Rusko zažívá třetí vlnu. Počty nakažených překonávají rekordy, vrchol se teprve čeká

Martin Novák Martin Novák
9. 10. 2020 15:25
Česká republika není jediná, kde se situace s koronavirem dramaticky zhoršuje. Rusko je zpět na svých nejhorších číslech z jara, a dokonce je překonává.
Sanitky před moskevskou nemocnicí, kdese léči pacienti nakažení koronavirem.
Sanitky před moskevskou nemocnicí, kdese léči pacienti nakažení koronavirem. | Foto: Reuters

Ve čtvrtek ruské ministerstvo zdravotnictví oznámilo 12 126 pozitivně testovaných. Dosavadní rekord byl přitom z 11. května, a to 11 656.

Ruský server Lifenews.ru uvádí, že za nárůst mohou tři faktory. "Testuje se více než dříve, denně zhruba šedesát tisíc lidí. Je chladnější počasí, začala sezona viróz a chřipek. A navíc od začátku září Rusové znovu ve velkém počtu používají veřejnou dopravu, kde se virus šíří," uvádí portál s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.

Analytici finančního domu Sberbank vypracovali ve spolupráci s epidemiology zprávu, ze které vyplývá, že tato vlna epidemie dosáhne v Rusku vrcholu ve třetím listopadovém týdnu.

V Rusku jde už o třetí vlnu. Tu první, hned na začátku roku, země vcelku zvládla tak, že zavřela hranice s Čínou a omezila s ní letecká spojení. Druhá byla naopak kritická a vedla na jaře k odstřižení Moskvy od okolí. Policie hlídala všechny vjezdy do města a pouštěla dovnitř jen lidi, kteří měli povolení nebo zásadní důvod cesty.

I teď je nákaza nejhorší v metropoli. Ze čtvrtečních více než 12 tisíc pozitivně testovaných připadalo na Moskvu 3701. Starosta Sergej Sobjanin vydal nařízení, podle něhož všechny firmy, u kterých je to možné, mají poslat alespoň třicet procent svých zaměstnanců pracovat z domova. Vyzval také k minimálnímu vycházení na ulici všechny lidi starší pětašedesáti let.

Podle ruských médií starosta zvažuje také uzavření barů a nočních klubů ve městě. Zejména takzvaných karaoke barů, které jsou v Rusku populární a kde hosté mají možnost zpívat na playback. O zavření restaurací se ale neuvažuje.

Školy v Moskvě a také v Sachalinské a Uljanovské oblasti přešly na distanční výuku. "Padlo rozhodnutí přejít na distanční vzdělávání zatím ve třech oblastech, ale je poměrně obtížné předvídat, jak se bude vše dál vyvíjet. Situace týkající se této choroby je v různých oblastech odlišná," řekl agentuře Interfax náměstek ruského ministra školství Viktor Basjuk.

Každý stý Rus

Agentura RIA Novosti uvedla, že od začátku pandemie se nakazilo koronavirem 1,2 milionu Rusů, a země se tak blíží k hranici, kdy nemoc mělo nebo má jedno procento populace. Rusko má 144 milionů obyvatel, 23 tisíc lidí v Rusku na covid-19 podle oficiálních údajů zemřelo.

Rusové mezitím vyvíjejí dvě vakcíny. Jednu testuje Národní výzkumné středisko Nikolaje Gamaleji v Moskvě, vývoj druhé oznámil Státní výzkumný ústav virologie a biotechnologie (VECTOR) v Novosibirské oblasti na Sibiři.

Podívejte se na rozhovor s lékařem z JIP o koronaviru:

Vadí nám, že lidé nejsou dobře informovaní o tom, jak onemocnění probíhá, říká Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP Infekční kliniky FN Ostrava. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy