Česko je v koronaviru nejhorší z celé Evropy. Podívejte se na alarmující srovnání

Helena Truchlá Jan Kačer Helena Truchlá, Jan Kačer
Aktualizováno 8. 10. 2020 17:35
"Bez přijetí dalších opatření by mohla být kapacita zdravotního systému téměř vyčerpána," přiznal ve čtvrtek ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi má Česko hodně hospitalizovaných i pacientů na jednotkách intenzivní péče, zatímco v počtu provedených testů nadále zaostává. Situace se ale zhoršuje všude v Evropě. Podívejte se na aktuální srovnání.

Nakažení koronavirem

Počet nových případů covid-19 v zemích EU a Evropského hospodářského prostoru. Aktuální údaje jsou za posledních 14 dní (do 7. řijna)*.

* Statistici upozorňují, že v hodnotách není zohledněn počet provedených testů, ani schopnost jednotlivých zdravotnických systémů dohledávat nakažené.

** Kvůli chybě v počítání ze začátku října jsou údaje pro Velkou Británii nekompletní.

Zemřelí s koronavirem

Počet nových úmrtí s nemocí covid-19 v zemích EU a Evropského hospodářského prostoru. Aktuální údaje jsou za posledních 14 dní (do 7. řijna), v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.*

* U shodných hodnot je pořadí určeno abecedně.

** V případě Švédska a Irska jsou čísla nepřesná kvůli změně v metodice počítání.

Nakažení v nemocnici

Počet pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19. Kde není uvedeno jinak, údaje jsou k 7. říjnu 2020 a v přepočtu na milion obyvatel.

* Údaj je k 6. říjnu 2020.

** Údaj je k 8. říjnu 2020.

Zdroj: Zdravotnické úřady jednotlivých států.

Těžké případy na jednotce intenzivní péče

Počet pacientů s nemocí covid-19 na jednotce intenzivní péče. Kde není uvedeno jinak, údaje jsou k 7. říjnu 2020 a v přepočtu na milion obyvatel.

* Údaj je k 6. říjnu 2020.

** Údaj je k 8. říjnu 2020.

V případě Maďarska, Chorvatska, Česka, Velké Británie, Slovenska a Polska se jedná o pacienty s umělou podporou dýchání.

Zdroj: Zdravotnické úřady jednotlivých států.

Počet testů

Počet provedených testů na nemoc covid-19 od začátku epidemie. Počet testů je k 8. říjnu 2020.

* Lucembursko má velmi málo obyvatel a zároveň provedlo hodně testů, proto je přepočtené číslo vyšší než milion.

Kde jsou opatření nejpřísnější

Hodnocení přísnosti zaváděných omezení včetně uzavírání obchodů a škol, nebo zákazů cestování.

0 %100 %

Index dosahuje hodnoty od 0 do 100, kde 100 znamená nejpřísnější omezení, a experti ho měří po celou dobu pandemie.

Uvedená hodnota je platná k datu u jednotlivých zemí.

Zdroj: COVID-19 Government Response Stringency Index (Blavatnik School of Government, Oxfordská univerzita)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy