Česko je v koronaviru nejhorší z celé Evropy. Podívejte se na alarmující srovnání

Helena Truchlá Jan Kačer Helena Truchlá, Jan Kačer
Aktualizováno 8. 10. 2020 17:35
"Bez přijetí dalších opatření by mohla být kapacita zdravotního systému téměř vyčerpána," přiznal ve čtvrtek ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi má Česko hodně hospitalizovaných i pacientů na jednotkách intenzivní péče, zatímco v počtu provedených testů nadále zaostává. Situace se ale zhoršuje všude v Evropě. Podívejte se na aktuální srovnání.

Nakažení koronavirem

Počet nových případů covid-19 v zemích EU a Evropského hospodářského prostoru. Aktuální údaje jsou za posledních 14 dní (do 7. řijna)*.

* Statistici upozorňují, že v hodnotách není zohledněn počet provedených testů, ani schopnost jednotlivých zdravotnických systémů dohledávat nakažené.

** Kvůli chybě v počítání ze začátku října jsou údaje pro Velkou Británii nekompletní.

Zemřelí s koronavirem

Počet nových úmrtí s nemocí covid-19 v zemích EU a Evropského hospodářského prostoru. Aktuální údaje jsou za posledních 14 dní (do 7. řijna), v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.*

* U shodných hodnot je pořadí určeno abecedně.

** V případě Švédska a Irska jsou čísla nepřesná kvůli změně v metodice počítání.

Nakažení v nemocnici

Počet pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19. Kde není uvedeno jinak, údaje jsou k 7. říjnu 2020 a v přepočtu na milion obyvatel.

* Údaj je k 6. říjnu 2020.

** Údaj je k 8. říjnu 2020.

Zdroj: Zdravotnické úřady jednotlivých států.

Těžké případy na jednotce intenzivní péče

Počet pacientů s nemocí covid-19 na jednotce intenzivní péče. Kde není uvedeno jinak, údaje jsou k 7. říjnu 2020 a v přepočtu na milion obyvatel.

* Údaj je k 6. říjnu 2020.

** Údaj je k 8. říjnu 2020.

V případě Maďarska, Chorvatska, Česka, Velké Británie, Slovenska a Polska se jedná o pacienty s umělou podporou dýchání.

Zdroj: Zdravotnické úřady jednotlivých států.

Počet testů

Počet provedených testů na nemoc covid-19 od začátku epidemie. Počet testů je k 8. říjnu 2020.

* Lucembursko má velmi málo obyvatel a zároveň provedlo hodně testů, proto je přepočtené číslo vyšší než milion.

Kde jsou opatření nejpřísnější

Hodnocení přísnosti zaváděných omezení včetně uzavírání obchodů a škol, nebo zákazů cestování.

0 %100 %

Index dosahuje hodnoty od 0 do 100, kde 100 znamená nejpřísnější omezení, a experti ho měří po celou dobu pandemie.

Uvedená hodnota je platná k datu u jednotlivých zemí.

Zdroj: COVID-19 Government Response Stringency Index (Blavatnik School of Government, Oxfordská univerzita)

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy