vražda

Vraždu prezidenta Haiti nařídil bývalý úředník, tvrdí kolumbijská policie

Podle kolumbijské policie vraždu haitského prezidenta Jovenela Moïseho nařídil skupině útočníků bývalý úředník haitského ministerstva spravedlnosti. Policie v pátek uvedla, že muž sdělil dvěma vedoucím skupiny, která údajně prezidenta zabila, plán na vraždu hlavy státu. Není však jasné, proč tak učinil a zda jednal na účet někoho dalšího, uvedla agentura AFP. Kolumbijská policie se podílí na vyšetřování Moïseho vraždy. Haitská policie totiž z vraždy podezírá skupinu zhruba 20 lidí, v níž figuruje i 18 Kolumbijců. Jedná se většinou o bývalé vojáky, kteří působili v soukromých ochrankách.

Podle kolumbijských úřadů bývalý haitský úředník, který byl součástí vládního protikorupčního týmu, informoval dva z Kolumbijců o tom, že mají zavraždit prezidenta. Stát se tak mělo tři dny před smrtelným útokem, který se uskutečnil 7. července. Police muže hledá.

Zdroj: ČTK

Za brutální vraždu v Ostravě si muž odpyká 16 let, potvrdil soud

Za loňskou brutální vraždu šestapadesátileté ženy v ostravské části Zábřeh si Aleš Rek definitivně odpyká 16 let vězení. Rozsudek ostravského krajského soudu v úterý potvrdil olomoucký vrchní soud. Zamítl tak odvolání obžalovaného, který vraždu popíral. Rozsáhlá devastující vnitřní zranění oběti vysvětloval tím, že na ženu několikrát opilý upadl.

Vražda se stala loni 18. srpna v jednom z domů v Čujkovově ulici. Podle obžaloby Rek v úterý 18. srpna popíjel se svou známou, poté však došlo mezi oběma k incidentu. Muž při prvním výslechu přiznal, že ženu napadl pěstmi, po změně právní kvalifikace na vraždu se začal hájit tím, že na ženu zřejmě nechtěně upadl, když se ji snažil zvednout ze země.

Zdroj: ČTK

Odvolací soud zrušil výjimečný trest muži, který zavraždil pár kvůli vile

Odvolací soud zrušil Tomáši Fialovi výjimečný třiadvacetiletý trest vězení, který dostal za dvojnásobnou vraždu motivovanou získáním vily v pražské Bubenči. Případ předal z Prahy do Hradce Králové. V kauze zavražděného páru, jejichž těla nalezla policie ve vodní nádrži Švihov po několika měsících pátrání, čelí obžalobě také Fialův přítel Jiří Nehyba. Podle nepravomocného rozhodnutí si měl odpykat pět let za pokus o podvod a zaplatit pět milionů korun jako peněžitý trest. Mladíci vinu odmítají.

Pětadvacetiletý Fiala a o rok starší Nehyba chtěli podle obžaloby získat historickou vilu v hodnotě přesahující 20 milionů korun, kterou vlastnila později zavražděná seniorka. Zfalšovali kupní smlouvu. Fiala pak majitelku nemovitosti i jejího druha odvezl počátkem června 2019 do pronajaté chaty. Tam je podle žalobců zavraždil, zatížil jejich těla závažím a shodil je z mostu do vody.

Zdroj: ČTK

Soud poslal do vazby muže, který zastřelil pracovnici na úřadu práce

Soud v pátek poslal do vazby šestašedesátiletého muže, kterého policie viní z vraždy zaměstnankyně úřadu práce a z dalších trestných činů. Panují obavy, že by muž na svobodě pokračoval v trestné činnosti nebo že by utekl. Novinářům to po skončení vazebního zasedání řekla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová.

Muže zadrželi policisté v úterý v centru Prahy několik hodin po střelbě na úřadu práce. Měl u sebe nelegálně drženou zbraň. Další zbraň - podomácku vyrobenou brokovnici - objevila policie v jeho autě.

Ve středu policisté uvedli, že zadržený své činy popisuje a přiznává se k nim. Vedle zastřelení úřednice v Bělehradské ulici ho policie spojuje také s pátečním politím jiné ženy kyselinou ve Středočeském kraji a s následným sobotním výbuchem nástražného systému a zraněním policisty v bytě v pražské Libni. Incident v Libni kvalifikovala jako pokus o vraždu.

Z výslechu muže podle policie vyplývá, že chtěl v páchání zvlášť závažných zločinů pokračovat. Motivem byla msta za údajná příkoří. Zastřelené úřednici písemně vyhrožoval už v roce 2016. V minulosti totiž neúspěšně žádal o podporu v nezaměstnanosti.

Podle deníku Právo soud v pondělí rozhodl o tom, že muž má jít na deset měsíců do vězení. Kvůli porušení nařízených omezení mu totiž přeměnil původní podmínku na nepodmíněný trest odnětí svobody.

Zdroj: ČTK

Policie obvinila muže z vraždy ženy na Litoměřicku, hrozí mu až 20 let vězení

Policie obvinila 33letého muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy, která se stala v Libochovicích na Litoměřicku. V případě uznání viny mu hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Mimo to je obviněn také z přečinů krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V tiskové zprávě to uvedl regionální mluvčí policie Daniel Vítek.

"Bude podán podnět k jeho vzetí do vazby," doplnil mluvčí. Motivem muže, který je závislý na drogách, byl majetkový prospěch.

Policie násilný trestný čin vyšetřuje od středečního rána. Nejprve prohledali rodinný dům poté, co je kontaktovala sousedka zavražděné, že o ni má strach. "Její obavy se bohužel potvrdily, policisté v domě našli tělo starší ženy, která podle vyjádření soudní patoložky zemřela v důsledku útoku spáchaného cizí osobou," řekl Vítek. Muže policie zadržela ve čtvrtek před polednem v Teplicích na Benešově náměstí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat