Rychlotesty "zdarma" k předražené vatové tyčince. Jak funguje trh na hraně zákona

Helena Truchlá Lukáš Valášek Helena Truchlá, Lukáš Valášek
24. 4. 2020 5:30
Prodej domácích rychlotestů na koronavirus české ministerstvo zdravotnictví dosud nepovolilo. Nakupovat je mohou pouze zdravotníci. Navzdory hrozbě vysokých pokut jsou však rychlotesty na internetu k sehnání. Deník Aktuálně.cz vyzkoušel, jak tento trh na hraně zákona funguje. A to včetně vyzkoušení testu na figurantovi, který nemoc prodělal.
Sada na kontrolu, zda má člověk v sobě protilátky na koronavirus, kterou deník Aktuálně.cz pořídil na e-shopu.
Sada na kontrolu, zda má člověk v sobě protilátky na koronavirus, kterou deník Aktuálně.cz pořídil na e-shopu. | Foto: Aktuálně.cz

Na předem sjednané pražské adrese brzdí v podvečer stříbrné auto. Vystupuje z něj mladý muž v roušce s bílou obálkou v ruce. V ní by měl být, podle domluvy, rychlotest na koronavirus. "Všechno tam máte, i návod," říká. Platba probíhá v hotovosti, 849 korun na ruku. Muž ovšem trvá na tom, že suma je jen za jedinou přibalenou vatovou tyčinku, která se normálně v krabičce po stovkách kusů prodává na čištění uší. Test je podle něj zdarma jako dárek. 

Server koronatest.info, na kterém si Aktuálně.cz pomocí figuranta rychlotest objednalo, se takovýmto prodejem pokouší obejít zákon. Ministerstvo zdravotnictví totiž prodej samotných rychlotestů na volném trhu nepovolilo. "Nechceme distribuovat rychlotesty do běžných lékáren z jednoho prostého důvodu: ony vyžadují velice citlivou interpretaci," tvrdil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Obchodníci přesto vycítili příležitost a našli cestu, jak na hraně zákona z rychlotestů profitovat.

Webová stránka nabízející rychlotesty uvádí, že prodávajícím je ve Slovinsku zaregistrovaná firma SEZNAM, Jaromír Petr s.p. Reklama na tento web se minulou neděli objevila na dodávce zaparkované na Hradčanském náměstí před pražským arcibiskupstvím, společně s nápisem "Mynář zabiják". Narážela tak nejspíše na zabijačku, kterou si kancléř prezidenta Vratislav Mynář bez vědomí hygieniků uspořádal v domovských Osvětimanech. 

Foto: Facebook - Pavel Dymeš

Web oznamuje, že vatovou tyčinku s testem jako dárkem zdarma zlevnil z původní ceny 1299 korun na 849 korun. Pro srovnání: v Číně se rychlotesty dají nakoupit za částku kolem pěti dolarů, tedy kolem stokoruny.

Prodejce do obálky přiložil i český "návod", vytištěný na listu papíru. Upozorňuje, že testování musí probíhat v pokojové teplotě, a popisuje, jak postupovat při odběru kapky krve ze špičky prstu. Chybí ale to nejzásadnější - varování, že rychlotest je postavený na zjišťování protilátek proti koronaviru v těle. A ty se dle expertů nemusí po dobu až čtrnácti dnů od chvíle, co se člověk nakazí, v těle vytvořit v rozpoznatelném množství.

"15 dní je inkubační doba toho viru ve vás. Ale od druhého do pátého dne se už začínají vytvářet protilátky, které tenhle test dokáže poznat," uklidňuje však po telefonu figuranta muž, který se představil jako provozovatel obchodu. Slibuje také, že rychlotest odhalí už prodělanou nemoc, po které zůstanou člověku v těle protilátky.

Test selhal

Když ale redakce Aktuálně.cz test vyzkoušela na osobě, která covid-19 prokazatelně prodělala v březnu, odhalit to nedokázal. Test by po nakapání krve a reagující látky (takzvaného pufru) na k tomu určené místo měl ukázat přítomnost takzvaných IgG protilátek, označovaných také jako imunologická paměť choroby (viz box v závěru článku). Na testu se ale po několika minutách vytvořila jen jediná čárka. Ta u položky "IgG" se nevykreslila a test tak přítomnost protilátek neodhalil. 

"Já si nejsem úplně jistej, jestli ty laboratorní testy, co dělají doktoři, to nedokážou měřit líp," uvedl provozovatel obchodu. 

V překupníkem dodané obálce je vložený rychlotest, který byl předtím součástí většího balení. Nelze z něj tedy zjistit výrobce, ani přesný typ výrobku. Údaje chybí i na vystaveném dokladu. To je přitom zásadní. V minulém měsíci se ukázalo, že řada sad, které často po statisících kusech některé státy z Číny nakoupily, fungují třeba i s dvoutřetinovou chybovostí. Potíže s rychlotesty hlásilo kromě Česka i Španělsko, Ukrajina nebo Slovensko. Rychlotesty vraceli a nakupovali od jiných výrobců.

Foto: Aktuálně.cz

Muž se jménem Jaromír Petr, který se hlásí na telefonním čísle uvedeném na webu, ale mezi výrobky rozdíly nedělá. "Úplně všechny ty testy, ačkoliv na některých je napsaný americký nebo holandský výrobce, tak prapůvodem jsou z jedné čínské továrny. Všechny vypadají úplně stejně," odpovídá na otázku figuranta, jaké zboží prodává a odkud pochází. 

Petr věří, že jsou spolehlivé. "Já k tomu mám i testovací lahvičku protilátek, od někoho, kdo to (covid-19, pozn. red.) měl, tím se to dá vyzkoušet. Vždycky jedno to balení, které nám přijde, zakápnu, abych věděl, jestli ukazuje správně. Vím, že neukazuje pořád stejný výsledek," vysvětluje.

Nepodporujte nelegální prodejce, nabádá lékový ústav

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má za úkol v Česku na zdravotnické prostředky dohlížet, před pokoutním nákupem rychlotestů důrazně varuje. Volný prodej je totiž vždy nelegální. Prodejce by musel mít platné povolení pro prodej na volném trhu od některého z unijních dohledových úřadů. A to ještě nikdo nezískal.

Faktura za objednanou vatovou tyčinku
Faktura za objednanou vatovou tyčinku | Foto: Aktuálně.cz

"Není nám známo, že by byl v současné době na trhu schválený a řádně certifikovaný rychlotest na nemoc covid-19 pro sebetestování (domácí použití)," sdělila na dotazy Aktuálně.cz mluvčí úřadu Barbora Peterová. "Apelujeme proto na veřejnost, aby testy, které nejsou řádně registrovány, nekupovala, a nepodporovala tak jejich nelegální prodejce," dodala Peterová.

SÚKL se podle Peterové zabývá odhalováním různých nekalých obchodních praktik spojených se slibem odhalení protilátek, případně samotného viru covid-19 v lidském těle. "Aktivitami subjektu provozujícího www.koronatest.info se již zabýváme. V současnou chvíli a především touto cestou však nelze sdělit více podrobností," dodala Peterová.

Europol navíc varuje, že v souvislosti s koronavirem se po celé Evropě rozjel byznys s falešnými testovacími sadami. "Vznikla řada nových webových stránek s jasným účelem obohacovat se na pandemii. Tyto weby prodávají falešné domácí testovací sady a nabízí nepotvrzené a často nepravdivé rady o léčbě," popisuje zpráva. Většina zboží má dohledatelný původ právě v Číně, nebo také Indii. Aktuálně.cz už dříve popsalo, že rychlotesty ke koupení se objevují i v Česku například na aukčních portálech.

Reklamní agentura z Lublaně

Podrobnosti o firmě, která oficiálně sídlí na adrese ve slovinské metropoli Lublani, začalo po dotazech Aktuálně.cz zjišťovat i tamní ministerstvo pro hospodářský rozvoj a technologie. Ačkoliv SEZNAM, Jaromír Petr s.p. oficiálně existuje, prodej zdravotnického vybavení nepatří mezi činnosti, které by směla provozovat.

"Je registrovaná ve slovinském obchodním rejstříku se čtyřmi typy činností: předtiskové a mediální služby, programování, provoz webových stránek a reklamní činnost," sdělila Maja Grčarová z Agentury Slovinské republiky pro veřejné právní záznamy a související služby (AJPES).

Dům, ve kterém firma SEZNAM sídlí, avšak mezi uvedenými cedulkami není k dohledání.
Dům, ve kterém firma SEZNAM sídlí, avšak mezi uvedenými cedulkami není k dohledání. | Foto: Aktuálně.cz

"Pokud zdravotnické vybavení jen inzeruje, tak jeho registrace stačí. Pokud je ale možné si u něj zboží objednat a zakoupit, pak pro takovou činnost nemá potřebné oprávnění," potvrdil také zástupce ze slovinského obchodního inspektorátu. 

