StB

Soud zastavil stíhání bývalých příslušníků StB kvůli akci Asanace

Odvolací pražský městský soud v úterý zrušil verdikt nad čtyřmi bývalými příslušníky komunistické Státní bezpečnosti (StB) obžalovanými z toho, že při takzvané akci Asanace šikanovali disidenty a nutili je k emigraci. Jejich trestní stíhání zastavil, protože je podle něj promlčené. Obvodní soud uložil Karlu Hájkovi a Rudolfu Peltanovi podmíněné tresty. U Zbyňka Dudka a Jiřího Šimáka upustil od potrestání, protože již oba dva dříve dostali za týrání odpůrců komunistického režimu nepodmíněné tresty 3,5 roku vězení.

"Trestnost činu je třeba posuzovat podle zákona, který byl platný v době, kdy byl skutek spáchán," uvedl předseda senátu Pavel Benda. Nelze podle něj použít zákon o protiprávnosti komunistického režimu, podle kterého by trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby promlčen nebyl. Novou normu lze totiž podle soudce aplikovat jen v případě, že je k pachatelům mírnější.

Zdroj: ČTK

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK

Soud osvobodil bývalé příslušníky StB, kteří byli obviněni z šikany rodiny Hyblerových

Soud ve středu nepravomocně osvobodil bývalé příslušníky StB Milana Kopince, Vladimíra Novotného a Karla Vykypěla z obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby. Muži podle žalobců při akci Asanace donutili vytrvalou šikanou rodinu Hyblerových k vystěhování do zahraničí. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by manželům s dětmi způsobili újmu právě oni. Trojice vinu od počátku odmítá.

"Soud nemůže přisvědčit tomu, aby se jednalo o kolektivní vinu všech příslušníků StB," prohlásila předsedkyně trestního senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 Olga Kalašová. Podle ní soud nenašel konkrétní důkazy, které by svědčily o tom, že Kopinec, Novotný a Vykypěl byli těmi zástupci státní bezpečnosti, kteří rodinu Hyblerových šikanovali.

Obžaloba podle Kalašové stála zejména na výpovědi Hyblera, který však nikoho neusvědčil. Soudkyně zároveň pokárala státní zastupitelství, že v přípravném řízení neprovedlo důkladné dokazování, a soud proto trval výrazně déle, než musel.

Muži se na místě vzdali práva na odvolání. Státní zástupkyně Tereza Sloviočková, která požadovala potrestat trojici podmíněnými tresty, si ponechala lhůtu na odvolání. Obžalovaným hrozilo až desetileté vězení.

Zdroj: ČTK

Soud uznal čtyři bývalé příslušníky StB vinnými ze šikany disidentů při akci Asanace

Soud ve čtvrtek uznal čtveřici bývalých příslušníků komunistické Státní bezpečnosti vinnými z toho, že při takzvané akci Asanace šikanovali disidenty a nutili je k emigraci. Karlu Hájkovi a Rudolfu Peltanovi uložil dvouleté podmíněné tresty, u Zbyňka Dudka a Jiřího Šimáka upustil od potrestání. Oba dva už dříve dostali za týrání odpůrců komunistického režimu nepodmíněné tresty 3,5 roku vězení, což předsedkyně senátu Olga Kalašová označila za dostatečné. Verdikt není pravomocný, obžalovaní i státní zástupkyně si ponechaly lhůtu na případná odvolání.

Někdejší příslušníci StB podle obžaloby šikanovali člena hudební skupiny The Plastic People of The Universe Vratislava Brabence, zpěváka kapely Extempore Jaroslava Neduhu a chartisty Janu Převratskou a Jiřího Chmela. Bezdůvodně je zadržovali a opakovaně prohledávali jejich byty. Všichni čtyři poškození se následně na počátku 80. let vystěhovali z Československa.

"Velmi sofistikovaným způsobem nutili osoby, aby opustily svoji vlast, kde se narodily a měly své zázemí," prohlásila soudkyně. Příznivce či signatáře Charty 77 čtveřice podle obžaloby šikanovala, zastrašovala, vyhrožovala jim trestním stíháním i únosy členů rodiny. Podle Kalašové je usvědčily výpovědi obětí i listinné důkazy. Mužům hrozily tresty tři až deset let vězení.

Obžalovaní na počátku hlavního líčení vinu odmítli. Řekli, že se s oběťmi nesetkali a že dělali u StB jinou práci. Všichni muži navíc uvedli, že se nemohli účastnit akce Asanace, protože norma podle nich byla zrušena v roce 1978. Obžaloba přitom mluví o skutcích po roce 1980.

Zdroj: ČTK
Pokračovat