vražda

Příčinou smrti postřeleného útočníka z Velkých Losin byly drogy. Muž požil alkohol i lysohlávky

Příčinou smrti útočníka z Velkých Losin na Šumpersku, kterého na konci října postřelili při vražedném útoku policisté, byla těžká intoxikace omamnými a psychotropními látkami. Vyplynulo to z toxikologického rozboru, řekl ve středu novinářům šéf olomouckého odboru obecné kriminality Jan Lisický. Agresivního osmnáctiletého útočníka postřelili policisté dvakrát do ruky ve chvíli, kdy brutálně napadal svého o rok mladšího kamaráda. Mladíkovi zasadil pět desítek bodných ran nožem, zemřel na místě. Zraněný útočník zemřel při převozu do nemocnice.

"Poté co byla ukončena veškerá znalecká zkoumání ohledně příčin smrti vraha z Velkých Losin, bylo jednoznačně potvrzeno, že za úmrtím stála smrtelná intoxikace omamnými a psychotropními látkami. Šlo o naprosto nepřežitelnou směs alkoholu, THC, meskalinu a lysohlávek," řekl Lisický. Meskalin je psychoaktivní droga ze skupiny alkaloidů, která se vyskytuje například v mexických kaktusech, jde o zakázanou látku.

Tragédie se stala 28. října v bytovém domě nedaleko losinského zámku. Policii přivolali sousedé, kteří zaslechli velmi hlasitou hádku na chodbě. Hlídka přijela ve chvíli, kdy útočník napadal svého známého dvěma noži i zlomenou tyčí od smetáku, nereagoval na opakované výzvy zasahujících policistů a v zuřivém útoku pokračoval, přičemž začal ohrožovat i hlídku. Jeho agresivní chování nezastavila ani střela policistů do ruky. Po dalších výzvách následovala druhá střela do ruky, po které se pěti policistům podařilo vzpouzejícího se pachatele zpacifikovat.

Policisté zadrženému útočníkovi i jeho oběti poskytli první pomoc a zavolali záchrannou službu. U pobodaného chlapce lékař na místě konstatoval smrt. Pachatele policisté pomohli naložit do sanitky, mladík při převozu do nemocnice zemřel.

Zdroj: ČTK

Tři zastřelení v Praze byli muž, žena a jejích dítě, šlo o dvojnásobnou vraždu a sebevraždu

Tři mrtví, které policie nalezla v sobotu u pražské cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany, byli podle kriminalistů čtyřiatřicetiletý muž, jeho o dva roky mladší družka a jejich dvouletý syn. Prozatímní zjištění vyšetřovatelů nasvědčují tomu, že se na místě stala dvojnásobná vražda a následná sebevražda. Policisté to v úterý uvedli na twitteru.

"Čin byl spáchán legálně drženou střelnou zbraní," doplnila policie. Případem se zabývá pražské oddělení vražd. "S ohledem na pozůstalé rodiny a vzhledem k citlivosti celého případu nebudeme poskytovat žádné další informace," sdělil v úterý pražský policejní mluvčí Richard Hrdina.

Do konce října se v Česku podle policejních statistik stalo 136 vražd, což je o 31 více než za celý loňský rok. I nadále převažují vraždy motivované osobními vztahy.

Zdroj: ČTK

Ústavní soud odmítl Biedermanovu stížnost, sedí na doživotí ve vězení za nájemné vraždy z 90. let

Oto Biederman si odpykává doživotní trest za podíl na pěti nájemných vraždách z 90. let. Po odpykání 25 let ve vězení žádal o podmínečné propuštění na svobodu, ale Okresní soud v Jablonci nad Nisou mu letos v červnu nevyhověl, stejně jako liberecký krajský soud. Nyní stížnost odmítl Ústavní soud. Ústavní soudci ji považovali za zjevně neopodstatněnou, vyplývá z usnesení v databázi soudu.

Podle jabloneckého soudu nenaplnil Biederman podmínku polepšení ve výkonu trestu. Zároveň soud pochyboval o tom, že po propuštění bude vést řádný život, a to hlavně kvůli poruše osobnosti, kterou nelze zásadně ovlivnit léčbou.

Poruchou osobnosti argumentoval také krajský soud, navíc připomněl, že trestná činnost takzvaného kolínského gangu se vyznačovala vysokou mírou bezcitnosti, krutosti a plánovitosti.

Zdroj: ČTK

Žalobci podali obžalobu na muže kvůli trojnásobné vraždě v Kostelci na Hané

Státní zástupce obžaloval devětadvacetiletého muže z trojnásobné vraždy v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Šlo o bratra, sestru a otce obžalovaného. Obžaloba byla podána ke Krajskému soudu v Brně, řekl v pátek mluvčí brněnského krajského státního zastupitelství Hynek Olma. Muž se k činu po zadržení doznal, hrozí mu 15 až 20 let nebo výjimečný trest.

Tragédie se stala letos 29. dubna. Podle vedoucího odboru obecné kriminality olomoucké krajské policie Jana Lisického muž členy své rodiny zavraždil zvlášť surovým a trýznivým způsobem a po předchozím uvážení. Vyzbrojil se přitom loveckými noži. Po odchodu otce do práce nejprve zaútočil na svého třiadvacetiletého bratra; zasadil mu minimálně 40 bodných ran. Obdobným způsobem napadl i jednadvacetiletou sestru, poté, co se vrátila z venčení psa.

Zdroj: ČTK

Tkaničkou škrtil svého známého, pak jej hodil do kanálu. Soud muži za vraždu potvrdil 17 let vězení

Ústavní soud odmítl stížnost Jana Béma, jenž podle pravomocného verdiktu v listopadu 2019 zavraždil v Praze svého známého. Má si za to odpykat 17 let ve vězení. Oběť, osmadvacetiletého Slováka, nejprve škrtil tkaničkou, pak jej hodil do kanálu. Tělo se později našlo v čistírně odpadních vod v Praze 6. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, uvádí anonymizované usnesení v databázi soudu.

Bém ve stížnosti poukazoval na údajně jednostranné hodnocení důkazů u pražských soudů. Prý se nepodařilo s dostatečnou jistotou osvětlit příčinu úmrtí muže. Není prý jasné, zda v okamžiku, kdy jej Bém hodil do kanalizační šachty, ještě žil, anebo nikoliv. Podle soudu ale justice věnovala hodnocení důkazů náležitou pozornost a své závěry přesvědčivě odůvodnila.

Podle verdiktu Bém jednal v úmyslu získat majetkový prospěch. "Ze závěrů znaleckého posudku z odvětví psychiatrie a psychologie přitom vyplynulo, že nejednal pod vlivem chorobných příznaků psychotického rázu, jeho spjatost s realitou nebyla chorobně narušena, přičemž trestný čin vraždy byl primárně podmíněn jeho opilostí, v žádném případě však nešlo o zkratkovitou reakci na základě chorobného rozhodnutí," stojí v usnesení.

Bém a jeho známý v roce 2019 popíjeli v baru v Hostivaři. Z podniku se vydali do rychlého občerstvení. Po cestě mladý muž Slováka napadl. Škrtil ho tkaničkou a když upadl do bezvědomí, vzal mu telefon a peněženku s platební kartou. Protože si myslel, že je mrtvý, odtáhl ho ke kanálu. Odklopil víko a muže do něj hodil.

Zdroj: ČTK

Vrah omámil a poté udusil ženu, u ústeckého soudu dostal 26 let vězení

Ústecký krajský soud v pondělí poslal za vraždu ženy v Chomutově Martina Holuba na 26 let do vězení. Muž podle soudu svou spolubydlící omámil, svázal, zabalil a ukryl na balkon, žena se udusila. Čtyřiadvacetiletý Holub u soudu řekl, že svého činu lituje. Soud mu uložil souhrnný trest za vraždu, vydírání a nedovolenou výrobu omamných a psychotropních látek a jedů a jiné nakládání s nimi. Státní zástupce Vladimír Jan navrhoval muži výjimečný trest 27 let. Rozsudek není pravomocný, obhájce se na místě odvolal.

Vražda se stala loni v srpnu v bytě oběti. Holub jí nejprve podle obžaloby dal do kávy léky a poté jí na ústa přiložil dámskou vložku zabalenou do silonové punčochy a složenou látkovou tašku. Hlavu jí omotal županem a košilí. Oběť následně svázal elektrickými kabely či lepicí páskou a zabalil do několika látek, které převázal, a způsobil jí tak mnohočetná zranění. Poškozená podle obžaloby zemřela v důsledku udušení. Holub oběť ukryl na balkon. Následně z bytu podle obžaloby odcizil několik věcí jako televizory, prstýnek a počítač.

Zdroj: ČTK

Mladík ubodal známého ve Velkých Losinách, policie vraha postřelila

Mladý muž zavraždil v pátek ráno svého vrstevníka Ve velkých Losinách na Šumpersku. Napadený po několika desítkách ran vykrvácel. Policisté agresivního pachatele  při zatýkání postřelili, vzápětí ho záchranáři převezli do Fakultní nemocnice Olomouc. Informuje o tom Deník. Podle webu Prima CNN News se incident odehrál mezi dvojicí osmnáctiletých mladíků, kteří užívali návykové látky.

"Krajští kriminalisté řeší od pátečních ranních hodin obzvláště závažný trestný čin, který se stal ve Velkých Losinách. Pachatel byl zadržen a se zraněním předán do olomoucké Fakultní nemocnice. Další podrobnosti k případu vzhledem k probíhajícímu vyšetřování sdělíme v pondělí," uvedla krajská policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Vražda se stala ve starší bytovce nedaleko losinského zámku. "V noci svědci zaslechli hádku. Následně měl jeden z mužů vyběhnout na chodbu, druhý ho pronásledoval a bodal do něj nožem. Celkem mu měl zasadit přes 30 bodných ran," uvedl web CNN Prima News.

Zdroj: ČTK , Domácí

Muži, který v USA najel do vánočního průvodu, hrozí doživotní trest

V americkém státě Wisconsin byl odsouzen muž, který tam loni najel do vánočního průvodu, čímž zabil šest lidí a desítky dalších zranil. Informuje o tom agentura AP. Porotě podle ní trvalo něco málo přes tři hodiny, než uznala Darrella Brookse vinným ve všech 76 bodech obžaloby, včetně šesti případů úmyslného zabití. Za každou vraždu mu hrozí doživotní trest.

Brooks loni 21. listopadu najel svým vozem typu SUV do vánočního průvodu ve městě Waukesha poblíž Milwaukee. Zabil šest lidí, včetně osmiletého Jacksona Sparkse, který pochodoval v průvodu se svým baseballovým týmem, a tří členek Dancing Grannies, skupiny babiček, které tančí v průvodech. Desítky dalších lidí byly zraněny, někteří těžce.

Tragédie město se zhruba 70 tisíc obyvateli hluboce poznamenala. Místní postavili obětem památníky a při dnešním vynesení rozsudku byl patrný hněv: při čtení rozsudku někdo zakřičel "shoř v pekle" a vozidla projíždějící kolem soudu mezitím troubila, uvedla televize WITI-TV.

Soudkyně Jennifer Dorowová naplánovala na pondělí slyšení, na kterém bude stanoveno datum vynesení rozsudku. Očekává se, že oběti a jejich rodiny poté učiní prohlášení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat