Rathova poradce Bušinu soud nepotrestal. Porovnával diáře, ale odposlechy použít nesměl

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 12. 11. 2015 14:20
Soudce Robert Pacovský uznal vinnými osm ze čtrnácti obžalovaných v kauze stamilionových úniků. Podle obžaloby měl skupinu řídit bývalý spolupracovník středočeského hejtmana Filip Bušina, toho ale obžaloby zprostil. Soud spočetl škodu na 633 milionů, pěti obžalovaným dal tresty od čtyř do sedmi let, dalším třem tříleté podmínky.
Filip Bušina, jedna z klíčových postav kauzy, před soudem
Filip Bušina, jedna z klíčových postav kauzy, před soudem | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pěti nepodmíněnými tresty v rozmezí čtyř až sedmi let, třemi podmínkami a šesti osvobozujícími rozsudky skončil proces nad čtrnácti muži, které státní zástupkyně Soňa Bělohlávková obžalovala z daňových úniků za více než 600 milionů korun a korupce. Hlavou celé skupiny byl podle ní bývalý náměstek středočeského hejtmana Davida Rath Filip Bušina a jeho společník David Belous. Oba zmíněné soud ale nakonec osvobodil.  

Zatčení v červnu 2009 přitom Bušinovi zhatilo slibně nastartovanou kariéru. Kromě toho, že byl investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic, rozjížděla se i jeho kariéra v ČSSD, do níž těsně předtím vstoupil a hned byl nominován jako delegát na okresní sjezd.

Kromě daňových podvodů čelila skupina obžalobě, že uplácela úředníky finančního úřadu, aby se jejich firmám při svých kontrolách vyhnuli. A tři z úředníků také skončili mezi obžalovanými. V této části ale soud vynesl osvobozující verdikt.

Skupina podle žalobkyně fakturovala vymyšlené služby především za reklamní poutače a další reklamní služby. Soudce Robert Pacovský jí dal za pravdu a osm členů skupiny poslal do vězení. Ne ovšem Belouse s Bušinou. Podle soudce pro to nebyl dostatek důkazů. "Je nepochybné, že spolu byli v kontaktu. A porovnáním jejich diářů lze dovodit, že se pravidelně scházeli. Ale obsah těch schůzek neznáme a nevíme, zda na nich někdo dával pokyny," uvedl soudce Pacovský na adresu styků Bušiny s některými z odsouzených.

"Jsou okolnosti nasvědčující, že se na těch činech podíleli, ale není dostatečná míra jistoty, a už vůbec nelze ten jejich podíl popsat," vysvětlil. Sám Bušina to, že je dobře zná a scházeli se, přitom nepopíral. "Byli jsme v jejich prostorech v pronájmu, to je celé," uvedl.

Zakázané odposlechy

Odsouzených by bylo zřejmě víc. Jenže částí důkazů – odposlechy – se soud vůbec nemohl zabývat. A to kvůli nové judikatuře Nejvyššího soudu, který požaduje, aby bylo v povolení odposlechů jasně uvedeno, co mají zjistit. A proč to nejde zjistit jinak než odposlechy.

"To v těch povoleních zcela chybělo," potvrdil Pacovský. Odposlechy byly klíčové právě v kauze úředníků finančních úřadů. "Ta vada byla nesporná hned, jak jsem dostal obžalobu, tak jsme se s odposlechy ani neseznamoval, abych nebyl ovlivněn," uvedl Pacovský. A souhlasí s ním i státní zástupkyně, která připouští, že bez odposlechů by část obžaloby ani nepodala.

Vyhlašování rozsudku trvalo několik hodin. Soudce nejdříve skoro dvě hodiny četl verdikt a pak jej po krátké pauze více než hodinu odůvodňoval.

Státní zástupkyně již oznámila, že se odvolá. "Soud se ztotožnil s tím, že ke zkrácení daně došlo a že vznikla škoda, jakou jsme vyčíslili, jen zmenšil skupinu pachatelů. My jsme stále přesvědčeni, že se té trestné činnosti dopustili všichni," řekla.

Soud také zastavil stíhání Bušiny, který v samostatném bodu obžaloby čelil obvinění, že padělal své maturitní vysvědčení. "Zastavuje se kvůli promlčení," uvedl Pacovský.

Zdržel to Rath

Rozsudek nad Bušinou mohl být mnohem dříve, jenže jej "předběhl" jeho dřívější nadřízený David Rath. Oba případy totiž dostal na stůl soudce Robert Pacovský. I přes to, že obžalobu Ratha a spol. dostal o několik měsíců později než na skupinu kolem Bušiny, musel dát přednost Rathovi, protože byl ve vazbě.

To, že minimálně část obviněných může být očištěna, naznačil soudce již na začátku projednávání loni v září. A to právě poukazem na špatně povolené odposlechy. 

Bušinovo kolečko

Policie Bušinu a část z uvedených 13 obviněných zatkla v červnu 2009, kdy Bušina seděl na postu náměstka středočeských nemocnic. Tehdejší hejtman David Rath jej tam vyslal, aby hlídal investice do nemocnic, ovládaných krajem.

A jak tehdy zjistily Hospodářské noviny, nebyla to jediná Bušinova aktivita. Bušina totiž tehdy vlastnil stavební firmu Stavby, která v té době raketově rostla do miliardových obratů díky zakázkám od veřejného sektoru. A současně byl majitelem společnosti Executive Projects Group (poté přejmenovaná na ML Compet), která organizovala veřejné zakázky.

A vše vypadalo jako dokonale vymyšlený byznys plán, který lze nazvat pojmem Bušinovo kolečko: Jedna Bušinova firma zakázky připravuje, druhá je získává a k dokonalosti je to dovedeno tím, že Bušina celý proces kontroluje jako investiční náměstek.

Sám Bušina přitom krátce poté, co byl obviněn, nastartoval novou kariéru: Své firmy prodal a vrhl se na akademickou kariéru. Vystudoval tři vysoké školy, začal bojovat za transparentní veřejné zakázky (a vydávat o nich knihy) a přednášet o lobbingu a korupci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy