vražda

Střelec ze střední školy v Parklandu se chystá přiznat k 17násobné vraždě

Nicolas Cruz, který v roce 2018 zastřelil 14 žáků a tři zaměstnance střední školy ve městě Parkland na Floridě, se chystá přiznat k 17násobné vraždě. Podle agentury AP to oznámili jeho právníci. Proces s Cruzem se tím posune do nové fáze, v níž bude nyní 23letý střelec usilovat o to, aby nedostal trest smrti a odešel jen z rozsudkem na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Cruz uzná svou vinu bez jakýchkoliv dalších podmínek a prokuratura pro něj bude nadále požadovat rozsudek smrti. O jeho trestu nicméně rozhodne porota v soudním procesu, jehož začátek ještě nebyl naplánován.

Střelec se kromě toho přizná ještě k 17 pokusům o vraždu a k napadení strážného ve věznici, k němuž došlo asi devět měsíců poté, co byl zatčen.

Proces s Cruzem nabral značné zpoždění kvůli pandemii covidu-19 a také kvůli sporům mezi obžalobou a obhajobou ohledně toho, jaké důkazy lze předložit porotě. Mezi mnohými pozůstalými proto začala narůstat frustrace z toho, že případ ani po více než třech letech nespěje k rozuzlení, píše AP. Páteční oznámení nicméně kauzu výrazně posunulo.

Rozhodnutí Cruze přiznat vinu bylo nečekané, jelikož se počítalo s tím, že případ půjde k soudu. V příštích několika měsících měl začít výběr poroty a Cruz měl rovněž stanout příští týden před soudem kvůli útoku na strážce ve věznici. Střelec a jeho právníci již dříve nabízeli přiznání viny výměnou za doživotí, což ale prokuratura odmítala s tím, že čin tohoto formátu zasluhuje trest smrti.

Zdroj: ČTK

Muže podezřelého z napadení členů rodiny v Tišnově poslal soud do vazby

Muže obviněného kvůli tomu, že v pondělí v Tišnově na Brněnsku v rodinném domě vážně zranil pět lidí, poslal dnes soud do vazby. Oznámil to mluvčí policie David Chaloupka. Muž je obviněný z pokusu o vraždu, hrozí mu až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Policisté útočníka zadrželi bezprostředně po činu. "Podle výsledků orientačních testů na návykové látky nebyl pod vlivem alkoholu ani drog. Obviněný dosud nebyl trestán, motiv jeho jednání zjišťujeme," uvedl už dříve mluvčí policie Pavel Šváb. Podle policie byl muž byl s napadenými v příbuzenském vztahu.

Policie přijala oznámení o události v rodinném domě v Tišnově v pondělí po 19:00. Záchranáři vyslali na místo tři záchranářské posádky, tři lékařské posádky, inspektora provozu a vrtulník.

"Měli jsme v péči šest pacientů. Pět z nich utrpělo vážná zranění sečného, bodného a řezného charakteru. Další podrobnosti uvést nemůžeme," řekla už dříve mluvčí záchranné služby Michaela Bothová. Záchranná služba pacienty odvezla do několika brněnských nemocnic. Šlo o čtyři dospělé a dvě děti, jedno z dětí lékaři už propustili.

Zdroj: ČTK

Za dvojnásobnou vraždu vyměřil soud v Plzni 19 let vězení

Za dvojnásobnou vraždu vyměřil ve středu Krajský soud v Plzni šedesátiletému Miroslavu Kumberovi z Horního Slavkova na Sokolovsku 19 let vězení. Trest si má odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Kumbera v lednu zastřelil v Horním Slavkově legálně drženou zbraní svou přítelkyni a jejího údajného milence. Za dvojnásobnou vraždu mu u soudu hrozil výjimečný trest. Kumbera má podle verdiktu také zaplatit poškozeným odškodné víc než tři miliony korun.

Muž se k zastřelení své zhruba o pětadvacet let mladší přítelkyně a jejího údajného milence v přípravném řízení i u soudu přiznal. Policisté ho zadrželi po činu několik desítek metrů od auta, v němž byli oba zastřelení. Policii zavolal Kumbera sám.

Žalovaný skutek se stal letos 16. ledna v podvečer. Podle soudu si Kumbera všiml v Horním Slavkově auta, v němž byl čtyřicetiletý muž a Kumberova přítelkyně. Vystoupil ze svého vozu a přišel k druhému autu. Po slovní rozepři obžalovaný ženu i muže zastřelil legálně drženou zbraní Tokarev ráže 7,62 milimetru. Každého z nich střelil dvakrát do hrudníku, střely zasáhly srdce obou poškozených. Muž i žena byli a místě mrtví.

