident hospitalizovaný kvůli nákaze koronavirem, oznámil tým jeho lékařů.
Na následky nemoci covid-19 zemřel v neděli v nemocnici Neuilly-sur-Seine u Paříže ve věku 81 let japonský módní návrhář Kenzó Takada, zakladatel značky Kenzo.
Skupina lékařů kritizuje vládní opatření, která mají zamezit dalšímu šíření koronaviru.
Koronavirová zima bude ještě náročná, na jaře však přijdou radikální změny, řekl britský premiér Boris Johnson. Zdůraznil také, že je nutné, aby lidé v boji s koronavirem spolupracovali a neztráceli naději, i když mnozí mohou nyní mít kvůli restrikcím na vládu vztek. Uvedla to agentura Reuters.
Británie, kde s koronavirem zemřelo nejvíce lidí v Evropě, se v létě postupně vymanila z celostátní karantény. Na mnoho oblastí včetně velkých měst, jako jsou severoanglický Manchester nebo skotské Glasgow se ale nyní vztahují místní omezení.
Kvůli Trumpově zdravotnímu stavu se rozhodl diplomatickou cestu po Asii zkrátit ministr zahraničí Mike Pompeo, který v následujících dnech plánoval navštívit Japonsko, Jižní Koreu a Mongolsko. Se svým japonským protějškem se ještě setká, ostatní země navštíví v rámci další říjnové cesty.
Zvažovaných opatření, které chce ministerstvo představit v pátek, bude podle Prymuly zhruba 60, vláda z nich bude vybírat i podle dopadů na ekonomiku.
Každý den podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) přibývá 420 pozitivně testovaných žáků a studentů. Celkově nakažených pedagogů je 1680 a žáků a studentů přes 8200. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že mezi dalšími zvažovanými opatřeními je uzavření druhých stupňů základních škol. Učit na dálku musí už vysoké školy, od pondělí také školy střední.
"Jsme si jisti tím, že distanční výuka je kvalitativně výrazně níže. Je mi jasné, že je špatně třeba pro první ročníky vysokých škol, kteří se ještě v systému nevyznají," řekl Prymula. První stupně základních škol rozhodně uzavírat nechce.
"Celostátní karanténa nesmí nastat. Musíme podpořit malé firmy a živnostníky. Znovu vyzýváme kolegy ve vládě, abychom tento návrh ve středu ve sněmovně projednali a zachránili ekonomiku," řekl v pořadu Partie předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Většina pozitivních zdravotníků se podle Prymuly nenakazila v zaměstnání. "Pouhých 10 procent lékařů a 17 procent sester se nakazilo ve zdravotnických zařízeních," řekl Roman Prymula.
V rámci plánu, který ministerstvo plánuje představit v pátek, se budou podle Prymuly upravovat pravidla semaforu. "Budou tam opatření, která budou vázána na semafor, ale také opatření plošnějšího rázu," řekl v ČT.
"Reprodukční číslo už vylučuje izraelský scénář," řekl Prymula.
Dlouhodobý plán dalších opatření bude podle ministra zdravotnictví představený v pátek. Budou od dalšího pátku a některá dlouhodobá, řekl v ČT.
"Komplex opatření bude představený v pátek. Bude řečeno, která nastanou příští pátek, a jaká chceme udělat dlouhodobě," řekl ministr. Podle něj je nutné přijmout i opatření na delší časové období, aby nemusela ČR fungovat v "peacích", tedy aby se stav epidemie nezhoršoval a zlepšení zase bude vyžadovat přísnější opatření.
"Opatření musí být připravena tak, aby tam nebyly chyby, jinak budou všichni diskutovat, že je to špatně," řekl Prymula v ČT.
"Situace je velmi rozpolcená a citlivá. Polovina národa je vystrašená, druhá polovina zase nic nechce… Buď se zvedne nevole těch, kteří si myslí, že se nemá nic udělat, nebo v opačném případě těch, co si myslí, že se má něco udělat," řekl k reakcím na vyhlášení nouzového stavu ministr Roman Prymula v ČT.
Zeman v pořadu Partie na CNN Prima News opět odsoudil chování lidí, kteří odmítají nosit roušky. "To máte něco podobného jako s Extinction Rebellion a dalšími uhozenými skupinami. Lidi, kteří bojují proti rouškám, pokládám velmi mírně řečeno za velmi neinformované," řekl.
Nakaženému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi podle svých slov neposlal žádný vzkaz. "Vzpomínám si, že se posmíval Joe Bidenovi, že nosí roušku, tak teď už ji nosí taky," řekl jen.
Podle Zemana vláda při uvolňování chybovala, osobně jí ale odpouští. "Byl tady návrh na zavedení roušek v letních měsících a proti tomu byl šílený odpor společnosti. Musíme také vědět, že politici reagují na nálady veřejnosti, to je dokonce součást jejích profese," řekl.
Dodal, že premiéra Babiše vnímá jako úspěšného lídra v době krize. "To, že přiznal chybu, že se domníval, že je virus poražený, to se stalo. Teď se ta krize řeší tím, že se povolává člověk, který byl vítězem nad první vlnou, do boje znova," dodal.
Prezident Zeman si dokáže představit, že v budoucnu ministerstvo zdravotnictví přistoupí k uzavírání větších měst do karantény, jako se to děje v Británii nebo ve Španělsku. "Lidé by museli předem vědět, aby nehysterčili, že je to časově omezené," řekl.
Prezident Zeman v Partii uvedl, že by si přál, aby ministerstvo zdravotnictví zavedlo "drastická" opatření. Žádá ovšem o výjimku pro svátek 28. října. "Budu prosit, aby byl zachován svátek 28. října, byť jen ve velmi omezené formě. Vypustit tento svátek by byla kapitulace," řekl.
Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 1934 dalších infekcí, čímž jejich celkový počet od propuknutí epidemie v zemi překonal hranici 100 000.
Na Slovensku za sobotu přibylo 818 potvrzených případů nákazy koronavirem, informovalo dnes tamní národní centrum zdravotnických informací. Po dvou dnech mírně nižších bilancí se jedná o další rekordní přírůstek.
Prezident Miloš Zeman podpořil vyhlášení nouzového stavu. "A to z velmi prostého důvodu, aby zase nějaké soudy netvrdily, že opatření ministerstva zdravotnictví jsou protizákonná," řekl v pořadu Partie na CNN Prima News.
Rusko za uplynulých 24 hodin registrovalo 10 499 nových případů nákazy koronavirem, uvedl tamní operativní štáb. Denní přírůstek infikovaných tak poprvé od 15. května přesáhl hranici 10 000. Poprvé od května, kdy infekce v nejrozlehlejší zemi světa dosahovala vrcholu, se také v Moskvě potvrdilo více než 3000 nakažených za den.
V České republice začne od pondělí kvůli vývoji koronavirové epidemie znovu platit nouzový stav. Doprovodí jej opatření avizovaná na dva týdny, například uzavření středních škol v rizikových oblastech nebo zákaz hromadných akcí ve vnitřních prostorách nad deset lidí, venku nad 20. V restauracích bude moci u jednoho stolu sedět maximálně šest lidí.
Nouzový stav bude platit po 30 dní, tedy do začátku listopadu. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vyhlášení stavu nouze zdůvodnil snahou zbrzdit tempo růstu počtu nemocných. Resort jej podle Prymuly potřebuje mimo jiné proto, aby mohl zapojit do práce spojené s onemocněním covid-19 studenty medicíny. Mnoho zdravotníků je totiž v karanténě.
Přehled největších víkendových přírůstků nákazy koronavirem v Česku od začátku pandemie:
Den | Počet potvrzených případů |
Sobota 3. října | 2556 |
Sobota 19. září | 2044 |
Sobota 26. září | 1983 |
Sobota 12. září | 1537 |
Neděle 20. září | 985 |
Neděle 13. září | 791 |
Sobota 5. září | 505 |
Neděle 6. září | 410 |
Sobota 29. srpna | 320 |
Neděle 28. června | 305 |
Sobota 4. dubna | 283 |
Neděle 30. srpna | 274 |
Sobota 28. března | 263 |
Sobota 27. června | 260 |
Sobota 22. srpna | 234 |
Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19
V posledních týdnech tempo růstu nákazy covidem-19 rychle roste. Zatímco hranice 10 000 nemocných padla za 3,5 měsíce 15. června a dalších 10 000 přibylo za dva měsíce (17. srpna), k dosažení hranice 30 000 prokázaných nákaz už stačily tři týdny (9. září). Nyní počet pozitivních testů roste v řádu několika tisíc denně, na posledních 10 000 potvrzených případů stačily tři dny.
