únos

Nigerijští únosci žádají za každé z 81 zadržovaných dětí přes 50 000 korun

Únosci požadují jeden milion nair (52.000 Kč) za propuštění každého z asi 80 dětí, které minulý měsíc unesli z internátní školy v severní Nigérii. Informovala o tom agentura Reuters.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

"Banditi požadují milion nair za každého z osmdesátky studentů, kteří zůstávají v jejich rukou," řekl agentuře Reuters duchovní Ite Joseph Hayab, který se účastnil vyjednávání o osvobození dětí.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku, o něco později únosci propustili dalších 28 školáků. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct, ale 81 jich stále v zajetí zůstává 81.

Zdroj: ČTK

Ozbrojenci unesli na severozápadě Nigérie 80 studentů, asi kvůli výkupnému

Ozbrojenci v severozápadní Nigérii unesli 80 studentů a pět učitelů. S odvoláním na policii a jednoho učitele o tom dnes informovala agentura Reuters. Motivem častých únosů školáků v Nigérii je většinou výkupné.

Incident se stal ve státě Kebbi a jde o třetí únos většího počtu lidí za tři týdny na severozápadě Nigérie. Podle učitele Usmana Aliyua jsou ve skupině 80 unesených hlavně dívky. "Zabili jednoho policistu, rozbili bránu a šli rovnou do tříd," sdělil Aliyu.

Zdroj: ČTK

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Pokračovat