film

Cena za boj za lidská práva putuje podruhé do Běloruska. Jejím předáním začal festival Jeden svět

Předáním ceny Homo Homini za ochranu lidských práv v pondělí začal festival dokumentárních filmů Jeden svět. Cenu letos dostala běloruská lidskoprávní organizace Vjasna, před lety ji už získal její zakladatel, disident Ales Bjalacký. Dnes cenu udílenou organizací Člověk v tísni převzala od pražského primátora Zdeňka Hřiba kolegyně oceněných Natalja Sacunkevičová. Čtyři ocenění členové skupiny jsou drženi ve vězení či vazbě a hrozí jim až 12 let odnětí svobody.

Na zahájení festivalu, který se letos koná výhradně on-line, pořadatelé vybrali film Kuráž, který diváky zavedl na nedávné demonstrace v Minsku. Dokument vypráví o Běloruském svobodném divadle, které už 14 let ve svých představeních podrobuje kritice autoritářský režim prezidenta Alexandra Lukašenka.

Členové skupiny Vjasna Marfa Rabkovová, Andrej Čapjuk, Leanid Sudalenka a Taccjana Lasicová jsou perzekvováni za to, že při loňském násilném potlačení povolebních protestů monitorovali a dokumentovali porušování lidských práv a zároveň dohledávali zadržené a poskytovali pomoc obětem policejního násilí. Členové Vjasny ve své práci pokračovali, i když byli zadržováni a vyslýcháni.

Zdroj: ČTK
Pokračovat