Kumbera svého činu litoval. "Neměli možnost se bránit, obžalovaný je v podstatě popravil, a to je třeba si uvědomit. Je třeba si také uvědomit, že je tady pět nezletilých dětí, kteří budou žít bez matky nebo bez otce," uvedl předseda senátu.

Zdroj: ČTK

Soud potvrdil sedmnáctiletý trest v případu těla nalezeného v čistírně vod

Odvolací soud ve středu potvrdil sedmnáctiletý trest vězení čtyřiadvacetiletému Janu Bémovi, který kvůli penězům zavraždil v listopadu 2019 svého známého. Osmadvacetiletého Slováka nejprve škrtil tkaničkou, a pak ho v bezvědomí hodil do kanálu. Tělo se později našlo v čistírně odpadních vod v Praze 6. Odvolací senát v čele s předsedou Robertem Fremrem zamítl odvolání obžalovaného i státního zástupce.

"Skutkový děj, tak jak jej dovodil prvoinstanční soud, je přesvědčivý a logický," prohlásil Fremr. Soud podle něj neuvěřil tomu, co tvrdil Bém. Mladík u hlavního líčení uváděl, že svého slovenského známého pouze v hádce strčil a odešel. Použil však jen mírné násilí, které nemohlo způsobit smrt. V jedné verzi dokonce tvrdil, že nepoužil žádné násilí.

Sedmnáctiletý trest je podle předsedy senátu přiměřený. Soud ho vyměřil těsně pod polovinou trestní sazby pro vraždu spáchanou s rozmyslem a kvůli finančnímu prospěchu. "Ten loupežný motiv byl patrný od první minuty," podotkl Fremr.

Zdroj: ČTK

Muž stíhaný za vraždu mladé ženy na Písecku spáchal ve vazbě sebevraždu

Muž, kterého policie obvinila z vraždy mladé ženy na Písecku, spáchal ve vazbě sebevraždu. K trestnému činu se předtím policii přiznal. Ženu podle policie usmrtil v sobotu 4. září v bytovém domě v Českých Budějovicích. Sedmadvacetiletý muž pak tělo odvezl autem do lesa k Protivínu na Písecku. Usmrcené také oddělil hlavu od trupu. Policisté jej zadrželi minulý týden ve středu večer, na život si sáhl v pátek. Jeho stíhání kvůli sebevraždě skončilo, hrozil mu až výjimečný trest. Policisté to dnes uvedli na tiskové konferenci.

Z vyšetřování vyplývá, že muži vadilo, že žena v bytovém domě prováděla něco hlučného. "Došlo mezi nimi ke krátkému verbálnímu konfliktu," uvedla vyšetřovatelka Renata Miková. Muž jednadvacetiletou vysokoškolskou studentku zatáhl do svého bytu, kde ji rdousil a utopil. Předtím se oba prakticky neznali. Podle policie byl závislý na počítačových hrách a filmech a žil ve svém virtuálním světě. Policie jej hledala v souvislosti s požárem osobního auta BMW.

Vyšetřovatelka dodala, že muž auto v lese zapálil, protože zapadl a nebyl s to odjet. Požáru si pak všimli lidé z okolí. "Při ohledání místa bylo nalezeno tělo, které bylo po smrti zdevastováno tím, že část těla byla oddělena od trupu," uvedla Miková. Obviněný z místa činu odešel pěšky do nedalekých Číčenic, odkud zavolal své matce, která pro něj přijela a odvezla ho do Českých Budějovic. "Muž nebyl v minulosti stíhán," uvedla Miková.

Sebevraždou podezřelého se zabývá vězeňská služba spolu s policií, sdělila mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. "Cizí zavinění lze předběžně vyloučit, jelikož muž byl ubytován samostatně," uvedla. Protože vyšetřování není ještě uzavřeno, nemůže podle ní vězeňská služba poskytnout více informací. Sedmadvacetiletý muž se podle mluvčí zabil minulý týden v pátek večer ve Vazební věznici České Budějovice. Jedná se o druhou sebevraždu stíhaného v tomto zařízení v krátké době. Před několika týdny se tam zabil muž, jenž byl obviněný z toho, že přepadl obchod v centru Českých Budějovic a držel tam několik desítek minut ženu jako rukojmí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat