Praha / České Budějovice – Byl to historicky největší úlovek, který kdy tuzemská policie ohlásila: V únoru 2008 svolala tiskovou konferenci, na níž uvedla, že odhalila manželskou dvojici, která se pokusila o největší podvod v historii ve výši 82 miliard korun. A českobudějovický krajský státní zástupce Josef Český na Evžena Biskupa a jeho ženu Dagmar následně podal obžalobu.
Oba manželé se podle obžaloby pokusili ze švýcarské banky Credit Suisse vylákat jménem své společnosti European Dream Airways bankovní garance ve výši 3,5 miliardy dolarů (82 miliard korun) – a to s údajnou záminkou, že z těchto peněz chtějí financovat založení nové letecké společnosti.
Jenže Krajský soud v Českých Budějovicích obžalobu jako nesmyslnou smetl ze stolu, aniž by nařídil jednání. Podle něj nikdy k žádnému podvodu ani nemohlo dojít. A že obžalovaný Biskup trpí bludy.
K soudu se případ nyní, po několika letech, přesto dostal: Biskup chce odškodné ve výši dva biliony korun. "Byl vláčen tiskem a několik let neoprávněně stíhán. Kvůli tomu zkrachovaly již rozjednané obchody," uvedl Biskupův advokát Richard Kaválek, podle něhož by uvedené biliony Biskup vydělal, kdyby mu v tom stíhání nezabránilo.
Nesmysl, ale bude provize
Na údajný podvod Biskupových upozornil policii bývalý tlumočník Siegfried Wanka. "Chtěli prý vybudovat velkou leteckou společnost, která ČSA do jednoho roku položí na lopatky. Taková pitomost, to jsem v životě neslyšel," řekl Wanka již dříve reportérovi Aktuálně.cz, který případ sledoval. Nicméně v létě 2005 se s nimi spojil.
"Kdyby ten obchod přece jen vyšel, měli jsme notářsky ověřená dvě procenta provize pro naši skupinu," vysvětloval tehdy 77letý Wanka, který v té době pracoval pro jinou společnost pohybující se v letectví. Manželům měl zprostředkovat kontakty na bankéřské kruhy ve Švýcarsku.
Jenže pak se s Biskupovými rozhádal. A když mu nezaplatili jeho náklady ani požadované odškodné, podal na ně trestní oznámení. Policie na základě Wankova oznámení Biskupovy obvinila, a svolala k tomu dokonce mimořádnou tiskovou konferenci.
"Případ se podařilo objasnit díky vytrvalé a mravenčí práci policistů," prohlásila tehdy policejní mluvčí Jana Kameníková. "Celá akce byla zastavena ve Švýcarsku těsně před podpisem připravených smluv," dodala s tím, že odhalení podvodníků se jim podařilo i díky spolupráci s americkou federální bankou a tamním ministerstvem spravedlnosti.
Žádný podvod, jen paranoidní blud
Státní zástupce pak podal koncem roku 2011 na manžele obžalobu. Případ dostal na stůl soudce Krajského soudu v Českých Budějovicích Roman Bárta. Ten jako první nechal prozkoumat Biskupův duševní stav. A oslovení znalci se shodli, že muž trpí velikášstvím a bludy.
"U obžalovaného je dominantní paranoidní blud. Věřil tomu, že činí úkony k realizaci obrovského projektu a že je tento svůj grandiózní projekt schopen uskutečnit," citoval soudce z posudku znalců. Podle něj tak Biskup v důsledku zjištěné "grandiozity" (velikášství) nemusel rozpoznat význam všech listin, které mu byly předkládány. A manželka pak byla jen v jeho vleku.
Podle soudce navíc neodpovídaly skutečnosti informace, které policie již dříve prezentovala médiím nebo na nichž stavěla obvinění z podvodu. Ač se totiž podle policie Biskup pokusil Credit Suisse podvést, ta o ničem nevěděla a stejně tak ve spise nebyly žádné doklady o úzké spolupráci české policie s americkou stranou.
"Bance Credit Suisse není známá žádná žádost o poskytnutí záruky 3,5 miliardy pro společnost European Dreams Airwais," konstatoval Bárta v usnesení, kterým stíhání Biskupových zastavil jako nesmyslné.
Podle Bárty měl být stíhán spíš Wanka, který proti Biskupovi vědomě nepravdivě svědčil. A podle soudu se zřejmě pokusil využít jeho duševní nemoci. "Nelze přehlédnout, že trestní oznámení podává teprve poté, kdy obžalovaný odmítl splnit jeho majetkové požadavky, a není důvodu pochybovat, že z jeho strany šlo o vyděračské projevy," dodal Bárta.
Zaplaťte za zmařené obchody
Případ nicméně nyní ožil před Obvodním soudem pro Prahu 2, před nímž chtěl Biskup za neoprávněné stíhání a lživá prohlášení v médiích padesátimilionové odškodné a také zveřejnění omluvy. A kromě toho i 75 miliard eur (v přepočtu přes dva biliony korun) odškodného za zmařené obchody.
Biskup si totiž stojí za tím, že nebýt stíhání, tak by se svým plánem na založení letecké společnosti prorazil. "Ty transakce byly už sjednané," přitakává Dagmar Biskupová.
Soudkyně Markéta Jirásková ale žalobu zamítla. Podle ní vůbec svoje nároky nedoložil. "Žalobce nedokázal vysvětlit, jakými postupy by takového zisku dosáhl. Jeho tvrzení o vzniku škody je nevěrohodné," uvedla.
"Všechno jsme doložili. Je to klasický mezinárodní obchod, ale tady tomu nikdo nerozumí," reagoval Biskup s tím, že se odvolá. "My byli schopni transakce dodělat. Odejdu do zahraničí, budu to dělat tam a Česká republika z toho neuvidí ani korunu," dodal rozhořčeně.