film

Lánská lesní správa zaplatí půl milionu korun za filmy od známé šéfa správy Baláka

Lesní správa Lány dá půl milionu korun za vzdělávací film od firmy, kterou vede známá bývalého ředitele správy Miloše Baláka. Zakázku na vytvoření filmu pro svou lesní pedagogiku zadala firmě Road Movies takzvanou uzavřenou výzvou, takže ve věstníku výběrových řízení nebyla zveřejněna, informoval server Seznam Zprávy. Podle něj smlouvu podepsal nový šéf správy Pavel Rus. Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky.

Zakázka je podle uzavřené smlouvy na "vyhotovení vzdělávacích filmů pro lesní pedagogiku Lesní správy Lány" a film má natočit Beatriz Šajmovičová, která původně začala pracovat na hraném celovečerním filmu o lánské lesní správě. Tento snímek měl stát zhruba dva miliony korun a autorka ho měla natočit podle knihy o Lánech, kterou s Balákem křtil prezident Miloš Zeman, uvedl server. Dodal, že poté, co o tom informovala média, ze zakázky sešlo.

Zdroj: ČTK

Vláda schválila navýšení financí na filmové pobídky na 1,4 miliardy korun

Vláda ve čtvrtek schválila návrh rozpočtu Státního fondu kinematografie na rok 2023, jehož součástí je částka 1,4 miliardy korun na filmové pobídky. Proti letošnímu roku jde o navýšení o 600 milionů korun. Vyplývá to z výsledků jednání vlády.

Podle dřívější informace ministra kultury Martina Baxy (ODS) strop na jeden projekt bude činit 150 milionů korun, což podle něho vytvoří větší prostor pro více projektů a dává šanci i českým producentům. "Na ministerstvu kultury začne působit pracovní skupina se zástupci filmařů. Jejím dlouhodobým cílem je vytvořit funkční systém filmových pobídek," uvedl před časem ministr kultury.

Návrh novely státního rozpočtu na letošní rok navyšuje rozpočet ministerstva kultury o přibližně 1,2 miliardy korun na 16,42 miliardy korun. Státnímu fondu kinematografie měl návrh zajistit právě dalších téměř 600 milionů korun na filmové pobídky. Doposud měl fond na filmové pobídky 800 milionů korun ročně. Zájem filmařů je ale tak velký, že letos byl systém pobídek pro velký zájem žadatelů zastaven už v lednu.

Zdroj: ČTK

Sněmovna schválila omezení filmových pobídek na 150 milionů na projekt a rok

Žadatelé o filmovou pobídku zřejmě budou moci obdržet nejvýše 150 milionů korun na projekt za rok. Omezení ve středu sněmovna schválila ve vládní novele o regulaci platforem pro sdílení videonahrávek typu YouTube. Předloha vychází z evropské směrnice a má zejména lépe ochránit děti před nevhodným obsahem a veřejnost před projevy násilí a nenávisti. Nyní ji dostane k posouzení Senát.

V Česku činí základní filmová pobídka pětinu z uznatelných nákladů. Pro letošek je na ně opět vyčleněno 800 milionů korun, požadavky producentů jsou ale vyšší. Omezení výše částky prosadil pozměňovacím návrhem ministr kultury Martin Baxa (ODS), jenž dříve řekl, že systém pobídek není vzhledem k vysoké poptávce funkční. "Návrh na změnu zákona o audiovizi spočívá v zavedení maximální možné částky filmové pobídky, která bude pro konkrétní projekt čerpána v jednom kalendářním roce, a to bez ohledu na výši uznatelných nákladů," uvedl v důvodové zprávě. Opatření by podle ministra mělo také zlepšit přístup k pobídkám pro české producenty.

Zdroj: ČTK
Pokračovat