A kříž se pohnul. Zázrak v Číhošti spustil před 73 lety utrpení umučeného faráře

A kříž se pohnul. Zázrak v Číhošti spustil před 73 lety utrpení umučeného faráře
V novém číhošťském působišti, kam Josef Toufar přichází v dubnu 1948, žádnou zatrpklost z vynuceného přeložení nepěstuje a hned se odhodlaně pouští do díla – obnovuje s farníky návesní prostor kolem kostela, iniciuje vznik poštovní pobočky v místě či zařizuje vznik zubařské živnosti. I tady se stává oblíbenou a uznávanou autoritou.
Autentická fotografie P. Josefa Toufara na číhošťské kazatelně v noci z 23. na 24. února. Stopy mučení, boule a podlitiny jsou patrné v knězově vytřeštěné tváři. Za několik minut, při návratu do valdické věznice, praskne Josefu Toufarovi žaludeční vřed.
...kdy došlo v kostele k tzv. číhošťskému zázraku. Kříž se tajemně vyklonil při Toufarově kázání v neděli 11. prosince 1949 a zůstal stát v mírném převisu a vyklonění směrem ke kazatelně. Pohyb křížku vidělo devatenáct svědků, kteří své výpovědi později potvrdili před komunistickým prokurátorem.
Unikátní kresba Josefa Toufara, zachycující pohyb číhošťského křížku. On sám pohyb kříže neviděl, neboť stál zády k oltáři a kázal. Zobrazit 55 fotografií
Foto: Archiv Miloše Doležala
Dan Poláček Miloš Doležal, Dan Poláček
Aktualizováno 17. 7. 2022 21:50
11. prosince 1949 se v kostele v Číhošti na Vysočině během kázání kněze Josefa Toufara rozkýval dřevěný oltářní kříž. Událost vešla do dějin jako "číhošťský zázrak". Komunisté oblíbeného faráře právě kvůli němu zatkli a umučili. Stal nejznámější obětí stalinistického tažení proti církvi. Události připomíná fotogalerie.
 

Právě se děje

Další zprávy