Deník Aktuálně.cz ověřil také adresu, na které by měla firma ve Slovinsku sídlit. Mezi desítkami firem, jejichž název je vyvěšen na domě na Štihově ulici 13, ale Petrův SEZNAM nefiguruje. 

Rychlotesty nabízí ke koupi i lékaři

Ministerský zákaz sice platí pro prodej běžným lidem, ale ne praktickým lékařům. Někteří z nich proto začali pacientům testování jako službu prodávat. Jedna z firem si k tomu zřídila třeba i speciální webové stránky. Provedení testu, včetně odběru přímo v ordinaci, vyhodnocení lékařem a výsledku do 15 minut je na nich k dostání za 1100 korun. Kdo chce otestování doma, připlatí další čtyři stovky.

"Naše platforma si klade za cíl nabízet lidem možnost co nejjednodušším způsobem získat více informací o svém zdravotním stavu. Původním záměrem bylo postupně vyvinout platformu pro pokročilé sledování zdravotního stavu se snadným osobním přístupem v průběhu léta nebo podzimu letošního roku. Koronavirová pandemie a nedostatek testovacích možností nás nicméně přiměly jednat, a tak jsme vývoj platformy urychlili, abychom mohli poskytnout více informací nejen o imunitě proti novému typu koronaviru lidem, kteří o ně stojí," reagoval na dotazy jeden z lékařů Pavel Borský.

Foto: Aktuálně.cz

Na rozdíl od Jaromíra Petra tito lékaři po projevení zájmu o test figuranta záhy varovali, že aby byl výsledek spolehlivý, je nezbytné, aby se člověk nakazil před "aspoň 7 až 10 dny, aby protilátky byly dostatečné". Testy, které v ordinaci používá, údajně pochází od amerického výrobce ACRO BIOTECH, sídlícího v Kalifornii. Do Česka je má distribuovat společnost Aidian.

Podobně nechal účastníky své zabijačky v Osvětimanech rychlotesty prověřit i kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Jak popsal Radiožurnál, testy provedla kyjovská lékařka Vojtěška Bělíková. Za jeden test Mynář zaplatil tisíc korun.

Ve spolupráci s největším internetovým obchodem v zemi a sítí lékáren chtěla až milion rychlotestů vyrobených v Číně v Česku prodat společnost Lomina. Ministerstvo jí ale povolení doteď neudělilo. Podle úředníků kvůli nedostatečné dokumentaci.

Princip rychlotestu na Covid-19
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Princip rychlotestu na Covid-19

Rychlotesty, které firma Lomina prodává zdravotnickým zařízením, fungují na principu detekce protilátek. Vir tak v těle na rozdíl od laboratorních testů, které zkoumají přímo přítomnost viru v těle, nedokáží odhalit ihned potom, co se člověk nakazí, ale až po několika dnech, když imunitní systém začne vytvářet protilátky. Respektive poté, kdy se objeví klinické příznaky, jako je teplota a stav podobný chřipce.

Lidem, kteří mají horečku, ovšem dokáží s poměrně velkou spolehlivostí říct, zda trpí nemocí covid-19. Dle dokumentace, kterou Aktuálně.cz získalo, je na základě provedených hodnocení 95procentní spolehlivost testu, pří měření mezi 2. až 15. dnem od propuknutí prvních příznaků. Těmi je většinou právě zvýšená teplota. Stačí dvě kapky krve smíchat se speciálním reagentem antigenem a nakapat na testovací pásek.

Testují se přitom dva typy protilátek. Protilátky IgM začínají v těle vznikat v momentě, kdy se setká s novou neznámou infekcí. IgG je někdy označována jako imunologická paměť choroby. Její přítomnost v těle svědčí o tom, že člověk někdy v minulosti virovou infekci přestál.

Experti přitom zdůrazňují, že rychlotesty založené na detekci protilátek nenahradí ty laboratorní, ale jsou jejich užitečným doplňkem. "Mohou být užitečné, protože mohou udržet infikované lidi mimo zdravotnická zařízení a také uklidňovat. Jestli se někdo, kdo si myslí, že je nakažený, může sám za 15 minut otestovat doma, nebude chodit do nemocnice nebo k lékaři," vysvětlil pro list The Guardian australský virolog Peter White z Univerzity v Novém Jižním Walesu.

 

Právě se děje

Další zprávy