Vývoj celkového počtu nakažených novým koronavirem (první případy se objevily 1. března):
Celkový počet nakažených (včetně uzdravených) | Datum |
1000 | 21. března |
2000 | 26. března |
3000 | 31. března |
4000 | 3. dubna |
5000 | 8. dubna |
10.000 | 15. června |
15.000 | 25. července |
20.000 | 17. srpna |
25.000 | 1. září |
30.000 | 9. září |
35.000 | 12. září |
40.000 | 16. září |
45.000 | 18. září |
50.000 | 21. září |
60.000 | 25. září |
70.000 | 30. září |
80.000 | 3. října |
Restaurace v Praze zaznamenaly v září pokles návštěvnosti. Úbytek hostů způsobil nárůst počtu potvrzených případů koronaviru, a tedy větší obavy z nákazy, ale také vládní opatření, například omezení otevírací doby. Nejméně provozovatele stravovacích zařízení trápí nová restrikce, podle které bude moci od pondělí sedět u jednoho stolu maximálně šest hostů, vyplývá z ankety.
Americký prezident Donald Trump, který je s koronavirem v nemocnici, ve videu zveřejněném na Twitteru řekl, že příští dny budou opravdovou zkouškou. Připustil, že když do nemocnice přijel, nebylo mu moc dobře, nyní se ale prý cítí mnohem lépe.
"Uvidíme, co se bude dít v několika příštích dnech," řekl unaveně působící Trump na videu pořízeném v pracovně, kde seděl za stolem, oblečený v saku a košili bez kravaty. Šéf Bílého domu je v nemocnici Waltera Reeda v Marylandu od soboty SELČ. Jeho ošetřující lékař Sean Conley v sobotu informoval, že prezident je bez horečky a nepotřebuje kyslíkovou léčbu.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 3, 2020
V Brazílii přibylo za poslední den 599 mrtvých s koronavirem. Počet nakažených v nejlidnatější zemi Latinské Ameriky se zvýšil o 26 310 na více než 4,9 milionu. Dnes o tom informovala agentura Reuters.
V sobotu přibylo v Česku 2556 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nárůst o víkendovém dni od začátku epidemie. Aktuálně nemocných je 40 821 a hospitalizovaných téměř 1200. S koronavirem v Česku dosud zemřelo 711 lidí, z toho pět v sobotu.
V Německu přibylo za poslední den 2279 nových případů nákazy koronavirem. Dnes o tom informuje agentura DPA s odkazem na Institut Roberta Kocha. Nárůst počtu nově infikovaných je v Německu opět nižší než v přibližně osmkrát menším Česku, kde jich za sobotu přibylo 2556.
Tato tvrzení se tak rozchází se slovy Trumpova lékaře, že léčba je bez komplikací. Později se ukázalo, že zdrojem informace o klíčových 48 hodinách byl patrně personální šéf Bílého domu Mark Meadows. "Stále nejsme na jasné cestě k zotavení," citovala Meadowsova slova před nemocnicí agentura AP. Personální šéf podle ní také uvedl, že Trumpův páteční stav byl "velmi znepokojující".
Agentura AP s odvoláním na další nejmenovaný zdroj uvedla, že stav prezidenta Donalda Trumpa byl v posledních 24 hodinách velmi znepokojivý, ale zlepšil se po nástupu do nemocnice. Obdobnou informaci s odkazem na svůj zdroj přinesla také agentura Reuters. Nadcházejících 48 hodin prý bude z hlediska Trumpovy léčby klíčových.
Ve zhruba devítimilionovém Izraeli se nákaza koronavirem podle ministerstva zdravotnictví dosud prokázala u 264 443 lidí a 1682 z nich zemřelo. V posledních dnech země hlásí přes 7000 nově nakažených za den, o víkendu však bývají čísla nižší.
Protesty se konaly napříč Izraelem a většina z nich byla menší. V Tel Avivu se ale podle Reuters shromáždil dav několika tisíc lidí. Malá část demonstrantů se střetla s policisty a pokusila se zablokovat ulice ve městě. Zatčeno podle policejního mluvčího bylo zhruba 15 lidí.
Nařízení zakazuje Izraelcům pořádat demonstrace více než kilometr od jejich domovů a omezuje shromažďování na maximálně 20 osob. Opatření tak zpřísňuje současnou celoplošnou uzávěru zavedenou kvůli druhé vlně nákazy.
Tisíce Izraelců vyšly protestovat do ulic, přestože parlament tento týden schválil vládní nařízení, které v rámci protikoronavirových opatření omezuje protivládní demonstrace.
Francie v sobotu ohlásila rekordní počet nově nakažených koronavirem za uplynulých 24 hodin, téměř 17 tisíc lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví.
Úhrnný počet infikovaných ve Francii, kde žije bezmála 67 milionů lidí, stoupl o 16 972 nově nakažených na 606 625 případů. Počet mrtvých pacientů s nemocí covid-19 stoupl o 49 na 32 198. Předchozí rekordní přírůstek nově infikovaných, 16 096 lidí, byl z minulého týdne.
Trumpův ošetřující lékař uvedl, že prezident je 72 hodin po diagnóze. To by podle listu Washington Post (WP) mohlo znamenat, že měl prezident pozitivní test už ve středu.
List The Guardian připomněl, že Trump byl před oficiálním potvrzením diagnózy ve svém golfovém klubu v New Jersey, kde se pořádala sbírka na jeho prezidentskou kampaň. Zdroj z Bílého domu ale WP sdělil, že lékař na brífinku uvedl nesprávný časový údaj ohledně diagnózy a zahájení léčby. Podle The Guardian chtěl lékař říct, že je to třetí den po diagnóze, nikoliv 72 hodin. Bílý dům neuvedl, zda bylo tvrzení lékaře v rozporu s časovými údaji, které veřejnosti sdělil Trump.
Americký prezident v sobotu na Twitteru vzdal hold lékařům a sestrám a uvedl, že díky jejich pomoci se cítí dobře. Agentura AP s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že stav prezidenta byl v posledních 24 hodinách velmi znepokojivý, ale zlepšil se po nástupu do nemocnice. Obdobnou informaci s odkazem na svůj zdroj přinesla také agentura Reuters. Nadcházejících 48 hodin prý bude z hlediska Trumpovy léčby klíčových. Tato tvrzení se tak rozchází se slovy Trumpova lékaře, že léčba je bez komplikací.
Doctors, Nurses and ALL at the GREAT Walter Reed Medical Center, and others from likewise incredible institutions who have joined them, are AMAZING!!!Tremendous progress has been made over the last 6 months in fighting this PLAGUE. With their help, I am feeling well!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 3, 2020
Na Northumbrijské univerzitě v severní Anglii testy prokázaly koronavirovou infekci u 770 studentů. V posledních týdnech nákaza propukla na téměř padesátce britských univerzit, což studenty vehnalo do karantény na kolejích jen několik dní po jejich příjezdu před začátkem nového semestru.
Do Venezuely dorazila první dávka ruské vakcíny proti nemoci covid-19, vakcína nazvaná Sputnik V tam bude testována ve třetí fázi klinických studií. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na venezuelskou viceprezidentku Delcy Rodríguezovou. Podle ministerstva zdravotnictví se začne vakcína testovat v Caracasu už tento měsíc.
Počet potvrzených úmrtí v souvislosti s covidem-19 překonal v Indii hranici 100 tisíc, což je téměř deset procent globální bilance zemřelých, uvádí agentura AP.
V Německu za uplynulý den přibylo již potřetí za sebou více než 2500 potvrzených případů nákazy. Institut Roberta Kocha informoval o 2563 infekcích a 19 úmrtích v souvislosti s covidem-19, dalších 1300 lidí se vyléčilo.
Kancléřka Angela Merkelová při příležitosti oslav 30. výročí znovusjednocení země vyzvala Němce, aby i kvůli koronaviru statečně pokračovali v další cestě za jednotou. V důsledku pokračující pandemie nemoci covid-19 se v sobotu v Německu nekonají žádné hromadné oslavy se stovkami tisíc lidí a v ulicích nepanuje bujaré veselí.
Od začátku epidemie se v Česku novým typem koronaviru nakazilo přes 79 400 lidí, z toho více než 14 tisíc tento týden. Přibližně 45 procent ze všech dosud nakažených se uzdravilo.
U většiny infikovaných má nemoc lehký průběh. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 1198 lidí s covidem. Stav 245 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Nejvýrazněji se teď nákaza šíří na Uherskohradišťsku, kde připadá za poslední týden na 100 tisíc obyvatel asi 378 případů covid-19. Na Benešovsku je to 289 a Praze 217 případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.
Pražští hygienici v sobotu na svém webu oznámili, že až do pondělí nezveřejní aktuální údaje o počtu nově potvrzených případů covidu-19 v hlavním městě. Jako důvod uvedli plánovanou odstávku a kontrolu interních informačních systémů.
Případů covidu-19 v metropoli v posledních týdnech výrazně přibývá. Jen od čtvrtečního do pátečního podvečera přibylo v hlavním městě rekordních 839 potvrzených případů. Od začátku týdne se počet nakažených zvýšil téměř o 2600.
V Česku se v sobotu potvrdila nákaza nemocí covid-19 u 1425 lidí. V pátek to bylo dvakrát více. Aktuálně nemocných je v Česku 43 475 osob, vyléčilo se 35 291 lidí. Koronaviru podlehlo od začátku pandemie již 709 lidí.
Smrtnost v Česku však podle statistik patří k nejnižším v rámci Evropské unie. Nejvyšší podíl zemřelých v souvislosti s koronavirem na celkovém počtu nakažených má Itálie, Belgie a Švédsko.
Přehled vývoje počtu úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 a šíření nákazy v ČR:
Datum | Počet zemřelých | Počet nakažených |
22. března | 2 | 1165 |
2. dubna | 50 | 3865 |
8. dubna | 108 | 5324 |
13. dubna | 158 | 6071 |
21. dubna | 205 | 7045 |
1. května | 250 | 7750 |
18. května | 300 | 8600 |
4. července | 350 | 12.451 |
15. srpna | 400 | 19.881 |
9. září | 452 | 31.020 |
17. září | 501 | 44.133 |
26. září | 608 | 63.279 |
2. října | 705 | 78.050 |
Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19
Smrtnost, tedy podíl zemřelých v souvislosti s covidem na celkovém počtu nakažených, v zemích EU:
Země | Smrtnost (v procentech) |
Itálie | 11,2 |
Belgie | 8,1 |
Švédsko | 6,3 |
Francie | 5,1 |
Nizozemsko | 4,9 |
Irsko | 4,9 |
Španělsko | 4,1 |
Bulharsko | 3,9 |
Rumunsko | 3,7 |
Finsko | 3,4 |
Německo | 3,2 |
Maďarsko | 2,8 |
Polsko | 2,7 |
Portugalsko | 2,6 |
Slovinsko | 2,5 |
Dánsko | 2,2 |
Řecko | 2,1 |
Lotyšsko | 2,0 |
Estonsko | 1,9 |
Litva | 1,9 |
Rakousko | 1,7 |
Chorvatsko | 1,7 |
Lucembursko | 1,4 |
Kypr | 1,2 |
Malta | 1,2 |
ČR | 0,9 |
Slovensko | 0,5 |
Zdroj: coronavirus.jhu.edu/data/mortality
Úmrtí v souvislosti s covidem-19 na 100 000 obyvatel v ČR a sousedních zemích od 30. srpna do 2. října (zaokrouhleno):
Země | Počet úmrtí |
Německo | 11 |
Rakousko | 9 |
Polsko | 7 |
ČR | 7 |
Slovensko | 1 |
Zdroj: nakit.cz/koronadata
První dáma Melania Trumpová, která měla rovněž pozitivní test na koronavirus, se léčí doma. Podle Conleyho její stav hospitalizaci nevyžaduje.
Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který se nakazil koronavirem, se daří velmi dobře, nepotřebuje kyslíkovou léčbu a nemá horečku. Před vojenskou nemocnicí, kde je šéf Bílého domu hospitalizovaný, to uvedl jeho ošetřující lékař Sean Conley.
Trump je podle Conleyho už více než 24 hodin bez horečky. Lékař však potvrdil, že u prezidenta se projevily příznaky nemoci covid-19, jako jsou například kašel či únava. Conley také opakovaně zdůrazňoval, že prezidentovi "v tuto chvíli" není podáván dodatečný kyslík.
Policisté v Olomouckém kraji během letošních krajských a senátních voleb dosud zaznamenali tři případy, a to napříč krajem, kdy si voliči odmítli ve volebních místnostech nasadit roušky. Občané odmítající ochranu dýchacích cest mohli odvolit, jejich jednání bude mít dohru u přestupkové komise, řekla krajská policejní mluvčí Tereza Neubauerová.
