kněz

Muž, který způsobil požár katedrály v Nantes, zabil katolického kněze, poté se sám udal

Ve vesnici Saint-Laurent-sur-Sèvre poblíž francouzského Nantes v pondělí ráno objevili tělo katolického kněze, který se stal obětí vraždy. Pravděpodobný pachatel trestného činu, rwandský občan, který žije ve Francii již několik let, se přišel sám udat na policejní stanici v nedaleké obci a byl zadržen. Podle prokuratury vražda nejspíše neměla teroristický motiv, informovala tisková agentura AFP.

"Pohnutky (útočníka) nenasvědčují teroristickému motivu," okomentoval smrt kněze na tiskové konferenci představitel prokuratury ve městě La Roche-sur-Yon v departementu Vendée.

Ministr vnitra Gérald Darmanin, který o události informoval na Twitteru, vyjádřil podporu francouzským katolíkům. Svoji účast francouzské kongregaci venkovských misijních kněží, k níž zavražděný duchovní patřil, vyjádřil po incidentu francouzský prezident Emmanuel Macron. Premiér Jean Castex sdělil, že je událostí zděšen. Předsedkyně krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová dala najevo pobouření nad skutečností, že domnělý pachatel nebyl vzhledem ke své problematické minulosti z Francie dříve vyhoštěn.

Šedesátiletý kněz byl před svojí smrtí zbit, uvedl podle agentury AFP zdroj z policejních kruhů. Příčinu smrti duchovního ale ještě ukáže pitva. Kněz se s Rwanďanem podezřelým z jeho vraždy několik měsíců setkával. Pravděpodobný pachatel byl také podle informací agentury na konci července propuštěn z nemocnice, kde se měsíc léčil na psychiatrii.

Devětatřicetiletý Rwanďan je podle některých zdrojů AFP navíc stíhán kvůli podezření ze zapojení do požáru katedrály v Nantes v červenci 2020. V této kauze ho čeká soudní proces. Muž tehdy v chrámu působil jako dobrovolník a byl ubytován společně s tamními duchovními. V den, kdy v katedrále propukl požár, který poničil především její varhany, byl pověřen, aby kostel večer zavřel. K činu se přiznal.

Zdroj: ČTK

Strahovický kněz Henkes, který zemřel v Dachau, se dočká blahořečení

Katolický kněz Richard Henkes, který před druhou světovou válkou působil ve Strahovicích na Opavsku a zemřel v koncentračním táboře Dachau, se dočká blahořečení. Obřad, který je předstupněm prohlášení za svatého, se bude konat v neděli 15. září v německém Limburgu. "Henkes je označován za Mučedníka lásky. Nejen za své neohrožené protinacistické postoje, ale zejména za své hrdinství, které prokázal v koncentračním táboře dobrovolnou službou o nemocné nakažené tyfovou epidemií," uvedl mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.

Zdroj: ČTK
Pokračovat