"Ty tři incidenty, kdy si voliči nechtěli nasadit roušku, se staly na začátku voleb. Bylo to v Přerově, v Olomouci a ve Vápenné na Jesenicku. Tito lidé měli právo odvolit, ale dopouští se přestupku, který my zaevidujeme a postupujeme ke správnímu orgánu," uvedla Neubauerová.
Donald Trump má za sebou první noc v nemocnici po diagnóze covidu-19. Po pozitivním testu ve čtvrtek a pátečních symptomech - zvýšené teplotě, ucpaném nosu a kašli - byl převezen do vojenské nemocnice Waltera Reeda vrtulníkem. Pravděpodobnost těžkého průběhu covidu-19 u něj zvyšuje hned několik faktorů, kromě vysokého věku je to i nadváha.
Podle agentury AP však má Trump na místě apartmá vybavené tak, aby mohl dál vykonávat prezidentskou funkci. A podle všeho je také stále v čele USA. Pokud by Trumpovi zdravotní stav neumožňoval pokračovat ve výkonu funkce, může jeho povinnosti dočasně převzít viceprezident Mike Pence. Ten už v pátek místo hlavy státu vedl telefonické jednání s guvernéry amerických států, napsal deník The New York Times.
Kvůli podezření na nákazu koronavirem ve svém týmu odkládají extraligové zápasy hokejové kluby Zlína, Olomouce i Liberce.
V Královéhradeckém kraji od pátečního do dnešního rána přibylo 77 potvrzených případů onemocnění covid-19. Celkem v kraji bylo dosud zjištěno 2227 nákaz, jedenáct lidí s covidem zemřelo. Počet aktivních případů nemoci v kraji od pátku vzrostl o 26 na 1057.
Královéhradecký kraj nadále patří k méně zasaženým regionům v ČR. "U většiny případů se stále daří dohledat zdroj nákazy," uvedla v pátek mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí.
Rekordní denní přírůstek případů koronavirové nákazy dnes již třetí den za sebou oznámilo Polsko, tamní ministerstvo zdravotnictví eviduje 2367 nových infekcí.
V Polsku s 38 miliony obyvatel se koronavirus od propuknutí epidemie potvrdil u 98 140 lidí. Země dnes oznámila 34 dalších úmrtí.
Brzké uzdravení popřáli americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho manželce mnozí politici, včetně severokorejského vůdce Kim Čong-una.
"Řekl, že upřímně doufá, že se co nejdříve uzdraví. Doufá, že to (i s první dámou) překonají. A zaslal jim vřelé pozdravy," uvedla severokorejská tisková agentura KCNA. Podle jihokorejské agentury Jonhap je to poprvé, co Kim Čong-Un poslal takové přání státníkovi s covidem-19.
North Korean leader Kim Jong Un has sent a message of sympathy to President Donald Trump and his wife Melania, wishing they would recover from COVID-19. https://t.co/3LcOhvzrmM
— The Associated Press (@AP) October 3, 2020
Rusko oznámilo 9589 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, informovala agentura TASS s odvoláním na operativní štáb. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 15. května, kdy infekce v nejrozlehlejší zemi světa dosahovala vrcholu. Ukrajina hlásí rekordní denní přírůstek 4661 nakažených.
V Jihomoravském kraji přibylo za den rekordních 440 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Zatímco v pátek uváděly 6617 nakažených od začátku pandemie, k dnešnímu dni je jich 7057.
V posledních týdnech přibývá na jižní Moravě denně více než 200 případů, v posledních dnech bylo podle hygieniků i přes 300 případů denně. Nejvíce případů se dlouhodobě objevuje v Brně, ale také v okrese Brno-venkov a na Hodonínsku.
Na Slovensku za pátek přibylo 704 nových případů nákazy.
Za piatok pribudlo 704 nových prípadov koronavírusu pri 9500 testoch. Počet hospitalizovaných stúpol o 24 na 275.
— Denník N (@dennikN) October 3, 2020
#Koronavírus https://t.co/YY2iXQKkzk
Počty nakažených rychle stoupají také v Rusku. Za posledních 24 hodin přibylo skoro 10 tisíc nově nakažených a zemřelo 174 lidí.
Další rekord padl na Zlínsku.
Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulých čtyřiadvacet hodin podle krajské hygienické stanice 236 případů nákazy novým typem koronaviru.
V kraji je Uherskohradišťsko na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví v červené barvě, která značí nejvyšší riziko nákazy koronavirem.
Také v Olomouckém kraji padl rekord. Přibylo zde za uplynulých čtyřiadvacet hodin 289 případů nákaz novým typem koronaviru, od počátku pandemie je to nejvyšší denní přírůstek. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Česko je na tom ve srovnání se sousedy nejhůře. Vykazuje v přepočtu na 100 000 lidí zhruba devítinásobek proti Německu. A na počet obyvatel má Česko jedenáctkrát více případů než Německo.
Tady tabulka je se srovnáním celkového počtu případů nakažených novým typem koronaviru za uplynulý týden v ČR, sousedních zemích a v Maďarsku (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel):
Země | Celkový počet případů za uplynulých sedm dní na 100 000 obyvatel | Celkový počet případů za uplynulých sedm dní |
ČR | 156,7 | 16 754 |
Maďarsko | 66,6 | 6504 |
Slovensko | 65,4 | 3569 |
Rakousko | 55,0 | 4874 |
Polsko | 30,0 | 11 377 |
Německo | 17,0 | 14 072 |
zdroj: nakit.cz/koronadata; koronavirus.mzcr.cz; výpočet ČTK
Lékaři Trumpovi v pátek doporučili strávit "pár dní v nemocnici z preventivních důvodů".
V pátek večer místního času Trumpův lékař oznámil, že prezident je unavený, ale v dobré náladě, a že mu byl podán experimentální lék vyvinutý farmaceutickou společností Regeneron, u něhož se prokázaly dobré výsledky v klinických studiích u menšího počtu pacientů.
Později jeho lékař oznámil, že Trump nepotřebuje podpůrný kyslík, ale že po konzultaci se specialisty u něj zvolili léčbu remdesivirem a že už dostal první dávku tohoto léku.
Americký prezident Donald Trump (74) byl v noci na sobotu (v pátek večer místního času) převezen do vojenské nemocnice poté, co se u něj ve čtvrtek potvrdil koronavirus. Lékař Bílého domu oznámil, že Trump začal brát lék remdesivir, ale že nepotřebuje kyslíkovou podporu, informovala dnes agentura Reuters. Trump ráno z nemocnice na Twitteru napsal, že se cítí dobře.
Už po převozu do nemocnice zveřejnil na Twitteru video, natočené krátce předtím, na němž řekl, že je mu velmi dobře. "Chci všem poděkovat za obrovskou podporu," řekl Trump na videu. "Myslím, že je mi velmi dobře," dodal Trump.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 2, 2020
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pátek oznámil, že příští týden představí výhledovou strategii k onemocnění covid-19. Žádná další opatření v příštích 14 dnech se podle něj přijímat nebudou.
Od pondělí začne v Česku kvůli šíření nemoci covid-19 platit nouzový stav. Jeho zavedení na měsíc schválila ve středu vláda. Od pondělí budou na dva týdny platit také nová omezení, která ovlivní provoz škol, trávení volného času, kulturní, sportovní a další hromadné akce, svatby i bohoslužby.
Od začátku epidemie se v Česku novým typem koronaviru nakazilo přes 78 000 lidí, z toho 13 466 tento týden. Přibližně 45 procent ze všech dosud nakažených už se uzdravilo.
Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří na Uherskohradišťsku, kde za poslední týden připadá na 100 000 obyvatel asi 341 případů koronaviru. Na Benešovsku je to přes 264, na Pelhřimovsku 202 a v Praze 196 případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.
U většiny infikovaných má nemoc lehký průběh. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 1134 lidí s covidem. Stav 221 z nich lékaři hodnotí jako těžký.
Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 byl v Česku druhý den po sobě rekordní. V pátek testy potvrdily nový koronavirus u 3793 lidí, což bylo o 300 více než dosavadní maximum ze čtvrtka.
Aktuálně nemocných je v Česku 42 320 lidí. Počet úmrtí v pátek stoupl o 12 na celkových 699. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 byl v Česku druhý den po sobě rekordní. V pátek testy potvrdily nový koronavirus u 3793 lidí, což bylo o 300 více než dosavadní maximum ze čtvrtka.
Aktuálně nemocných je v Česku 42 320 lidí. Počet úmrtí v pátek stoupl o 12 na celkových 699. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Vážení čtenáři, vítáme vás u nového on-line přenosu, v němž společně sledujeme vývoj pandemie nového koronaviru v Česku i ve světě.
Předchozí události můžete sledovat v reportáži zde: